Odpowiednio dobrane obuwie to jednocześnie podstawa, jak i zwieńczenie dobrej męskiej stylizacji. Modele półformalne, takie jak buty derby, monki, czy ich brogsowane wersje są ważne, ponieważ są bardzo uniwersalne. Zobacz, co musisz o nich wiedzieć!

Spis treści:

1. Buty półformalne: najbardziej uniwersalny wybór
2. Buty derby
3. Buty brogsy
4. Buty monki
5. Teraz wiesz dokładnie co wybrać na nieformalne okazje!

Buty półformalne: najbardziej uniwersalny wybór

Niższy stopień formalności nie oznacza, że buty przestają być eleganckie lub nie pasują do garnituru. Zasady klasycznej męskiej elegancji są jasno określone. W przypadku butów mamy jasny podział na wieczorowe, dzienne – formalne, półformalne i casualowe, przy czym w każdej kategorii można wydzielić kilka podkategorii, a co więcej, niektóre grupy na siebie w sposób naturalny zachodzą. Co tak właściwie oznacza np. określenie „buty półformalne”? Chodzi tu o stwierdzenie, do jakiego typu okazji pasuje dany typ obuwia. Jest to grupa najbardziej uniwersalna, ponieważ derby czy monki pasują do garnituru równie dobrze, jak do jeansów. Dlatego postanowiliśmy dokładnie je opisać i wyjaśnić Ci wszystkie niuanse związane doborem butów do stylizacji.

Cafardini. Umów się na spotkanie.

Założenie, że buty, które nie mają najwyższego stopnia formalności nie pasują do garnituru, jest błędne. Możesz swobodnie nosić je do codziennych stylizacji biznesowych, podczas spotkania w restauracji czy wieczornego wyjścia na drinka. Spokojnie możesz łączyć je z garniturem czy zestawem koordynowanym. Z drugiej strony, buty półformalne to element stylu smart casual. Mają w sobie klasę wymaganą, by wyglądać elegancko, ale również reprezentują pierwiastek nonszalancji, na który możesz pozwolić sobie w mniej formalnych sytuacjach.

buty-derby-1

Istotną kwestią jest tutaj typ obuwia i jego kolor. Buty męskie w kolorze czarnym mają wyższy stopień formalności od pozostałych, o ile omawiamy konkretny rodzaj obuwia. Niegdyś na szczycie listy znajdowały się eskarpiny, dziś królują bardziej nowoczesne oxfordy i minimalistyczne lotniki. Jak w tej hierarchii plasują buty półformalne? Otóż spośród modeli półformalnych najelegantsze są buty derby bez zdobień, niżej stoją monki, a dodatkowo formalność buta może zostać obniżona przez brogsowanie. Przyjrzyjmy się z bliska każdej z wymienionych opcji, żeby sytuacja ze skomplikowanej, stała się jasna.

Poszerz swoją wiedzę: Formalne buty – oxfordy i lotniki 

Buty derby

Derby, czyli angielki, to klasyczny model męskiego obuwia. Są to buty eleganckie, pasujące do garnituru, ale zdecydowanie bardziej uniwersalne niż formalne oxfordy. Przyszwa jest otwarta, a kwatery, czyli dziurki na sznurówki są na niej umieszczone. Dzięki takiej konstrukcji derby sznuruje się łatwo i wygodnie. Skoro już porównujemy je z oxfordami, bo w Polsce te dwa modele są często niesłusznie stawiane przez mężczyzn na jednym poziomie elegancji, to warto zwrócić uwagę na fakt, że derby są mniej smukłe. Prawdopodobnie dlatego są częściej wybierane przez mężczyzn o szerszej stopie.

Zobacz także: Poradnik weselny: jak się ubrać na poprawiny jako gość?

Buty derby pasują do garnituru codziennego, zestawu koordynowanego, a także do jeansów czy bawełnianych spodni casualowych. To właśnie sprawia, że są jednymi z najczęściej wybieranych butów męskich. Nasza rada – dobrze jest mieć w szafie co najmniej czarne oxfordy na wyjątkowe okazje i brązowe derby, które możesz nosić na co dzień. Ten kolor świetnie pasuje zarówno do jasnych, letnich kompletów, jak i do klasycznych granatów czy popieli. 

Przeczytaj również: Szary garnitur – stylizacje na co dzień i wieczorowe. Czym się różnią?

W wersji zimowej derby mają przedłużoną cholewkę sięgającą za kostkę. Są równie uniwersalne, jak modele z krótką cholewką. Do wyboru jest wiele kolorów tego obuwia – od klasyki po bardzo odważne barwy. Najlepszym wyborem są derby ze skóry licowej, ale interesująco prezentują się również w wersji zamszowej. Jednak musisz pamiętać, że zamsz jeszcze bardziej obniża formalność obuwia.

buty-derby-2

Buty brogsy

Jeśli chodzi o fason, to buty brogsy mogą przyjąć dowolną formę. Te sznurowane półbuty z otwartą bądź zamkniętą przyszwą są zdobione ząbkowaniem w okolicach przeszyć na skórze. Wbrew pozorom brogsy nie powstały z potrzeby ozdobienia klasycznych fasonów z gładką cholewką. Ząbkowanie, czyli ozdobne otwory w wierzchniej warstwie skóry, powstały z czysto praktycznych względów. Brogsy wywodzą się z Wysp Brytyjskich, których deszczowa aura wymagała zastosowania rozwiązania konstrukcyjnego ułatwiającego odparowywanie wilgoci z cholewki. Pierwsze brogsy zostały zaprojektowane jako buty codzienne, do pracy. Świadczy o tym choćby ich nazwa „brog”, która po irlandzku oznacza ciężkie obuwie. Ciekawe zdobienie bardzo szybko stało się modne i z irlandzkich pól trafiło na salony. Brogsy stały się synonimem elegancji i modowego wyczucia. Dziś można z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że są to buty kultowe. 

Zadbaj o detale: Wiązanie krawata – dlaczego szerokość i węzeł krawata ma znaczenie?

Jak nosić brogsy? Powinieneś po prostu pamiętać, że brogsowanie delikatnie obniża formalność obuwia. Czyli brogsowane oxfordy będą mniej formalne od oxfordów gładkich, a brogsowane derby jeszcze bardziej casualowe od ich mniej ozdobnego odpowiednika. Wciąż bez problemu możesz nosić je do dziennych garniturów biznesowych czy stylizacji casualowych, jednak brogsowane derby nie nadają się do stylizacji wieczorowych czy np. na pogrzeb.

Uniknij faux-pas: Jak się ubrać na pogrzeb latem, zimą i jak dobrać dodatki – poradnik

Jeżeli chodzi o zasady dotyczące kolorów, sprawa wygląda analogicznie do innych typów obuwia męskiego, czyli najbardziej formalne będą modele czarne. Z uwagi na fakt, że obuwie brogsowane i tak nie nadaje się do stylizacji najbardziej formalnych, kolor czarny budzi pewien dysonans, czarne brogsy są więc stosunkowo rzadko spotykane. Znacznie popularniejsze są wszelkie odcienie brązu, im jaśniejszy kolor buta, do tym jaśniejszej stylizacji będzie pasował. Spotyka się również brogsy w odważniejszych barwach, takich jak wiśnia, zieleń czy granat.

Buty monki

Niezwykle efektowne, o trudnym do sklasyfikowania poziomie formalności. Monki są bezwględnie mniej formalne od oxfordów, ale potem sprawa się komplikuje. W zależności od miejsca, wersja zapinana na jeden pasek (o którym za chwilę), jest akceptowalna przy stylizacjach wieczorowych. Najczęściej jednak uznaje się, że monki są nieco mniej formalne od butów typu derby. Ich nazwa „monk shoes” prawdopodobnie pochodzi od francuskich mnichów, którzy nosili buty o podobnej konstrukcji. Choć ich historia sięga renesansu, nadal nie są w Polsce popularne. 

Zapraszamy do lektury: Garnitur w kratę – na wesele, do biura i nie tylko! Jak go stylizować?

Buty monki mają charakterystyczną budowę – nie mają sznurowania, są zapinane jedną do trzech klamerek. Paski skóry zakończone klamerkami „zamykają” cholewkę. Całość może być ozdobiona ażurowymi wykończeniami – brogsowana, jednak jak już wiesz, obniży to ich formalność. W przypadku modeli poniżej dodatkowo do uszycia butów zastosowano zamsz. Jak myślisz, jaki jest poziom formalności zaprezentowanego obuwia?

Monki możesz nosić do garnituru i zestawów koordynowanych, ale także do casualowych stylizacji. Klasyczne granatowe spodnie z denimu zyskają eleganckiego szlifu, gdy założysz do nich monki i marynarkę. W ostatnich sezonach obserwujemy rosnącą popularność tych butów. To dobrze, ponieważ męska garderoba również jest różnorodna, nawet jeżeli omawiamy jej węższy, klasyczny zakres. Niektórzy panowie decydują się na noszenie ich do gołej kostki na wzór mokasynów i loafersów. Nie jest to błąd, ale tylko w letnich, casualowych stylizacjach. 

Teraz wiesz dokładnie co wybrać na nieformalne okazje!

Wybór odpowiednich butów do okazji to sztuka, którą łatwo opanujesz – poznałeś już zasady i wiesz, jak odróżnić różne fasony butów. Buty powinny być przede wszystkim wygodne i dobrze dopasowane do sytuacji. Nie możesz oszczędzać na ich jakości, ponieważ w tym przypadku istnieje bezpośrednie przełożenie na ich trwałość, dobry wygląd i Twoją wygodę.

Zainspiruj się: Granatowy garnitur – idealny partner na każdą okazję?

Jeżeli nadal masz wątpliwości w kwestii doboru butów, a czeka Cię ważna okazja, powinieneś rozważyć wykonanie zestawu garniturowego na miarę w Cafardini. Co prawda nie szyjemy butów, ale mamy w asortymencie klasyczne modele obuwia, dzięki którym nasi Doradcy są w stanie stworzyć dla Ciebie kompletne stylizacje, dbając o najmniejszy szczegół. Nie zwlekaj, sprawdź nasz cennik i wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w przeciągu 48 godzin!




    Zapoznałem/am się z zasadami przetwarzania danych osobowych zawartymi w Polityce Prywatności