Połączenie elegancji i nonszalancji to cechy charakterystyczne stylu Ivy League. Cieszy się on popularnością nie tylko za Oceanem, ale inspiruje również stylowych mężczyzn w Polsce. Jak dobrze stosować zasady amerykańskiego stylu?Sprawdź!

Spis treści:
1. Ivy League – co to jest i czemu styl Ligi Bluszczowej jest tak sławny?
2. Stylizacje inspirowane Ivy League – na jakie okazje będą odpowiednie?
3. Teraz możesz spełnić Twój Amerykański Sen!

Ivy League – co to jest i czemu styl Ligi Bluszczowej jest tak sławny?

Współczesna Ivy League nadal jest wymarzoną uczelnią dla wielu studentów z całego świata. Prestiżowe uniwersytety kojarzone są jednak nie tylko z wysokim poziomem nauczania, ale również z wyjątkowym stylem. To tam narodziła się moda na połączenie eleganckich części garderoby z typowo sportowymi elementami ubioru. Moda Ivy League inspiruje do tworzenia wygodnych, ale gustownych strojów z wykorzystaniem ubrań najwyższej jakości. 

Cafardini. Umów się na spotkanie.

Warto rozpocząć od tego, skąd wziął się styl Ivy League. Historia tego sposobu ubierania się oraz całej etykiety specyficznej popkultury amerykańskich elit sięga lat 50’ XX wieku. W tym czasie studenci siedmiu najlepszych uczelni w Stanach Zjednoczonych wypromowali metodę ubioru, która wyróżniała ich na tle uczniów innych placówek. Inspiracji szukali oni w klasycznej elegancji poprzednich dekad przełamanej odrobiną nonszalancji. Dla młodych ludzi była to forma buntu przeciwko systemowi i konwenansom.

Właściwa historia Ivy League rozpoczyna się w 1954. Wtedy zawarte zostało porozumienie pomiędzy uczelniami. Polegało przede wszystkim na wzajemnej ich rywalizacji w zawodach sportowych. Wraz z nim, w stylizacjach studentów pojawiła się nuta sportowej wygody. Główną dyscypliną budzącą wśród studentów najwięcej emocji był futbol. Dzieci wpływowych Amerykanów chętnie angażowały się także w żeglarstwo, polo i golfa. Widać to w ich późniejszych stylizacjach.

Warto przeczytać: Historia garnituru, czyli jak ewoluował garnitur przez dekady

Tak jak wszystkie nurty w modzie, styl Ivy League również z czasem ewoluował. Pierwsze pokolenie studentów zrzeszonych uczelni nadal wybierało przede wszystkim ponadczasową elegancję. Z czasem do stylizacji przenikało coraz więcej swobody, tworząc obraz stylu, jaki znamy dzisiaj. Wyjątkowy wygląd Ivy Style i skojarzenia z luksusem, które wywołuje, sprawiają, że cieszy się on nieustającą popularnością od dekad. Sięgają po niego nie tylko amerykańscy studenci, ale również stylowi mężczyźni z innych zakątków świata.

Odpowiedni dobór wizualny poszczególnych części garderoby to nie wszystko, co wyróżnia styl Ivy League. Moda wprost z elitarnych uniwersytetów wymaga także zastosowania najwyższej jakości materiałów i starannego kroju. Aby przygotować szykowne stylizacje, doskonale wpisujące się w ideały Amerykańskiego Snu, zdecyduj się na skorzystanie z usług Cafardini. W ten sposób będziesz mieć pewność, że wybrane przez Ciebie ubrania będą doskonale leżały i świetnie wyglądały.

Ivy league. Cafardini

Stylizacje inspirowane Ivy League – na jakie okazje będą odpowiednie?

Liga Bluszczowa i jej niepowtarzalny styl mogą stanowić inspiracje do przygotowania stylizacji na różne wydarzenia. Aby jednak nie popełnić modowego faux-pas, poznaj poszczególne warianty stylu Ivy League i ich komponenty. Dzięki temu każdy Twój strój wzorowany na amerykańskim śnie będzie spójny i stosowny do okazji. Styl ten dzieli się na 3 podkategorie, różniące się pomiędzy sobą stopniem formalności. 

Trad style

Trad style to najbardziej formalna odmiana stylu, charakterystyczna przede wszystkim dla jego wczesnego etapu. To w ten sposób ubierali się najlepsi studenci w Stanach Zjednoczonych na początku lat 50’ XX wieku. Stawiali oni na klasyczną elegancję, którą jedynie przełamywali akcentami o mniej formalnym charakterze. Z eleganckim stylem ubierania się łączył się również szczególny sposób życia. Młode elity z zamiłowaniem słuchały jazzu, interesowały się polityką i paliły najlepsze papierosy. Trad style jest więc nierzadko kojarzony nie tylko z dobrym gustem, ale również ze snobizmem.

Pierwsza ze stylizacji reprezentuje właśnie ten nurt w stylu Ivy League. Jest ona często spotykana wśród maklerów, a nawet amerykańskich polityków. Jej najważniejszym elementem jest zestaw klubowy, który doskonale sprawdzi się w pracy. Z powodzeniem możesz wykorzystać go jako garnitur w stylu Ivy League. W jego skład wchodzą elegancki blezer oraz flanelowe spodnie. Marynarka klubowa bardzo dobrze podkreśla sylwetkę i może być zakładana na ważne spotkania. Zestaw najlepiej uzupełnią koszula buton down, gładka lub w prążek oraz płaszcz ulster, który możesz zarzucić w chłodniejsze dni.

Sprawdź także: Zestaw klubowy — co to jest i jak go stworzyć? Poradnik

Do stylu trad nadaje się również garnitur z miękką konstrukcją. Jako dodatki do tego typu stylizacji stosowane są zarówno klasyczne, wiązane buty, jak i mniej formalne, wsuwane buty loafersy. Najważniejsze jest to, by utrzymać stylizację w stonowanych kolorach i wybrać wyłącznie części garderoby najwyższej jakości.

Smart casual

Jest to nieco mniej formalna odmiana stylu Ivy League. Smart casual cieszy się jednak bardzo dużą popularnością. Często to właśnie ta wersja jest najbardziej kojarzona z Ligą Bluszczową. Najważniejszymi elementami są w tym przypadku tweedowe marynarki, sztruksowe spodnie oraz charakterystyczne łaty na rękawach, z którymi z pewnością nie raz się spotkałeś. Do stworzenia stylizacji smart casual posłuży Ci zarówno koszula, jak i czarny golf.

Z pomocą oryginalnego krawatu dodasz strojowi odrobinę swobody. W tym celu sięgnij na przykład po model w kolorowe wzory. Znakomitym rozwiązaniem będzie także krawat knit. Z kolei decydując na dziergany krawat, nadasz całości odrobinę amerykańskiej nonszalancji. Jeśli chodzi o obuwie, dobrym wyborem będą zarówno brązowe buty monki, jak i skórzane buty oxfordy.

Polecamy też: Smart casual dress code – styl, który powinien znać każdy mężczyzna

Styl preppy

Styl preppy to najciekawszy i najodważniejszy wariant stylu Ivy League. Moda na tego typu stylizacje zagościła w ostatnich sezonach również w Polsce. Styl ten zapewnia naprawdę wiele możliwości. Możesz wykorzystać w nim różne ubrania w stylu Ivy League: koszulki polo, marynarki, kardigany czy boat shoes. Coraz częściej stosuje się również sneakersy i inne typowo sportowe elementy ubioru.

Dobrym przykładem zastosowania stylu preppy w praktyce są różnego typu swetry. Zakładając je na koszulę, zyskujesz bardzo swobodny wygląd. Do takiego zestawu warto dodać szorty, doskonale pasujące do założeń stylu preppy. W tego typu stylizacjach wykorzystuje się również typowo amerykańskie części garderoby. Może to być na przykład kora, z której za Oceanem szyje się koszule i marynarki.

Bardzo ważnym elementem jest tutaj płaszcz polo, który świetnie dopełni stylizacje w chłodniejsze dni i nada im charakteru. W stylu preppy znaczenie mają oczywiście także dodatki. Świetnie wpisują się w niego teczki na dokumenty i eleganckie plecaki. Styl preppy charakteryzuje się bardzo dużym indywidualizmem, różnorodnością kolorów i swobodnym podejściem do mody. Wszystkie składowe stroju muszą jednak ze sobą współgrać. Pamiętaj również o tym, by zachować równowagę i nie przesadzić ze sportowymi częściami garderoby.

Dowiedz się więcej: Styl preppy w modzie męskiej – co warto o nim wiedzieć?

Teraz możesz spełnić swój Amerykański Sen!

Mamy nadzieję, że dzięki lekturze naszego tekstu, wiesz już, co to Ivy League Style. Styl ten, chociaż sięga swoimi korzeniami do połowy XX wieku, nadal ma wiele do zaoferowania współczesnym mężczyznom. Jeżeli jesteś zafascynowany amerykańską kulturą i zawsze inspirował się Amerykański Sen, z pewnością zabawa modą w stylu Ivy League przyniesie Ci mnóstwo radości. Masz jakieś doświadczenie ze stylizacjami nawiązującymi do amerykańskich uczelni? Podziel się z nami w komentarzu swoją opinią i zainspiruj innych czytelników.

Jeśli chcesz wzbogacić Twoją garderobę o doskonale skrojony płaszcz, garnitur czy idealnie leżącą na Tobie koszulę, zdecyduj się na szycie na miarę i zarezerwuj spotkanie z naszym Doradcą Modowym. Umów się na konsultację, a stworzymy dla Ciebie pełne stylizacje oraz wybierzemy idealny fason do Twojej sylwetki.




    Zapoznałem/am się z zasadami przetwarzania danych osobowych zawartymi w Polityce Prywatności