Zapachowe świece i woskowe dekoracje to piękne ozdoby mieszkania, restauracji czy przyjęcia. Niestety, potrafią też zniszczyć eleganckie ubrania. Na szczęście są skuteczne sposoby na ich wyczyszczenie. W artykule opisujemy jak usunąć wosk z ubrania. 

Spis treści

1. Plamy z wosku na ubraniach – dlaczego tak trudno je usunąć?
2. Jak usunąć wosk z ubrania – 3 skuteczne sposoby
3. Dzięki naszemu poradnikowi wosk na ubraniu nie będzie już problemem!

Tłuste plamy na ubraniach po roztopionym wosku często rzucają się w oczy, wyglądają nieestetycznie, a materiał w tym miejscu ma ciemniejsze zabarwienie. Na dodatek są one trudne do usunięcia. Zastanawiasz się jak wyczyścić wosk z ubrania? W naszym artykule znajdziesz kilka wskazówek, które odpowiedzą na to pytanie! 

Plamy z wosku na ubraniach – dlaczego tak trudno je usunąć? 

Plamy z wosku powstają zazwyczaj w prozaicznych i przypadkowych sytuacjach. Na pewno nie raz zgasła Ci świeczka, a gdy chciałeś ją zapalić, ozdoba przypadkowo się przechyliła i wypadła z rąk. Często plamy z wosku są wynikiem potrącenia stolika w restauracji, gdzie stały ozdoby lub zbyt mocnego zdmuchnięcia płomienia świeczki. Sytuacji, w których możesz przypadkowo poplamić ubrania woskiem, jest naprawdę wiele. 

Wosk ciężko jest sprać, ponieważ zawiera w swoim składzie parafinę lub stearynę. To tłuste substancje, które zwiększają długość palenia się świecy. Niestety nie rozpuszczają się one w wodzie ani etanolu, dlatego tak trudno jest pozbyć się wosku z ubrania. Na szczęście, istnieją skuteczne, domowe metody. Poniżej znajdziesz instrukcję, jak pozbyć się wosku z ubrania.  

Przeczytaj także: Jak usunąć gumę do żucia z ubrania? 5 porad, dzięki którym uratujesz swoją garderobę

Jak usunąć wosk z ubrania – 3 skuteczne sposoby 

Jak zmyć wosk z ubrań? Cały proces należy podzielić na 2 etapy. Pierwszym jest usunięcie wosku metodą na zimno, a następnie na gorąco. Dopiero potem można się zająć wywabianiem tłustych plam, które pozostały. 

jak usunąć wosk z ubrania

• I etap – usuwanie wosku na zimno. W pierwszym etapie należy zamknąć zanieczyszczoną odzież w strunowym woreczku, a następnie włożyć ją do zamrażalnika lub przyłożyć do niej kostki lodu. Gdy wosk całkowicie stężeje, można go delikatnie zeskrobać z tkaniny.

• II etap – usuwanie wosku na gorąco. Pozostałe części wosku należy ogrzać przy pomocy suszarki lub żelazka. Następnie do plamy przyłożyć bibułę, papierowy ręcznik lub papier śniadaniowy i zaprasować żelazkiem. Prasować do momentu aż na papierze przestaną się pojawiać tłuste punkty. Najczęściej potem na ubraniu pozostaje tłusta plama, którą należy wyczyścić.

Jak usunąć wosk ze spodni? Przy pomocy spirytusu!

Plamy pozostałe po wosku można w łatwy sposób usunąć. Wystarczy, że przyłożysz do zanieczyszczonego miejsca szmatkę nasączoną spirytusem mineralnym. Ten sposób sprawdza się tylko w przypadku gęstego splotu tkaniny, a taki posiadają spodnie. Pamiętaj, aby wcześniej sprawdzić ten sposób w niewidocznym miejscu na materiale. 

Jak wyczyścić wosk z ubrania? Użyj wody utlenionej

Kolejnym sposobem na pozbycie się problemu jest użycie 3% wody utlenionej. Plamę należy zamoczyć w roztworze, a następnie ubranie wyprać w ciepłej wodzie z detergentem. Sposób najlepiej sprawdza się w przypadku bawełnianych koszul. 

Wosk na ubraniu z jedwabiu? Skorzystaj z wody i octu

Jeżeli wylałeś wosk swój ulubiony jedwabny krawat, to najlepiej usunąć go mechanicznie. Następnie wystarczy przemyć plamę mieszanką ciepłej wody i octu spirytusowego. 

Polecamy również: Jak prasować koszule szyte na miarę? Wyjaśnia ekspert

Dzięki naszemu poradnikowi wosk na ubraniu nie będzie już problemem! 

Mamy nadzieję, że skorzystasz z naszego poradnika i nigdy nie będziesz się już zastanawiał jak sprać wosk z ubrania. Wbrew pozorom nie jest to bardzo trudne, więc jeśli następnym razem poplamisz ulubione spodnie, dokładnie wiesz już, co masz zrobić. 

Jeśli szukasz wymarzonych ubrań, zapraszamy do Cafardini. Umów się na spotkanie z naszym Doradcą – nie tylko podpowie Ci on, jak dbać o ubrania szyte na miarę, ale i pomoże stworzyć stylizacje, w których będziesz wyglądać idealnie.