Garnitur jest bardzo popularnym ubiorem. Nie zawsze jednak tak było. Historia garnituru jest niezwykle ciekawa i może zaskoczyć niejedną osobę. Chcesz dowiedzieć się, skąd wywodzą się garnitury i jak zmieniało się ich postrzeganie? Przeczytaj nasz artykuł!

Spis treści:
1. Historia garnituru – jak wyglądały początki?
2. Jak zmieniało się postrzeganie garnituru na przestrzeni lat?
3. Zobacz 3 stylizacje z garniturami w różnych stylach
4. Zaskocz swoich znajomych wiedzą!

Historia garnituru – jak wyglądały początki?

Obecnie garnitur niewielu osobom kojarzy się z codziennym ubiorem. Chociaż nadal na niektórych stanowiskach jest elementem dress code’u, najczęściej zakładana się go na szczególne okazje. Status garnituru zmieniał się jednak na przestrzeni lat.

Cafardini. Umów się na spotkanie.

Brakuje jednomyślności odnośnie tego, kiedy powstał garnitur. Jego początków niektórzy szukają już w XVIII wieku. Wówczas zaczęła się zmieniać moda męska. Bardzo popularne stało się połączenie bryczesów, kamizelki oraz długiego płaszcza, które w pewnym stopniu przypominało garnitury. Historia tego stroju rozpoczęła się jednak tak naprawdę około 100 lat później, w 1800 roku. To wtedy zrezygnowano z ornamentów, haftów i pończoch. W modzie męskiej zaczęła pojawiać się prostota.

Miało to związek ze zmniejszeniem się roli Paryża jako światowego centrum kultury i stylu i przejęcia tej funkcji w dużym stopniu przez Londyn. Działał tam jeden z najpopularniejszych dandysów, a zarazem ojciec garnituru – George Bryan Brummell. Zachęcał on do porzucenia zbędnych ozdób i zrezygnowania z bryczesów. Zamiast tego wolał nosić długie, proste spodnie. To również jemu zawdzięcza się spopularyzowanie szycia męskich ubrań z wełny, zakładanie białej koszuli czy wiązanie ozdobnego kawałka materiału na szyi. Z czasem ta nietypowa ozdoba stała się znanym dziś krawatem.

Dowiedz się więcej: Jaka powinna być odpowiednia długość krawata? Poznaj najważniejszą zasadę

Ważnym elementem opowieści o początkach stroju jest nie tylko to, kto wymyślił garnitur, ale także etymologia jego nazwy. Jego pierwotne określenie, które nadal obowiązuje w języku angielskim, brzmi „suit”. Pochodzi ono, jak wiele innych zwrotów z zakresu mody, z języka francuskiego – od słowa „suivre” – naśladować. Jaki ma to związek z garniturem? Otóż jest to strój składający się z minimum 2 elementów: marynarki i spodni, który często uzupełnia także kamizelka. Z czasem najważniejszą cechą garniturów stało się to, że wszystkie ich składowe szyto z tego samego materiału. Podczas projektowania zestawu naśladowano więc rozwiązania stylistyczne pierwszej uszytej części. Samo słowo garnitur w języku polskim także jest mocno powiązane z ideą kompletu elementów o takim samym wyglądzie. 

Jak zmieniało się postrzeganie garnituru na przestrzeni lat?

Historia garnituru, chociaż rozpoczęła się za sprawą jednego z XIX wiecznych „celebrytów”, nie odeszła w zapomnienie po jego śmierci. Nie od razu stał się on jednak strojem na wyjątkowe okazje. Ewolucja garniturów trwała przez kolejne 200 lat i prawdopodobnie nadal się nie skończyła. W czasach George’a Bryana Brummella na ważne, dworskie uroczystości zakładano surdut lub frak, które z czasem zostały wyparte. Garnitur był w tamtym okresie znany jedynie jako strój dzienny. Świetnie sprawdzał się w roli niezobowiązującej stylizacji podczas porannego spaceru.

Moda jednak nieustanie się zmienia i garnitury także zaczęto modyfikować. W II połowie XIX wieku przemysł przeszedł rewolucję, co wpłynęło na tempo szycia ubrań. Garnitury przybrały kształt, jaki znamy dzisiaj: skrócono kamizelkę oraz na trwałe rozróżniono krawat i muchę. W tamtym czasie najchętniej wybierano jednorzędowe marynarki, podkreślające krój kamizelki. W marynarce pojawiła się także specjalna kieszonka, w której niedługo później umieszczono poszetkę.
Sprawdź również: Lata 50. – moda męska pod lupą. Poznaj jej charakter i historię

Ważny przełom w historii garnituru nastąpił wraz z nastaniem XX wieku. W wyniku zmian społecznych i przybycia do miast większej liczby mieszkańców wsi, na ulicach można było spotkać większą różnorodność męskich strojów. Garnitur po raz pierwszy mógł być postrzegany jako strój bardziej formalny. Nadal jednak w tym aspekcie dominował surdut. W dalszym ciągu najpopularniejsze było również szycie na miarę i nie każdy mógł sobie pozwolić na taki strój.

Na przełomie lat 20. i 30. w wyniku kryzysu coraz więcej osób musiało rezygnować z tego przywileju. Właśnie wtedy garnitury stały się bardziej osiągalne finansowo – we Włoszech opracowano krój, który można było uszyć w prostszy i tańszy sposób. Zmiany w mentalności oraz powszechny dostęp do garniturów w II połowie XX wieku sprawiły, że każdy mężczyzna, bez względu na wykonywany zawód i pochodzenie, posiadał ten elegancki zestaw w swojej szafie. 

Warto przeczytać: Lata 30. – moda męska w obliczu wojny

historia-garnituru

Nie wszyscy mogli jednak nosić go na co dzień. Stał się on synonimem niektórych profesji – na przykład, power suit przypisywano pracownikom sektora finansów, między innymi maklerom giełdowym. Z czasem więc garnitury stały się strojem kojarzonym z ważnymi uroczystościami. Oczywiście wśród różnorodnych fasonów i kolorów, obecnie na rynku znajdziesz garnitury na każdą okazję. Historia garnituru pozwala nam też spodziewać się kolejnych zmian w jego postrzeganiu i wyglądzie. 

Zobacz 3 stylizacje z garniturami w różnych stylach

Historia garniturów jest niezwykle interesująca. Warto wykorzystać ją w praktyce i wyciągnąć najważniejszy wniosek, który z niej płynie. Garnitur, nawet jeśli nie jest już strojem na co dzień, powinien łączyć w sobie ponadczasową elegancję z modnymi akcentami. Taki efekt uzyskasz, decydując się na garnitur szyty na miarę. Na jaki fason się zdecydować? 

Garnitur w intensywnym odcieniu granatu

Na obecnym etapie historii garnituru, najistotniejszy jest dopasowany krój. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie wybór modelu w granatowym kolorze. Jeżeli chcesz mieć pewność, że będziesz dobrze się w nim prezentował podczas ważnej uroczystości, uzupełnij go białą koszulą z wysokiej jakości materiału oraz krawatem w subtelny wzór. Może być on dopasowany kolorystycznie do pozostałych elementów garnituru. Całość podkreślą czarne buty.

Garnitur z kamizelką w innym kolorze

Delikatnym nawiązaniem do pierwotnych garniturów będzie wybór kamizelki w innym kolorze niż spodnie i marynarka. Historia garnituru wskazuje na to, że takie połączenia stosowano do końca XIX wieku. Elegancki strój stworzysz poprzez zestawienie szarości z granatem. Zdecyduj się na przykład na ciemniejsze spodnie, marynarkę i krawat oraz jaśniejszą kamizelkę. Taki zestaw będzie dobrym wyborem dla modnego pana młodego, który chce stworzyć oryginalną stylizację. 

Garnitur na co dzień

Chociaż garnitur jest obecnie strojem wizytowym, w Twoim zawodzie może być wymagany na co dzień. W takim przypadku warto zaopatrzyć się w garnitury w interesujących odcieniach, które przełamią rutynę. Polecamy na przykład wybór stroju w burgundowym kolorze. Prezentuje się on bardzo elegancko, ale nie kojarzy się z wizytą na weselu lub rocznicy. Aby nie wyglądał zbyt nonszalancko, zadbaj o stonowane dodatki. Gładki czarny krawat i klasyczne skórzane buty doskonale sprawdzą się w tej roli. Latem możesz dodać do tego okulary przeciwsłoneczne w modnych oprawkach.

Zaskocz swoich znajomych wiedzą!

Powstanie garnituru budzi wśród znawców mody pewne kontrowersje. Nie ulega jednak wątpliwości, że ten strój odmienił modę męską na zawsze i do dzisiaj odgrywa ważną rolę. Jego historia oraz ewolucja są ciekawym przykładem na to, jak zmienia się moda na przestrzeni wieków. Jest to także dowód na to, jak zmienia się mentalność ludzi. Mamy nadzieję, że dzięki tej krótkiej w podróży w przeszłość poznałeś kilka ciekawostek na temat mody – możesz zaskoczyć nimi Twoich znajomych.

Zapraszamy także do dzielenia się spostrzeżeniami na temat historii garnituru. Warto pamiętać przede wszystkim o tym, że jeden aspekt w historii garnituru pozostał niezmienny – szycie na miarę nadal jest najlepszym sposobem na uzyskanie dopasowanego stroju. Jeżeli chcesz się cieszyć swoim wymarzonym garniturem, umów się z naszym doradcą Cafardini za pośrednictwem formularza.




    Zapoznałem/am się z zasadami przetwarzania danych osobowych zawartymi w Polityce Prywatności