Gdy widzisz osobę spożywającą posiłek, mówisz: smacznego? Co więcej, uważasz, że to najbardziej odpowiedni zwrot grzecznościowy w tej sytuacji? Uważaj — możesz w ten sposób popełnić faux-pas. 

Spis treści

1. Mówienie smacznego a savoir-vivre
2. Kiedy mówimy smacznego? Zapamiętaj te 4 rady
3. Teraz już wiesz, czy wypada mówić smacznego!

Używanie zwrotów grzecznościowych jest wskazane, pod warunkiem, że wiemy, kiedy konkretne słowa powinny paść. Możesz być zaskoczony, bo przecież od dzieciństwa uczono Cię, że tak należy. Dlaczego więc w ogóle rozważamy, czy powinno się mówić smacznego? Są takie sytuacje, gdy życzenie komuś smacznego nie jest w dobrym tonie. 

Mówienie smacznego a savoir-vivre

W zasadach dobrego wychowania najważniejsza jest uważność. Nie chodzi o to, by zachowywać się „elegancko”, ale o zachowania i reakcje, które spowodują, że inne osoby czują się dobrze w naszym towarzystwie. Błędne jest przekonanie, że osoba przestrzegająca zasad savoir-vivre to chłodny i zachowawczy w kontaktach „arystokrata”. Osoba dobrze wychowana dostrzega potrzeby osób w swoim otoczeniu i zawsze służy pomocą. 

Ten przydługi wstęp służył pokazaniu, dlaczego życzenie komuś smacznego nie zawsze wypada. Zacznijmy od sytuacji, w której znajduje się osoba, do której mówimy smacznego. Na taki zwrot wypada odpowiedzieć — dziękuję. Jednak jak to zrobić z pełnymi ustami? Stawiasz ją w niezręcznej sytuacji, mówiąc smacznego. Savoir-vivre absolutnie nie dopuszcza takiego zachowania. 

kiedy mówimy smacznego a kiedy nie?

Zastanówmy się teraz nad wydźwiękiem tego zwrotu. Kiedy mówimy smacznego, to tak jakbyśmy sugerowali, że posiłek niekoniecznie będzie smaczny. I znów stawiamy w niezręcznej sytuacji osobę, która przygotowała danie lub naszych gości. Gość w restauracji nie powinien używać tego zwrotu, bo sugeruje, że to, co właśnie otrzymał, wcale nie musi być najlepszej jakości. 

Z jednej strony to przecież drobiazg, ale gdy zastanowimy się nad tym głębiej — okazuje się to bardzo logiczne, prawda? 

Przeczytaj też: Jak się ubrać na randkę? Mężczyzna wcale nie musi w garnitur!

Kiedy mówimy smacznego? Zapamiętaj te 4 rady

Jak więc używać zwrotu: smacznego? Kiedy mówić, a kiedy nie mówić tak do swoich współbiesiadników? Tego zwrotu może użyć kelner stawiający przed Tobą talerz z zamówionym daniem. Po pierwsze możesz swobodnie odpowiedzieć, bo jeszcze nie jesz. Po drugie nie on przygotowywał posiłek. 

Zatem, czy wypada mówić smacznego, gdy podajemy własnoręcznie przyrządzone danie? Tak, to jest jedna z sytuacji, w których mówienie smacznego jest jak najbardziej na miejscu. Podobnie jak skierowanie tych słów do gości, których zaprosiłeś do restauracji.  

Problem z tym zwrotem grzecznościowym jest taki, że nie służy on wyłącznie wymianie uprzejmości. Jest on również sygnałem do tego, że można rozpocząć spożywanie posiłku. Czy mamy jakiś odpowiednik niefortunnego stwierdzenia, którym możemy niechcący urazić kucharza? Francuzi życzą sobie dobrego apetytu, Japończycy dziękują za posiłek, Amerykanie natomiast życzą sobie nawzajem cieszenia się posiłkiem. Trudno znaleźć w języku polskim zamiennik poza swojskim „na zdrowie”. Możemy również powiedzieć „udanego posiłku”, ale czy to nie brzmi sztucznie? 

Kierując się zasadą uważności, nie zapominajmy, że osoba dobrze wychowana nie powinna współbiesiadnikom wytykać tak drobnych błędów. Przecież większość z nas wypowiadając te słowa, naprawdę życzy innym, aby posiłek sprawił im przyjemność.

Zatem nawet jeśli jesteś przeciwnikiem tego zwrotu, nie czyń innym wykładu o tym, czy wypada mówić smacznego. Co więcej, brak odpowiedzi na ten zwrot grzecznościowy nie będzie grzecznym zachowaniem. Zignorowanie tradycyjnego zwrotu grzecznościowego wprowadzi Twojego współbiesiadnika w konsternację, a Ciebie postawi w bardzo złym świetle. 

Zobacz także: 3 zasady witania się z kobietą, które musisz znać

Teraz już wiesz, czy wypada mówić smacznego!

Zasady mówienia smacznego są może odrobinę zagmatwane, ale warto je znać, aby nie popełnić gafy. Naturalnie przeważająca większość z nas nie ma nic przeciwko temu zwrotowi. Pani domu też nie obrazi się na gościa, który życzy smacznego. Jednak w sytuacjach oficjalnych i w towarzystwie osób Ci nieznanych, wygodniej jest kierować się zasadami savoir — vivre. Te bardzo wygodne, bo nikt na pewno nie poczuje się urażony, gdy zamiast smacznego usłyszy zgrabny zamiennik w stylu angielskiego: Enjoy your meal!