Zarówno w środowisku zawodowym, jak i podczas spotkań towarzyskich niekiedy niezbędna jest zdolność nawiązania kontaktu z nieznaną osobą. Umożliwia to krótka pogawędka, nazywana small talk. Czym się charakteryzuje i jak ją poprowadzić? Wyjaśniamy!

Spis treści:
1. Small talk – co to za rodzaj rozmowy?
2. Jak prowadzić small talk – inspiracje
3. O co jeszcze zadbać prowadząc small talk?
4. Small talk – stylizacje, które ułatwią rozmowę
5. Już wiesz, jak dobrze poprowadzić small talk!

Small talk – co to za rodzaj rozmowy?

W wielu codziennych sytuacjach bardzo przydatna okazuje się zdolność prowadzenie small talk. Co to właściwie oznacza? Tym słowem określa się krótką, niezobowiązującą rozmowę, w której najczęściej uczestniczą niezbyt dobrze znane sobie osoby lub nawet obcy sobie ludzie. Bardzo często takie konwersacje odbywają się podczas aperitifu na przyjęciu, aby goście mogli przełamać pierwsze bariery. Tego typu pogawędki pozwalają również unikać niezręcznej ciszy, gdy znajdziesz się w towarzystwie nieznajomej osoby.

Cafardini. Umów się na spotkanie.

Poprzez umiejętnie przeprowadzony small talk możesz również wywrzeć dobre pierwsze wrażenie na innych osobach. Jeśli spotykasz się z kimś po raz pierwszy, Twój rozmówca już po kilku sekundach będzie mieć o Tobie określoną opinię. Inteligenta rozmowa na pozornie błahe tematy może sprawić, że zostaniesz lepiej zapamiętany. Kurtuazyjna konwersacja może więc skutkować nawiązaniem nowych, cennych znajomości oraz poprawą wizerunku. Jeśli przeprowadzisz ją podczas spotkań biznesowych, masz także większe szanse na sukces.

small talk, grupa ludzi rozmawia

Warto wspomnieć także o korzyściach, jakie może przynieść Ci przeprowadzenie grzecznościowej rozmowy. Taki rodzaj kontaktu z drugą osobą pomaga zwiększyć empatię i doskonali umiejętność rozumienia innych. Jeżeli rozmowy przeprowadzasz w firmie z innymi pracownikami, Twoje zachowanie wpływa pozytywnie na jakość komunikacji w miejscu pracy. Kilka miłych słów i okazanie zainteresowania drugą osobą może poprawić również humor i umilić czas.

Zobacz więcej: Czym musi charakteryzować się strój biznesowy męski – poznaj zasady 

Prowadzenie tego typu rozmów jest szczególnie rozpowszechnione w krajach anglojęzycznych. Wśród Brytyjczyków niepodjęcie dyskusji może zostać uznane wręcz za nieuprzejme zachowanie. Z tego powodu Brytyjczycy znani są ze zdolności prowadzenia przysłowiowej rozmowy o pogodzie w każdych okolicznościach. Warto się od nich uczyć i doskonalić tę wbrew pozorom trudną sztukę zainteresowania rozmówcy krótką konwersacją na prozaiczne tematy.

Jak prowadzić small talk – inspiracje

Tak jak w wielu różnych aspektach towarzyskich, niektórym osobom pogawędki wychodzą bardzo naturalnie, a inne potrzebują czasu, aby opanować small talk. Przykłady tematów, na które możesz porozmawiać, nie zawsze od razu Ci się nasuną. Warto więc wcześniej przygotować się do spotkania i pomyśleć o tym, o czym możesz porozmawiać w towarzystwie. Przede wszystkim zastanów się nad tym, by nikogo nie urazić ani nie zdenerwować podczas small talk. Jakich tematów unikać, by nie popełnić gafy?

Podczas tego typu rozmów niewskazane jest poruszanie wszelkiego rodzaju kwestii światopoglądowych i politycznych. To te tematy najczęściej wywołują spory i prowadzą do podziałów. 

Dowiedz się więcej: Dress code w pracy – 5 stylizacji od Cafardini 

W dobrym guście jest również unikanie rozmowy dotyczącej zarobków i pieniędzy – nie wypada nikogo o nie pytać. Jeżeli rozmowa odbywa się na gruncie prywatnym, a rozmówcą nie jest współpracownik, zrezygnuj także z poruszania tematów bezpośrednio związanych z pracą. Faux-pas będzie także obmawianie kogoś lub krytykowanie otoczenia.

small talk, ludzie rozmawiają

Jak prowadzić small talk tak, by uniknąć wszystkich kontrowersyjnych tematów i nadal mieć o czym rozmawiać? Najlepszym sposobem na przełamanie niezręcznej ciszy podczas przyjęcia będzie zainicjowanie konwersacji poprzez miłą uwagę na temat organizacji wydarzenia lub wyglądu otoczenia. Możesz na przykład pochwalić dobór dekoracji lub smak aperitifu. Następnie możesz skierować rozmowę na bieżące wydarzenia lub kulturę i sztukę. W pracy dobrym pomysłem będą kurtuazyjne pytania o plany na weekend lub przebieg dnia.

Jeżeli wzorem Brytyjczyków chciałbyś podyskutować o pogodzie, zrób to tylko wtedy, gdy warunki atmosferyczne naprawdę zasługują na komentarz. Możesz wspomnieć o bardzo dotkliwym mrozie, ulewie czy męczącym upale. W przeciwnym razie uwaga o pogodzie może wydać się wymuszona.

O co jeszcze zadbać prowadząc small talk?

Wbrew pozorom odpowiednio dobrany temat to nie jedyny klucz do sukcesu w small talk. Jak prowadzić rozmowę i pozostawić po sobie dobre wrażenie? Najważniejsze jest to, by nie tylko mówić, ale również słuchać. Jeżeli będziesz chciał zdominować swojego rozmówcę i nie dopuścisz go do głosu, zniechęcisz go do dalszej konwersacji. Zadawaj więc pytania oraz reaguj na odpowiedzi – przytakuj i uśmiechaj się do swojego rozmówcy. Jeżeli konwersacja odbywa się w większym gronie, nie próbuj przekrzykiwać towarzystwa ani się wyróżniać.

Bardzo ważna jest także Twoja mowa ciała. Stań swobodnie i nie przyjmuj pozycji zamkniętej. W przeciwnym wypadku, zamiast skrócić dystans, pogłębisz go i nie nawiążesz nowych znajomości. Nie naruszaj także przestrzeni osobistej rozmówcy – nie podchodź do niego zbyt blisko ani nie wykonuj zbyt poufałych gestów wobec nowo poznanej osoby.

Podczas niezobowiązujących rozmów uważaj również na to, by przypadkowo nie okazać znudzenia. Chociaż ten typ konwersacji często jest nazywany „rozmową o niczym”, zadbaj o to, by okazać zainteresowanie drugiej osobie i nie sprawić jej przykrości. Skoncentruj się na tym, co ma do powiedzenia i zadawaj pytania do usłyszanych informacji. W ten sposób dialog będzie przebiegał naturalnie i sprawi przyjemność zarówno rozmówcy, jak i Tobie.

Aspektem small talk, na który również warto zwrócić uwagę, jest Twój wygląd. Aby inne osoby chętnie z Tobą rozmawiały w biurze czy podczas przyjęć, zadbaj o schludną aparycję. Pomoże Ci w tym starannie skrojony garnitur szyty na miarę. Decydując się na niego, będziesz mieć pewność, że dobrze układa się na Twojej sylwetce i podkreśla jej atuty. Garnitury szyte na miarę są wykonane z wysokiej jakości materiałów, które prezentują się gustownie. Dzięki nim z pewnością zostaniesz pozytywnie zapamiętany.




    Zapoznałem/am się z zasadami przetwarzania danych osobowych zawartymi w Polityce Prywatności

    Small talk – stylizacje, które ułatwią rozmowę

    Aby stylizacja, w której będziesz prowadzić konwersację, była Twoim atutem, dopasuj ją odpowiednio do okazji. Stroje w pewnym stylu dodadzą Ci pewności siebie na przyjęciu. W innych poczujesz się bardziej kompetentny na spotkaniu biznesowym. Poniżej przedstawiamy sprawdzone inspiracje stylizacyjne, dzięki którym będziesz czuć się swobodniej podczas small talk.

    Elegancki garnitur biznesowy

    Podczas spotkań biznesowych prawidłowo dobrany strój pomoże Ci podkreślić kompetencje. W czasie rozmowy wstępnej poczujesz się pewniej w wysokiej jakości garniturze szytym na miarę. 

    small talk, mężczyzna w eleganckim garniturze biznesowym

    Może to być na przykład ciemny model w prążki. Uzupełnij swój strój białą koszulą, stonowanym krawatem pasującym do marynarki oraz butami ze skóry licowej. Spod rękawa może dyskretnie wysuwać się modny zegarek. Dobre wrażenie sprawi klasyczny analogowy dodatek.

    Formalny strój na przyjęcie

    Idealnie skrojony, szyty na miarę garnitur na przyjęciu z pewnością pozwoli Ci poczuć się swobodnie. Dopasuj go przede wszystkim do charakteru wydarzenia. 

    Jeśli obowiązuje na nim dress code typu black tie, koniecznie postaw na smoking. Podczas mniej formalnych uroczystości sprawdzi się ciemny garnitur połączony z białą koszulą i krawatem. Całość dopełnij eleganckim obuwiem.

    Zainspiruj się: Eleganckie sztyblety męskie – czym się cechują, jak je stylizować?

    Już wiesz, jak dobrze poprowadzić small talk!

    Umiejętność prowadzenia rozmowy i aktywnego słuchania drugiej osoby z pewnością nie raz przyda Ci się w życiu prywatnym i zawodowym. Jeśli więc nie chcesz zmagać się z niezręczną ciszą lub wywoływać sporów poprzez niewłaściwy dobór tematów, poćwicz small talk. Bardzo dużym ułatwieniem będzie w tym przypadku również odpowiednio dobrany strój, który pozwoli Ci poczuć się pewniej. Wybierz szyty na miarę garnitur, w którym podczas każdego wydarzenia będziesz świetnie wyglądać. Pomoże Ci w tym nasz doradca Cafardini.