Zainteresowanie modą i świadome zakupy sprawiają, że męska część społeczeństwa ubiera się dziś całkiem nieźle. Wciąż jednak zdarzają się wpadki, które sprawiają, że nawet modny strój prezentuje się kiepsko – na przykład za duży garnitur. Wyjaśniamy, jakich błędów w ubiorze musi unikać mężczyzna.

Spis treści

1. Za duży lub za mały garnitur — dlaczego warto zwracać uwagę na detale?
2. 4 najczęściej popełniane błędy w ubiorze męskim oraz sposoby na ich rozwiązanie
3. Dzięki naszemu poradnikowi Twoje stylizacje będą bezbłędne! 

Mężczyzna w źle dopasowanym ubraniu wygląda karykaturalnie. Nie czuje się również swobodnie, bo trudno być pewnym siebie, gdy marynarka pije pod pachami. Możesz tego uniknąć. Sprawdź, jakich błędów nie popełniać, aby wyglądać nienagannie na co dzień i od święta. 

Za duży lub za mały garnitur — dlaczego warto zwracać uwagę na detale?

Dopasowane ubranie układa się dokładnie tak, jak wyobrażał sobie to jego projektant. Rozmiar nie ma tu najmniejszego znaczenia, bo odpowiedni fason stroju sprawia, że mankamenty sylwetki znikną, a ich miejsce zajmą wyłącznie Twoje największe atuty. Jeśli marynarka lub spodnie nie są dopasowane rozmiarem, wówczas zupełnie tracą fason. Jedne elementy stroju za bardzo odstają, a inne zbyt mocno opinają się na ciele. 

Efekty błędów w wyborze rozmiaru bywają opłakane. Zgromadziliśmy kardynalne błędy, które mężczyźni popełniają podczas tworzenia stylizacji. Zapoznaj się z nimi i nie popełniaj ich w przyszłości. 

4 najczęściej popełniane błędy w ubiorze męskim oraz sposoby na ich rozwiązanie

Lista modowych grzeszków Polaków jest bardzo długa i nie tylko przeciętnemu Kowalskiemu zdarza się je popełniać. Wybraliśmy te, które dotyczą odpowiedniego dopasowania stroju, bo naszym zdaniem to właśnie w tym tkwi największy kłopot z prezencją mężczyzn znad Wisły.

Polecamy również: Czy można nosić buty bez skarpetek? Zasady, które każdy gentleman powinien znać 

1. Za duża marynarka

To najczęściej popełniany błąd podczas męskich zakupów. W szafach większości Polaków wiszą marynarki, które są o rozmiar za duże. Panowie po 60. mogą czuć się odrobinę rozgrzeszeni — u nich wynika to głównie z przyzwyczajenia do obszernych modeli z lat 90. 

za duży garnitur

Ta moda powraca, ale chodzi tu o fason, nie zaś o noszenie ubrań w za dużym rozmiarze. Jak dobrać prawidłowy rozmiar marynarki? Zwróć uwagę na linię szwa rękawa — powinna przebiegać dokładnie na linii ramienia. Rękaw powinien kończyć się tuż ponad nadgarstkiem, tak aby koniec mankietu koszuli delikatnie spod niego wystawał. I jeszcze  kluczowa kwestia, czyli długość marynarki, którą najlepiej skonsultować z krawcem. Pomijając przyzwyczajenia, zbyt długa marynarki skraca optycznie sylwetkę i dodaje kilogramów.

2. Niewłaściwa długość spodni

Podobnie jak za duża marynarka, zbyt długie spodnie do garnituru to pozostałość z lat 90. ubiegłego wieku. Wówczas były one szerokie i należało nosić taką długość, aby nogawka kończyła się na linii obcasa. 

Dziś Panowie noszą węższe spodnie, które nie układają się dobrze, gdy są  za długie. Spodnie z nogawką o szerokości ok. 17 cm, czyli dość wąskie, wyglądają najlepiej, gdy sięgają do kostki. Wówczas, gdy stoisz, zasłaniają ją w całości, ale na bucie nie tworzą się fałdy. W świecie krawiectwa męskiego szerokość nogawki jest wiąże się także z rozmiarem stopy i wysokością podbicia. 

Uszyj spodnie męskie na miarę z Cafardini!

3. Za małe ubrania

Spodnie mocno opinające sylwetkę i marynarka, która aż trzeszczy, gdy prostujesz ręce? To znak, że potrzebujesz nowego garnituru. Patrząc na koszule, które rozchodzą się w miejscach pomiędzy guzikami i marynarki, w których po zapięciu trudno złapać oddech, można wysnuć jeden wniosek. 

Mężczyznom trudno jest czasem pogodzić się ze zmianą rozmiaru na większy. Noszenie za małych ubrań, szczególnie podczas formalnych spotkań, jest nie tylko nieeleganckie, ale też szalenie niewygodne.  

Przeczytaj także: Jak podwijać rękawy koszuli? Zbiór najważniejszych zasad

4. Fatalny dobór kolorów — źle dobrany krawat

Oczywiście, wybór zawsze należy do Ciebie. W przypadku budowania swojego wizerunku, którego ubranie jest nieodłącznym elementem, warto wybierać świadomie. Jeśli chodzi o kolorystykę, to większość mężczyzn można podzielić na dwa typy — monochromatycznych i tych, którzy lubią mocne kolory.  Zbyt monochromatycznie może skończyć się zwyczajnie i nudno, a brak kontroli nad kolorami wybrzmieć  groteskowo.

Największy kłopot sprawia dobranie koloru dodatków — krawata i poszetki. Nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać — zasady znajdziesz w naszym poradniku

Dzięki naszemu poradnikowi Twoje stylizacje będą bezbłędne! 

Podstawą udanej stylizacji zawsze jest dopasowanie ubrania do siebie, swojej osobowości i stylu życia, ale jednocześnie do rozmiaru i proporcji sylwetki. Natomiast koloru do typu urody. Aby uniknąć błędów w stylizacjach, szczególnie tych formalnych, należy stosować się do kilku prostych zasad lub oddać się w ręce specjalistów. Zapraszamy Cię na spotkanie z naszym Doradcą — ubrania, które dla Ciebie uszyjemy, zawsze będą idealnie dopasowane.