Niezwykła delikatność, trwałość i niesamowita subtelność – to właśnie jedwab. Części garderoby, które z niego powstają, są kojarzone z luksusem, pięknem i wysoką jakością. Dowiedz się jak prać jedwabną koszulę, aby cieszyć się tą tkaniną jak najdłużej!
Spis treści:
1. Jedwab – jak prać tę delikatną tkaninę?
2. Jedwabna koszula – wady i zalety
3. Pielęgnacja jedwabiu – poznaj nasze techniki!
4. Luksusowe stylizacje z jedwabiem – kilka propozycji
5. Jedwab – czy znajdzie miejsce w Twojej szafie?
Jedwab – jak prać tę delikatną tkaninę?
Jedwab jest materiałem bardzo przyjemnym zarówno w dotyku, jak i w noszeniu. Jednak ma też swoje wady, np. ze względu na delikatną strukturę przy lekkiej nieuwadze można go łatwo zniszczyć. Istnieje też ryzyko, że tkanina może się rozerwać lub odkształcić, a także ulec przebarwieniu.
Co ważniejsze, jedwabne koszule nie należą do najtańszych, a nieodpowiednia pielęgnacja może przyczynić się do utraty praw do reklamacji. Wielu posiadaczy jedwabnych koszul zastanawia się, jak prać jedwab, by zawsze prezentował się dobrze. Warto wiedzieć, że tego rodzaju materiał powinien być traktowany w szczególny sposób.
Dowiedz się więcej o tym wyjątkowym materiale: Tkaniny pod lupą: jedwab. Co to jedwab i czy jedwabny garnitur ma sens?
Jedwabna koszula – wady i zalety
Tkaninę jedwabną zalicza się do materiałów bardzo odpornych na rozciąganie. Warto jednak wiedzieć, że może zmienić kształt pod wpływem wody. Dlatego podczas prania zaleca się jej nie odciskać. Jedwab cechuje także duża sprężystość, dzięki czemu nie gniecie się zbyt mocno. Do jego zalet zaliczamy także znakomitą absorpcję cieplną. Dodatkowo sprawdzi się u alergików oraz osób, które posiadają wrażliwą skórę, ponieważ tkanina nie uczula. Posiada także wysoką higroskopijność – jedwab jest w stanie wchłonąć nawet 30% pary wodnej.
Tkanina ma niewielkie wady związane z użytkowaniem. Mankamentem jedwabiu jest to, że po dłuższym przechowywaniu starzeje się, żółknie i traci na wytrzymałości. Należy go dobrze chronić przed słońcem, które osłabia włókna. Ponadto jest mało odporny na mole i pleśń.
Pielęgnacja jedwabiu – poznaj nasze techniki!
Jedwab to materiał, który charakteryzuje się niezwykłą miękkością i wysokim połyskiem, dzięki czemu koszule, jak i inne ubrania z niego wykonane, doskonale się prezentują. Jedwab jest niezwykle wytrzymały i jego produkcja jest niezwykle kosztochłonna i pracochłonna, co wiąże się także z wysoką ceną. Dlatego odpowiednia pielęgnacja jest w tym przypadku bardzo istotna. Dowiedz się jak prać jedwabną koszulę, aby utrzymać ten materiał w nienagannej formie.
Jak prać jedwab?
Warto wiedzieć, że nie zaleca się prania jedwabnych koszul i innych ubrań wykonanych z tej tkaniny w pralce. Wyjątkiem mogą być urządzenia, które są wzbogacone o tryb delikatnego prania. Jednak warto pamiętać, że wiąże się to z ryzykiem uszkodzenia materiału. W przypadku wartościowych elementów garderoby postaw na bezpieczniejsze rozwiązania. Podpowiadamy jak prać jedwabne koszule w kilku prostych etapach.
• Pierwszym krokiem jest przygotowanie ubrań przeznaczonych do prania. W tym celu będzie potrzebna na przykład czysta miska. Przy delikatnych materiałach istotna jest twardość wody. Twardą wodę trzeba zmiękczyć za pomocą boraksu, ponieważ im jest twardsza, tym istnieje większe ryzyko naruszenia struktury przędzy oraz uszkodzenia prania.
• Następnie miskę lub zlew napełnij chłodną wodą, pamiętając, że im ciemniejsza jest tkanina, tym chłodniejszej wody powinieneś użyć. Trzeba pamiętać, aby nie moczyć jedwabiu dłużej niż przez 5 minut, ponieważ pod wpływem wody staje się on delikatniejszy i podatny na rozciąganie. Jedwabna tkanina nie może być pocierana, szorowana czy też mocno wykręcana. Wystarczy jedwabną koszulę poruszać i przewracać, pilnując przy tym czasu.
• Kolejnym etapem jest płukanie. W tym celu trzeba wyciągnąć koszulę z wody, którą następnie należy wymienić na czystą. Najlepiej, jeśli jej temperatura będzie zbliżona do tej, w której była prana koszula, ponieważ drastyczne różnice mogą przyczynić się do uszkodzenia włókien. Jedwab należy płukać wyłącznie do tego momentu, w którym przestaną z niego wypływać mydliny.
• Na koniec trzeba dobrze wysuszyć jedwabną koszulę, najlepiej rozłożoną na płasko. W ostateczności można ją powiesić na grubym wieszaku. Jedwabiu nie powinno się również wystawiać na słońce, gdyż skutkuje to wyblaknięciem materiału.
Sprawdź również: Jak prać koszule szyte na miarę? Poradnik krok po kroku
Jak prasować jedwab?
Trzeba wiedzieć, że prasowanie jedwabnych koszul, należy wykonać bardzo ostrożnie. Najlepiej robić to po odwróceniu koszuli na lewą stronę. Jeśli zastanawiasz się, jak prasować jedwab efektywnie, warto użyć do tego żelazka z funkcją pary wodnej, która nieco zwilży tkaninę, ułatwiając tym samym proces. Żelazko jednak nie może być zbyt gorące, najlepiej, gdy ustawisz je na odpowiedni program przeznaczony do delikatnych tkanin z jedwabiu.
Jak przechowywać jedwab?
Przed powieszeniem jedwabnych koszul do szafy, warto wcześniej upewnić się, że ubranie jest całkowicie suche. Dobrym rozwiązaniem jest przechowywanie jedwabnych koszul w pokrowcu, tak aby nie ocierały się one o pozostałe rzeczy. Do jedwabnych ubrań nie powinny docierać żadne promienie słoneczne, dlatego zadbaj o szczelność szafy. Słońce może przyczynić się do blaknięcia i tym samym zniszczenia wysokogatunkowych elementów garderoby. Warto wiedzieć, że jedwabnej odzieży nie powinno się składać i przechowywać na półkach. Najlepsze są dla niej wieszaki.
Luksusowe stylizacje z jedwabiem – kilka propozycji
Ubrania jedwabne są zaliczane do ponadczasowej klasyki, która jest zawsze na topie. Wśród najmodniejszych stylizacji wyróżniamy koszule jedwabne oraz jedwabne garnitury, które można uszyć w naszej pracowni krawieckiej Cafardini. Ta delikatna tkanina o szlachetnym połysku i bardzo niskiej gramaturze, nawet po chemicznym wykończeniu zachowuje swój pierwotny charakter. Poznaj nasze modowe inspiracje!
Czarny jedwabny garnitur
Bez wątpienia czarny garnitur to klasyk w męskiej szafie, który sprawdzi się na wiele rodzinnych uroczystości, spotkań biznesowych i innych okoliczności, wymagających formalnego outfitu. Ponadczasowy garnitur, uszyty z materiałów, w skład których wchodzi jedwab i wełna jest niesamowicie miękki oraz przyjemny w dotyku. Charakteryzuje się niezwykłą trwałością, która posłuży na lata.
Garnitur w czarnym kolorze najkorzystniej prezentuje się z tradycyjną białą koszulą, która również może być uszyta z jedwabiu. Takie połączenie będzie prezentowało się bardzo luksusowo i podkreśli wyniosłość danej uroczystości. Elementem akcentującym elegancję jest krawat lub mucha. W tym zestawieniu bardzo dobrze prezentuje się kolor granatowy, który doda całej stylizacji charakteru. Dodatkiem może być także poszetka. Uzupełnieniem całości są czarne buty z lakierowanej skóry.
Jedwabna koszula
Niezbędnym elementem każdego garnituru jest koszula, którą można łączyć na wiele różnych sposobów. Jeśli chcesz stworzyć wysoce elegancką stylizację postaw na klasyczny, czarny lub granatowy garnitur z jednokolorową, jedwabną koszulą. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się koszula w białym odcieniu.
Inną propozycją może być bardziej casualowy look, w skład którego wchodzi luźny garnitur połączony z jedwabną koszulą w kwiaty lub ciekawe, geometryczne wzory. Jest to propozycja do pracy lub na spotkanie ze znajomymi. Istotne jest, aby w tym przypadku garnitur był całkowicie gładki bez zbędnych zdobień.
Jedwab – czy znajdzie miejsce w Twojej szafie?
W Cafardini szyjemy na indywidualne zamówienie jedwabne garnitury i koszule, które są dopasowane do sylwetki oraz ogólnego stylu. Koszule jedwabne powinien posiadać w swojej garderobie każdy mężczyzna, który ceni sobie klasę i elegancję. O ich idealne dopasowanie zadbają nasi Doradcy.
Jedwabna koszula to najbardziej uniwersalny i ponadczasowy element męskich stylizacji, który od lat podbija ulice największych stolic mody. Klasyczna, biała wersja pasuje do każdego męskiego zestawu, zarówno tego formalnego, jak i bardziej swobodnego. Na naszej stronie Cafardini lub oficjalnym, firmowym Instagramie możesz podzielić się Twoimi doświadczeniami, opiniami i stylizacjami z udziałem męskich, jedwabnych koszul.