Szycie na miarę daje nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o wybór fasonu, tkaniny i koloru ubrania. Jak prać koszule szyte na miarę i jak je prasować, aby na długo zachowały fason i barwę? Zapraszamy do naszego poradnika!

Spis treści:

1. Jak prać koszule szyte na miarę — najważniejsze informacje
2. Jak prać białe koszule? Poradnik krok po kroku
3. Pranie koszul w pralce — flanela, bawełna, len
4. Wykorzystaj nasze porady i noś koszule przez lata

Koszula szyta na miarę to ubranie na lata pod warunkiem, że zapewnisz jej właściwą pielęgnację. Prana, prasowana i przechowywana zgodnie z naszymi zaleceniami koszula odwdzięczy się nieskazitelnym wyglądem. Instrukcja nie jest specjalnie skomplikowana, wymaga tylko odpowiedniej staranności. 

Jak prać koszule szyte na miarę — najważniejsze informacje

Koszula, którą kupujesz w sklepie, posiada metkę z zaleceniami producenta. Dotyczą one procesu prania, suszenia i prasowania. Koszula szyta na miarę nie zawsze jest opatrzona przemysłową metką. Jednak, gdy będziesz ją odbierał, otrzymasz dokładną instrukcję, w jaki sposób z nią postępować. Dlaczego należy stosować się do zaleceń producenta i krawca? Otóż każda tkanina ma inne wymagania i potrzeby, jeśli chodzi o pielęgnację. Inaczej pierze się gładką, białą koszulę a inaczej tę, którą ozdobiono kolorowym haftem. 

Przestrzeganie instrukcji prania ma znaczenie również dla zachowania pierwotnego koloru tkaniny. Są takie, które można suszyć w suszarce bębnowej i takie, które po tym zabiegu nadawać się będą tylko do wyrzucenia. Ważny jest wybór detergentów oraz odpowiednia temperatura prasowania. Część tkanin — szczególnie szlachetnych jak wełna czy jedwab, potrzebuje specjalnego traktowania. Koszule z takich materiałów najlepiej oddawać do prania w sprawdzonej pralni — profesjonaliści zajmą się nią tak, aby po czyszczeniu wyglądała jak nowa.  

jak prać koszule - szyte na miarę

Polecamy również: Jak prasować len, aby go nie zniszczyć? Rzeczy, o których musisz wiedzieć!

Jak prać białe koszule? Poradnik krok po kroku

Koszulę szytą na miarę pierzemy od razu po tym, kiedy zostanie zabrudzona lub przestaniemy ją nosić. Nie polecamy przetrzymywania jej w koszu na brudną bieliznę przez kilka dni. Z prasowaniem również lepiej nie zwlekać – najlepiej zrobić to bezpośrednio po wysuszeniu, a najpóźniej następnego dnia.

Wróćmy jednak do prania — białą koszulę możesz prać wyłącznie z białymi ubraniami. Każde odstępstwo od tej reguły będzie oznaczać stratę na czystości bieli. Koszulę pierz w delikatnym detergencie, przeznaczonym do białych tkanin. Temperatura prania nie powinna przekraczać 40⁰ C. Program delikatny bez wirowania będzie odpowiedni dla koszuli szytej na miarę. Jeśli Twoja pralka posiada system przeciw zagnieceniom — skorzystaj z niego. Pod żadnym pozorem nie pozostawiaj mokrego prania w pralce — rozwieś je natychmiast po zakończonym cyklu prania.  

Jak suszyć koszulę szytą na miarę? Po wyjęciu z pralki delikatnie strzepnij tkaninę — usuniesz w ten sposób nadmiar wilgoci i rozprostujesz największe zagniecenia. Koszule susz zawsze na wieszakach — ich prasowanie będzie dzięki temu znacznie łatwiejsze.

Pranie koszul w pralce — flanela, bawełna, len

Koszule szyte na miarę możesz prać samodzielnie w pralce, ale zawsze zgodnie z naszymi zaleceniami. Koszule z bawełny można bezpiecznie prać w temperaturze do 40⁰C. Jeśli jest to bawełna z domieszką włókien jedwabnych, to należy prać ją w niższej temperaturze. Pranie powinno odbywać się w ciepłej, natomiast płukanie w chłodnej wodzie. Wówczas zapobiegniesz kurczeniu się włókien.

Flanela to przyjemna w dotyku tkanina bawełniana, którą można prać w temperaturze do 40⁰C z niewielką ilością delikatnego detergentu i płynu zmiękczającego. 

Lniane koszule wymagają większej uwagi — bardzo mocno się gniotą w praniu i trudno je prasować. Dlatego nie wkładaj ich do mocno załadowanej pralki — powinny mieć sporo miejsca, wówczas wyjmiesz je mniej pogniecione. Pralkę ustaw na cykl delikatny, ponieważ len należy prać w temperaturze nie wyższej niż 30⁰C. Len suszymy w miarę możliwości na świeżym powietrzu. W suszarce bębnowej można suszyć wyłącznie specjalne rodzaje lnu np. stonewashed. Jeśli chcesz ułatwić sobie proces prasowania, rozpocznij zanim koszula całkowicie wyschnie. Możesz też skorzystać ze specjalnych płynów w sprayu ułatwiających prasowanie. 

Przeczytaj także: Jak złożyć marynarkę, aby się nie pogniotła? Poradnik krok po kroku

Wykorzystaj nasze porady i noś koszule przez lata

Odpowiednia pielęgnacja ubrań szytych na miarę sprawia, że zachowują one doskonały wygląd na długi czas. W naszej pracowni szyjemy koszule ze szlachetnych tkanin, które odpowiednio traktowane odwdzięczą się doskonałą prezencją. Jeżeli chcesz poznać szczegóły dotyczące szycia koszul na miarę, umów się z nami na spotkanie.