Gramatura tkanin to w dużym uproszczeniu waga materiału, z którego uszyte zostało ubranie. Wyjaśniamy, dlaczego ma ona tak duże znaczenie podczas dobierania garderoby odpowiedniej do pory roku i okazji.

Spis treści

1. Gramatura materiału — co to jest?
2. Gramatura a jakość i przeznaczenie materiału
3. Przykłady męskiej odzieży o różnej gramaturze
4. Nie wiesz jaką gramaturę ubrań wybrać? Zapytaj eksperta!

Pojęcie gramatury dotyczy wszystkich tkanin — od jej wartości zależy nie tylko grubość tkaniny, ale również sposób, w jaki będzie się ona układać na ciele. Często spotykamy się z tym terminem podczas wybieranie produktów z bawełny — producenci, chcąc potwierdzić jakość oferowanych przez siebie ubrań, zapewniają o zastosowaniu tkaniny o wysokiej gramaturze. W tym przypadku wysoka gramatura tkaniny będzie równoznaczna z wysoką jakością, a jak jest w przypadku innych, delikatnych materiałów? 

Gramatura tkanin — co to jest?

Gramatura to stosunek masy tkaniny do jej powierzchni wyrażony w gramach na metr kwadratowy. Jak sprawdzić gramaturę materiału? Nie jest to specjalnie trudne. Fragment tkaniny o powierzchni 1 m² należy zważyć. 

Masa, którą uzyskamy, oznacza gramaturę materiału. Naturalnie dopuszczalne jest tu ryzyko błędu, które w tym przypadku może wynosić nie więcej niż 5%. Wyjątkiem jest jeans. W tym przypadku gramaturę materiału podaje się w uncjach. Jednostką miary są tutaj nie metry a jardy. 

Przeczytaj także: Klapy marynarki — ekspert wyjaśnia ich rodzaje i znaczenie

Gramatura materiały a jego jakość i przeznaczenie

Wiesz już, co oznacza gramatura materiału, pora rozwiać wszelkie wątpliwości na temat jej w związku z jakością tkaniny. Tkaniny wykonuje się z różnego typu włókien. Jedne mają luźniejszy, inne bardziej zwarty splot. Zatem gramatura jedwabiu nie będzie nigdy równa gramaturze wełny. Wniosek nasuwa się sam — gramatura tkanin ma znaczenie, ale nie tak duże, jakie przypisują jej producenci podkoszulków. 

W przypadku odzieży eleganckiej — garniturów, spodni czy koszul najważniejsza jest wysoka jakość wykonania materiału. Przez to rozumiemy równy splot włókien, czy odpowiednie proporcje tychże, jeśli mamy do czynienia z tkaniną z włókien mieszanych. 

gramatura tkanin

Istnieje wiele wysokogatunkowych tkanin o niskiej gramaturze — najlepszym przykładem jest tutaj ultralekki, naturalny jedwab. Zatem letnia koszula czy lniany garnitur będą mieć niższą gramaturę niż wełniana marynarka na zimę, co nie oznacza, że ich jakość i trwałość może wzbudzać jakiekolwiek wątpliwości. 

Przykłady męskiej odzieży o różnej gramaturze

Każde pojęcie najlepiej jest zobrazować na przykładach, dlatego my również się nimi posłużymy. Wspomniany przez nas bawełniany T-shirt może mieć gramaturę w przedziale od 150 g/m² do 210 g/m², podczas gdy bluza z jerseyu od 220 g/m² do 350 g/m². Jeśli zależy Ci na tym, aby tkanina była „mięsista”, wybierz produkty o wysokiej gramaturze. 

Poszerz swoją wiedzę: Tkaniny pod lupą: bawełna, czyli garnitur bawełniany i nie tylko

Koszule, tak jak T-shirty również szyje się z bawełny, ale w tym przypadku mamy do czynienia z pięknym, zwartym splotem. Tutaj gramatura nie powinna być zbyt wysoka, gruba koszula nie będzie się dobrze układać na ciele. Jeśli chodzi o garnitury męskie to podział na pory roku mamy tu bardzo wyraźny. Garnitur na ciepłą połowę roku powinien mieć gramaturę od 220 g/m² do 280 g/m², natomiast garnitury zimowe mieszczą się w przedziale powyżej 280 g/m².

Polecamy również: Jak podwinąć spodnie? Moda na podwinięte nogawki wciąż trwa!

Nie wiesz jaką gramaturę ubrań wybrać? Zapytaj eksperta!

Aby rozpoznać wysoką jakość ubrań, nie wystarczy wiedzieć, jaka jest gramatura tkanin, wykorzystanych do ich produkcji. Istotna jest tu przede wszystkim znajomość surowca i umiejętność rozpoznania dokładności, z jaką materiał został utkany. Wysokiej jakości tkaniny, nawet te najcieńsze, na długi czas zachowają fason i doskonały wygląd. 

Zobacz również: Tkaniny pod lupą: wełna, czyli garnitur wełniany okiem Cafardini

Pewne szczegóły nie są dostrzegalne na pierwszy rzut oka, dlatego warto zasięgać opinii specjalistów. Szczególnie gdy chcesz skompletować garderobę na lata. Korzystając z usług profesjonalnych krawców, możesz to osiągnąć — koszule i garnitury uszyte ze starannie wyselekcjonowanych tkanin będą prezentować się bez skazy przez wiele sezonów. Zapraszamy na spotkanie — nasi doradcy pomogą Ci wybrać najlepszej jakości tkaniny i uszyją z nich ubrania idealnie dopasowane do Twojej sylwetki.