CafardiniBlogPoradyWiązanie krawata – dlaczego szerokość i węzeł krawata ma znaczenie?
Porady
Wiązanie krawata – dlaczego szerokość i węzeł krawata ma znaczenie?
Udostępnij
autor: CAFARDINI
Udostępnij
Wiązanie krawata to równie ważna kwestia, co dobór jego koloru, szerokości czy długości. Jak zawiązać krawat w zależności od kształtu Twojej twarzy, szerokości klap wybranej przez Ciebie marynarki i innych czynników? Zobacz sam!
Ojczyzną krawata jest Chorwacja – nosi się je tam już od XVII wieku. Od tamtego czasu wędrował po świecie i zmieniał swoją formę. W XX w. przyjął, wydawałoby się, ostateczną formę, choć sposób noszenia go był nieco inny niż dziś. Do lat 50. XX w. szerokość krawata wynosiła często nawet 14 cm. Rewolucję przeprowadził magazyn modowy Esquire, lansując zupełnie nowy męski wizerunek. Krawaty zwęziły się do tych wymiarów, które nosimy do dziś, zmieniło się także preferowane wiązanie krawata. Obecnie standardowa szerokość krawata męskiego to ok. 8 cm.
Mężczyznę w garniturze i wizytowej koszuli bez krawata można porównać do widoku mieszkania po remoncie. Niby pięknie, ale czegoś tu brakuje. Krawat to dodatek, który jak dekoracje we wnętrzu, nadaje odpowiedni charakter całości. Nie bez znaczenia, obok tkaniny zastosowanej do jego uszycia, pozostaje jego szerokość i grubość węzła pod szyją. Odpowiednie wiązanie krawata i dobieranie jest szerokości do stylizacji to sztuka, którą warto opanować, ponieważ świadczy to o klasie i dobrym guście mężczyzny. Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, z którego nauczysz się rozróżniać rodzaje węzłów krawata i dobierać jego inne parametry.
Wybierając krawat, zwracasz pewnie uwagę na jego kolor i ewentualnie wzór, który zdobi tkaninę. Najwyższa jakość cechuje krawaty uszyte z jedwabiu czy kaszmiru. Takie krawaty mają dyskretny połysk i piękną fakturę. Ponadto wiązanie krawata wykonanego z jednej z tych tkanin (lub ich mieszanki) jest wyjątkowo proste. Wełniany krawat ma inną strukturę i bardziej matowe wykończenie, co nie oznacza, że jest mniej elegancki. Mniej formalny charakter ma za to dziergany krawat knit.
Krawaty męskie mogą mieć różne kolory i często zdobione są wzorem. Wybór odpowiedniego modelu jest ważny, ponieważ to właśnie dodatki definiują ostateczny charakter stylizacji. Na tym jednak nie koniec – o ile długość krawata jest w przypadku większości producentów jasno określona, to szerokości i rodzaje węzłów krawata już nie.
Rolą osoby przygotowującej stylizację jest nie tylko właściwe dobranie omawianych cech krawata do okazji, ale również ich dopasowanie do kołnierzyka koszuli czy w mniejszym stopniu – szerokości klap marynarki. Kluczowe jest dopasowanie całości do typu sylwetki, pamiętając, że na wybór węzła krawata ma wpływ również szerokość męskiej twarzy. Wydaje się to dość skomplikowane, jednak gdy poznasz zasady, wszystko stanie się jasne i wybór węzła oraz szerokości krawata stanie się intuicyjny.
Jak dobrać szerokość krawata?
Krawaty mają różne szerokości – obecnie wybór jest dość spory. Wciąż można kupić tzw. śledziki, które jeszcze kilka lat temu były bardzo modne. To cienkie krawaty, które wbrew swojej popularności nie pasują do każdej stylizacji. Dobrze wyglądają w nich mężczyźni szczupli, można wręcz śmiało stwierdzić, że pasują głównie małym chłopcom. Zbyt cienki krawat u rosłego mężczyzny będzie wyglądać groteskowo.
Standardowa szerokość krawata to 7 – 9 cm. Jest optymalna, bowiem dzięki niej będziesz mógł zawiązać krawat na kilka sposobów. Pamiętaj, że szerokość krawata powinna być dopasowana do kształtu i szerokości twarzy, warto uwzględnić także szerokość klap marynarki. Umiejętne dobranie szerokości krawata pozwala stworzyć harmonijną stylizację. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie dobranie proporcji pomiędzy szerokością krawata a pozostałymi elementami stylizacji.
Jak się już zapewne domyślasz, do szerokich klap marynarki pasuje szeroki krawat i odwrotnie. W sytuacjach oficjalnych unikaj noszenia zbyt cienkiego krawata, ponieważ może on obniżyć formalność stroju. Z drugiej strony krawat przesadnie szeroki może stworzyć wrażenie, że zatrzymałeś się w przeszłości. O ile podejmiesz tę decyzję świadomie i dopasujesz pozostałe elementy stylizacji – nie będzie w tym nic złego. Styl retro jest obecnie pożądany i często milej widziany, niż stylizacje ekstremalnie slimowane.
Typ kołnierzyka koszuli również ma znaczenie – kent dobrze wygląda z krawatem o standardowej szerokości, wówczas węzeł ładnie wypełnia przestrzeń pomiędzy skrzydełkami. Natomiast wiązanie krawata typu Windsor do koszuli z kołnierzykiem włoskim będzie wyglądać karykaturalnie. Jeżeli czeka Cię ważna okazja i chcesz mieć pewność, że Twoja stylizacja będzie idealna, postaw na Cafardini. Oferujemy nie tylko szycie na miarę. W naszych salonach kupisz też stylowe dodatki, a w ich wyborze pomogą Ci nasi wykwalifikowani doradcy. Zachęcamy jednak, abyś sprawdził nasz cennik – proces tworzenia stylizacji od początku dopasowanej jedynie do Twojej sylwetki i Twoich preferencji to niesamowite przeżycie. Nie zwlekaj, wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w przeciągu 48 godzin!
Jak zawiązać krawat? Zobacz 4 sposoby
Na początek zapoznaj się z garścią informacji na temat konstrukcji krawata, bowiem ma ona wpływ na to, jakie wiązanie krawata powinieneś wybrać. Pod tkaniną ozdobną znajduje się najczęściej płócienna wkładka – jej gęstość warunkuje sposób, w jaki będzie układał się węzeł krawata. Zatem nie każdy model możesz zawiązać na wiele sposobów. Cienka wkładka lub jej brak sprawi, że minimalistyczny węzeł będzie niewidoczny. Rozbudowane węzły krawata w przypadku grubszych modeli odwrócą uwagę od Twojej twarzy, co jest równie niepożądane.
Bardzo ważna jest jakość wykonania krawata, bo nie wszystkie modele są takie same. Zwróć uwagę na tipping, czyli tkaninę zamykającą złożone rogi materiału po wewnętrznej stronie. W dobrej jakości krawatach tipping wykonany jest z tego samego, odpowiednio zszytego materiału, co całość krawata. Dopracowany model będzie mieć także wszytą pętelkę do przełożenia jego drugiego końca.
Wiesz już, dlaczego szerokość krawata jest istotna. Poniżej zobaczysz krótki opis kilku klasycznych węzłów wraz z podpowiedziami dotyczącymi tego, jak wiązać krawat na różne okazje.
Węzeł four in hand (węzeł prosty)
Asymetryczny węzeł prosty to, szczególnie na zachodzie europy, jeden z najpopularniejszych sposobów na wiązanie krawata. Prawdopodobnie dlatego, że jest bardzo łatwy i uniwersalny. Pasuje do każdego kształtu twarzy i jest odpowiedni na każdą okazję. Plusem jest tu optyczne wydłużenie szyi. Węzeł four in hand wygląda najlepiej zawiązany na grubym krawacie, ponieważ jest dość minimalistyczny. Uważaj także, jeżeli posiadasz standardowej długości krawat, a jesteś dość niski – węzeł prosty może „pochłonąć” za mało materiału i zostaniesz z naddatkiem.
Węzeł księcia Alberta
Te sposób wiązania krawata również tworzy asymetryczny węzeł, ale nieco grubszy, ponieważ jest to de facto podwójna wersja węzła four in hand. Zastosuj go, jeżeli chcesz osiągnąć podobny efekt lekkości, ale Twój krawat jest byt cienki lub zbyt długi na opcję opisaną powyżej.
Efekt jest bardzo elegancki – węzeł księcia Alberta, podobnie jak węzeł four in hand, umożliwia stworzenie bardzo stylowej „łezki” pod wiązaniem.
Węzeł półwindsorski
Bardzo popularny węzeł symetryczny, który łatwo opanować. Ten sposób na wiązanie krawata pasuje do każdego kołnierzyka i jest bardzo uniwersalny, jeśli chodzi o okazję, na jaką przygotowujesz stylizację.
Najlepiej wygląda, gdy zwiążesz go na średniej szerokości krawacie z jedwabiu. Węzeł półwindsorski ładnie równoważy proporcje u mężczyzn o długiej szyi i mocno zarysowanej linii brody.
Węzeł Windsor
To wiązanie krawata często wybierane jest na wyjątkowe okazje. Jego nazwa pochodzi od księcia Windsoru – który paradoksalnie korzystał z niego bardzo rzadko (poniżej Edward VIII z krawatem zawiązanym prawdopodobnie w węzeł prosty).
Węzeł krawata jest gruby i szczelnie wypełnia przestrzeń pomiędzy skrzydełkami kołnierzyka – dobrze prezentuje się u rosłego mężczyzny. Jest to wiązanie krawata bardziej skomplikowane od przytoczonych powyżej. To wiązanie trzeba poćwiczyć, inaczej przy pierwszym podejściu na 10 minut przed wielkim wyjściem może dojść do tragedii. Do jego wykonania używaj szerokiego i długiego, ale pozbawionego wypełnienia krawata. To wiązanie krawata prezentuje się szczególnie dobrze u mężczyzn o owalnej twarzy.
Poznałeś podstawowe rodzaje węzłów krawata, ale musisz wiedzieć, że nie są to w żadnym wypadku wszystkie sposoby. Za pomocą krawata możesz stworzyć fantazyjne wiązania, które układają się w ciekawe wzory.
Wiązanie krawata krok po kroku – instrukcja video
Podczas wiązania krawata pamiętaj, by węzeł był odpowiednio zaciśnięty i zasłaniał guzik koszuli. Poniżej zamieszczamy krótki film z instrukcją, jak zawiązać krawat.
Piękne wiązanie krawata sprawia, że stylizacja jest pełna. Wyjście bez krawata na spotkanie biznesowe czy oficjalne wydarzenie to wciąż duża faux-pas. Opanowanie kilku podstawowych węzłów to niemal obowiązek każdego eleganckiego mężczyzny, ale niestety nie każdy zdaje sobie z tego sprawę.
Jeśli masz kłopot z dobraniem dodatków i wiązaniem krawata, rozważ skorzystanie z usługi szycia na miarę. W pracowni krawieckiej powstanie garnitur i koszula, które będą idealnie dopasowane do Twojej sylwetki i typu urody. To nie wszystko – nasi doradcy przygotują dla Ciebie gotową stylizację wzbogaconą o odpowiednie dodatki.
Wiosna to najlepszy czas, by pomyśleć o garderobie na ciepłe miesiące. Do lata pozostało wystarczająco dużo czasu, aby zamówić u krawca modny garnitur lniany w kratę. Pokażemy Ci, jak go uszyliśmy i podpowiemy, z czym łączyć ten zestaw.
Serial „Peaky Blinders” opowiada historię legendarnego gangu działającego w Birmingham w latach 20. i 30. XX w. Stylizacje bohaterów to niesamowita dawka wiedzy o ówczesnej modzie męskiej i doskonała lekcja klasycznego stylu w gangsterskim wydaniu.
Zapraszamy do Showroomu w Warszawie lub Studio w Katowicach. Oferujemy także usługę Travel Tailor, która w wybranych miastach umożliwia spotkanie z Doradcą Cafardini w wygodnym dla siebie miejscu. Wypełniając formularz skontaktujemy się z Tobą w ciągu 48 godzin.