Jednym z podstawowych elementów męskiej garderoby, bez której trudno byłoby stworzyć eleganckie stylizacje, jest biała koszula. Jaka jest jej historia i kiedy stała się symbolem dobrego stylu? W poniższym tekście znajdziesz odpowiedzi na te pytania!

Spis treści:
1. Biała koszula męska – obowiązkowy element garderoby
2. Biała koszula – historia ubrania
3. Biała koszula – na co zwrócić uwagę?
4. Biała koszula – stylizacje Cafardini
5. Biała koszula – postaw na klasyczną elegancję!

Biała koszula męska – obowiązkowy element garderoby

Biała koszula męska bez wątpienia może być uznana za symbol męskiej elegancji. Zakładając ją, dodajesz formalności każdej stylizacji. Białe koszule są doceniane również dzięki temu, że doskonale podkreślają męską urodę. To, czy osiągniesz oczekiwane rezultaty, zależy jednak w dużym stopniu od jakości wykonania koszuli i prawidłowego jej dopasowania. Z tego powodu warto mieć w swojej szafie kilka modeli tej ponadczasowej części garderoby.

Cafardini. Umów się na spotkanie.

Biała koszula – historia ubrania

Kiedy w męskiej modzie po raz pierwszy pojawiła się biała koszula? Historia tego ubrania sięga już średniowieczna. W tamtych czasach miała ona zupełnie inny charakter niż obecnie. Wówczas stanowiła element bielizny i raczej nie była eksponowana. Sytuacja zaczęła się zmieniać w XVI wieku, gdy mężczyźni wkładali koszule do wyciętych kubraków. Jako element eleganckich stylizacji pojawiły się dopiero w XVIII wieku, gdy zostały bogato ozdobione.

Współczesny krój białej koszuli, tak jak wielu innych eleganckich ubrań, narodził się w XIX wieku. Stała się wtedy atrybutem mężczyzn z wyższych sfer i była bardzo chętnie wykorzystywana do różnych stylizacji. Była towarem luksusowym, na co wpływ miały koszty osiągnięcia białego koloru. Łączono ją przede wszystkim z bardzo formalnymi strojami, w których pokazywali się wyłącznie prawdziwi gentlemani. W XIX wieku koszula była noszona również solo podczas hobbystycznego uprawiania sportu.

W XX wieku koszule stały się coraz bardziej powszechne i na stałe zagościły w szafach kobiet oraz mężczyzn z różnych klas społecznych. Z czasem poluzowaniu uległy również zasady stylizacyjne, które wcześniej ograniczały możliwości tworzenia kompozycji z białą koszulą. Obecnie można łączyć ją zarówno z krótkimi spodenkami, jak i ze smokingiem. Jednak wraz z upowszechnieniem się białych koszul, pogorszyła się również jakość jej wykonania. 

Biała koszula – na co zwrócić uwagę?

Najważniejszym aspektem, na który warto zwrócić uwagę podczas wybierania białej koszuli, jest jakość wykonania. Koszula, aby dobrze prezentowała się na ciele, powinna być uszyta ze starannie wyselekcjonowanych materiałów. Najlepszym wyborem będą koszule z bawełny. Czasami dodawana jest do nich domieszka poliestru, dzięki której się nie gniotą. Są one jednak mniej wygodne i gorzej się prezentują. Bardzo stylowym wyborem będzie koszula uszyta z jedwabiu.

biała koszula

Na to, czy będziesz dobrze prezentować się w koszuli, wpływ mają również jej krój i rozmiar. Najpopularniejsze są koszule regular, slim fit oraz relaxed. Koszule slim fit są najlepszym wyborem dla szczupłych mężczyzn, którzy chcą wyeksponować atletyczną budową ciała. Bardzo dobrze podkreślają sylwetkę. Jeśli jednak nie czujesz się pewnie i chcesz zatuszować ewentualne mankamenty figury, zdecyduj się na luźniejsze koszule regular. Najszersze są koszule o kroju relaxed, które dedykowane są grubszym panom.

Bardzo ważnym kryterium wyboru jest także kołnierzyk białej koszuli, a dokładnie jego typ. Warto dopasować go nie tylko do kształtu twarzy, ale również do okazji, na którą chcesz ubrać konkretną koszulę. Mężczyznom o kwadratowej lub okrągłej twarzy poleca się kołnierzyki typu kent. Szersze włoskie kołnierzyki sprawdzą się u panów, którzy chcą optycznie powiększyć głowę. W niektórych sytuacjach możesz pozwolić sobie na mniej formalną stójkę w koszuli. Pasuje ona osobom o długiej szyi.

Zadbaj również o to, by wybrać korzystny odcień bieli. Wielu mężczyzn lekceważy ten aspekt. Śnieżnobiałe męskie koszule będą najlepszym rozwiązaniem do smokingu oraz dla osób o śniadej cerze i ciemnej oprawie oczu. Ciemnowłosym mężczyznom bardzo dobrze pasuje również odcień kości słoniowej. Z kolei, jeśli masz jasne włosy i oczy, zdecyduj się na śmietankową biel koszuli. Właściwy wybór odcienia pozwoli podkreślić Twoje atuty.

Aby uzyskać gwarancję, że Twoja koszula będzie spełniała wszystkie wymagania i będzie idealnie do Ciebie pasować, zdecyduj się na szycie na miarę. Dzięki temu będziesz mieć wpływ na jej krój, wybór materiału oraz detale. Koszula będzie również dopasowana do Twojej sylwetki i pozwoli Ci wyglądać nienagannie w każdych okolicznościach.




    Zapoznałem/am się z zasadami przetwarzania danych osobowych zawartymi w Polityce Prywatności

    Biała koszula – stylizacje Cafardini

    Niemal w każdej sytuacji dobrym wyborem modowym będzie biała koszula. Stylizacje z nią w roli główną sprawdzą się podczas wyjścia na niezobowiązujące spotkanie ze znajomymi, do pracy, podczas uroczystości rodzinnych czy ważnej gali. To, czy będzie dobrze się prezentowała, zależy od wybranych przez Ciebie dodatków. Poniższe inspiracje pomogą Ci stworzyć nienaganne stylizacje z białą koszulą w roli głównej.

    Koszula w wersji casual

    Biała koszula wypuszczona na spodnie często kojarzy się z nonszalancją. Jeżeli jednak połączysz ją z bawełnianą parą chinosów w jasnym odcieniu, stworzysz wygodną stylizację w stylu casual. Odepnij górne guziki i podwiń rękawy, aby otrzymać spójny zestaw. Do takiej stylizacji bez obaw możesz włożyć białe sportowe obuwie, szczególnie wtedy, gdy wybierasz się na długi spacer. Jeśli jednak chcesz osiągnąć nieco elegantszy efekt, włóż koszulę do spodni, a sportowe buty zastąp mokasynami.

    Zobacz więcej: Casual dress code – do jakich okazji pasuje?

    Biała koszula smart casual

    Do biura lub na randkę możesz wybrać białą koszulę w wersji smart casual. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się zestawienie jej ze stylową marynarką i dopasowanymi do niej spodniami. Bardzo dobrze będzie się prezentować połączenie kraciastej marynarki z niebieskimi spodniami. Możesz postawić również na gładki zestaw koordynowany lub w kratę. Długa biała koszula w stylu smart casual powinna być wsunięta w spodnie. Zadbaj także o stonowane dodatki: obuwie dopasowane do pogody, poszetkę i zegarek.

    Dowiedz się więcej: Smart casual dress code – styl, który powinien znać każdy mężczyzna 

    Biała koszula do garnituru

    Jednym z najpopularniejszych rozwiązań stylizacyjnych na formalne okazje jest biała koszula do garnituru. Ten zestaw doskonale się ze sobą komponuje zarówno podczas uroczystości rodzinnych, jak i w czasie spotkań biznesowych. Białą koszulę możesz połączyć z wieloma różnymi modelami garnituru, ale najbezpieczniejszym wyborem będzie klasyczne granatowe lub szare ubranie. W tym przypadku niezbędne będą formalne buty oraz stylowy krawat. Jeśli chcesz dodać stylizacji odrobinę ekstrawagancji, wybierz kamizelkę w innym kolorze.

    Biała koszula smokingowa

    Biała koszula w najbardziej formalnym wydaniu sprawdzi się podczas przyjęć black tie. W tym przypadku od gości wymagany jest smoking. Koszula smokingowa powinna być śnieżnobiała, aby jak najlepiej kontrastowała z pozostałymi częściami ubioru. Możesz zdecydować się na model z plisą lub guzikami jubilerskimi, które będą tworzyły zestaw ze spinkami do mankietów. Do takiego zestawu konieczne dobierz czarną muszkę i eleganckie lakierki. W takim zestawie liczy się jakość ubrań, dlatego zdecyduj się na szycie na miarę.

    Zainspiruj się: Smoking a garnitur i frak. Różnice, które musisz znać

    Biała koszula – postaw na klasyczną elegancję!

    Biała koszula męska słusznie jest uznawana za symbol klasy i elegancji. Jeśli dobierzesz ją odpowiednio do swojego typu urody i okazji oraz zestawisz ją z wysokiej jakości dodatkami, stworzysz nienaganne stylizacje. Aby mieć pewność, że koszula pozostanie biała przez długi czas i będzie świetnie się prezentować, zdecyduj się na szycie na miarę z najwyższej klasy materiałów. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty i kontaktu z doradcą Cafardini, który chętnie pomoże Ci stworzyć idealną koszulę.