Smoking to symbol formalnego, wieczorowego stroju. Wyróżnia się klasą i wysoką elegancją. Jednak jak nosić smoking, aby prezentował się idealnie i ze smakiem? Podpowiadamy!
28/02/2023 Modowe ABC
Modowe ABC
Bikiniarze to jedna z pierwszych nazwanych polskich subkultur. Jej nazwa pochodzi od atolu Bikini, gdzie Amerykanie dokonywali prób wybuchów bomb atomowych. Sprawdź kim byli bikiniarze, a przede wszystkim – jak się ubierali!
Spis treści:
1. Kim byli bikiniarze?
2. Jak wyglądał typowy bikiniarz? Zainspiruj się, ale nie kopiuj!
3. Wiesz już, jak ubierali się bikiniarze. Nie bój się eksperymentować!
Bikiniarz to przedstawiciel polskiej subkultury szczególnie popularnej wśród młodzieży w latach 50. XX wieku. Bikiniarze wyrażali swój nonkonformistyczny stosunek do świata za pomocą charakterystycznego, jaskrawego ubioru. Ważnymi elementami, dzięki którym bikiniarze wyróżniali się na tle innych członków społeczeństwa, były: szerokie, kraciaste marynarki z grubymi wkładami barkowymi, buty na słoninie, prążkowane skarpety, niepospolita fryzura, a także oryginalny krawat. Bikiniarze to subkultura niechętnie nastawiona do ówczesnej polityki.
Obuwie stanowiło niezwykle ważną kwestię w stylizacjach osób określających się jako bikiniarze. Buty posiadały grubą, kauczukową podeszwę, którą nazwano słoniną. Właśnie stąd wzięło się określenie „buty na słoninie”. Ciężko było jednak zakupić ten typ obuwia od ręki, więc bikiniarze radzili sobie inaczej. Najczęściej podeszwa była doszywana do różnych rodzajów butów przez szewca, dzięki czemu bikiniarze mogli otrzymać spersonalizowane i z pewnością niezwykle efektowne obuwie.
Subkultura wykazywała ogromne zainteresowanie wszystkim, co należało do kultury zachodniej, a w szczególności kultury masowej Ameryki. Bikiniarze słuchali głównie jazzu, którego propagatorem w Polsce był nieformalny lider subkultury – Leopold Trymand. Doszło nawet do sytuacji, w której bikiniarze propagowali wartości zachodnie za pomocą wydawanego przez siebie tygodnika „Dookoła świata”. Po pewnym czasie tygodnik okrzyknięto niechlubnie „Głosem Bikiniarza”.
Zapraszamy do lektury: Kratka Vichy – historia i zastosowanie wzoru
Głównym znakiem rozpoznawczym bikiniarzy był kolorowy strój i krawat. Bikiniarze wyznawali zasadę – im bardziej ekstrawagancko i wzorzyście, tym lepiej. Nosili szerokie marynarki z rozbudowanymi ramionami, które nazywali maniorami, kolorowe koszule i wąskie spodnie w kant z podwiniętą nogawką. Bikiniarze wybierali ubrania w jak najbardziej jaskrawych kolorach, by podkreślić swoją ekstrawagancję.
Bikiniarze to interesująca subkultura, która, jak już pisaliśmy, pojawiła się w latach 50. Był to okres PRL-u, kiedy to najbardziej skupiano się na produkcji przemysłowej, a nie na tworzeniu nowych, niepraktycznych ubrań w stylu zachodnim. W czasach stalinizmu zwalczano wszelką oryginalność w stroju. Jak ubierali się bikiniarze? Ubiór i akcesoria przez nich wybierane mogą budzić pewne zaskoczenie i mieszane uczucia. Mimo że obecnie moda jest bardzo swobodna i można dowolnie łączyć ze sobą style, to wciąż zbyt duża ekstrawagancja może okazać się przytłaczająca.
Dowiedz się więcej: Garnitur w kratę – na wesele, do biura i nie tylko! Jak go stylizować?
W związku z tym warto zainspirować się niektórymi z poniższych rozwiązań, ale nie bezwzględnie kopiować styl bikiniarzy. Pamiętaj, że tworząc stylizację inspirowaną poczuciem estetyki minionych subkultur, najlepiej pójść jedną z dwóch ścieżek. Możesz albo postawić na bezwzględną autentyczność i polować na ubrania z wybranej epoki w sklepach z używaną odzieżą, albo zdecydować się na szycie na miarę.
Zainspiruj się: Styl vintage – moda na eleganckie klasyki. Zobacz, na czym polega
W Cafardini, dzięki dostępności około 5000 tkanin i pomocy naszych Doradców uszyjesz zestaw nawiązujący do danego stylu, ale jednocześnie otrzymasz ubranie nowe, wykonane z najwyższej jakości materiałów i z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Przede wszystkim jednak – z salonu wyjdziesz oryginalnie, ale i gustownie ubrany, a nie przebrany (choć wiemy, że w niektórych przypadkach przebranie może być celem samo w sobie). Nie zwlekaj, wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w przeciągu 48 godzin!
Bikiniarze swoim gustem zdecydowanie odbiegali od szarych barw PRL-u. Wzorzyste marynarki, koszule i spodnie to prawdziwy miszmasz stylizacyjny. Ubrania nie są do siebie dopasowane specjalnie – po to, aby wzbudzać jak największe zdziwienie i zainteresowanie. Bordowa kurtka w kratkę, neonowo różowy, przykrótki krawat i brązowe buty na słoninie? To ekstrawaganckie połączenie z pewnością zwróciłoby na siebie niemałą uwagę również dziś.
Nie zapominajmy o marynarkach z poduszkami na ramionach i ich niekoniecznie uniwersalnych wzorach. Bikiniarze stawiali na przesyt kolorów i wzorów, dlatego do marynarki w kratkę dobierali równie wzorzyste koszule. Krawat bikiniarza również nie mógł być zwyczajny – fioletowy krawat w kratkę do szarej marynarki z takim samym wzorem? Czemu nie! Bikiniarze to zdecydowanie jedna z bardziej przykuwających uwagę subkultur, jakie można było spotkać na ulicach w latach PRL-u.
Przeczytaj także: Odcienie różu – różowa koszula (i nie tylko) w Twojej szafie
Poniżej przedstawiony ubiór możesz potraktować jako świetny przykład stylizacji bardzo delikatnie czerpiącej z minionych wzorców, a jednocześnie będącej bardzo eleganckim zestawem. Bikiniarze doceniliby marynarkę w wyraźną kratę, uznaliby jednak, że ma zdecydowanie zbyt klasyczny krój. Spodnie na modelu owszem, są zaprasowane w kant – ale nie są niestety kuriozalnie wąskie i krótkie. Krawat poza (niestety poprawną) długością, jest akceptowalny – ma bowiem inny wzór niż marynarka. Co prawda nie przedstawia ręcznie namalowanego wybuchu bomby atomowej, i mógłby być w niepasującym do niczego kolorze, ale nie jest źle. Statystyczny bikiniarz skomplementowałby zapewne poszetkę, która jest w kratkę, ale o innej grubości i gęstości niż wzór na marynarce. Czy jest tutaj coś, czego nie założyliby bikiniarze? Ubiór bikiniarzy miał na celu szokować, więc klasyczna, idealnie skrojona biała koszula męska zapewne utrudniłaby przeniknięcie do subkultury.
Bikiniarze, przez swoje niekonwencjonalne podejście do mody, wzbudzali niemałe kontrowersje, a także spotykali się z różnymi, często głośno wypowiadanymi komentarzami. Warto jednak potraktować styl tej grupy jako inspirację do wyłamania się z tłumu i pokazania swojej indywidualności. W tym przypadku doskonale sprawdzą się spersonalizowane części garderoby.
Specjaliści Cafardini mogą Ci w tym pomóc. Skontaktuj się z nami, a nasi Doradcy wybiorą idealny fason oraz materiał na marynarkę stworzoną wyłącznie dla Ciebie. Sprawdź nasz cennik i nie bój się eksperymentować!
Smoking to symbol formalnego, wieczorowego stroju. Wyróżnia się klasą i wysoką elegancją. Jednak jak nosić smoking, aby prezentował się idealnie i ze smakiem? Podpowiadamy!
28/02/2023 Modowe ABC
Garnitur szyty na miarę to strój dopracowany w najdrobniejszych szczegółach. Jego elementem jest także podszewka, równie ważna, co główna tkanina. Dowiedz się, z czego powinna być podszewka w marynarce i dlaczego odpowiednio dobrany materiał jest tak ważny.
27/02/2023 Modowe ABC