Podstawą do wyboru odpowiedniego modelu koszuli czy marynarki jest znanie swoich wymiarów. Jednak większość panów nie do końca wie, jak zmierzyć obwód klatki piersiowej, co prowadzi do wyboru stroju, który źle leży. Jak to zrobić poprawnie? Odpowiadamy w tym artykule!

Spis treści

1. Obwód klatki piersiowej. Jak mierzyć i w jakich sytuacjach trzeba to robić?
2. Jak zmierzyć obwód klatki piersiowej samemu? Instrukcja krok po kroku
3. Jak się mierzy obwód klatki piersiowej u krawca podczas szycia ubrań na miarę?
4. Teraz już wiesz jak poprawnie się zmierzyć i dlaczego to takie ważne!

Jeżeli nie wiesz jeszcze, jak zmierzyć obwód klatki piersiowej, aby móc sprawdzić rozmiar w tabeli rozmiarów lub podać go do krawca, to dzisiaj się dowiesz! Specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy ten poradnik, z którego dowiesz się, jak to robią to profesjonaliści.

Obwód klatki piersiowej. Jak mierzyć i w jakich sytuacjach trzeba to robić?

Chcąc uszyć ubranie na miarę lub oddać koszulę do krawca, potrzebne jest zdjęcie miary różnych części ciała. Standardowo sprawdza się długość ramion, obwód szyi oraz nadgarstków. Najistotniejsza jest jednak klatka piersiowa. Jak mierzyć i dlaczego? W takim przypadku najlepszą opcją jest skorzystanie z doświadczenia osoby, która zajmuje się tym zawodowo. Profesjonalny krawiec szybko upora się z tym zadaniem, jednak są sytuacje, kiedy trzeba to zrobić samodzielnie. 

jak zmierzyć obwód klatki piersiowej u krawca

Pomiary są bardzo ważne, ponieważ gwarantują odpowiednie dopasowanie ubrania do sylwetki. Nie od dziś wiadomo, że rozmiar rozmiarowi nierówny, a przy sprawdzaniu wymiarów w tabeli rozmiarów z pewnością wybierzesz dla siebie idealny model koszuli, kurtki czy marynarki. 

Zobacz także: Koszula w spodniach czy na wierzchu? Stylista wyjaśnia jak nosić ją poprawnie

Jak zmierzyć obwód klatki piersiowej samemu? Instrukcja krok po kroku 

Nie każdy wie, jak się mierzy obwód klatki piersiowej i czym najlepiej go wykonać. Do prawidłowego zmierzenia obwodu klatki piersiowej służy centymetr krawiecki. Dzięki niemu otrzymasz miarodajny obwód klatki piersiowej. Jak zmierzyć? Zasady są proste:

1. Zdejmij ubranie.
2. Stań swobodnie na równym podłożu.
3. Znajdź najszerszy punkt swojej klatki piersiowej. Zazwyczaj trzeba przyłożyć miarę na linii sutków lub minimalnie pod nimi.
4. Odczytaj wynik.

Jeżeli nie posiadasz profesjonalnego centymetra, z powodzeniem możesz użyć zwykłego sznurka. Sposób wykonania pomiaru za pomocą sznurka jest podobny do pomiaru centymetrem krawieckim. Po przyłożeniu sznurka do klatki piersiowej zaznacz długopisem wskazane miejsce. Następnie rozłóż sznurek na podłodze i zmierz za pomocą miarki. 

Jak się mierzy obwód klatki piersiowej u krawca podczas szycia ubrań na miarę?

Jeżeli zdecydujesz się na szycie ubrań na miarę, nie musisz martwić się o samodzielne mierzenie, ponieważ specjaliści zajmą się tym na konsultacji. Doświadczony krawiec doskonale wie, w jaki sposób wykonać pomiar, aby uszyć ubranie idealnie dopasowane do Twojej sylwetki. Osoby, które zajmują się szyciem zawodowo, do pomiarów wykorzystują punkty pomiarowe, które odpowiadają określonym punktom antropometrycznym. Są to miejsca w układzie kostnym i mięśniowym człowieka, powstające z przecinania się poszczególnych linii ciała. 

Już wiesz, jak zmierzyć obwód klatki piersiowej u mężczyzny. Jednak naprawdę do uszycia idealnego ubrania na miarę np. koszuli na miarę czy marynarki, nie wystarczy jedynie obwód klatki piersiowej. Dlatego tych pomiarów jest więcej i trzeba je powtórzyć kilka razy w trakcie całego procesu szycia. Zazwyczaj są to 3 lub 4 spotkania.

Krawiec, przymierzając się do zdjęcia miary z klienta, wcześniej odpowiednio go przygotowuje, zalecając założenie np. odpowiedniej koszuli. Następnie prosi on klienta o przyjęcie swobodnej postawy i przechodzi do wykonania wszystkich niezbędnych pomiarów. Najpierw mierzy obwody, łuki, a później sprawdza wymagane długości, wysokości czy szerokości.

Jak widzisz, nie jest to takie proste, ale oddając się w ręce zawodowego krawca, masz pewność, że ubranie będzie idealnie skrojone na Twoją miarę. Ponadto nie musisz martwić się o to, jak mierzyć klatkę piersiową!

Przeczytaj również: Co powinna zawierać każda męska szafa? 4 rzeczy, które musisz w niej mieć!

Teraz już wiesz jak poprawnie się zmierzyć i dlaczego to takie ważne!

Mamy nadzieję, że już wiesz jak zmierzyć rozmiar klatki piersiowej. Pamiętaj, że wcale nie musisz wykonywać pomiarów samodzielnie. Umów się z Doradcą Cafardini, który pomoże stworzyć idealną stylizację na każdą okazję!