Tweedowa marynarka nie jest obecnie częstym widokiem, mimo że to bardzo praktyczny i ciekawy wybór. Wyjaśniamy, czym charakteryzuje się marynarka tweedowa i na jakie okazje możesz ją nosić. Zobacz nasze inspiracje!
Spis treści:
1. Co to jest tweed i kiedy tweedowa marynarka to dobry pomysł?
2. Tweedowa marynarka – jak z polowania trafiła na salony?
3. Marynarka tweedowa – stylizacje warte uwagi
4. Marynarki tweedowe nie są dobre na każdą okazję – unikaj tych błędów!
5. Tweed to ciekawy wybór – dasz mu szansę?
Co to jest tweed i kiedy tweedowa marynarka to dobry pomysł?
Tweed to tkanina wełniana z przędzy zgrzebnej z różnej długości nieuporządkowanych włókien ułożonych w skośny splot. Charakterystyczna struktura tweedu sprawia, że jest on bardzo łatwy do rozpoznania. Materiał jest gruby i mięsisty dlatego tweedowe marynarki możesz nosić w chłodniejsze dni. Tweed tkany jest z wielokolorowych włókien, najczęściej w pepitkę lub jodełkę. Marynarka tweedowa jest bardzo praktyczna – nie gniecie się, jest naturalnie elastyczna i dobrze odprowadza wilgoć.
Tweed to cała rodzina tkanin, do wyboru masz kilka jego gatunków:
• Harris Tweed – szkocki, przyjemnie szorstki materiał,
• Cheviot – bardzo wytrzymały tweed z przygaszonym połyskiem,
• Shetland – przyjemny w dotyku, miękki materiał (odpowiedni dla osób o wrażliwej skórze),
• Donegal – irlandzki, kolorowy tweed, który częściej wybierają kobiety niż mężczyźni,
• Saxony tweed – materiał tkany z wełny merynosowej, nie drapie.
Po raz pierwszy tweed pojawił się jako modny materiał w latach 20. i 30. XIX wieku. Stało się tak dzięki sławie Szkotów Sir Waltera Scotta, Lorda Broughama i Lorda Kanclerza Wielkiej Brytanii, którzy preferowali odważne jak na tamten czas tweedowe garnitury.
Przez połowę epoki wiktoriańskiej tweed był popularny w wiejskiej odzieży sportowej ze względu na ciepło, oddychalność i kulturową aktualność. Z sukna szyto kurtki myśliwskie, spodnie, płaszcze i peleryny. Odzież ta kojarzyła się z siłą fizyczną, wytrzymałością i mocą.
W latach sześćdziesiątych XIX wieku kurtka strzelecka została przekształcona w kurtkę wypoczynkową – dziś zaliczylibyśmy ją do odzieży weekendowej. W połączeniu z kamizelką i spodniami narodził się nowoczesny i bardzo wygodny zestaw. Tweedowy garnitur stał się modny wśród kosmopolitycznych mężczyzn. Niezłomna, wiejska męskość ustąpiła miejsca nowoczesnemu profesjonalizmowi.
Przeczytaj również: Styl vintage – moda na eleganckie klasyki. Zobacz, na czym polega
Pod koniec XIX wieku zaczęto produkować nową, tweedową odzież rowerową. Wszystko to za sprawą pragnienia mobilności i sprawności fizycznej. W tym samym czasie kobiety rozpoczęły przejmowanie męskiego stylu. Rzuciły tym samym wyzwanie krawieckiemu i społeczno-politycznemu przypisywaniu ról związanych z płcią.
Rowerowa „new woman” była ikoną lat 90. XIX wieku. Wymieniała koronki i jedwabie w modzie damskiej na tweed „szyty na miarę”. Był to zarówno praktyczny wybór, jak i znak odrzucenia późno wiktoriańskiej kobiecości. „Nowa kobieta” przemierzała ulice w pogoni za niezależnością, edukacją i równością.
W pierwszych dekadach XX wieku tweed ponownie stał się konserwatywny, a charakterystyczna krata księcia Walii stała się powszechnie modna. Dystyngowane, wręcz królewskie koneksje tweedu wpłynęły na jego postrzeganie. Przestał być wyłącznie tkaniną przeznaczoną na codzienne i sportowe ubrania.
Tweedowa marynarka – jak z polowania trafiła na salony?
Tweed kojarzy się z ponadczasowym stylem reprezentowanym przez brytyjską arystokrację. Wzrost popularności tej tkaniny był spowodowany polowaniami na ptactwo górskie. Garnitur tweedowy znany jako oryginalny strój dżentelmenów był w zasadzie XIX-wiecznym kamuflażem myśliwskim dla członków rodziny królewskiej. Tweed był podstawą tradycyjnego krawiectwa. Widoczne było to w strojach rodziny królewskiej i arystokracji, wędkarzy i łowców jeleni, ale również naukowców, legendarnych detektywów i polityków.
Tkany z wełny tweed był noszony podczas polowań w brytyjskich i szkockich posiadłościach. Jego trwałość, wodoodporność i ciepło, które daje, pomogły królewskim myśliwym wytrzymywać niskie temperatury. Jednocześnie zachowywali oni wdzięk i dobry wygląd. Ta tradycja jest kontynuowana, ponieważ łowcy ptaków górskich w całej Wielkiej Brytanii nadal szanują dziedzictwo materiałów. Można śmiało powiedzieć, że tkanina znacznie przewyższyła swoje pierwotne przeznaczenie i stała się podstawą stylu, który możemy określić jako casual retro.
Dziś tweed pojawia się w każdym sezonie jesiennym na wybiegach luksusowych domów mody, zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Jest uważany za klasyk, a entuzjaści mody chętnie sięgają po tweedowe marynarki i garnitury.
Dowiedz się więcej: Tkaniny pod lupą: wełna, czyli garnitur wełniany
Warto wspomnieć, że tweedowa marynarka nie jest wyłącznie opcją dla mężczyzn. Przełomem w modzie damskiej była kultowa marynarka Chanel, która po raz pierwszy pojawiła się w kolekcji Coco Chanel w 1925 roku. Inspiracją do jej stworzenia był czas projektantki spędzany z przyjaciółmi, którzy polowali i łowili ryby w tweedowej odzieży. Tkanina zainteresowała ją ze względu na jej praktyczność. W damskiej garderobie tweedy pojawiły się w pięknych kolorach, co było jak powiew świeżego powietrza w świecie mody początków XX wieku. Dziś tweedowa marynarka Chanel jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych części garderoby, jakie kiedykolwiek stworzono. Jest dostępna oczywiście także dla mężczyzn.
Marynarka tweedowa – stylizacje warte uwagi
Dlaczego warto sięgać po tweed? Ponieważ jest wytrzymały, a równocześnie elegancki, swobodny i wyrafinowany. Oprócz tego, że świetnie się prezentuje, jest także funkcjonalny i modny. To pozycja obowiązkowa w szafie każdego, eleganckiego mężczyzny. Sprawdzi się, gdy spędzasz dzień w lesie, ale będzie również doskonałym wyborem na nieformalne spotkania.
Pamiętaj, że rodzajów tweedu, jego deseni i struktur jest naprawdę wiele. Materiał ten daje ogromne możliwości do tworzenia interesujących ubrań. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka stylizacji, za pomocą których chcemy pokazać Ci różne oblicza tej tkaniny.
Tweedowa marynarka szyta na miarę
Szukasz nietuzinkowej marynarki? Proponujemy model granatowy w dużą, czerwoną kratę windowpane. Idealny wybór do stylizacji w stylu smart casual – jest to opcja ciekawa, ale jednocześnie na tyle klasyczna, byś mógł w niej pójść do teatru lub na spotkanie biznesowe w restauracji. Uszyta na miarę marynarka tweedowa będzie idealnie leżeć. Krawiec z łatwością uchwyci ponadczasowość tego klasyku.
Niebanalna marynarka tweedowa
Chyba żaden inny projektant mody męskiej nie potrafi oddać atmosfery wiejskich posiadłości tak, jak Ralph Lauren. Zobacz model z donegalu w kolorach ziemi, w charakterystyczną kratkę z pięknymi, ostrymi klapami. Elegancki akcent w postaci białej, bawełnianej poszetki to sprytny zabieg. Jej delikatność efektownie kontrastuje z niezaprzeczalnym charakterem tweedu. Stylizacja jest casualowa, choć model ma na sobie krawat. W pewnych kręgach po prostu nie wypada go nie nosić.
Garnitur tweedowy
Tweedowy garnitur tego samego projektanta to doskonały przykład casualowego zestawu o bardzo uniwersalnym charakterze. Rys vintage sprawia, że stylizacja nabiera eleganckiego i ponadczasowego charakteru, mimo że nie jest przeznaczona na oficjalne okazje. Zwróć uwagę na połączenie kolorów ziemi z błękitem koszuli. Warto zapamiętać tę kompozycję i powtarzać we własnych stylizacjach.
Pamiętaj, że tweed nie ma jednolitej estetyki. Konkretny efekt uzyskasz w zależności od tego, jaki rodzaj tej tkaniny wybierzesz. Szyte na miary marynarki i garnitury z tweedów mogą być wyjątkowo uniwersalne. Z pewnością są doskonałym wyborem na sezon jesienno-zimowy. Poza arystokratyczną estetyką oferują również komfort cieplny, a to również ma znaczenie.
Jeżeli interesuje Cię tweedowa marynarka albo tweedowy garnitur, warto postawić na szycie na miarę. Zapewnisz sobie dzięki temu dobranie najlepszego fasonu do Twojej sylwetki, w czym pomogą Ci nasi wykwalifikowani doradcy. Co więcej, stosowane przez nas tkaniny są najwyższej jakości. Możesz wybierać spośród około 5000 dostępnych u nas opcji. Nasi krawcy wykonają zamówienie z dbałością o każdy szew i detal, tak, abyś cieszył się nowym zakupem latami! Nie zwlekaj, wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu 48 godzin.
Marynarki tweedowe nie są dobre na każdą okazję – unikaj tych błędów!
Garnitur tweedowy czy tweedowa marynarka zawsze będą ubraniem wzorzystym. Charakterystyczny deseń, który wynika ze struktury materiału, to najczęściej jodełka, barleycorn, hopsack czy windowpane. Tweedy zdobione są również kratą: tartanem lub gun club. Popularnym wzorem są również pepity.
Materiał ten wywodzi się z Wysp Brytyjskich, a konkretnie ze Szkocji. W tweetach chodzili właściciele ziemscy i arystokracja brytyjska odpoczywająca w swoich wiejskich posiadłościach. Wytrzymałość i charakter tego materiału wykorzystuje się tradycyjnie do szycia ubrań na polowania i do jazdy konnej. Co więcej, wśród wzorów tej tkaniny znajdziemy tzw. estate tweeds, czyli specjalnie projektowane dla właścicieli ziemskich i ich pracowników desenie.
Jak się zapewne domyślasz, marynarki tweedowe nie wpisują się w kanon strojów formalnych. Są to przede wszystkim elementy stylu smart casual. Dziś marynarka tweedowa męska kojarzy się głównie ze stylizacjami vintage. Nie oznacza to, że jej noszenie jest passé – wręcz przeciwnie. Posiadanie tweedowej marynarki pomoże Ci w stworzeniu wielu ciekawych zestawów na co dzień. Tweedowy garnitur w sportowym stylu możesz zestawić ze stylowym kaszkietem i nadającymi stylizacji ciekawego charakteru brogsami.
Przeczytaj również: Półformalne buty – derby, brogsy i monki
Tweed to ciekawy wybór – dasz mu szansę?
Różne oblicza tweedu pozwalają na wybór materiału i deseni, które najbardziej do Ciebie pasują. Z najlepszym skutkiem osiągniesz to w pracowni krawieckiej. Na miarę możesz uszyć tweedową marynarkę, garnitur, a nawet płaszcz.
Tweedowa marynarka szyta na miarę będzie jedynym w swoim rodzaju ubraniem. Fason, rodzaj kieszeni czy wzór na materiale wybierzesz wspólnie z naszymi doświadczonymi doradcami, którzy dopasują je do Twojej sylwetki i typu urody. Zapraszamy na konsultacje do jednej z naszych pracowni bądź skorzystania z usługi Travel Tailor. Zobacz nasz cennik i przekonaj się, że ubrania szyte na miarę, które służyć będą Ci latami, to odpowiedzialny wybór dostępny na wyciągnięcie ręki!