W obecnych czasach troska o środowisko naturalne jest obowiązkiem każdego z nas. W ten nurt wpisuje się również zrównoważona moda. W poniższym tekście wyjaśniamy, czym jest i jak wcielić jej założenia w życie.

Spis treści

1. Co oznacza sustainable fashion?
2. Zrównoważona moda – sposób na unikatowość
3. Odpowiedzialna moda w praktyce
4. Jakość ma znaczenie, postaw na naturalne tkaniny!

Coraz częściej można spotkać się w mediach z hasłem sustainable fashion. Nie każdy jednak wie, co ono tak naprawdę oznacza. Chociaż jest to kluczowy trend naszych czasów, jego definicja i założenia nie zawsze są jasno określane. W tym artykule pomożemy Ci je zrozumieć.

Co oznacza sustainable fashion?

Za hasłem sustainable fashion (zrównoważona moda) kryje się troska o naszą planetę. Jest to moda ekologiczna, której celem jest jak największe ograniczenie szkodliwego wpływu tego sektora przemysłu na otaczający nas świat. Przede wszystkim pozwala ona zmniejszyć ślad węglowy.

Jej idee są bardzo proste: należy ograniczyć konsumpcjonizm i zamiast kupować wiele rzeczy niskiej jakości, zdecydować się na mniej ubrań, które przetrwają kilka sezonów. Zgodne z jej założeniami jest także korzystanie z opcji sklepów second-hand i sprzedawania niechcianych ubrań. Gdy coś Ci się znudziło lub rozmiar przestał pasować, lepiej oddać lub sprzedać taki element garderoby, zamiast go wyrzucać.

Zobacz też: Tkanina na garnitury – 3 rzeczy, które warto wiedzieć

Etyczna moda podkreśla również to, jak wiele surowców zostanie przeznaczonych na wyprodukowanie jednego ubrania. Jej propagatorzy starają się dotrzeć z tymi informacjami do jak najszerszego grona konsumentów, aby ci świadomie dokonywali zakupów. Innym aspektem, który również należy podkreślić, jest przebieg procesu produkcji.

zrównoważona moda w cafardini

Zrównoważona moda promuje ubrania uszyte z naturalnych materiałów bez użycia szkodliwych chemikaliów, zanieczyszczających środowisko. Dba również o to, by szyjący ubranie pracownicy byli zatrudnieni na uczciwych zasadach i żyli w godnych warunkach.

Zrównoważona moda – sposób na unikatowość

Decydując się na zakupy odzieżowe w zgodzie z eco fashion, masz realny wpływ na środowisko. Przyczyniasz się bowiem do zmniejszenia ilości marnowanych surowców oraz energii, a także wytwarzasz mniej odpadów. Odpowiedzialny stosunek do mody i wyznawanie zasad mody zrównoważonej jest również świetnym sposobem na podkreślenie swojej unikatowości.

Gdy zrezygnujesz z tanich ubrań z sieciówek, które nosi niemal każdy, łatwiej będzie Ci wyróżnić się z tłumu. Zamiast chwilowo modnych wzorów i tanich tkanin wybierz kilka klasycznych perełek z wyższej półki, które posłużą Ci przez dłużej niż jeden sezon i nadal będą wyglądać dobrze. W tej roli doskonale sprawdzą się szyte na miarę stroje. Będziesz mieć wówczas pewność, że będą na Tobie świetnie leżeć. 

W tej sytuacji samodzielnie wybierasz nie tylko warstwę wizualną, ale również materiał, dzięki czemu możesz dokładnie ocenić jego jakość. Dobrym pomysłem mogą być również przeróbki krawieckie ponadczasowych ubrań. Znajdziesz je w dobrej jakości second-handach, na serwisach internetowych lub w domowej szafie. Czasem nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak piękne kreacje można stworzyć ze starych ubrań. Maksymalne wykorzystanie każdej części garderoby, zanim stanie się odpadkiem, doskonale wpisuje się w założenia sustainable fashion. 

Odpowiedzialna moda w praktyce

Zasady odpowiedzialnej mody doskonale znamy również w Cafardini. Nasi eksperci robią wszystko, aby każdy element garderoby który uszyjemy, był wykonany z ekologicznych materiałów i służył właścicielowi jak najdłużej. W tym celu polecamy również naszym klientom klasyczne projekty, które nigdy nie wyjdą z mody. Oto kilka z nich:

Prosta jasna marynarka, która pasuje i do pracy, i na co dzień.

Biała koszula z wysokiej jakości materiału – podstawowy element ubioru każdego mężczyzny.

Możesz również razem z nami zaprojektować swój wymarzony krawat. Dopasujesz go później do ulubionych garniturów. Z pewnością będzie towarzyszył Ci naprawdę długo.

Przeczytaj również: Co powinna zawierać każda męska szafa? 4 rzeczy, które musisz w niej mieć!

Jakość ma znaczenie, postaw na naturalne tkaniny!

Teraz już wiesz, czym jest zrównoważona moda. Stosowanie się do jej zasad jest przede wszystkim wyrazem odpowiedzialności. W obecnych czasach idee te powinny być jak najszerzej rozpowszechnione. Jeżeli chcesz wprowadzić je w życie, wybierz ubrania szyte na miarę z naturalnych tkanin. Chętnie pomoże Ci w tym nasz doradca. Zapraszamy na spotkanie, które będzie wyrazem Twojej troski o los planety.