Zastanawiasz się, czy samodzielne czyszczenie płaszcza jest możliwe? Jak najbardziej tak! Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. W poniższym artykule podpowiemy, jak wyczyścić płaszcz, żeby go nie zniszczyć.

Spis treści

1. Samodzielne czyszczenie płaszcza nie musi być trudne!
2. Jak wyczyścić płaszcz i go nie zniszczyć? 5 porad
3. Teraz już wiesz, jak skutecznie wyczyścić płaszcz!

Kupując uszyty na miarę, starannie skrojony płaszcz, chcesz, by posłużył Ci on dłużej niż jeden sezon. Aby było to możliwe, należy prawidłowo go wyczyścić. Najpopularniejszym i najprostszym rozwiązaniem jest oddanie go do pralni, gdzie czyszczeniem zajmą się specjaliści. Płaszcz można jednak wyczyścić również samodzielnie w domu. Jak to zrobić i na co zwrócić uwagę? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszych 5 poradach.

Samodzielne czyszczenie płaszcza nie musi być trudne!

Większość osób zanosi ubrania takie jak garnitur czy okrycia wierzchnie do pralni chemicznej. Nie chcą bowiem ryzykować, że coś stanie się ich ulubionym, często drogim częściom garderoby. Jeżeli jednak zachowasz odpowiednią ostrożność, możesz odświeżyć i wyczyścić płaszcz samodzielnie w domu. Oczywiście nie każdy materiał i nie każdy fason można bezpiecznie wyczyścić bez doświadczenia i profesjonalnego sprzętu.

Pranie wełnianego płaszcza w pralce jest jak najbardziej, ale zamsz zawsze lepiej oddać do pralni, aby go nie zniszczyć. Dodatkowo trzeba również pamiętać o zakupie właściwych detergentów. Chociaż w sieci nie brakuje porad na temat tego, jak przy użyciu produktów kuchennych wyczyścić plamy na zamszu lub wełnie, lepiej nie ryzykować i wybrać bezpieczne rozwiązania.

Zobacz też: Jak usunąć wosk z ubrania? 3 skuteczne sposoby

Jak wyczyścić płaszcz i go nie zniszczyć? 5 porad

Dzięki poniższym poradom samodzielne odświeżenie płaszcza będzie szybkie i bezpieczne.

1. Przygotuj płaszcz do czyszczenia

Zanim rozpoczniesz samodzielne czyszczenie płaszcza, zadbaj o jego odpowiednie przygotowanie. Najpierw go wywietrz, by pozbyć się nieprzyjemnego zapachu i kurzu. Jeżeli powstały na nim kłopotliwe plamy, lepiej oddaj go do pralni. Jeśli zabrudzenia są jednak niewielkie, możesz spróbować usunąć je przy pomocy detergentów przeznaczonych do czyszczenia konkretnego materiału. Płaszcz możesz również delikatnie odświeżyć parownicą i usunąć zmechacenia z wełny golarką do ubrań.

2. Postępuj zgodnie z zasadami na metce

Gdy zdecydujesz się już na czyszczenie płaszcza w domowych warunkach, zapoznaj się z informacjami na metce. Należy ich bezwzględnie przestrzegać, aby trwale nie uszkodzić ubrania.  

czyszczenie płaszcza - zbliżenie

3. Ostrożnie korzystaj z pralki

Jeśli metka na to pozwala, możesz zamiast czyszczenia, wybrać pranie płaszcza w pralce. W przypadku zamszu i skóry raczej tego nie zalecamy, ponieważ materiał może się odkształcić. Jeśli jednak Twoja pralka ma specjalny program do bardzo delikatnych tkanin, płaszcz wełniany powinien być bezpieczny. Pamiętaj jednak o tym, by temperatura nie przekraczała 30°C. Jeśli zdecydujesz się wyprać płaszcz ręcznie, również zadbaj o temperaturę i pod żadnym pozorem go nie wykręcaj.

4. Pozwól okryciu naturalnie wyschnąć

Gdy czyszczenie płaszcza dobiegnie końca, zwróć uwagę również na to, by prawidłowo go wysuszyć i przechowywać. Płaszcz powinien schnąć w pozycji pionowej i naturalnie ociekać. Nie staraj się przyspieszyć tego procesu, na przykład przy pomocy suszarki.

Polecamy także: Jak usunąć gumę do żucia z ubrania? 5 porad, dzięki którym uratujesz swoją garderobę

5. Dbaj o płaszcz przez cały rok

Aby pranie płaszcza było prostsze, dbaj o niego przez cały rok. Przechowuj go prawidłowo tak, by się nie gniótł. Zabezpiecz również zamsz specjalnymi preparatami, a gdy zmokniesz, pozwól mu naturalnie przeschnąć. Warto również regularnie przeczesywać wełniany płaszcz przeznaczoną do tego szczotką w kierunku góra dół i używać rolki lub golarki do ubrań w razie zmechaceń.

Teraz już wiesz jak skutecznie wyczyścić płaszcz!

Mamy nadzieję, że nasze porady, jak wyczyścić płaszcz wełniany, skórzany czy zamszowy będą dla Ciebie pomocne. Jeśli jednak uznasz, że lepszym pomysłem niż czyszczenie będzie w tym roku zakup nowego okrycia wierzchniego, warto zdecydować się na ubrania szyte na miarę. Umów się na spotkanie z naszym Doradcą – z jego pomocą z łatwością dobierzesz materiał i krój, które najlepiej będą do Ciebie pasować. Zapraszamy do kontaktu!

Zapoznaj się z sekcją Płaszcze męskie na miarę.