Tkaniny pod lupą: bawełna seersucker. Idealna tkanina na lato?
Udostępnij
autor: CAFARDINI
Udostępnij
Poszukujesz materiału, który dobrze wygląda i zapewnia komfort w upalne dni? Bawełna seersucker może być dla Ciebie najlepszym wyborem. W poniższym tekście przygotowaliśmy wskazówki, które pomogą Ci wprowadzić ją do Twoich codziennych stylizacji.
Bawełna seersucker – co to w ogóle jest, czyli o korze bawełnianej słów kilka
Latem często trudno wybrać części garderoby, które będą elegancko się prezentowały, ale w tym samym czasie będą cienkie i przewiewne. Istnieje jednak taka tkanina – kora, zwana również bawełną seersucker. Chociaż w Polsce wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z pościelą, w Stanach Zjednoczonych i krajach śródziemnomorskich jest oczywistym wyborem na najcieplejsze miesiące w roku.
Początków stosowania tego rodzaju bawełny doszukuje się na terenach Persji oraz Indii. Sama nazwa również pochodzi z języka perskiego. Powstała z połączenia słów „shir” i „shakar”, czyli „mleko i cukier”. To z tymi dwoma składnikami kojarzyła się ta letnia tkanina. Jest ona przyjemna w dotyku i delikatna jak mleko, ale marszczy się jak chropowaty cukier. Fakt, że faluje się ona na ciele, wpłynął pozytywnie na jej popularność. W przeciwieństwie do innych materiałów, nie przykleja się do spoconej skóry, nawet w czasie największych upałów.
Kora bawełniana swoją największą sławę zdobyła nie w Azji, ale w Południowych Stanach Ameryki. Dotarła tam na początku XX wieku i szybko podbiła gusta wielu mężczyzn. Pierwsze garnitury z tego materiału szył Joseph Haspel Sr. w Nowym Orleanie. Były one świetną alternatywą dla tradycyjnego ubioru – przystosowano je do funkcjonowania w gorącym, wilgotnym klimacie.
Pierwotnie po ten typ materiału sięgała raczej uboższa część społeczeństwa. To klasom pracującym zależało na komforcie podczas wypełniania obowiązków. Wraz z pojawieniem się stylu preppy na elitarnych amerykańskich uczelniach, stała się jednak popularna także wśród elit. Szczególnie często wykorzystywano ją w latach 50’ i 60’ XX wieku. Bawełna w prążki pojawiła się między innymi w jednej z części Jamesa Bonda – „Goldfinger”. W ostatnich dekadach znów cyklicznie wraca do łask amerykańskich mężczyzn.
Bawełna seersucker często nazywana jest również bawełną gofrowaną. Chociaż określenie to może wydawać się zabawne, tkanina na pierwszy rzut oka przypomina fakturą tę popularną przekąskę. Uszyte z niej koszule i garnitury najczęściej są przyozdobione pasami. Zazwyczaj są to jasne kolory, kojarzące się z letnimi upałami. W większości przypadków można spotkać zestawienie bieli lub beżu z niebieskim, żółtym, a czasami czerwonym odcieniem. Podkreśla to charakterystyczną cechę tkaniny. Przygotowując ubrania z bawełny seersucker przeplata się ze sobą pasy tkaniny gładkie i chropowate.
Kiedy warto postawić na ubranie z kory bawełnianej?
Tkaniny na lato, takie jak seersucker są często uważane za mało eleganckie. Mimo to, jeśli odpowiednio skomponujesz poszczególne części stroju, możesz prezentować się w nich naprawdę szykownie. Seersucker, w przeciwieństwie do lnu, nie gniecie się. Dlatego też możesz wykorzystać go wtedy, gdy zależy Ci na schludnym wyglądzie przez cały dzień. Dzięki chropowatej fakturze jest to prawdopodobnie najlepszy letni materiał. Kora nie będzie Ci sprawiała dyskomfortu oraz nie doprowadzi do nadmiernego pocenia.
Koszulę lub garnitur z bawełny seersucker wykorzystuje się w stylizacjach na co dzień. Jeżeli spotykasz się ze znajomymi w ciepły, letni wieczór i chcesz dobrze wyglądać, pomoże Ci on osiągnąć cel. Podczas wakacyjnych wyjazdów również trudno o bardziej praktyczny materiał niż kora. Tkanina nie gniecie i się i nie wymaga prasowania, dlatego po wyjęciu z walizki możesz od razu założyć koszulę. Świetnie dopełni także stylizacje w stylu preppy. Idealnie skomponuje się ze spodniami dziennymi czy szytymi na miękko garniturami.
Chociaż moda zezwala na coraz więcej swobody, nonszalancki garnitur seersucker nie będzie odpowiednim strojem na każdą okazję. Zakładanie go do pracy może budzić czasem kontrowersje. Jeśli więc w Twojej branży obowiązuje ścisły dress code, nie ryzykuj.
Spotkać można się również z garniturami ślubnymi z kory. Taki strój jest dopuszczalny wyłącznie podczas wesela na plaży lub innym niezobowiązującym miejscu. Na tradycyjnej ceremonii w kościele lub Urzędzie Stanu Cywilnego lepiej wybierz bardziej formalny strój. Ta tkanina na lato nie będzie nadawać się też do teatru lub opery.
Zastanawiasz się, do czego będzie pasowała kora? Materiał ten znakomicie prezentuje się w towarzystwie różnych dodatków. Sprawdź kilka przykładowych stylizacji z wykorzystaniem bawełny seersucker, które pomogą Ci prawidłowo ją nosić.
Koszula seersucker
Najczęściej spotykaną częścią garderoby z bawełny seersucker są letnie koszule. Doskonale komponują się na przykład z białymi chinosami oraz mokasynami. W takiej stylizacji będziesz bez wątpienia świetnie się prezentował, czy to w nadmorskim kurorcie lub podczas niezobowiązującego wyjścia na spotkanie z przyjaciółmi. Dodaj do tego okulary przeciwsłoneczne lub inne typowo wakacyjne dodatki. Stworzysz w ten sposób bardzo schludne i wygodne połączenie, które pomoże Ci w pełni cieszyć się wypoczynkiem.
Marynarka seersucker
Tworząc codzienne stylizacje z eleganckim akcentem, sięgnij po biało-niebieską marynarkę z tkaniny seersucker. Rewelacyjnie współgra ona z białą koszulą i ciemnymi chinosami. W zależności od okazji, urozmaić strój sportowym obuwiem lub mokasynami. Będzie to ciekawa stylizacja w stylu smart casual. Z pewnością wykorzystasz ją podczas nieformalnych spotkań.
Garnitur seersucker
Najbardziej elegancką formą wykorzystania bawełny seersucker jest uszycie z niej garnituru. W Stanach Zjednoczonych często można spotkać się nawet z trzyczęściowymi modelami z kamizelką. Garnitur z kory w beżowym kolorze zakłada się m.in. na mniej oficjalne wyjścia w ciągu dnia. Nie jest to kreacja wieczorowa, jednak dobrze sprawdzi się podczas przyjęć w ogrodzie. Garnitur z tej lekkiej tkaniny możesz połączyć na przykład z kolorową koszulą. Do beżowego zestawu lepiej nie dodawać już białej koszuli, ponieważ stylizacja byłaby zbyt jasna. Całość możesz dodatkowo przełamać kontrastującymi mokasynami.
Jeżeli spodobał Ci się garnitur z bawełny seersucker, prawdopodobnie możesz mieć problem, aby kupić go w Polsce. W naszym kraju ta letnia tkanina nadal nie cieszy się zbyt dużym uznaniem i rzadko jest dostępna w sklepach. Szczególnie trudno znaleźć uszyty z niej garnitur. Najlepszym wyborem będzie więc szycie na miarę. Decydując się na to rozwiązanie, otrzymasz swój wymarzony, przewiewny garnitur, doskonale pasujący do Twojej sylwetki.
Kora bawełniana to bardzo ciekawa opcja na lato – przekonaj się sam!
Bawełna seersucker jest w Polsce często lekceważonym materiałem. Jej liczne zalety, oryginalny wygląd i bardzo duży komfort użytkowania sprawiają jednak, że coraz więcej mężczyzn posiada ją w swojej garderobie. Mamy nadzieję, że nasz tekst pomoże Ci przygotować niepowtarzalne stylizacje z użyciem tej tkaniny. Zapraszamy na umówienie się na spotkanie z doradcą Cafardini, który wybierze dla Ciebie idealny fason garnituru oraz dobierze pasujące dodatki do Twojej stylizacji.
Lata 60 – moda męska w tym czasie szalenie różniła się od konserwatywnych stylizacji poprzedniej dekady. Była to bardzo ciekawa epoka, od grzecznych garniturów The Beatles, po wzorzyste i bajecznie kolorowe stroje w stylu hippie. Poznaj ówczesne trendy!
Niezwykła delikatność, trwałość i niesamowita subtelność – to właśnie jedwab. Części garderoby, które z niego powstają, są kojarzone z luksusem, pięknem i wysoką jakością. Dowiedz się jak prać jedwabną koszulę, aby cieszyć się tą tkaniną jak najdłużej!
Zapraszamy do Showroomu w Warszawie lub Studio w Katowicach. Oferujemy także usługę Travel Tailor, która w wybranych miastach umożliwia spotkanie z Doradcą Cafardini w wygodnym dla siebie miejscu. Wypełniając formularz skontaktujemy się z Tobą w ciągu 48 godzin.