Pogrzeb to okazja tak smutna, jak i doniosła. Jest zaliczana do wydarzeń o charakterze oficjalnym. Jak się ubrać na pogrzeb, żeby okazać szacunek zmarłemu i żałobnikom? 

Spis treści:
1. Jak się ubrać na pogrzeb? Aby okazać szacunek, zastosuj się do zasad
2. Męski ubiór na pogrzeb pod lupą – omawiamy dodatki
3. Jak się ubrać na pogrzebie? 3 sprawdzone stylizacje
4. Odpowiedni ubiór na pogrzeb to sposób na oddanie hołdu

Jak się ubrać na pogrzeb? Aby okazać szacunek, zastosuj się do zasad

Uroczystości pogrzebowe kojarzą nam się ze smutnym, ostatnim pożegnaniem bliskiej osoby. Na pogrzeby chodzimy przez szacunek dla zmarłego lub zmarłej i dla członków jego / jej najbliższej rodziny. Jeśli jest to uroczystość rodzinna, większość z nas nie ma wątpliwości co do tego, jak się ubrać na pogrzeb. Czerń jest w tym przypadku pierwszym wyborem. 

Cafardini. Umów się na spotkanie.

Co w sytuacji, gdy udajemy się na pogrzeb osoby, z którą nie łączyły nas więzy rodzinne? W naszej kulturze przyjęło się, że wypada pójść na pogrzeb rodziców bliskiego kolegi czy zmarłego sąsiada. Czy w tej sytuacji również obowiązuje nas żałobna czerń? Nasz poradnik rozwieje Twoje wątpliwości i pomoże Ci wybrać ubiór na pogrzeb odpowiedni do tak podniosłego wydarzenia. Podpowiadamy również, jak ubrać się na pogrzeb odbywający się w różnych porach roku, co też jest częstym powodem do dylematów. 

W rozwianiu wątpliwości może pomóc decyzja o założeniu wełnianego garnituru, płaszcza, czy innej części garderoby. Ten materiał w odpowiedniej gramaturze sprawdzi się zarówno w ciepłych porach roku, jak i w czasie jesienno-zimowym.

Dowiedz się więcej: Dwurzędowy garnitur – wełna 120s. Stylowa realizacja Cafardini pod lupą

Strój dobrany odpowiednio do okazji jest oznaką klasy i dobrego wychowania. Jeśli chcesz być w ten sposób postrzegany w swoim środowisku, powinieneś przywiązywać wagę do swojej prezencji w każdej sytuacji. Pogrzeb to smutna, ale i formalna uroczystość. Określana jest jako wydarzenie oficjalne, na które wypada ubrać się w określony jasnymi zasadami sposób. Masz wątpliwości jak się ubrać? Na pogrzebie mężczyzna powinien mieć na sobie czarny garnitur. W przypadku, gdy udajesz się na pogrzeb członka rodziny, jest to strój wręcz obowiązkowy.

Jak się ubrać na pogrzeb, gdy udajemy się na uroczystości pogrzebowe do osoby, z którą nie łączyły nas bliskie relacje? To zdarza się przecież dość często – uczestniczymy w pogrzebach sąsiadów, rodziców lub dziadków znajomych, czy współpracowników. Kodeks Pracy nie przewiduje urlopu na każdy pogrzeb – zatem często w uroczystości bierzemy udział między innymi obowiązkami w ciągu dnia. Jak się ubrać? Na pogrzebie dalszego znajomego powinniśmy mieć na sobie schludny, czarny lub ciemny strój. Jeśli nie możesz założyć czarnego garnituru, wówczas postaw na stylizację w jak najbardziej zbliżonym kolorze. Dopuszczalne są grafity, bardzo ciemne brązy czy granaty wpadające w czerń. 

Pamiętaj, że za pomocą stroju okazujesz szacunek osobie, którą przyszedłeś pożegnać, oraz jego bliskim pogrążonym w żałobie. Jeśli wystąpisz w kolorowym lub ekstrawaganckim stroju, popełnisz gafę, która długo nie będzie Ci wybaczona. 

Przeczytaj także: Granatowy garnitur – idealny partner na każdą okazję?

Pora roku nie ma pod tym względem specjalnego znaczenia – nawet latem strój na pogrzeb oznacza czarne lub ciemne ubrania. Co więcej, nie wypada założyć koszulki lub koszuli z krótkim rękawem. Postaw za to na odpowiednie tkaniny. Dzięki temu przetrwasz na upale i będziesz ubrany odpowiednio do okazji. 

Męski ubiór na pogrzeb pod lupą – omawiamy dodatki

Znasz już podstawowe zasady dotyczące tego, jak się ubrać na pogrzeb. Czerń to podstawowy kolor, który powinni wybierać żałobnicy. Nie jest to jednak jedyny dopuszczalny odcień. Jeżeli nie masz czarnego garnituru – granatowy lub grafitowy garnitur na pogrzebie również jest dopuszczalny. Musisz pamiętać tylko o jednym – materiał powinien być gładki. Wzory typu prążek czy krata nie będą odpowiednie na taką okazję. Dopuszczalne są jedynie delikatne, ledwo dostrzegalne wzory, które wynikają ze struktury materiału. 

Jeżeli chodzi o garnitur, to zapewne wiesz, jak się ubrać na pogrzeb. Jednak dobierając dodatki, staniesz zapewne przed sporym dylematem. Pomożemy Ci rozwiązać ten problem – poniżej poznasz zasady, które pomogą Ci trafnie wybrać elementy, na które składa się właściwy ubiór na pogrzeb. 

Jaka koszula na pogrzebie będzie odpowiednia? 

Jak już wspomnieliśmy, pogrzeb to okazja z gatunku formalnych. Dlatego pod marynarką powinna znaleźć się biała koszula wizytowa. Wzory nie są dopuszczalne, chyba że wynikają ze struktury bawełny. Niektórzy Panowie decydują się na monochromatyczne stylizacje w czerni, myśląc, że jest to odpowiednie wyjście. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie.

Polecamy artykuł: Co zrobić, żeby koszula nie wychodziła ze spodni? Zobacz 4 sposoby!

Biała koszula na pogrzebie nie jest gafą, a wręcz przeciwnie – to klasyk, który sprawia, że męska stylizacja jest adekwatna do charakteru wydarzenia. Od wieków najbardziej formalne stylizacje męskie były oparte o białą koszulę. Jeżeli myślisz, jak się ubrać na pogrzeb latem – pamiętaj, bez względu na porę roku koszula powinna być z długim rękawem. Zwróć uwagę, że jeżeli masz problem z przegrzewaniem się, możesz postawić na uszycie koszuli z przewiewnego materiału.

Krawat na pogrzeb – jaki kolor wybrać?

Stylizację tego typu zdecydowanie najlepiej uzupełnić czarnym krawatem. Co więcej, pogrzeb powinien być jedyną sytuacją, w której wybierasz czarny krawat. W innych przypadkach warto swoje stylizacje uzupełniać dodatkami w innych kolorach.

W przypadku pogrzebu, jeżeli nie dysponujesz czarnym krawatem, dopuszczalne są również inne kolory. Możesz zdecydować się na bardzo ciemne odcienie granatu, zieleni czy bordo. Pamiętaj jednak, by nie były to kolory mocno rzucające się w oczy. Postaw na gładki, pozbawiony wzorów krawat w odcieniu jednej z wyżej wymienionych barw.

Czy mucha na pogrzeb będzie odpowiednim wyborem? Nie, w ciemnym kolorze jest to bowiem dodatek o charakterze bezwzględnie wieczorowym i na uroczystości odbywającej się za dnia nie będzie odpowiedni.

Poszerz swoją wiedzę: Rodzaje muszek, czyli jak dobrać muszkę do reszty stylizacji?

Poszetka natomiast powinna uzupełniać ubiór na pogrzeb. W zasadzie jedyna dopuszczalna poszetka na pogrzeb, to biały, lniany lub bawełniany model złożony w stylu prezydenckim. Pogrzeb nie jest okazją do modowych eksperymentów – stawiamy na sprawdzoną, formalną klasykę, czyli białą koszulę i poszetkę w tym samym kolorze, najlepiej wykonaną z takiej samej stkaniny. 

Buty na pogrzeb – jakie wypada założyć?

Dla mężczyzny udającego się na pogrzeb w garniturze wybór jest jasny. W ciepłych miesiącach zakładamy czarne oksfordy lub lotniki, na chłody ich odpowiednik sięgający za kostkę. Jeśli nie planujesz zakładać pełnego garnituru, co odradzamy, możesz postawić na mniej formalne obuwie. Jednak wciąż obracamy się w kategoriach dodatków o eleganckim charakterze.

Jakie buty wybrać: Formalne buty – oxfordy i lotniki

Buty sportowe czy trampki są absolutnie wykluczone. Za to monki czy brogsy z czarnej skóry będą trafnym wyborem. Na koniec słowo do miłośników noszenia mokasynów i loafersów do gołej kostki – pogrzeb nie jest okazją do ich noszenia. 

Płaszcz na pogrzeb

Jak się ubrać na pogrzeb w zimie? W chłodne dni konieczne będzie dopasowanie okrycia wierzchniego. Do garnituru należy założyć płaszcz – najlepiej jeśli będzie to model gładki, w ciemnym kolorze. Ubiór na pogrzeb w zimie najlepiej uzupełni minimalistyczna, czarna dyplomatka, ale możesz też wybrać inny typ płaszcza. Absolutnie niedopuszczalne są puchowe kurtki w żywych kolorach czy camelowe płaszcze. Wzorzyste okrycia powinno się pozostawić w domu. Do stylizacji casualowej możesz założyć czarną, grafitową lub granatową kurtkę o pozbawionej dodatków strukturze. 

Zapraszamy do lektury: Dyplomatka – męski płaszcz idealny?

Jak się ubrać na pogrzebie? 3 sprawdzone stylizacje

Teorię dotyczącą tego, jak się ubrać na pogrzeb już znasz, a jak to wygląda w praktyce? Zobacz 3 warte uwagi zestawy.

Czarny garnitur dwurzędowy na pogrzeb

Zaczynamy oczywiście od prawie klasycznego zestawu: stanowiąca bazę biała koszula została połączona z czarną marynarką dwurzędową i spodniami z tej samej tkaniny, co marynarka. To odpowiedni ubiór na pogrzeb bez względu na porę roku i stopień pokrewieństwa ze zmarłym. Strój warto uzupełnić jednak o białą, złożoną po prezydencku poszetkę z tej samej tkaniny, co koszula oraz o gładki, czarny krawat, tak, by całość była bardzo stonowana. Czarny garnitur to również sprawdzony strój wieczorowy i oficjalny – warto mieć choć jeden taki zestaw w swojej szafie. 

jak-sie-ubrac-na-pogrzeb-1

Najlepszy płaszcz na pogrzeb to..?

Spieszymy z odpowiedzią. Rzecz jasna stawiamy na czerń. Elegancki, czarny płaszcz o klasycznym kroju to najlepsza odpowiedź na pytanie: jak się ubrać na pogrzebie. Zima to pora roku, podczas której nie unikniemy konieczności założenia okrycia wierzchniego. A do garnituru pasuje tylko i wyłącznie płaszcz. Jeżeli chodzi o pozostałe elementy poniższej stylizacji – oczywiście krawat jest zbyt jaskrawy, a buty zbyt casualowe. W przypadku siarczystych mrozów poszerz stylizację o czarne skórzane rękawiczki.

Zaufaj nam i postaw na dopasowany płaszcz męski szyty na miarę!

jak-sie-ubrac-na-pogrzeb-2

Ubiór na pogrzeb to także granatowy garnitur

Jak się ubrać na pogrzeb, jeżeli nie masz czarnego garnituru? Jeżeli komponujesz strój żałobny, możesz założyć również grafitowy lub granatowy zestaw. Proponujemy ciemne spodnie zestawione z jednorzędową marynarką, ponieważ jest to najpopularniejszy wybór, ale możesz dołożyć do zestawu kamizelkę w tym samym kolorze. Nie zapominaj o zmianie krawata na bardziej stonowany, pozbawiony wzorów model i dobraniu odpowiedniego obuwia. 

jak-sie-ubrac-na-pogrzeb-3

Odpowiedni ubiór na pogrzeb to sposób na oddanie hołdu

Mamy nadzieję, że nasz poradnik wyczerpująco odpowiedział na pytanie: jak się ubrać na pogrzeb. Jak widzisz, aby ostatnie pożegnanie na uroczystości pogrzebowej nie skończyło się na faux-pas, warto mieć w garderobie klasykę. Sytuacji takiej, jak opisywana, nie można przewidzieć, trudno też kupić na szybko gotowy zestaw, który byłby dobrze dopasowany. Warto pomyśleć o takich rzeczach zawczasu.

Dlatego każdy elegancki mężczyzna powinien mieć w swojej szafie zestaw na oficjalne okazje. Czarny garnitur szyty na miarę to strój formalny, ale i bardziej uniwersalny od smokingu, który byłby niepoprawnym ubiorem na pogrzeb. Jest to bowiem uroczystość, która odbywa się najczęściej za dnia. 

Zobacz również: Jak nosić smoking, czyli szelki, buty i koszula do smokingu pod lupą

Powinieneś też posiadać wysokiej jakości czarny płaszcz, który zimą uzupełni każdą bardziej elegancką stylizację. Zobacz nasz cennik i pamiętaj, że szycie na miarę to nie tylko niesamowity proces, wygoda i oszczędność czasu, ale także gwarancja najwyższej jakości tkanin i wykonania ubrania, które posłuży Ci latami.

W lecie zdecyduj się na białą koszulę i/lub garnitur szyty na miarę z lekkiej, przewiewnej tkaniny. To pomoże Ci uniknąć problemów z przegrzewaniem się. Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w przeciągu 48 godzin!

Zaufaj naszym specjalistom i dopasuj nowy garnitur na pogrzeb w warszawskiej pracowni!
    Zapoznałem/am się z zasadami przetwarzania danych osobowych zawartymi w Polityce Prywatności