Facet z klasą to chyba największy komplement, jaki można usłyszeć. Czym jest ta mityczna „klasa” w męskim wydaniu? Jak się nosić i zachowywać, aby być tak postrzeganym?

Spis treści

1. Facet z klasą… czyli kto?
2. Cechy mężczyzny z klasą i porady jak nim zostać
3. Mężczyzna z klasą to także odpowiedni ubiór niezależnie od okazji
4. A czy Ty jesteś mężczyzną z klasą?

Lubimy robić dobre wrażenie — nie tylko ze względu na ego. Najważniejszym powodem jest fakt, że im lepiej jesteśmy postrzegani przez otoczenie, tym łatwiej nam się żyje. Przysłowiowy facet z klasą ma powodzenie u kobiet, cieszy się powszechnym szacunkiem i zdecydowanie łatwiej jest mu załatwić nawet najtrudniejszą sprawę. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ sposób, w jaki jesteś postrzegany, wpływa na to, jak jesteś traktowany — w towarzystwie, w praczy czy urzędzie. 

Facet z klasą… czyli kto?

Odpowiedź na to pytanie jest dość złożona. Klasa to przede wszystkim nienaganne maniery i umiejętność odnalezienia się w każdej sytuacji towarzyskiej i biznesowej. Choć w dzisiejszych czasach trochę o tym zapominamy, to o klasie mężczyzny świadczy również jego prezencja. Chodzi o schludny i zadbany wygląd oraz strój — zawsze idealnie dopasowany do okazji.

W końcu pierwsze wrażenie zależy od tego, jak wyglądasz i jaką przybierasz postawę w stosunku do otoczenia. Zanim rozpoczniesz rozmowę i dasz się poznać od jak najlepszej strony, Twój rozmówca patrzy na to, jak wyglądasz i niestety często na tej podstawie wyrabia sobie pierwszą opinię na Twój temat. Zauważ, jak wiele prawdy jest w powiedzeniu: jak Cię widzą, tak Cię piszą. Jeśli chcesz być uważany za faceta z klasą, musisz mieć to na uwadze. 

Zobacz też: 3 nieoczywiste miejsca na randkę. Sprawdź, czy je znasz!

Cechy mężczyzny z klasą i porady jak nim zostać

W zamierzchłych czasach uważano, że klasa jest czymś zarezerwowanym wyłącznie dla wyższych sfer i jest ona czymś w rodzaju cechy wrodzonej. Cóż sporo było w tym prawdy, ale to nie błękitna krew generowała cechy mężczyzny z klasą. Chodziło o otoczenie, które od najmłodszych lat wtłaczało w młode umysły schematy zachowań i dobry gust. 

Dziś te zasady nie obowiązują, a mężczyzna z klasą wcale nie musi nosić tytułów szlacheckich. Wystarczy wprowadzić w życie kilka drobnych zmian, aby być postrzeganym jako facet z klasą. Cechy takiej osoby już wstępnie określiliśmy — przejdźmy zatem do kwestii praktycznych. 

facet z klasą - cechy

1. Savoir — vivre

Znajomość zasad dobrego wychowania jest niezwykle przydatna. Dzięki nim zachowasz się odpowiednio do sytuacji i nie popełnisz faux-pas. Opanowanie zasad savoir-vivre nie jest trudne — kup poradnik i stosuj się do zawartych w nim instrukcji. Gwarantujemy, że Twoje życie prywatne i zawodowe stanie się znacznie łatwiejsze. Savoir — vivre opiera się głównie na uważności, jeśli się jej nauczysz, nie popełnisz żadnej gafy i będziesz postrzegany jako facet z klasą.

2. Dbaj o siebie

Mężczyzna nie musi robić makijażu, ale powinien starannie wykonywać zabiegi pielęgnacyjne. Regularne wizyty u fryzjera i starannie zrobiony manicure to podstawa. Przy okazji podejmiemy temat modnej ostatnio brody. Jeśli chcesz ją nosić, pamiętaj, że musisz o nią dbać. Wizyty u barbera raz w miesiącu i staranna pielęgnacja są konieczne, abyś wyglądał dobrze z zarostem. Broda powinna być przystrzyżona, wyszczotkowana i pachnąca. Tylko wówczas będziesz postrzegany jako brodacz z klasą. 

Przeczytaj również: Kiedy mówimy smacznego? Wyjaśnia ekspert

Mężczyzna z klasą to także odpowiedni ubiór niezależnie od okazji

Kiedy zaczniesz zgłębiać zasady dobrego wychowania, z pewnością trafisz na rozdział dotyczący ubioru. Dlaczego warto zadbać o wybór odpowiedniego stroju do okazji i przestrzegać zasad dress code’u? Cóż, głównie po to, by mówiono o Tobie: to jest facet z klasą. Ubrania grają tutaj bardzo ważną rolę — w Twojej szafie powinien znaleźć się klasyczny zestaw. Dobrze skrojony garnitur, koszula i dopasowane kolorystycznie dodatki to podstawa. 

Bardzo ważne jest, aby Twoje rzeczy były dobrej jakości i dopasowane do sylwetki. Za małe lub za duże rzeczy, zniszczone lub poplamione absolutnie nie wchodzą w rachubę. Zawsze musisz wyglądać schludnie. Druga zasada to styl — z badań wynika, że mężczyzna ubrany elegancko jest postrzegany lepiej. To pomaga w sytuacjach towarzyskich i zawodowych. Nawet jeśli w Twojej pracy nie musisz przestrzegać zasad business dress code, ubieraj się elegancko. Polecamy smart casual — to styl, który pasuje do wielu sytuacji. 

A czy Ty jesteś mężczyzną z klasą?

Nawet jeśli jeszcze tego nie czujesz, to gdy wdrożysz powyższe zasady w życie — staniesz się facetem z klasą. My możemy pomóc Ci w kwestii odpowiedniego stroju. Zapraszamy do naszej pracowni po ubrania szyta na miarę — takie, jakie każdy mężczyzna z klasą powinien mieć w swojej garderobie. Polecamy również inne poradniki na blogu — znajdziesz tu inspiracje modowe i porady dotyczące savoir-vivre.