Kaszkiet – męskie nakrycie głowy, obecne w modzie męskiej już około 400 lat. Jednak wciąż jest chętnie wybierane przez panów, którzy chcą nadać swoim stylizacjom nieco elegancji. Czym on jest i jak go nosić? Podpowiadamy!

Spis treści:
1. Co to jest kaszkiet?
2. Skąd wziął się kaszkiet – jego historia i ewolucja
3. Kaszkiet w wielkim świecie
4. Jak nosić kaszkiet? Unikaj tych błędów!
5. Kaszkiet męski zimowy – stylizacje warte uwagi
6. Kaszkiet męski letni – jaki wybrać?
7. Już wiesz, co to jest kaszkiet i jak go nosić!

Co to jest kaszkiet?

Kaszkiet męski to popularna czapka z daszkiem z przodu i okrągłym denkiem zakładanym na głowę. Nazwa pochodzi od francuskiego słowa casquette. To klasyczne, ponadczasowe nakrycie głowy. Jego korpus jest ściągnięty do przodu na daszek i zszywany lub zapinany na jego górnej krawędzi.

Cafardini. Umów się na spotkanie.

Historia większości klasycznych elementów męskiej garderoby zaczynała się w koszarach. Kaszkiet nie jest wyjątkiem. Umundurowanie żołnierzy na polach bitew uległo w XVIII wieku znacznym zmianom. Prawie każdy żołnierz nosił wtedy męski kaszkiet. Nic więc dziwnego, że z czasem po to nakrycie głowy sięgnęli również cywile. To jeden z tych elementów, który sprawdza się świetnie zarówno w casualowych stylizacjach, jak i tych bardziej formalnych.

Zainspiruj się: Garnitur bordowy w kratę od Cafardini – zobacz z bliska!

Wybór męskich kaszkietów jest bardzo zróżnicowany pod względem kształtów, kolorów i materiałów, z których zostały wykonane. Doskonale sprawdzą się u panów, którym nie pasuje typowa czapka męska. Po kaszkiety chętnie sięgają również Panie, szczególnie w stylizacjach na chłopczycę.

kaszkiet

Te nakrycia głowy są rozpoznawalne dzięki trójkątnemu profilowi, dlatego pasują do większości typów twarzy. Dzięki temu uznaje się je za bardzo uniwersalne rozwiązanie. W zależności od materiału ochroni głowę przed mrozem w zimie, ale może także ochłodzić ją latem. Różnica jest oczywista – kaszkiet męski na zimę uszyty jest z wełny lub skóry. Natomiast kaszkiet męski na lato z lekkiej bawełny lub lnu. Możesz go zatem nosić o każdej porze roku. 

Zainspiruj się: Styl vintage – moda na eleganckie klasyki. Zobacz, na czym polega

Skąd wziął się kaszkiet – jego historia i ewolucja

Kaszkiet zaczął funkcjonować w Wielkiej Brytanii ponad 400 lat temu z powodów… finansowych. W celu wzmocnienia handlu wełną w 1571 r. uchwalono prawo nakładające obowiązek noszenia wełnianej czapki przez każdego mężczyznę powyżej szóstego roku życia w niedziele i święta. „Przestępcy”, którzy nie przestrzegali tego prawa, byli karani grzywną w wysokości trzech groszy. Co ciekawe obowiązek zakrywania głowy wełnianą czapką narzucono tylko niższym stanom społecznym. Szlachta preferowała nakrycia głowy wykonane z bardziej „prestiżowych” tkanin, takich jak jedwab czy aksamit.

Kaszkiet stał się nieodłącznym elementem ubioru ludu, że ​​nawet po zniesieniu prawa (dokładnie 30 lat po jego ustanowieniu) ten model nakrycia głowy pozostał popularny. Był większy i bardziej miękki niż ten, który znamy dzisiaj. Bliski krewny oryginału przetrwał wieki jako czapka ​​Tudorów, zakładana przez naukowców odbierających doktoraty na brytyjskich uczelniach.

W XIX wieku, kiedy nakrycie głowy nadal było obowiązkowe dla obu płci, kaszkiety nadal stanowiły domenę ludzi pracy, szczególnie w Wielkiej Brytanii. Ale nie tylko. Noszone były również przez prawdziwy gang „Peaky Blinders”, który był najbardziej aktywny w Birmingham w latach 90. XIX wieku i który zainspirował słynny serial BBC.

Gdy ludzie masowo zaczęli migrować do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu lepszego życia, czapka podróżowała z nimi. Wtedy uzyskała niezliczone nazwy: czapka do jazdy, czapka Paddy (po irlandzkiej społeczności) i gazeciarz, ze względu na fakt, że wielu młodych emigrantów zarabiało na życie, sprzedając gazety.

Na początku XX wieku gangsterzy wciąż wybierali to nakrycie głowy. Szef londyńskiego gangu Charles Sabini – ​​znany był z noszenia kaszkietu, kamizelki i koszuli bez kołnierzyka. A w latach dwudziestych ten model czapki został zaakceptowany zarówno przez bogatych Amerykanów, jak i Brytyjczyków, którzy wybrali drogie tweedowe wersje. Ciekawostką jest, że w latach 30. XX wieku brytyjski król Edward VIII zamówił wersję kaszkietu we własnym wzorze – w tak zwaną kratkę księcia Walii (która jest nadal używana przez obecnego księcia Walii). Jednak pomimo wzrostu popularności wśród klas wyższych, kaszkiet nie pozbył się swoich robotniczych korzeni. 

Przeczytaj też: Rodzaje kapeluszy i jak nosić kapelusz męski – kompleksowy poradnik

Kaszkiet w wielkim świecie

Kaszkiet stał się nieodłącznym elementem mody i pojawiał się niezliczoną ilość razy na srebrnym ekranie. Robert Redford nosił jego nieco pełniejszą wersję, znaną jako czapka piekarza, w ekranizacji „Wielkiego Gatsby’ego” z 1974 roku. Al Pacino, jak i Robert De Niro nosili kaszkiety w filmach „Ojciec chrzestny”.

Poza ekranem Denzel Washington jest fanem kaszkietów, podobnie jak Samuel L. Jackson (który nosi go tyłem do przodu). Leonardo DiCaprio, Benicio Del Toro, Madonna oraz Brad Pitt również czują sentyment do tej czapki i chętnie po nie sięgają w swoich stylizacjach. Jednak to nakrycie głowy najbardziej spopularyzował serial „Peaky Blinders”. Kiedy pojawił się w 2013 roku, przybliżając modę lat dwudziestych nowej publiczności, kaszkiet stał się wyrazem stylu. Szczególnie w połączeniu z wydatnymi kośćmi policzkowymi Cilliana Murphy’ego.

Nie jest tajemnicą, że wielkimi miłośnikami kaszkietów są również Beckhamowie. Marka odzieżowa, której współwłaścicielami są „Kent & Curwen” ma wiele interesujących modeli w swoich kolekcjach.

Dowiedz się więcej: Wiązanie krawata – dlaczego szerokość i węzeł krawata ma znaczenie?

Jak nosić kaszkiet? Unikaj tych błędów!

W zależności od tego, na jakie zestawienie się zdecydujesz, kaszkiet męski zimowy możesz w zasadzie dowolnie stylizować. Jeżeli chodzi o połączenie z okryciem wierzchnim, to zdecydowanie lepiej będzie się prezentował z wełnianą kurtką lub płaszczem, niż z puchową, sportową kurtką.

Jeśli chodzi o dolną część garderoby, warto wybrać taką, która będzie odpowiadała okryciu wierzchniemu. Decydując się na płaszcz, wybierz spodnie dzianinowe lub jeansy o stonowanym, jednolitym kolorze. Doskonale sprawdzą się również chinosy. W przypadku butów najlepiej postawić na klasyczne sztyblety, które podkreślą elegancki charakter stylizacji. 

Okres jesienno-zimowy pozwala na wypróbowanie wielu stylizacji zawierających kaszkiet. Ta sztywna czapka męska świetnie sprawdzi się w zestawieniu z golfami i wełnianymi marynarkami. Jako dodatek możesz wybrać pasujący szal, przydatny szczególnie w zimowe wieczory. Wybierz egzemplarz z podobnym odcieniem do kaszkietu lub dobierz ich kolory na zasadzie kontrastu. 

Kaszkiet męski zimowy – stylizacje warte uwagi

Podane inspiracje pozwolą Ci lepiej przyjrzeć się temu, jak nosić kaszkiet. Jak widzisz, możesz zestawić go z bardzo stylowym strojem, dzięki czemu idealnie dopełni całość ubioru. W tym sezonie bardzo modne stały się odcienie beżu, dlatego proponujemy spodnie i golf w tym kolorze, ożywione nieco musztardową marynarką w kratę. Grafitowy kaszkiet ze skóry i ciemne okulary idealnie uzupełniają tę stylizację.

Kolejna, bardziej formalna stylizacja, z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom komfortowych i eleganckich zestawień. Sztruksowa marynarka w odcieniu ciepłego brązu z kontrastującą poszetką, a pod nią koszula oraz krawat w groszki prezentują się stylowo i jednocześnie bardzo praktycznie. Zestawienie dopełnia omawiana czapka męska, czyli beżowy kaszkiet męski w pepitkę, który doskonale pasuje do charakteru stylizacji. 

Zwolennicy casualowych i luźnych zestawień również znajdą coś dla siebie. Kaszkiet męski możesz z powodzeniem nosić również jako dodatek do koszul zestawionych z klasycznymi swetrami. Do tego luźne spodnie i voilà, stylizacja gotowa!

Kaszkiet męski letni – jaki wybrać?

Kaszkiet to nakrycie głowy, które kojarzy się z okresem jesienno-zimowym. Okazuje się, że nie tylko. Kaszkiet męski letni to nakrycie głowy z lżejszych materiałów. Świetnie chroni przed słońcem. Daszek osłania oczy, a odpowiednio dobrany kaszkiet męski na lato doskonale uzupełni wakacyjne stylizacje. Zwróć uwagę na lniane propozycje – ta tkanina ma właściwości chłodzące i jest przewiewna. Doskonale sprawdzi się podczas upałów.

Już wiesz, co to jest kaszkiet i jak go nosić!

Dowiedziałeś się, co to kaszkiet. Stylizacje, które dopełnia to kultowe nakrycie głowy, są zazwyczaj eleganckie. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś wyciągnął go z szafy do stroju codziennego. Nie musisz być fanem mody retro, aby wykorzystać kaszkiet w stylizacjach. Zwróć uwagę na to, jak dobrze wygląda on do różnych zestawów – nie tylko casualowych, ale również eleganckich. Jeśli chcesz nieco zmienić swój wizerunek albo zwyczajnie fryzura nie układa się tak, jak oczekiwałeś – załóż kaszkiet.

Chcesz sprawdzić, który z pokazanych zestawów będzie idealnie pasować do Twojej urody i sylwetki? Umów się na spotkanie z Doradcą Cafardini! Pomoże wybrać Ci świetnie dopasowane stroje, również uwzględniające kaszkiet jako dodatek.




    Zapoznałem/am się z zasadami przetwarzania danych osobowych zawartymi w Polityce Prywatności