Włosi znani są ze swojej nonszalanckiej elegancji — to właśnie oni wykreowali modę na noszenie butów bez skarpetek. Dla jednych jest to gorący trend, dla innych objaw braku taktu. W przypadku jakich stylizacji możesz pozwolić sobie na buty bez skarpet?

Spis treści

1. Chodzenie w butach bez skarpetek — o tym z pewnością nie wiesz
2. Buty bez skarpetek, a eleganckie stylizacje
3. W jakich sytuacjach skarpetki są konieczne?
4. Ze skarpetkami czy bez — zadbaj by było Ci wygodnie

Widok eleganckiego mężczyzny w mokasynach bez skarpetek na włoskich plażach jest czymś zupełnie normalnym. Trzeba przyznać, że luźne, letnie stylizacje prezentują się całkiem dobrze, gdy włożymy do nich buty bez skarpet.

W Polsce ten trend przyjął się do tego stopnia, że młodzież adidasy bez skarpetek nosi nawet zimą. Elegancki mężczyzna nie może sobie na to pozwolić. Dobry smak pozwala podążać za modą, ale zawsze ujmuje ją w eleganckie ramy.  

Chodzenie w butach bez skarpetek — o tym z pewnością nie wiesz

Przeciwnicy noszenia pełnych butów bez skarpet wzdrygają się na samą myśl o względach higienicznych takich praktyk. Gołe kostki nie muszą wcale oznaczać, że mężczyzna nosi buty bez skarpetek. W sklepach dostępne są tzw. niewidzialne skarpetki, które tylko imitują chodzenie w butach bez skarpet. 

Przeczytaj także: Jak podwijać rękawy koszuli? Zbiór najważniejszych zasad

Stopki męskie do skórzanych mokasynów są jeszcze krótsze, tak aby były niewidoczne pod bardziej wyciętą cholewką. Zatem bez kłopotu możesz skomponować taką stylizację bez konieczności unikania noszenia skarpet. 

Jakie buty możesz nosić w ten sposób? Trampki bez skarpetek to podstawa letniej, nieformalnej stylizacji. Mokasyny — tassel loafers i penny loafers, noszone bez skarpetek pomogą Ci przenieść klimat nadmorskiego kurortu do rozgrzanego upałem miasta. Obowiązkowo bez skarpet nosimy klapki, japonki i rzecz jasna sandały. Choć trendy z wybiegów w ostatnich sezonach zdają się temu przeczyć — elegancki mężczyzna nosi plażowe obuwie na bosą stopę. 

Buty bez skarpetek, a eleganckie stylizacje

Sprawdzone przez Włochów i jak najbardziej dopuszczalne jest skomponowanie stylizacji z lnianego garnituru, rozpiętej koszuli i mokasynów bez skarpetek. Taka nonszalancka elegancja najlepiej prezentuje się w nadmorskim kurorcie, podczas leniwego popołudnia pod żaglami lub spotkania z przyjaciółmi w restauracyjnym ogródku. 

Do jakich fasonów spodni pasują gołe kostki? Buty bez skarpetek czy też z ukrytymi skarpetkami będą z pewnością pasować do wszystkich fasonów szortów. Jeśli chodzi o długie spodnie, to bawełniane chinosy będą trafionym wyborem. Letnie spodnie o zwężających się ku dołowi nogawkach również można nosić do butów bez skarpetek. Wybierz model o długości nad kostkę lub podwiń nogawkę do tej wysokości.  

W jakich sytuacjach skarpetki są konieczne?

Wszystkie okazje formalne wymagają założenia klasycznej stylizacji. Nawet gdy na zewnątrz panuje upał — jeśli włożyłeś klasyczny garnitur lub surdut — skarpetki są obowiązkowe. Wieczorowe stylizacje również nie powinny pomijać żadnego ze swoich podstawowych elementów. Co więcej, musisz zadbać także o odpowiednią długość i kolor skarpetek. 

W stylizacjach biznesowych noszenie butów bez skarpetek jest niedopuszczalne. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej czy spotkania z klientami powinieneś trzymać się zasad business dress code. Szczególnie że klasyczne spodnie do garnituru biznesowego nie będą dobrze wyglądać w zestawieniu z gołą kostką. 

Do takiej stylizacji nie można włożyć butów bez skarpetek

Na upalne dni polecamy noszenie cienkich skarpet z naturalnych materiałów wysokiej jakości: jedwabnych, lnianych lub kaszmirowych. Dotyczy to również tzw. invisible socks lub stopek – w ich przypadku także zwróć również uwagę na ich jakość. 

Polecamy również: Jak dobrać poszetkę? 4 sprawdzone sposoby, które musisz poznać

Ze skarpetkami czy bez — zadbaj by było Ci wygodnie

Jeśli nie przemawia do Ciebie trend na chodzenie butów bez skarpetek, absolutnie nie musisz tego robić. Swobodne stylizacje wyglądają świetnie, gdy dobrze się w nich czujesz. Kluczem jest tu idealne dopasowanie wszystkich elementów garderoby do sylwetki. W ubraniach szytych na miarę zawsze czujesz się jak w drugiej skórze. 

Co więcej, fason i materiał dopasowany jest do sylwetki, a kolorystyka do Twojego typu urody. Dzięki temu ubranie pomoże wydobyć wszystkie mocne strony osoby, która je nosi. Zapraszamy do naszej pracowni — pomożemy Ci skompletować garderobę na formalne i nieformalne okazje.