Garnitur szyty na miarę wymaga specjalnego traktowania — pranie w pralce jest absolutnie wykluczone. Co nie oznacza, że po każdym założeniu marynarkę i spodnie należy oddawać do pralni chemicznej. Podpowiemy Ci, jak powinno przebiegać czyszczenie garnituru w domu. 

Spis treści:

1. Czyszczenie garnituru szytego na miarę — o tym musisz pamiętać
2. Jak prać garnitur — samodzielnie czy w pralni?
3. Czyszczenie garnituru a materiał, z jakiego jest on wykonany
4. Zastosuj nasze rady i ciesz się pięknym garniturem przez lata

Pranie garnituru w pralce z codziennymi ubraniami może skończyć się bardzo źle. Gdy Twój uszyty na miarę garnitur jest mocno zabrudzony, oddaj go do pralni. Zostanie uprany i wyprasowany zgodnie z zaleceniami dla konkretnych tkanin. Z naszego poradnika dowiesz się natomiast jak usunąć delikatne zabrudzenia i odświeżyć garnitur przed włożeniem. 

Czyszczenie garnituru szytego na miarę — o tym musisz pamiętać

Regularne wietrzenie ubrania przy otwartym oknie będzie na początek idealnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Staraj się nie przechowywać swoich garniturów w pokrowcach. Ubrania szyte z naturalnych tkanin potrzebują dostępu do świeżego powietrza, najlepiej jednak z dala od ostrego słońca. 

Szczotka do garnituru to podstawowe narzędzie, którego dżentelmeni używają od wieków do czyszczenia swojej garderoby. Dziś również jest nieodzowna — za jej pomocą wyczyścisz na sucho marynarkę i spodnie. Szczotka do czyszczenia garnituru powinna mieć miękkie włosie — twarda mogłaby uszkodzić włókna tkaniny. 

Jeśli po tym zabiegu pozostały jeszcze plamki czy inne drobne zabrudzenia, możesz użyć miękkiej ściereczki. Mikrofibra (podobna do tej, którą czyścisz okulary) będzie najlepszym wyborem do tego zadania. Namocz ją w letniej wodzie z odrobiną delikatnego detergentu. Nie pocieraj zbyt mocno, aby nie zniszczyć tkaniny. Jeśli plama nie schodzi — oddaj garnitur do pralni.

czyszczenie garnituru

Tradycyjne sposoby na czyszczenie garnituru to rozwiązanie, które zawsze sprawdza się najlepiej. Nie oznacza to jednak, że nie możesz skorzystać z nowoczesnych narzędzi, aby odświeżyć garnitur przed założeniem. Doskonale sprawdzi się do tego celu parownica do ubrań. To urządzenie, które odświeża tkaninę za pomocą pary wodnej pod ciśnieniem. Do garniturów doskonale sprawdzają się parownice ręczne, bo marynarkę możesz powiesić na wieszaku — w ten sposób para wodna dotrze do tkaniny z każdej strony. Jej zadaniem jest rozluźnienie włókien tkaniny tak, aby usunąć zagniecenia bez prasowania.

Polecamy również: Jak prasować len, aby go nie zniszczyć? Rzeczy, o których musisz wiedzieć!

Pamiętaj jednak, że zbyt długie czyszczenie garnituru, zwłaszcza na przodach marynarki, może trwale ją zniszczyć. W warunkach domowych staraj się odparowywać ubrania zbliżając energicznie parownicę nie więcej niż 2 razy w tym samym miejscu. Zastosowanie pary wodnej powoduje, że marynarka wygląda i pachnie świeżo. Jeśli nie posiadasz parownicy czy specjalnej szafy do odświeżania ubrań (tak, można już kupić taki gadżet!) powieś garnitur w łazience, gdy będziesz brał kąpiel — uzyskasz podobny efekt, jak po użyciu parownicy. 

Jak prać garnitur — samodzielnie czy w pralni?

Garnitur — tak jak wszystkie inne ubrania opatrzony jest metką z instrukcją, dotyczącą prania. Jak wyprać garnitur w pralce? Część garniturów gotowych można prać samodzielnie w domu, ale trzeba przy tym bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta. 

Większość garniturów — w tym wszystkie garnitury szyte na miarę, oddajemy do prania profesjonalistom. Nie oznacza to, że nie można ich w domu odświeżać i czyścić. Można, ale zawsze zgodnie z instrukcją znajdującą się na metce lub tą, którą otrzymałeś, gdy odbierałeś garnitur. 

Czyszczenie garnituru a materiał, z jakiego jest on wykonany

Rodzaj tkaniny jest tutaj kluczowy — od niego zależy sposób pielęgnacji ubrania szytego na miarę. Każda tkanina ma inne wymagania, a są materiały, których nie wolno prać na mokro. Do tej grupy należą garnitury szyte z tkanin wełnianych i bawełnianych. Natomiast wilgoć w odpowiedniej ilości sprawia, że naturalne włókna wracają do swojej pierwotnej elastyczności. Oczywiście nie znaczy to, że możesz je prać w pralce. Natomiast doskonałe efekty przynosi odświeżenie takiego garnituru za pomocą parownicy. 

Przeczytaj także: Jak prać koszule szyte na miarę? Poradnik krok po kroku

Zastosuj nasze rady i ciesz się pięknym garniturem przez lata

Garnitur szyty na miarę ma służyć przez lata — do krawca idziesz po idealnie dopasowany strój z najwyższej jakości tkanin. Nagrodą za ich odpowiednią pielęgnację jest trwałość i nienaganny wygląd przez lata. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej pracowni — uszyjemy dla Ciebie nie tylko garnitur, ale również koszulę, kamizelkę lub elegancki płaszcz. Do wyboru masz 5000 tkanin garniturowych i blisko 500 tkanin koszulowych w pełnej palecie barw i niebanalnych deseni.  

Garnitur na miarę – poznaj ofertę!