Tworząc zimowe stylizacje, warto dowiedzieć się, jakie właściwości posiada moher. Poniżej przybliżamy temat wełny moherowej oraz proponujemy, na jakie okazje wybrać garnitur z tego materiału. Sprawdź, czy jest to tkanina dla Ciebie!

Spis treści:

1. Moher – co to jest i skąd się wywodzi? 
2. Czym wyróżnia się moher? – poznaj zalety luksusowej tkaniny
3. Moherowe ciekawostki na przestrzeni lat
4. Co może być wykonane z moheru?
5. Wykorzystaj moher w formalnych stylizacjach 
6. Moher – czy to materiał idealny dla Ciebie?

Moher – co to jest i skąd się wywodzi? 

Moher to tkanina, która pozyskiwana jest z kóz angorskich. Z ich sierści od setek lat produkuje się wełnę, a z niej okrycia wierzchnie i dodatki. Kozy pochodzące z tego gatunku żyją w Tybecie i to właśnie stamtąd przez długi czas importowano tę delikatną wełnę. Tkanina moherowa jest trudna do pozyskania, ponieważ może zostać wyczesana z kóz wyłącznie podczas określonej pory roku.

Cafardini. Umów się na spotkanie.

W XVI wieku pierwsze hodowle pojawiły się na terenie Turcji, która na wiele lat stała się miejscem produkcji tej wyjątkowej tkaniny. Na przestrzeni lat również Europejczycy pragnęli hodować kozy angorskie na swoich terenach, by zminimalizować koszty transportu. Jednak pomysł ten się nie powiódł. W latach 30. XIX wieku udało się przewieźć kozy angorskie z Turcji do Afryki Południowej, gdzie pod czujnym okiem hodowców, gatunek rozrósł się na tyle, że RPA stało się głównym producentem tego włókna. Obecnie do największych producentów zalicza się RPA, Turcję, Australię i Stany Zjednoczone.

Czym wyróżnia się moher? Poznaj zalety luksusowej tkaniny

Tkanina moherowa zaliczana jest do niezwykle ciepłego włókna o jedwabistym połysku. Jest lekka, delikatna i ma znakomite właściwości izolacyjne. Wiele osób zastanawia się, co to moher i jak wygląda. Tkanina posiada włókna o grubości 25 – 25 mikrometrów, które cechują się trwałością. Cecha ta jest doceniana w szczególności przez producentów tkanin garniturowych, z których szyje się eleganckie smokingi oraz stylowe ubrania wizytowe.

Zainspiruj się: Jak nosić smoking, czyli szelki, buty i koszula do smokingu pod lupą 

Wełna moherowa to tkanina, którą docenia się przede wszystkim zimą i latem. Znakomicie pochłania wilgoć i pozostaje chłodna w kontakcie ze skórą, gdy temperatura jest bardzo wysoka. Jej dużą zaletą jest elastyczność oraz fakt, że łatwo poddaje się farbowaniu. Jest to niezwykle istotne w przemyśle odzieżowym – dzięki temu można stworzyć oryginalne wzory i kolory.

Modowe ciekawostki na przestrzeni lat

Garnitury moherowe zmieniały się na przestrzeni lat. W latach 50. i 60. mężczyźni zerwali z romantycznym wizerunkiem lat 40. i zdecydowali się na dwie wersje stylizacji. W ciągu dnia nosili surdut, a na wieczór zakładali frak.

Kolejna rewolucja nastała w latach 70., gdzie stworzono specjalny krój spodni garniturowych, które są dopasowane w udach i rozszerzane ku dołowi, tym samym przypominając klasyczne „dzwony”. Za modne uchodziły także koszule często z motywem kwiatowym.

W latach 80. nadal królowały luźne i szerokie marynarki, jednak wyraźnie zmienił się krój spodni. Charakteryzowały się wysokim stanem, były bardzo obszerne na górze, lecz zwężały się mocno ku dołowi. Natomiast w latach 90. marynarka nadal była luźna, lecz posiadała wszyte poduszki dla zaznaczenia szerokich ramion. Nogawka w spodniach zmieniła się na prostą i długą.

Obecnie garnitur męski charakteryzuje się wąskimi nogawkami i dopasowaną w talii marynarką. Coraz częściej popularne stają się marynarki dwurzędowe, a swój renesans przeżywają również kamizelki. Najmodniejsze spodnie to te z dwoma zaszewkami i wykończone mankietem. 

Dowiedz się więcej: Garnitur dwurzędowy – na ślub i do biura. Co musisz wiedzieć? 

Obecnie odzież moherowa ponownie powraca do łask. Wybierają ją również celebryci, często pojawiając się na galach w dobrze skrojonych garniturach. Moherowe garnitury zyskały również dużą popularność, gdy na ekranach kin pojawiła się seria filmów o Jamesie Bondzie. Słynny Agent 007 zawsze nosił idealnie dopasowane garnitury, a tym samym stał się ikoną stylu dla eleganckiego mężczyzny. Były szyte na miarę przez brytyjskiego krawca, jakim jest Anthony Sinclair.

Co może być wykonane z moheru? 

Duże znaczenie ma grubość włókna. Moher, który jest cieńszy i ma mniej materiału, stosuje się głównie podczas szycia swetrów oraz akcesoriów takich jak czapki, szaliki, czy rękawiczki. Natomiast włókna grubsze są wykorzystywane do produkcji odzieży wierzchniej np. garniturów, czy płaszczy. Moher to bardzo delikatna tkanina, o którą należy odpowiednio dbać, by nie zbiła się i zachowała estetyczny wygląd. Dla podtrzymania dłuższej żywotności ubrań zaleca się, aby łączyć tkaninę moherową z innymi wełnami, takimi jak kaszmir lub wełna owcza.

moher1

Wykorzystaj moher w formalnych stylizacjach

Moherowe berety to dodatki, które często jako pierwsze kojarzą się z klasycznymi wyrobami z wełny moherowej. Warto przedstawić również inne produkty, dostępne w asortymencie Cafardini wykonane z moheru, na które warto zwrócić uwagę. Na wyróżnienie zasługują wysokiej klasy garnitury, które wyróżniają się jakością wybranej tkaniny oraz dopasowanym krojem. Dzięki temu nawet po wielu latach użytkowania, garnitur będzie wyglądał idealnie. Sprawdź, jak poprawnie stylizować odzież moherową.




    Zapoznałem/am się z zasadami przetwarzania danych osobowych zawartymi w Polityce Prywatności

    Płaszcz z dodatkiem wełny kóz angorskich – niezbędny dodatek w chłodniejsze dni

    Płaszcze dostępne na rynku są stworzone z wełny różnego rodzaju, jednak warto zdecydować się na wysokogatunkowe płaszcze z moheru. W odróżnieniu od innych modeli charakteryzują się niezwykłym połyskiem i elegancją. To znakomita propozycja dla osób, które na co dzień wybierają elegancki i klasyczny outfit.

    Ponadto płaszcze moherowe to bez wątpienia ponadczasowy wybór, który wpisuje się w najmodniejsze trendy. Staranne wykończenie z dbałością o każdy szczegół sprawia, że okrycia prezentują się ekskluzywnie i sprawdzą się podczas formalnych wyjść oraz ważnych uroczystości takich jak ślub, gala, bal, czy spotkanie biznesowe. Elementem uzupełniającym może być moherowy beret, który doda całej stylizacji niepowtarzalnego charakteru.

    Jasny smoking – nieszablonowy wybór Pana Młodego

    Bardzo oryginalnym wyborem będzie jasny garnitur dla Pana Młodego uszyty z moheru. Decydując się na ślub w okresie letnim, warto wybrać tę tkaninę, ponieważ charakteryzuje się odpornością na zagniecenia. Szyjąc garnitur na miarę, wykonany odpowiednio otwartym splotem, powstaje niezwykle przewiewna struktura. Sam moher nie jest zbyt przyjemny w dotyku, dlatego warto wybrać materiał, który w składzie posiada również wełnę owczą.

    moher2

    Granatowy garnitur – elegancja i klasa na lata

    Uniwersalnym wyborem nie tylko na ślub, ale także na inne ważne uroczystości jest granatowy garnitur. Bez wątpienia jest to klasyczny wzór, który będzie idealny nie tylko dla Pana Młodego, ale również jego ojca, świadka oraz gościa weselnego. Ponadto można go wykorzystać na okazje, które wymagają formalnego stroju, takie jak chrzciny czy komunia. Moherowe garnitury sprawdzą się o każdej porze roku, dlatego są one dobrą inwestycją.

    moher3

    Moher – czy to materiał idealny dla Ciebie?

    Niezależnie od tego, na jaki kolor i fason się zdecydujesz, garnitury i płaszcze z moheru będą dobrze się prezentować. Jeśli szukasz wysokiej klasy odzieży wierzchniej i dodatków, które dodadzą stylu i gustu, postaw na moher. Odzież uszyta z wełny moherowej cechuje się niezwykłym połyskiem i sprężystością. Klienci Cafardini bardzo chętnie noszą uszyte z niej garnitury latem, ponieważ przędza jest bardzo hydrofobowa. Sprawia to, że pochłania wilgoć i umożliwia łatwą perspirację.

    Z nami nie musisz rezygnować ze swojego ulubionego stylu. Wystarczy skontaktować się z naszymi Doradcami, którzy odpowiedzą na wszelkie pytania i pomogą uszyć produkt spełniający wszystkie Twoje wymagania. Poznaj naszą szeroką ofertę garniturów Cafardini i ich ceny, a następnie wybierz idealny model dla siebie!