Marynarka to jeden z najbardziej uniwersalnych elementów męskiej garderoby. Odpowiednio dobrany model podkreśla męskie atuty i tuszuje niedoskonałości. W poniższym artykule prezentujemy, jaka powinna być odpowiednia długość marynarki oraz jej rękawów.

Spis treści:

1. Długość marynarki – dlaczego ma znaczenie?
2. Jak wyznaczyć odpowiednią długość marynarki i rękawów?
3. Odpowiednio dobrana marynarka podkreśli każdą stylizację!
4. Budowa marynarki – tu rolę odgrywają najdrobniejsze detale

Męską marynarkę można ubierać w wielu różnorodnych sytuacjach. Sprawdza się ona na eleganckich przyjęciach oraz biznesowych spotkaniach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zestawiać ją także z luźnymi zestawami. Jeśli chcesz, aby w przypadku każdej stylizacji wyglądała ona dobrze, pamiętaj o tym, że długość rękawa marynarki musi być dokładnie ustalona. W poniższym artykule znajdziesz porady od ekspertów Cafardini na temat tego, jak wybrać idealną marynarkę.

Cafardini. Umów się na spotkanie.

Długość marynarki – dlaczego ma znaczenie? 

W marynarce długość rękawów ma bardzo duże znaczenie. Jeśli ogólny rozmiar ubrania jest za duży, a rękawy za długie, wówczas całość wygląda nieestetycznie i mało elegancko. Często mężczyźni wybierają marynarki, które są nieco szersze, ponieważ błędnie zakładają, że ukryją one niedoskonałości sylwetki. Niestety ich szeroki krój jedynie uwidacznia mankamenty figury. 

Za długa marynarka zmienia proporcje sylwetki. Jej dolna krawędź nie powinna zachodzić na uda, bo skróci optycznie nogi. Zwróć uwagę na krój fraka lub jaskółki – nie bez powodu, tylko tył jest dłuższy. W za krótkiej marynarce Twoja sylwetka również nie będzie wyglądać atrakcyjnie. Z tego powodu powinieneś zwracać szczególną uwagę na to, jak przebiega jej dolna linia. Odpowiednia długość marynarki wprowadza naturalny podział pomiędzy górną i dolną połową ciała.

Dowiedz się więcej: Smoking a garnitur i frak. Różnice, które musisz znać 

Zdajemy sobie sprawę, że każda sylwetka jest inna i nie każdy mężczyzna ma idealne wymiary. Dobra wiadomość jest taka, że marynarka szyta na miarę zawsze będzie mieć prawidłową długość. Jej wymiary w 100 procentach odpowiadają Twoim, ponieważ to właśnie na ich podstawie zostały ustalone. 
  Zapoznałem/am się z zasadami przetwarzania danych osobowych zawartymi w Polityce Prywatności

  Jak wyznaczyć odpowiednią długość marynarki i rękawów? 

  W modzie męskiej funkcjonują zasady, według których można wyznaczyć odpowiednią długość marynarki. Zastosuj je podczas zakupów, aby ułatwić sobie wybór garnituru. W razie wątpliwośći możesz także liczyć na pomoc doświadczonych pracwników salonów ze strojami męskimi.

  1. Pierwsza zasada opiera się na długości ciała. W tym przypadku marynarka powinna dzielić figurę dokładnie na pół. Jeśli chcesz dobrać idealną długość, możesz wykonać precyzyjne pomiary lub po prostu stanąć przed lustrem i ocenić wzrokowo, czy ten element garderoby nie zaburza proporcji ciała. Pamiętaj, że, lustro musi być ustawione całkowicie prosto, inaczej może Cię wprowadzić w błąd. Warto również zapytać inną osobę o to, czy jej zdaniem dolna krawędź marynarki przebiega we właściwym miejscu. Postronny obserwator oceni wygląd sylwetki z każdej strony, nie tylko z przodu. 

  3. Druga zasada jest najczęściej stosowana w przypadku eleganckich marynarek od garnituru. Bierze się tutaj pod uwagę dolną linię pośladków. Generalna reguła brzmi, że marynarka powinna zakrywać je w ¾, czyli niemal w całości. 

  Podstawą eleganckiej stylizacji jest dobrze dobrana marynarka z rękawami odpowiedniej długości. Ogólna zasada mówi, że rękawy powinny się kończyć mniej więcej pomiędzy wystającą kostką w nadgarstku, a początkim zgrubienia przy dłoni. Warto jednak zaznaczyć, że jest to w dużym stopniu kwestia indywidualna i nie jest zasadą obowiązkową. W Cafardini oferujemy skracanie rękawów marynarki, co jest częstym problemem klientów. 

  Marynarki dostępne od ręki mają standardowe wymiary odpowiednie dla każdego z rozmiarów. Nie daje to doskonałego dopasowania, ponieważ rzadko zdarza się, by mężczyzna miał wzorcowe proporcje ciała. Tylko szycie na miarę pozwala uzyskać zawsze optymalną długość marynarki i jej rękawów. 

  Kwestią, o której każdy elegancki mężczyzna powinien myśleć, wybierając długość marynarki, jest również sposób jej układania w pozycji siedzącej. Odpowiednio dobrane okrycie minimalizuje ryzyko powstawania nieestetycznych zagnieceń. 

  Odpowiednio dobrana marynarka podkreśli każdą stylizację! 

  Ciemniejsza, granatowa góra w połączeniu z jasnymi spodniami podkreśla proporcje oraz sprawia, że całość wygląda niezwykle efektownie. Ciekawym wyborem jest marynarka w kratę. Wyraźnie zarysowany wzór dodaje stylizacji oryginalnego charakteru, a jednocześnie dzięki utrzymaniu całości stroju w neutralnej kolorystyce nadal prezentuje się niezwykle elegancko. 

  Sprawdź model w kratę: Szary garnitur w kratę Cafardini – diabeł tkwi w szczegółach! 

  Do góry stroju w wyraźny wzór możesz założyć spodnie do garnituru oraz białą koszulę z mankietami wychodzącymi poza długość rękawów marynarki. Stylizację warto uzupełnić odpowiednimi dodatkami – złotym zegarkiem oraz skórzanymi butami.

  Power suit może stwarzać optyczne wrażenie, że marynarka jest nieco dłuższa niż w innych modelach. To wszystko za sprawą połów wykończonych pod kątem prostym. W rzeczywistości marynarka nie różni się długością od innych wersji tej części stroju męskiego. Prawdą jest jednak fakt, że tkanina w prążek optycznie wydłuża nogi i wysmukla je.

  Odpowiednia długość marynarki, dwa rzędy guzików oraz szerokie, ostre klapy to ciekawa propozycja. Taki krój sprawia, że marynarki szyte na miarę optycznie modelują proporcje sylwetki. 

  Marynarka do garnituru jednorzędowego powinna sięgać nieco ponad linię pośladków. Dzięki temu jej dolna krawędź dzieli sylwetkę we właściwym miejscu. Bordowy garnitur to jeden z trendów, który powrócił po latach nieobecności. Jest doskonałą alternatywą dla wszechobecnych granatowych modeli. 

  Zainspiruj się: Garnitur bordowy w kratę od Cafardini – zobacz z bliska! 

  Bordo ma wiele odcieni – wiosną i latem nosimy jaśniejsze odcienie, natomiast jesień i zima to czas, gdy królują bardzo intensywne i ciemne barwy. Garnitur możesz nosić przez cały rok. Trzyczęściowy zestaw doskonale sprawdzi się podczas rodzinnych spotkań i w pracy. Formalny charakter nadadzą mu biała koszula i poszetka złożona na styl prezydencki. 

  Jaka długość marynarki smokingowej jest właściwa? Wybraliśmy zestaw z jasną marynarką, aby pokazać Ci wyraźnie zarysowaną linię dolnej krawędzi. Poły wykończone są w łagodny łuk, co daje efekt optycznego wydłużenia sylwetki z przodu. Dolne krawędzie marynarki powinny kończyć się lekko powyżej linii końca pośladków. W połączeniu z czarnymi spodniami zyskujesz bardzo elegancki zestaw na wyjątkowe okazje. 

  Smoking z białą marynarką i czarnymi detalami to dobra alternatywa dla mężczyzn, którzy nie czują się dobrze w czerni. Oczywiście nosząc taki zestaw wieczorowy, również kieruj się podstawowymi zasadami. Biała marynarka nie zwalnia z przestrzegania podziału pomiędzy strojem dziennym i wieczorowym. Będzie odpowiednia na studniówkę, wesele i bal karnawałowy. 

  Jak dobrać długość marynarki w kratę? Kieruj się tymi samymi zasadami, co w przypadku garnituru z gładkiej tkaniny. Wzór nie zmieni proporcji sylwetki, jeśli długość marynarki będzie właściwa. Zwróć uwagę, że garnitur w kratę szyty na miarę to pewność, że deseń układa się idealnie. Kratka zgrywa się na każdym z elementów zestawu. To efekt pracy mistrza krawieckiego, który zadbał o najdrobniejsze szczegóły. 

  Budowa marynarki – tu rolę odgrywają najdrobniejsze detale

  Długość marynarki męskiej ma znaczenie – to jedna z oznak idealnego dopasowania garnituru. Kiedy wybierasz marynarkę, zwróć również uwagę na właściwą szerokość w ramionach i długość rękawów. Ważnym elementem są też wyłogi, których szerokość powinna odpowiadać nie aktualnej modzie, a wymiarom górnej połowy Twojej sylwetki. 

  Wybór idealnej marynarki jest niezwykle ważny dla mężczyzny. Pozwala cieszyć się dobrze dobranym strojem, podkreśla atuty figury i wygląda niezwykle stylowo. Jeśli chcesz wybrać idealnie skrojoną marynarkę, umów się na spotkanie i skorzystaj z pomocy doradcy Cafardini.

  Marynarka szyta na miarę ma tę przewagę, że jej kształt wyznaczają indywidualne wymiary Twojej sylwetki, a nie z góry ustalone standardy, jak to dzieje się w przypadku gotowych modeli do kupienia. Przedstawimy Ci szereg możliwości i razem z Tobą wybierzemy najlepszą marynarkę. Pozwoli to skompletować ponadczasowy strój na wiele różnych okoliczności.

  Pamiętaj o tym, że szycie na miarę wymaga czasu. Jeśli potrzebujesz garnitur na miarę na ważne wydarzenie, zapraszamy na kilka tygodni przed jego datą. Zachęcamy też do sprawdzenia cennika, gdzie szczegółowo opisaliśmy ofertę naszych usług.