Wiesz z pewnością, że smoking to strój wieczorowy, garnitury natomiast to stroje wieczorowe i dzienne, natomiast frak zakładamy wyłącznie na specjalne okazje. Czym różni się smoking od garnituru i czy wiesz, jakie spodni nosi się do fraka?  

Spis treści

1. Czym charakteryzuje się smoking?
2. Garnitur — czego jeszcze o nim nie wiesz?
3. Frak a smokingi garnitur — jakie są różnice?
4. Garnitur, smoking i frak. Warto znać różnice!

Męskie stroje na specjalne okazje to frak, garnitur i smoking. Wszystkie składają się ze spodni i marynarki, opcjonalnie również z kamizelki. Do każdego z nich nosimy jednak inne dodatki, każdy z nich zakładamy też na konkretne okazje. Jak nosić te zestawy prawidłowo i nigdy nie popełnić modowej gafy podczas ważnej uroczystości? Po przeczytaniu naszego poradnika nie będzie Ci to grozić. 

Czym charakteryzuje się smoking?

Smoking męski to strój, który zakładamy, gdy obowiązuje formal dress code w odmianie black tie — w wolnym tłumaczeniu zakładamy go na wieczorowe wyjścia oficjalne po godzinie 18:00. Czy są okazje, na które zakładamy smoking, a garnitur wieczorowy zostawiamy w szafie? Zdecydowanie — są to oficjalne bale i wesela w formie eleganckiego przyjęcia odbywającego się wieczorem. Smokingi szyje się z tkanin, które dobrze prezentują się w sztucznym świetle. 

Zobacz też: Black tie dress code. Poznaj jego najważniejsze zasady

Marynarka jest jedno- lub dwurzędowa, zawsze z klapami szalowymi lub peak-lapel, wykończonymi połyskującą satyną lub szlachetnym jedwabiem. Ważnym elementem zestawu jest pas smokingowy, którego zadaniem jest optyczne wysmuklenie sylwetki — szyje się go z tkaniny z połyskiem, zawsze w tym samym kolorze co spodnie. Pas zakładamy wyłącznie do marynarki jednorzędowej. Jeśli zdecydujesz się na marynarkę dwurzędową, wówczas nie wolno Ci jej rozpinać. Spodnie smokingowe również są zdobione — lampasem z tej samej satyny lub jedwabiu co na klapach.

smoking - cafardini

Garnitur — czego jeszcze o nim nie wiesz?

Garnitur to strój bardzo uniwersalny, ale uwaga — nie każdy garnitur dzienny możemy założyć również wieczorem. Warto znać te różnice, aby dobrze wyglądać w każdej sytuacji. Garnitury dzielimy na dzienne, biznesowe i wieczorowe. Te ostatnie podobnie jak smokingi czyje się wyłącznie z gładkich tkanin w kolorze czarnym lub granatowym. Jeśli przed wieczornym wyjściem masz dylemat smoking vs. garnitur to wybierz smoking, jeśli chcesz zrobić większe wrażenie. Klasyczny garnitur włóż na taką okazję, podczas której wolisz wtopić się w tłum. 

Zestaw garniturowy może składać się z dwóch lub trzech elementów — wieczorem i na ważne okazje nosimy zestaw z kamizelką. W przypadku garnituru dziennego mamy pełną dowolność w wyborze kolorów zarówno samego zestawu, jak i koszuli czy dodatków. 

Frak a smoking i garnitur — jakie są różnice?

Ostatni zestaw to strój na wyjątkowe okazje, który należy uszyć na miarę u krawca. Nosi się go wyłącznie na największe wydarzenia — głośne premiery teatralne czy operowe, bale i spotkania dyplomatyczne. Jeśli otrzymasz zaproszenie, na którym będzie widniała adnotacja „white tie”, oznacza to, że wymaganym strojem męskim jest frak. Wizyta u krawca nie jest wymogiem formalnym, chodzi tu raczej o względy praktyczne. 

Marynarka frakowa ma specyficzny krój i aby układała się idealnie, powinna być dopasowana do sylwetki. Po pierwsze nie posiada ona guzików, a po drugie ma charakterystyczny ogon, który zawsze powinien sięgać do kolan mężczyzny. Sprawia to, że fraka nie da się pomylić z garniturem.

Są natomiast podobieństwa na linii frak a smoking. Poły obu marynarek wykończone są połyskującą tkaniną. Spodnie frakowe również mają zdobienia, ale są to dwa lampasy, a nie jeden, jak ma to miejsce w przypadku spodni do smokingu. Frak nosi się zawsze z białą koszulą i białą kamizelką — tutaj nie ma miejsca na eksperymenty. 

Przeczytaj także: Zrównoważona moda – wyjaśniamy, na czym ona polega

Frak to wyjątkowo elegancki strój męski, dziś postrzegany niestety jako archaiczny. Noszą go już głównie filharmonicy i osoby z kręgów arystokratycznych. Większość mężczyzn zamiast fraka, na wyjątkowe okazje wkłada smoking lub garnitur wieczorowy. 

Garnitur, smoking i frak. Warto znać różnice!

Mamy nadzieję, że wiesz, czym różni się smoking od garnituru i kiedy założyć frak. Te trzy zestawy, mimo że są różne, to mają jedną wspólną cechę — muszą być dobrze dopasowane do sylwetki. Nie tylko po frak warto wybrać się do krawca. Dobrze skrojony garnitur powinien znaleźć się w każdej męskiej garderobie. Zapraszamy na konsultacje do naszej pracowni, uszyjemy dla Ciebie stroje na wyjątkowe okazje i doskonałej jakości codzienne garnitury.  

Wyjątkowe, jakościowe garnitury na miarę – poznaj Cafardini!