Zainteresowanie modą i świadome zakupy sprawiają, że męska część społeczeństwa ubiera się dziś całkiem nieźle. Wciąż jednak zdarzają się wpadki, które sprawiają, że nawet modny strój prezentuje się kiepsko – na przykład za duży garnitur. Wyjaśniamy, jak się nie ubierać i czego unikać.

Spis treści:
1. Za duży lub za mały garnitur – dlaczego powinieneś dbać o detale?
2. Jak się nie ubierać, czyli 5 rzeczy, na które musisz zwracać uwagę
3. Dzięki naszemu poradnikowi już wiesz, jak się nie ubierać!

Za duży lub za mały garnitur – dlaczego powinieneś dbać o detale?

Mężczyzna w źle dopasowanym ubraniu nie wygląda profesjonalnie. Nie czuje się również swobodnie, bo trudno być pewnym siebie, gdy marynarka pije pod pachami. Możesz tego uniknąć. Sprawdź, jakich błędów nie popełniać, aby wyglądać nienagannie na co dzień i od święta. 

Cafardini. Umów się na spotkanie.

Dopasowane ubranie układa się dokładnie tak, jak wyobrażał sobie to jego projektant. Rozmiar nie ma tu najmniejszego znaczenia, bo odpowiedni fason stroju sprawia, że mankamenty sylwetki znikną, a ich miejsce zajmą wyłącznie Twoje największe atuty. Jeśli marynarka lub spodnie nie są dopasowane rozmiarem, wówczas zupełnie tracą fason. Jedne elementy stroju za bardzo odstają, a inne zbyt mocno opinają się na ciele. 

Za mały garnitur niepotrzebnie uwypukla niedoskonałości. Wystający brzuch, spodnie opinające się na pośladkach, zniekształcone kieszenie gwarantują brak swobody podczas poruszania się. Za ciasna marynarka po zapięciu guzika odstaje i źle układa się na górze. Plecy wyglądają tak, jakby miały za chwilę puścić na nich szwy. Natomiast rozcięcia z tyłu rozchodzą się, a materiał pod nimi staje się pomięty. 

Jak się nie ubierać? Mężczyzna w garniturze

Za duży garnitur na szczupłym mężczyźnie sprawia, że sylwetka traci swoje proporcje. Natomiast mężczyźni o bardziej rozbudowanej muskulaturze lub lekkiej nadwadze w za dużych garniturach wyglądają na jeszcze większych, niż są w rzeczywistości. Pamiętaj, że krój i rozmiar ubrania jest w stanie zamaskować wady sylwetki i poprawić jej proporcje. Dlaczego masz z tego rezygnować? 

Efekty błędów w wyborze rozmiaru bywają opłakane. Zgromadziliśmy kardynalne błędy, które mężczyźni popełniają podczas tworzenia stylizacji. Zapoznaj się z nimi, aby wiedzieć, jak się nie ubierać.

Jak się nie ubierać, czyli 5 rzeczy, na które musisz zwracać uwagę

Lista modowych grzeszków jest bardzo długa. Wybraliśmy te, które dotyczą odpowiedniego dopasowania stroju, bo właśnie z tym mężczyźni zazwyczaj mają problem.

Źle dopasowana marynarka

Zarówno za duża, jak i zbyt ciasna marynarka to często spotykane modowe faux-pas. Za mała marynarka jest bardzo niewygodna i krępuje ruchy. Nawet gdy zapięcie guzika jest możliwe, poły na górze rozchodzą się na boki i zaczynają odstawać, zamiast gładko przylegać do koszuli. 

Jak dobrać prawidłowy rozmiar marynarki? Zwróć uwagę na linię szwa rękawa powinna przebiegać dokładnie na linii ramienia. Rękaw musi kończyć się tuż ponad nadgarstkiem, tak aby koniec mankietu koszuli delikatnie spod niego wystawał. Kluczową kwestią jest też długość marynarki, którą najlepiej skonsultować z krawcem. 

Zbyt długa marynarka skraca optycznie sylwetkę i dodaje kilogramów. Teoria mówi, że męska marynarka nie powinna sięgać wyżej niż do linii tylnych kieszeni spodni i niżej niż linia pośladków. Jednak każda sylwetka jest inna, a w salonach rozmiarówka jest standaryzowana. Rozwiązaniem problemu z dopasowaniem długości jest marynarka szyta na miarę. Wspólnie z krawcem wybierzesz długość, która pozwoli uzyskać idealne proporcje sylwetki. 

Jak się nie ubierać? Cafardini

Przydatne wskazówki: Jak dobrać garnitur dla pana z brzuszkiem? Zobacz 4 porady

Koszula w niewłaściwym rozmiarze

Męska koszula również wymaga starannego dopasowania. Za długa koszula stworzy nieestetyczne fałdy po wpuszczeniu jej w spodnie. Z kolei zbyt krótką trudno będzie utrzymać ją we właściwej pozycji. Kiedy usiądziesz, koszulka może wychodzić ze spodni, co wygląda wyjątkowo nieelegancko. 

Kolejny ważny wymiar to długość rękawa. Koszula ze standardowym mankietem na guzik powinna wystawać z rękawa marynarki na długość ok. 1,5 cm. Koszula na spinki może wystawać bardziej, ale musisz zadbać o równowagę długości rękawów obu tych elementów stylizacji. Nie każdy mężczyzna ma standardową długość rąk, dlatego też duża część panów nosi za długie lub za krótkie rękawy koszuli. Zdecyduj się na eleganckie koszule szyte na miarę. Zapewniają one idealne dopasowanie tego wymiaru bez względu na Twoje proporcje.

Za mała koszula charakteryzuje się ciasnym kołnierzykiem i zamiast gładko układać się na torsie, nieestetycznie go opina. Materiał pomiędzy guzikami rozejdzie się, a przez prześwit będzie widać Twoją skórę. Natomiast za duża koszula jest za długa i za szeroka. Po włożeniu w spodnie odstaje od torsu tworząc fałdy. Zbyt luźny obwód kołnierzyka sprawia, że szyja wydaje się zbyt szczupła. 

Warto wiedzieć: Koszula w spodniach czy na wierzchu? Stylista wyjaśnia jak nosić ją poprawnie

Niewłaściwa długość i rozmiar spodni

Podobnie jak za duża marynarka, za długie spodnie do garnituru to pozostałość z lat 90. ubiegłego wieku. Wówczas były one szerokie i należało nosić taką długość, aby nogawka kończyła się na linii obcasa.

Jak się nie ubierać? Stylizacje

Dziś Panowie noszą węższe spodnie, które nie układają się dobrze, gdy są za długie. Spodnie z nogawką o szerokości ok. 17 cm, czyli dość wąskie, wyglądają najlepiej, gdy sięgają do kostki. Wówczas, gdy stoisz, zasłaniają ją w całości, ale na bucie nie tworzą się fałdy. W świecie krawiectwa męskiego szerokość nogawki wiąże się także z rozmiarem stopy i wysokością podbicia.

Za duże lub za małe spodnie do garnituru to również często popełniane przez mężczyzn błędy ubiorze. Zbyt obcisłe spodnie garniturowe opinają się na udach tak, że kant ginie i pojawia się dopiero poniżej kolana. Za mały obwód w biodrach zbyt wyraźnie eksponuje krągłości, a przednie kieszenie rozchodzą się nieestetycznie. 

Jeśli spodnie są zbyt luźne, marszczą się pod paskiem, a w skrajnych przypadkach wychodzą spod niego. Źle dopasowana szerokość nogawki skraca nogi, co szczególnie w przypadku mężczyzn z lekką nadwagą sprawia, że sylwetka staje się jeszcze bardziej przysadzista. 

Źle dobrany krawat

W przypadku budowania swojego wizerunku, którego ubranie jest nieodłącznym elementem, warto wybierać świadomie. Jeśli chodzi o kolorystykę, to większość mężczyzn można podzielić na dwa typy monochromatycznych i tych, którzy lubią mocne kolory. Monochromatyzm bywa zwyczajny i nudny, a brak kontroli nad kolorami może skończyć się nieodpowiednim kontrastem stylizacji.

Sprawdź również: Czym jest koło barw, jak łączyć kolory ubrań – kompleksowy poradnik

Problematyczna okazuje się również długość krawata. Jego końcówka powinna znajdować się dokładnie tam, gdzie górna krawędź sprzączki paska. W przypadku, gdy masz na sobie kamizelkę, konieczne jest skrócenie krawata, aby jego końcówka nie wystawała. 

Za krótki krawat jest wysoce nieelegancki. Z kolei za długi krawat sprawia, że stylizacja wygląda bardzo niechlujnie. Również grubość krawata ma znaczenie. Jego szerokość zależy od Twojej sylwetki. Co więcej, krawat musi być dopasowany grubością do szerokości wyłogów marynarki. 

Kłopotem bywa też dobranie koloru dodatków krawata i poszetki. Nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać.

Dowiedz się więcej: Jak dobrać poszetkę? 4 sprawdzone sposoby, które musisz poznać

Buty niepasujące do okazji

Tak jak w przypadku garniturów, kolory i fasony męskich butów mają własną hierarchię formalności. Za obuwie wieczorowe uznaje się wyłącznie czarne, lakierowane oxfordy i lotniki. Za dnia na oficjalne spotkania załóż oxfordy lub derby. Mogą być one wówczas brązowe lub granatowe. Monki i brogsy, ewentualnie loafersy z licowej skóry to obuwie półformalne. Połącz je z garniturem, ale tylko na określone okazje. Natomiast mokasyny i obuwie sportowe zarezerwowane jest do stylizacji casualowych.

Przeczytaj też: Jaka powinna być odpowiednia długość krawata? Poznaj najważniejszą zasadę

Dzięki naszemu poradnikowi już wiesz, jak się nie ubierać!

Podstawą udanej stylizacji zawsze jest dopasowanie ubrania do siebie, swojej osobowości i stylu życia. Istotny jest także rozmiar i proporcja sylwetki oraz poprawne dobranie koloru ubrania do typu urody. Mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci skorygować błędy w ubiorze lub uniknąć ich w przyszłości. Aby uniknąć błędów w stylizacjach, szczególnie tych formalnych, należy stosować się do kilku prostych zasad lub oddać się w ręce specjalistów. Zapraszamy Cię na spotkanie z naszym Doradcą, który pomoże Ci skompletować stylizacje na różne okazje i dobrać do nich dodatki. Polecamy również szycie na miarę, dzięki czemu zyskasz odzież idealnie dopasowaną do Twojej sylwetki.




    Zapoznałem/am się z zasadami przetwarzania danych osobowych zawartymi w Polityce Prywatności