Męskie kapelusze wracają do łask, po dekadach zapomnienia znów chętnie po nie sięgamy. Właśnie dlatego warto znać rodzaje kapeluszy wraz z ich przeznaczeniem. Podpowiadamy, jak nosić kapelusz. 

Spis treści:
1. Kapelusz – relikt przeszłości, czy praktyczny i stylowy dodatek?
2. Jak nosić kapelusz? 4 zasady, o których musisz pamiętać
3. Rodzaje kapeluszy męskich
4. Teraz umiesz nazwać i dobrać do sytuacji kapelusz męski!

Kapelusz – relikt przeszłości, czy praktyczny i stylowy dodatek?

Moda na kapelusze miała różne oblicza – z chęcią nosili je nasi dziadkowie, natomiast pokolenie naszych rodziców kompletnie pomijało ten dodatek w codziennym ubiorze. Kapelusz to element klasyczny, a praktyczne nakrycie głowy pozwoli Ci wyróżnić się z tłumu. Są takie okazje, kiedy jest on wręcz wymagany – na przykład bardziej oficjalne wydarzenia, gdzie mężczyzn obowiązuje styl white tie, czyli frak i cylinder. 

Cafardini. Umów się na spotkanie.

Tak jak w przypadku innych elementów męskiej garderoby, wśród kapeluszy również wyróżnia się wiele fasonów. Każdy z nich ma inne przeznaczenie i stopień formalności. Znajomość zasad ich noszenia uchroni Cię przed gafą, ale to nie wszystko. Pamiętaj, że kapelusz jest też funkcjonalny – ma on chronić głowę przed słońcem lub chłodem. Z tego względu kapelusze wykonuje się z rozmaitych materiałów i nadaje się im fason odpowiedni do przeznaczenia. 

Dziś kapelusz jest kultowym dodatkiem, a mężczyźni wybierają go na szczególne okazje lub gdy chcą skomponować stylizację vintage. Przypominamy, jakie są rodzaje kapeluszy i w jakich strojach sprawdzą się najlepiej. 

Zainspiruj się: Styl vintage – moda na eleganckie klasyki. Zobacz, na czym polega

Jak nosić kapelusz? 4 zasady, o których musisz pamiętać

Kapelusz męski przez wiele dekad był obowiązkowym elementem męskiego stroju. Niektóre modele zarezerwowane były wyłącznie dla wyższych sfer. W XIX wieku mocno uproszczono zasady ich noszenia. Obowiązują one do dziś i mieszczą się w kanonie, który wyznacza nam savoir-vivre.

Kapelusz w pomieszczeniu

W tym przypadku wytyczne są bardzo proste – na zewnątrz nosimy kapelusz, a w pomieszczeniu zdejmujemy nakrycie głowy. Jednak to nie zawsze wystarcza i bez znajomości szczegółowej etykiety szybko popełnisz błąd.

Powitanie

Niegdyś kapelusz służył do tego, by pozdrowić znajomą osobę z daleka. Drobny gest w postaci uchylenia nakrycia głowy mieścił w sobie zarówno pozdrowienie jak i wyrażenie szacunku. Ale uwaga – gdy mijasz kobietę, kogoś starszego albo Twojego przełożonego, kapelusz należy unieść kilka centymetrów nad głowę. W innym wypadku wystarczy delikatne podniesienie ronda. Ważne jest również to, którą ręką unosisz kapelusz. Jeśli mijasz osobę z prawej, użyj prawej ręki i analogicznie – wybierz lewą rękę, przechodząc po lewej stronie. Gdy witasz się z kobietą, całując ją w policzek, powinieneś całkowicie zdjąć kapelusz. 

Przeczytaj także: 3 zasady witania się z kobietą, które musisz znać

Co z kapeluszem w przestrzeni publicznej?

Teoretycznie w pomieszczeniu nie należy nosić kapelusza, ale co z miejscami publicznymi, np. dworcem czy przejściem podziemnym? Jeśli tymczasowo znajdujesz się w otoczeniu wielu obcych Ci osób, nie zdejmuj kapelusza. 

Dziś centra handlowe i środki transportu publicznego są w pełni ogrzewane i zadaszone, dlatego reguła, by i tam pozostać w kapeluszu, nie będzie mieć zastosowania. Z kolei zasady dobrego wychowania nakazują ściągnięcie nakrycia głowy podczas zakupów, a także w biurze oraz restauracji czy kawiarni.

kapelusz-meski

Ściągnąłem kapelusz – co teraz?

Cóż, sytuacja ta bywa kłopotliwa, ponieważ w niewielu lokalach funkcjonują szatnie. Jeśli masz do dyspozycji wieszak, to właśnie tam powinien trafić kapelusz. W żadnym wypadku nie kładź kapelusza na stoliku w restauracji. Jeśli jest tłok, wolne krzesło również odpada. Niestety pozostaje trzymanie kapelusza na kolanach. Praktyczni mężczyźni, którzy często noszą kapelusz wybierają modele ze sznureczkiem lub sami go dopinają. Wówczas kapelusz można zawiesić na oparciu krzesła. 

Postaw na płaszcze szyte na miarę i stwórz wyjątkową stylizację z kapeluszem.

Dowiedz się więcej: Jak złożyć marynarkę, aby się nie pogniotła? Poradnik krok po kroku

Rodzaje kapeluszy męskich

Znasz już podstawowe zasady noszenia kapelusza i wiesz, jak elegancko się w nim prezentować. Pora przejść do poszczególnych fasonów i ich przeznaczenia. 

Fedora 

Nie bez przyczyny zaczynamy od tego modelu. Fedora to kapelusz klasyczny i znają go chyba wszyscy – choćby ze srebrnego ekranu. Ma ona szerokie, elastyczne rondo, a do tego charakterystyczną fałdę w górnej części, którą można formować w zależności od upodobań. Rondo fedory jest płaskie, a jego krawędzie nie są usztywniane, dlatego ten kapelusz nadaje się do samodzielnego stylizowania. 

Hamburg

Jest on bardzo podobny do fedory, ale o bardziej formalnym charakterze. Różnica polega na tym, że rondo kapelusza hamburg jest usztywniane, a jego krawędź wyraźnie wygina się ku górze.  Kapelusz ten doskonale pasuje do stylizacji biznesowych. 

Trilby

Laik stwierdzi, że trilby to mniejsza wersja fedory, ale to zupełnie inny kapelusz męski. Kształt główki jest podobny, ale warto zwrócić uwagę na proporcje – przód jest większy, natomiast tył mniejszy. Dzięki temu uzyskujemy efekt uniesienia całości. Ten kapelusz powinni wybierać mężczyźni, którzy chcą dodać sobie kilka centymetrów wzrostu. Specyficzna konstrukcja ronda opuszczonego z przodu ku dołowi nadaje mu bardzo elegancki profil. Rondo jest mniejsze niż w fedorze, mamy zatem do czynienia z oszczędną, ale równie szykowną formą. 

Melonik

Zarówno główka jak i rondo tego kapelusza jest sztywne. Jego czubek przyjmuje zaokrąglony kształt, a rondo na całym obwodzie zawija się ku górze. O ile fedora czy hamburg określamy mianem dodatków formalnych, to melonik był codziennym nakryciem głowy brytyjskich przedstawicieli klasy średniej. W londyńskim City tak właśnie można było odróżnić urzędników od innych osób. 

Cylinder 

Rodzaj ten stoi najwyżej w hierarchii formalności – nosi się go do fraka lub za dnia do żakietu angielskiego . Cylinder jest stałym elementem tych strojów. Wyróżnia się wysoką, sztywną główką równie twardym rondem lekko unoszącym się na bokach. Kapelusz ten dodatkowo ozdobiony jest dekoracyjną kokardą-taśmą. Ważna uwaga – za dnia zakładamy cylinder jasny, na przykład w szarym kolorze, natomiast po zmroku wyłącznie czarny. 

A co zrobić z tak wysokim kapeluszem na widowni w operze czy teatrze? Oddanie go do szatni to ryzyko, że odbierzesz cudze nakrycie głowy. Znaleziono na to jednak sposób, czyli składany cylinder – tzw. szapoklak (angielska nazwa to po prostu opera hat). Po złożeniu zajmuje tyle miejsca, co samo rondo. 

Western

Jak się zapewne domyślasz, mowa o kapeluszu kowbojskim. Do dziś jest on nakryciem głowy amerykańskich ranczerów i kowbojów. Jego główka jest wysoka, a rondo bardzo szerokie w porównaniu do rodzajów omówionych powyżej. Wynika to z praktycznego zastosowania – model ten miał chronić przed słońcem i uderzającym w twarz piaskiem. Boki ronda są nieco uniesione ku górze. Główka nie jest tu zdobiona eleganckim paskiem tkaniny z kokardą. Ozdoby kowbojskich kapeluszy najczęściej wykonane są z metalu lub skóry. 

Panama

Wbrew pozorom, rodzaj ten pochodzi z Ekwadoru. Nazwa wzięła się stąd, że tego typu plecione kapelusze przypływały przez Kanał Panamski. To nakrycie głowy ma za zadanie chronić przed palącym słońcem. Panama jest wciąż bardzo popularna wśród żeglarzy. Wyplata się ją z włókien liści palmowych lub słomy. Model ten jest bardzo przewiewny, a wyglądem przypomina fedorę. W kapeluszu panama również znajduje się fałda, która pozwala kształtować główkę na kilka sposobów. Rondo układa się podobnie jak w kapeluszu trilby. Co ciekawe, oryginalne panamy wyplata się ręcznie – jest to prawdziwa sztuka i stąd też biorą się ceny, które mogą zaskakiwać. Panama doskonale pasuje do eleganckich stylizacji letnich, na przykład lnianych garniturów

Teraz umiesz nazwać i dobrać kapelusz męski do sytuacji!

Znasz już wszystkie męskie kapelusze – rodzaje oraz przeznaczenie eleganckich nakryć głowy nie mają dla Ciebie tajemnic. Wiesz również, jak nosić kapelusz, i kiedy nie jest konieczne lub wskazane jego założenie. Jeśli skłaniasz się ku temu, by nosić klasykę, ale potrzebujesz pomocy z wyborem, zapraszamy na konsultacje do naszej pracowni. Nasi krawcy oferują nie tylko szycie na miarę, ale też przygotują dla Ciebie kompletne stylizacje oraz dodatki takie jak buty, kapelusz czy płaszcz. Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu 48 godzin.

Zaufaj naszym specjalistom i odwiedź jedną z naszych pracowni! Zapraszamy do Warszawy, Krakowa, Katowic i Częstochowy!




    Zapoznałem/am się z zasadami przetwarzania danych osobowych zawartymi w Polityce Prywatności