Lubisz nowinki technologiczne? Możesz skorzystać z nich również przy pielęgnacji odzieży. Ozonowanie ubrań to ekologiczna metoda odświeżania tkanin. Dowiedz się, jak działa i czy możesz wykonywać ten zabieg samodzielnie. 

Spis treści:
1. Czy ozonowanie ubrań może je zniszczyć?
2. Jak ozonować ubrania?
3. Teraz już wiesz, co daje ozonowanie ubrań

Czy ozonowanie ubrań może je zniszczyć?

Co daje ozonowanie? Jest to jedna ze skuteczniejszych metod dezynfekcji. Z pewnością spotkałeś się z terminem ozonowanie w kontekście pomieszczeń lub samochodów. Ozonowanie polega na ustawieniu w pomieszczeniu generatora ozonu, który reaguje z tlenem i neutralizuje przy tym nieprzyjemne zapachy i zapewniając czystość mikrobiologiczną przestrzeni. Jak wykorzystuje się tę metodę w odświeżaniu tkanin?

Przeczytaj także: Sweter w serek pod lupą – pokazujemy, jak go nosić

Długo przechowywane ubrania mają specyficzny zapach. Aby się go pozbyć, możesz zastosować ozonowanie. Jest to metoda polegająca na wystawieniu tkanin na działanie ozonu – gazu, który naturalnie występuje w przyrodzie. Wytwarzany jest w trakcie wyładowań atmosferycznych. Przypomnij sobie, jak po burzy powietrze świeżo pachnie. To jedna z oznak, że w powietrzu znajduje się ozon. 

Zobacz również: Lata 30. – moda męska w obliczu wojny

Ten sam efekt świeżości uzyskasz ozonując tkaniny. Odzyskają one świeżość i higieniczną czystość, bowiem ozon ma właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Zatem ozon nie maskuje nieprzyjemnych zapachów – on eliminuje ich przyczynę. Jest to metoda bezpieczna i ekologiczna – na tkaninę nie działa agresywna chemia, tylko gaz, który naturalnie występuje w przyrodzie. Włókna tkanin nie stracą swojej elastyczności, kolory również pozostaną niezmienione. Zatem odpowiedź na pytanie: czy ozonowanie niszczy ubrania, brzmi – nie. Zabieg ten ma wpływ wyłącznie na drobnoustroje bytujące na tkaninach. 

Cafardini. Umów się na spotkanie.

Jak ozonować ubrania?

W Polsce otwiera się coraz więcej firm oferujących ozonowanie przemysłowe. Powstają pralnie, które ozonują dostarczoną odzież. Możesz skorzystać z ich usług, lub kupić domowy generator ozonu.

Pierwsze rozwiązanie będzie odpowiednie, gdy chcesz ozonować odzież okazjonalnie, lub nie chcesz mieć dodatkowego urządzenia w mieszkaniu. Drugie podejście, czyli zakup ozonatora, polecamy szczególnie osobom narażonym na co dzień na kontakt z chorobotwórczymi drobnoustrojami. W dobie pandemii niemal każdy z nas narażony jest na zakażenie groźnym wirusem. Możesz ochronić się przed nim, wykonując regularne ozonowanie ubrań w domu. Szczególnie polecamy to osobom, które pracują w dużych skupiskach ludzkich i placówkach medycznych. 

Ozonowanie ubrań to również skuteczna metoda pozbycia się z ubrań zapachu dymu papierosowego, zapachów kuchennych i stęchlizny. Jest to również bardzo skuteczne rozwiązanie w kwestii likwidowania zapachu potu, który może utrzymywać się na tkaninach mimo prania. Co więcej, jest to bezpieczna dezynfekcja, której możesz poddać również sprzęt i akcesoria sportowe np. kaski i kombinezony motocyklowe lub narciarskie. Ozonowanie łyżew i butów narciarskich to najlepszy sposób na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów bez obawy o bezpieczeństwo sprzętu.

Zainspiruj się: Garnitur sportowy – na luzie, z klasą. Czy to najbardziej uniwersalny garnitur?

Domowy generator ozonu to wydatek rzędu 2000 zł. Jest to bardzo uniwersalny sprzęt – możesz nim dezynfekować pomieszczenia, wnętrze samochodu oraz garderobę, a nawet dziecięce zabawki.

Pamiętaj jednak, by nie przebywać zbyt długo w pomieszczeniu, w którym przeprowadzasz ozonowanie ubrań. Tak samo jak ozon jest zabójczy dla mikroorganizmów czy grzybów, tak wdychanie stężonego ozonu przez dłuższy czas może być szkodliwe dla Twojego zdrowia. Co więcej, po skończonym ozonowaniu warto przewietrzyć wybrany pokój. 

Dowiedz się więcej: Co zrobić, żeby koszula nie wychodziła ze spodni? Zobacz 4 sposoby!

Jeśli nie masz czasu zaprzątać sobie głowy zakupami, skorzystaj z usług profesjonalistów. Jednorazowa usługa ozonowania ubrań w pralni to koszt kilkudziesięciu złotych. 

ozonowanie-ubran-1

Teraz już wiesz, co daje ozonowanie ubrań

Co zyskasz stosując ozonowanie? Świeże i czyste mikrobiologicznie ubrania i akcesoria sportowe bez konieczności użycia inwazyjnych metod chemicznych. Właśnie tak można określić proces, jakim jest ozonowanie ubrań. To jeden ze sposobów na ratowanie delikatnych tkanin, gdy te przesiąkną brzydkimi zapachami. Możesz w ten sposób odświeżać płaszcze i garnitury ze szlachetnych włókien. Do ozonowania nie trzeba odcinać guzików i ozdób z ubrań. Nie ma też powodów do obaw przed utratą fasonu lub osłabieniem szwów. 

Ubrania, których nie nosisz na co dzień – smokingi, zimowe płaszcze czy odzież do sportów sezonowych. Wszystkie te rzeczy warto odświeżać, korzystając z odkażających właściwości ozonu.

Korzystając z usługi szycia na miarę w Cafardinii, zyskasz nie tylko dopasowane do Twojej sylwetki ubranie wykonane z najwyższej jakości tkanin przez naszych wykwalifikowanych krawców. To także niesamowicie satysfakcjonujące doświadczenie i ogrom wiedzy na temat mody męskiej oraz tej dotyczącej pielęgnacji ubrań, którą chętnie podzielą się z Tobą nasi Doradcy. Nie zwlekaj, wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą w przeciągu 48 godzin!