Moda z lat 20. jest szalenie interesująca — to był wspaniały powiew świeżości zarówno w szafach Pań, jak i Panów. Wiele elementów męskiego stroju z tamtych czasów pozostało z nami do dziś. Zapraszamy na podróż

Spis treści

1. Lata 20. – moda męska i najważniejsze trendy
2. Moda męska — lata 20. to przede wszystkim eleganckie stylizacje
3. Moda z lat 20. – co można wykorzystać także dziś?
4. 100 lat zmian w modzie męskiej

Szalone lata 20. – to określenie pojawiło się nie bez powodu. Po Wielkiej Wojnie świat zmienił się nie do poznania. Emancypacja, rozwój technologiczny i kulturalny — to były naprawdę ekscytujące czasy. Skoro wszystko wokół zmieniało się tak dynamicznie — zmieniła się również moda. Najwięcej działo się w modzie damskiej — moda na chłopczycę czy spektakularny debiut Coco Chanel. Po wojennej traumie mężczyźni również zapragnęli luzu i wolności — doskonale odzwierciedla to moda męska. Lata 20. były czasem niezwykłych zmian w trendach. 

Lata 20. – moda męska i najważniejsze trendy

Podstawowym wyposażeniem szafy każdego mężczyzny był, jak to jest do dziś — dobrze skrojony garnitur. Lata 20. sprawiły, że modny stał się trzyczęściowy zestaw. Stawiano na wygodę, co jasno pokazuje ewolucja kroju spodni. Od wąskich na początku dekady po bardzo szerokie Oxford Bags u jej schyłku. 

Garnitury były strojem codziennym, na wyjątkowe okazje nosiło się zestaw smokingowy. Można śmiało stwierdzić, że mężczyzna w latach 20. był ubrany elegancko i schludnie, ale zdecydowanie na większym luzie niż na początku stulecia. 

Męskie ubrania szyto głównie z wełny i tweedu, natomiast latem królował len. Pod koniec dekady panowie do spodni Oxford Bags nosili również sportowe swetry. 

Przeczytaj również: Lata 90. i moda męska, którą możesz zainspirować się także dziś!

Moda męska — lata 20. to przede wszystkim eleganckie stylizacje

Strój męski lat 20. charakteryzował się właśnie elegancją — dobrze skrojony i dopasowany garnitur, a do tego stylowe dodatki — laseczka, cylinder i muszka. Trzeba przyznać, że panowie prezentowali się w tym czasie doskonale. 

Tak jak dziś — casualowe stylizacje dopuszczały więcej luzu. Dla wygody nosiło się spodnie na szelkach, jasne garnitury i kapelusze: typu fedora lub Borsalino. 

Najczęściej noszone marynarki to modele jednorzędowe i dwurzędowe — te ostatnie były szczególnie modne pod koniec dekady i miały krój mono poszerzający ramiona. 

Nie możemy zapomnieć o typowych dla tego okresu spodniach Oxford Bags — były to bardzo szerokie w kroju spodnie. To naturalnie luźny strój sportowy, który pierwotnie nosili studenci — stąd nazwa. Panowie ubierali je tradycyjnie lub ich dolną część wkładali w wysokie skarpety. Oxford Bags były również bardzo lubiane przez wyemancypowane panie.

Moda z lat 20. – co można wykorzystać także dziś?

Premiera ekranizacji powieści “Wielki Gatsby” zainspirowała projektantów mody męskiej. Klasyczna moda lat 20. powróciła na salony. Eleganckie fasony garniturów, ciekawe kamizelki i charakterystyczne dla tego okresu dodatki bardzo przypadły do gustu współczesnym mężczyznom. 

Wróciła również moda na wąskie spodnie garniturowe, które królowały na początku lat 20., do łask powróciły kamizelki, muszki i szelki. Współczesne eleganckie stylizacje bardzo przypominają to, co proponowała mężczyznom moda w latach 20. To doskonale, bo męskie stylizacje były wówczas wyjątkowo stylowe. 

Polecamy także: Lata 2000. i moda męska. Zobacz, co było wtedy modne!

Dziś bez kłopotu znajdziemy modele garniturów, wieczorowych smokingów i zestawy dodatków, które nawiązują do stylu szalonych lat 20. 

lata 20. i moda męska

Na specjalne okazje warto sięgnąć po smoking i muszkę — taki zestaw doskonale podkreśli atuty męskiej urody. Jest wyjątkowo elegancki — zarówno w wersji klasycznej, czarnej, jak i białej z czarnymi dodatkami. 

lata 20. i moda męska

100 lat zmian w modzie męskiej

Trendy zmieniają się bardzo często, ale w przypadku męskiej garderoby w modzie zawsze jest elegancki, dobrze skrojony garnitur. Budując własny styl, kieruj się tym, co pasuje do Twojej sylwetki i wybieraj ubrania, w których czujesz się dobrze.

Z mody lat 20. zdecydowanie warto czerpać inspirację — męski wizerunek był wówczas niezwykle dopracowany. Niezmiernie cieszy nas powrót mody na schludne i stylowe zestawy. Jeśli chcesz zbudować garderobę, która będzie składać się z ponadczasowych elementów — zapraszamy na indywidualne konsultacje z naszym Doradcą