Gramatura materiału to w dużym uproszczeniu waga tkaniny, z której uszyte zostało ubranie. Ma ona duże znaczenie podczas dobierania garderoby odpowiedniej do pory roku i okazji. 

Spis treści

1. Gramatura materiału — co to jest?
2. Gramatura a jakość i przeznaczenie materiału
3. Przykłady męskiej odzieży o różnej gramaturze
4. Nie wiesz jaką gramaturę ubrań wybrać? Zapytaj eksperta!

Pojęcie gramatury dotyczy wszystkich tkanin — od jej wartości zależy nie tylko grubość tkaniny, ale również sposób, w jaki będzie się ona układać na ciele. Często spotykamy się z tym terminem podczas wybieranie produktów z bawełny — producenci, chcąc potwierdzić jakość oferowanych przez siebie ubrań, zapewniają o zastosowaniu tkaniny o wysokiej gramaturze. W tym przypadku wysoka gramatura będzie równoznaczna z wysoką jakością, a jak jest w przypadku innych, delikatnych materiałów? 

Gramatura materiału — co to jest?

Gramatura to stosunek masy tkaniny do jej powierzchni wyrażony w gramach na metr kwadratowy. Jak sprawdzić gramaturę materiału? Nie jest to specjalnie trudne. Fragment tkaniny o powierzchni 1 m² należy zważyć. 

Masa, którą uzyskamy, jest gramaturą badanego materiału. Naturalnie dopuszczalne jest tu ryzyko błędu, które w tym przypadku może wynosić nie więcej niż 5%. Wyjątkiem jest jeans, którego gramaturę podaje się w uncjach. Jednostką miary są tutaj nie metry a jardy. 

Gramatura a jakość i przeznaczenie materiału

Wiesz już, co oznacza gramatura materiału, pora rozwiać wszelkie wątpliwości na temat jej w związku z jakością tkaniny. Tkaniny wykonuje się z różnego typu włókien. Jedne mają luźniejszy, inne bardziej zwarty splot. Zatem gramatura jedwabiu nie będzie nigdy równa gramaturze wełny. Wniosek nasuwa się sam — gramatura ma znaczenie, ale nie tak duże, jakie przypisują jej producenci podkoszulków. 

W przypadku odzieży eleganckiej — garniturów, spodni czy koszul najważniejsza jest wysoka jakość wykonania materiału. Przez to rozumiemy równy splot włókien, odpowiednie proporcje tychże, jeśli mamy do czynienia z tkaniną z włókien mieszanych. 

Istnieje wiele wysokogatunkowych tkanin o niskiej gramaturze — najlepszym przykładem jest tutaj ultralekki, naturalny jedwab. Zatem letnia koszula czy lniany garnitur będą mieć niższą gramaturę niż wełniana marynarka na zimę, co nie oznacza, że ich jakość i trwałość może wzbudzać jakiekolwiek wątpliwości. 

Przykłady męskiej odzieży o różnej gramaturze

Każde pojęcie najlepiej jest zobrazować na przykładach, dlatego my również się nimi posłużymy. Wspomniany przez nas bawełniany T-shirt może mieć gramaturę w przedziale od 150 g/m² do 210 g/m², podczas gdy bluza z jerseyu od 220 g/m² do 350 g/m². Jeśli zależy Ci na tym, aby tkanina była “mięsista”, wybierz produkty o wysokiej gramaturze. 

Koszule, tak jak T-shirty również szyje się z bawełny, ale w tym przypadku mamy do czynienia z pięknym, zwartym splotem. Tutaj gramatura nie powinna być zbyt wysoka, gruba koszula nie będzie się dobrze układać na ciele. Jeśli chodzi o garnitury męskie to podział na pory roku mamy tu bardzo wyraźny. Garnitur na ciepłą połowę roku powinien mieć gramaturę od 220 g/m² do 280 g/m², natomiast garnitury zimowe mieszczą się w przedziale powyżej 280 g/m².

Nie wiesz jaką gramaturę ubrań wybrać? Zapytaj eksperta!

Aby rozpoznać wysoką jakość materiału, nie wystarczy sprawdzić, jaka jest gramatura tkaniny. Istotna jest tu przede wszystkim znajomość surowca i umiejętność rozpoznania dokładności, z jaką materiał został utkany. Wysokiej jakości tkaniny, nawet te najcieńsze, na długi czas zachowają fason i doskonały wygląd. 

Pewne szczegóły nie są dostrzegalne na pierwszy rzut oka, dlatego warto zasięgać opinii specjalistów. Szczególnie gdy chcesz skompletować garderobę na lata. Korzystając z usług profesjonalnych krawców, możesz to osiągnąć — koszule i garnitury uszyte ze starannie wyselekcjonowanych tkanin będą prezentować się bez skazy przez wiele sezonów. Zapraszamy na spotkanie — nasi doradcy pomogą Ci wybrać najlepszej jakości tkaniny i uszyją z nich ubrania idealnie dopasowane do Twojej sylwetki.