Garnitur szyty na miarę to strój dopracowany w najdrobniejszych szczegółach. Jego elementem jest także podszewka, równie ważna, co główna tkanina. Dowiedz się, z czego powinna być podszewka w marynarce i dlaczego odpowiednio dobrany materiał jest tak ważny. 

Spis treści:

1. Czym jest podszewka w marynarce?
2. Z jakiego materiału szyje się podszewki do garniturów?
3. Czy podszewka w marynarce powinna mieć wzory?
4. Podszewka, półpodszewka czy marynarka bez podszewki?
5. Rodzaje marynarek z podszewką lub bez podszewki
6. Wiesz już, jak ważna jest podszewka w marynarce!

Powszechnie uważa się, że podszewka w marynarce służy wyłącznie do celów estetycznych. Jednak krawiec spojrzy na podszewkę marynarki jako na tkaninę używaną do kształtowania kroju odzieży. Musi być ona starannie dobrana, ponieważ odpowiada za jakość i trwałość marynarki.

Cafardini. Umów się na spotkanie.

Czym jest podszewka w marynarce?

Podszewka to ważny element konstrukcji marynarki, ale też aspekt dekoracyjny. Tkaniny podszewkowe potrafią być naprawdę zachwycające, nadając marynarce wyjątkowość i elegancję. Każda z tych korzyści uzasadnia uszycie marynarki z podszewką, która zachwyca detalami.

Zainspiruj się: Szary garnitur w kratę Cafardini – diabeł tkwi w szczegółach! 

Zauważ, że najlepiej wyglądające marynarki mają pewną wagę i kształt, które definiują wygląd garnituru. Wiele z tego „odczucia” można przypisać dobrze wykonanej, wewnętrznej podszewce, która wzmacnia konstrukcję i nadaje jej kształt. Dodanie dodatkowego „ciężaru” pozwala ubraniu lepiej przylegać do ciała. Krótko mówiąc, podszewka w marynarce pomoże Ci dobrze wyglądać. A w końcu tego właśnie oczekuje się od garnituru.

Warto zauważyć, że marynarka z podszewką jest znacznie mniej podatna na zagniecenia. To zaleta, ponieważ nikt nie lubi prezentować się w pomiętej  marynarce, która wygląda nieestetycznie i niszczy efekt eleganckiego stroju. Dodatkowa tkanina między ciałem a główną tkaniną jest tym elementem, któremu zawdzięczasz schludność. 

Dobry garnitur to słuszna inwestycja w wizerunek. Wiele osób, kupując nowy garnitur, ma nadzieję, że jego krój jeszcze długo będzie zachwycać estetyką. I tutaj ponownie podszewka jest Twoim ratunkiem, który nie tylko pomaga kształtować ubranie, ale także dodaje wytrzymałości i przedłuży tym samym żywotność marynarki.

Dobra odzież powinna bezwzględnie i bez kompromisów zakrywać to, co nieestetyczne. Lewa strona tkaniny, szwy i brzegi są zręcznie ukryte przez w pełni podszytą marynarkę. Odpowiednio skonstruowane okrycie jest dość skomplikowaną konstrukcją, a podszewka pozwala zgrabnie ukryć ślady tej złożoności.

Z jakiego materiału szyje się podszewki do garniturów?

Jaka jest najlepsza tkanina podszewkowa do garnituru? Wybór materiałów jest dość prosty – marynarka szyta na miarę zawsze będzie mieć podszewkę z wysokiej jakości naturalnej tkaniny. Jedwab tradycyjnie preferowany jest tam, gdzie to możliwe. Używany do produkcji podszewek garniturów, szczególnie jaskrawych i dekoracyjnych. Większość krawców wykonuje marynarki z właśnie z tą tkaniną podszewkową tylko na zamówienie. Ze względu na koszty, ale też fakt, że istnieją inne tkaniny, które lepiej sprawdzą się w roli podszewki. 

Jeśli nie z jedwabiu to z czego powinna być podszewka w marynarce? Zawsze przy wyborze należy kierować się zasadą, że najlepsza tkanina podszewkowa do garnituru powinna być trwała i oddychająca.  

Dowiedz się więcej: Tkaniny pod lupą: jedwab. Co to jedwab i czy jedwabny garnitur ma sens?

Większość marynarek jest podszyta tkaninami octanowymi. Bemberg jest prawdopodobnie najbardziej znanym materiałem i jednym z niezawodnych. Innym, często występującym włóknem jest wiskoza i to również jest dobry wybór. Podszewka z wiskozy jest bardzo lekka, ale jednocześnie wytrzymała. To tkanina, która swobodnie przepuszcza powietrze, więc noszenie marynarki z podszewką z wiskozy będzie komfortowe. 

Podszewka z poliestru jest powszechnie uważana za najtańszą, dostępną opcję i często można ją spotkać w garniturach gotowych. To tkanina syntetyczna, która na ogół nie oddycha, więc podszewka z poliestru może znacząco obniżać komfort noszenia marynarki. 

Zdarzają się również podszewki bawełniane. W tym wypadku zdania są podzielone. Jedni uważają, że są niewygodne i łatwo zmieniają swoją strukturę podczas noszenia i prania. Inni twierdzą, że to dobry wybór ze względu na chłonność, oddychalność i fakt, że jest to niedrogi, naturalny materiał. 

podszewka-w-marynarce1

Czy podszewka w marynarce powinna mieć wzory?

Podszewka może być gładka i jest to jak najbardziej dozwolone. Modele wzorzyste dodają jednak całemu stroju ciekawy detal. Większość podszewek w tym stylu to wzór Paisley lub pionowe paski. Szycie na miarę pozwala nieco zaszaleć z kolorystyką i wzorem na podszewce, ponieważ uczestniczysz w procesie wyboru. Dlaczego warto skorzystać z możliwości i zaprojektować taką marynarkę, która będzie odzwierciedlała Twoją osobowość i styl.




    Zapoznałem/am się z zasadami przetwarzania danych osobowych zawartymi w Polityce Prywatności

    Podszewka, półpodszewka czy marynarka bez podszewki?

    Istnieje kilka sposobów konstruowania marynarki i wszywania podszewki:

    • pełna podszewka – cała marynarka ma podszewkę: tył, boki i rękawy;

    • półpodszewka – większość marynarki będzie miała podszewkę, z wyjątkiem dolnej części tyłu i połów;

    • podszewka szkieletowa – małe części, takie jak ramiona lub sekcje rękawów, zostaną pokryte podszewką;

    • marynarka bez podszewki – lewa strona materiału jest widoczna i miejscami pokryta płótnem. 

    podszewka-w-marynarce2

    Podszewka i półpodszewka – zalety

    Najbardziej oczywistą korzyścią z posiadania marynarki z podszewką jest to, że masz dodatkową warstwę materiału, która chroni przed chłodem. Poza tym marynarka dzięki temu jest trwalsza i bez zastanawiania się możesz ją odłożyć np. na krzesło, bo estetycznie prezentuje się z każdej strony. W razie niespodziewanego uszkodzenia materiału naprawa podszewki nie jest problemem – krawiec ją wymieni i marynarka będzie jak nowa. 

    Dodatkowa waga, jaką zapewnia podszewka, nadaje marynarce bardziej solidny wygląd. Takie dociążenie wpływa także na lepsze dopasowanie się ubrania do sylwetki. Piękna, kolorowa podszewka dodaje marynarce uroku. Kiedy guziki są rozpięte, lewa strona połów bywa widoczna. Estetyczne wykończenie jakie zapewnia podszewka, staje się wówczas dużym atutem. 

    Marynarka bez podszewki – zalety

    Letnia marynarka bez podszewki ma tylko jedną warstwę, więc będzie Ci w niej bardziej komfortowo podczas upałów. Może się wydawać, że w takie dni marynarka nie będzie potrzebna, ale przecież są okazje, kiedy bez względu na pogodę musisz mieć na sobie pełny garnitur. 

    Jak szyje się marynarki bez podszewki? Główna konstrukcja korpusu to jedna warstwa materiału, bez podszewki. Aby ukryć szwy i wykończenia, krawiec może dodać miejscowo kilka kawałków płótna. Marynarka szyta na miarę bez podszewki będzie pięknie wykończona, więc argument estetyczny nie będzie tutaj mieć zastosowania. 

    Rodzaje marynarek z podszewką lub bez podszewki

    Czytając o zaletach podszewki, na pewno dowiedziałeś się, jakie ubrania powinny ją mieć, a w których typach odzieży nie są konieczne. Biznesowy garnitur bez podszewki nie ma racji bytu – będzie się gniótł i szybko straci fason. Także wełniane garnitury całoroczne i zestawy wizytowe zawsze powinny mieć podszewkę lub półpodszewkę. 

    W modelach letnich podszewka nie jest obowiązkowa, ale dotyczy to raczej marynarek casualowych. Najczęściej spotykany jest lniany garnitur bez podszewki. Jej wykorzystanie nie jest konieczne w tym przypadku. Po pierwsze dlatego, że len z natury się gniecie i zasadniczo w tym tkwi również jego urok. Po drugie lnianą marynarkę zakłada się dla ochrony przed palącym słońcem, licząc przy okazji na chłodzące właściwości tkaniny. 

    Wiesz już, jak ważna jest podszewka w marynarce!

    Podszewka i półpodszewka są bardzo ważnymi elementami konstrukcyjnymi marynarki. Garnitur bez tej części traci odporność na zagniecenia i wyrazistą formę. Jednak czasami brak podszewki jest także zaletą. Przykładem może być lniana marynarka, która jest doskonałym wyborem na lato. 

    Z czego powinna być podszewka w marynarce? Najlepszym wyborem jest bemberg lub wiskoza. Natomiast podszewka z poliestru to sygnał, że garnitur jest gorszej jakości. Marynarka szyta na miarę nie musi mieć jedwabnej podszewki, ale warto by tkanina od wewnątrz zdobiła ubranie. 

    Po precyzyjnie i jakościowo uszyte marynarki z podszewkami lub bez zapraszamy do naszej pracowni. Gwarantujemy, że będą one dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Zadbają o to doradcy Cafardini oraz mistrz krawiectwa.