Elegancki zegarek do garnituru to dodatek z kategorii obowiązkowych. Choć wybór stylu takiego dodatku wydaje się oczywisty to w erze smartwatcha wielu mężczyzn ma z tym problem. Podpowiemy Ci jak dobrać zegarek do garnituru.

Spis treści:
1. Jak dobrać zegarek do ubioru?
2. Czy elegancki mężczyzna może mieć jeden zegarek do garnituru?
3. Zegarek garniturowy, czyli jaki?
4. Jak dobrać rozmiar zegarka?
5. Czy smartwatch pasuje do garnituru?
6. Wiesz już jak dobrać zegarek do ubioru

Jak dobrać zegarek do ubioru?

Nie wystarczy włożyć garnitur, aby wyglądać elegancko. Do pełnej stylizacji potrzebujesz szeregu dodatków, które sprawią, że będziesz prezentował się doskonale. Każdy z nich powinien być dobrany – kolorem, formą i stylem. W ten sposób stylizujemy garnitur adekwatnie do okazji. W tym poradniku odpowiemy na pytanie: jak dobrać zegarek do garnituru.

Cafardini. Umów się na spotkanie.

Męski zegarek to symbol statusu społecznego i dobrego gustu jego właściciela. Jeśli jest dobrze dobrany, to świadczy również o tym, że znasz zasady klasycznej elegancji. Zatem warto wiedzieć, jak dobrać zegarek do ubioru i my chętnie Ci w tym pomożemy.

Najważniejsze kryteria

Skupmy się na podstawach, czyli kryteriach, które powinien spełniać elegancki zegarek męski do garnituru. Po pierwsze – grubość koperty. Zegarek garniturowy pod tym względem różni się od modeli casualowych i sportowych.

Najważniejszą zasadą jest to, że zegarek do garnituru nie może wystawać spod mankietu koszuli. Zdajemy sobie sprawę, że piękny czasomierz jest powodem do dumy, ale elegancki mężczyzna nie epatuje swoim statusem majątkowym. Zatem wybieramy taki model, którego wymiary pozwolą na ukrycie koperty pod mankietem, ale w taki sposób, byś mógł bez problemu go odsunąć, by sprawdzić, która jest godzina.

jak-dobrac-zegarek-1

Kolejne kryteria to kolor tarczy, koperty i paska lub bransolety. Podobnie jak w przypadku innych elementów męskiego stroju tutaj również mamy do czynienia ze stopniowaniem formalności. Zacznijmy od tarczy – najbardziej elegancka jest tarcza biała. To wybór uzasadniony, ponieważ formalne stylizacje to te z białą koszulą.

Dowiedz się więcej: Wiązanie krawata – dlaczego szerokość i węzeł krawata ma znaczenie?

Kolorowa tarcza za bardzo będzie rzucać się w oczy, a w takich stylizacjach cel dobierania dodatków jest inny – mają idealnie pasować, a nie dominować nad resztą. W tym kanonie mieszczą się również tarcze jasnoszare lub kremowe, ale gładkie lub z bardzo subtelnymi zdobieniami. Unikamy również odblaskowych elementów.

Kolejnym kryterium jest kolor paska lub bransolety. Klasyczna elegancja mówi, że najwyżej w stopniu formalności stoi zegarek garniturowy na skórzanym pasku w kolorze czarnym. Nie jest to przypadek, ponieważ pasek zegarka ma pasować do butów i paska do spodni. W przypadku stylizacji white tie i black tie nie masz innego wyboru. Natomiast do stylizacji dziennych z brązowymi butami oraz paskiem, zegarek do garnituru powinien mieć pasek w tym samym kolorze.

Co ze złotym zegarkiem, który dużo osób lubi nosić na specjalne okazje. Kiedy będzie odpowiedni? Jeśli chcesz założyć złoty elegancki zegarek męski do garnituru, postaraj się, aby pasował do pozostałych elementów metalowych i biżuteryjnych w stylizacji.

Zwróć uwagę na kolor klamry paska, spinki do mankietów i guziki jubilerskie, jeśli ich używasz. Twoja stylizacja nie będzie ucieleśnieniem minimalizmu, ale zachowasz spójność, która świadczy o wyczuciu stylu. Zegarki na srebrnej bransolecie wybieraj do smart casualowych i codziennych stylizacji.

Czy elegancki mężczyzna może mieć jeden zegarek do garnituru?

Zasady, które przedstawiliśmy powyżej, mogą świadczyć o tym, że jeden elegancki zegarek męski do garnituru może nie wystarczyć. Oczywiście posiadanie kilku modeli jest jak najbardziej zalecane, ale przecież zwracamy uwagę również na markę zegarka, nie tylko na pasek czy kolor tarczy. Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z kolekcjonowaniem stylowych czasomierzy, mamy dla Ciebie dobrą radę od zegarmistrza.

Z pewnością wiesz, że pasek nie jest stałą częścią zegarka. Możliwość wymiany to praktyczna cecha, ponieważ skórzane paski z czasem tracą estetykę. Wybierając zegarek garniturowy zamów u zegarmistrza dodatkowy, brązowy pasek. Wymienisz go w razie potrzeby i wszystko będzie doskonale pasować. To samo możesz zrobić również z wybranymi modelami zegarków na bransolecie. Ale uwaga – nie każdy daje się zdemontować. Zapytaj o to zegarmistrza przed zakupem.

Zainspiruj się: Casual dress code – do jakich okazji pasuje? Odpowiada stylista

Zegarek garniturowy, czyli jaki?

Skoro wiesz już jak dobrać zegarek do ubioru, to pora na dokładniejszą charakterystykę eleganckich czasomierzy. Pierwsze, co rzuca się w oczy to grubość koperty – zegarek do garnituru zawsze jest cieńszy od modeli sportowych i casualowych. Koperta pozbawiona jest zbędnych przycisków i wystających elementów – jedynym dopuszczalnym jest koronka.

Choć lubimy gadżety z dodatkowymi funkcjami, to zegarek garniturowy powinien być ich pozbawiony. Czasomierze wyposażone w wysokościomierze, wskaźniki faz księżyca czy tachymetry zostaw na inne okazje. Do klasycznych stylizacji najlepiej prezentują się minimalistyczne modele. Gładka tarcza absolutnie wystarczy, ewentualnie taka, na której znajduje się dyskretny datownik.

W ostatnich latach zapanowała moda na zegarki produkowane przez marki odzieżowe. Eksponowanie takich logotypów w świecie klasycznej elegancji to potworna gafa. Tego typu czasomierze, choć zwykle bardzo drogie, nie są szczytem elegancji. Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy mężczyzna może pozwolić sobie od razu na Omegę, nie wspominając o legendarnym Pateku. Jednak jest wiele szwajcarskich i francuskich marek, które produkują niezwykle eleganckie czasomierze z bardzo rozsądnym stosunkiem jakości do ceny.

Jak dobrać rozmiar zegarka?

Elegancki zegarek męski do garnituru jest niewielki – średnice tych modeli to najczęściej ok. 35 mm. Koperta w tym rozmiarze wydaje się bardzo mała i bardziej kojarzy się z damskim zegarkiem. Jeśli nie czujesz się dobrze w takim zegarku, bo wydaje się nieproporcjonalny do szerokości ręki – wybierz nieco większy, ale taki, którego obrys nie będzie wystawał poza krawędzi nadgarstka.

Postaraj się wybrać taki rozmiar, aby z każdej strony krawędzi nadgarstka pozostał margines na łączenie koperty z paskiem. Wówczas całość będzie układać się idealnie na ręce. Unikniesz również sytuacji, w której wystające elementy będą zahaczać o mankiet.

Czy smartwatch pasuje do garnituru?

W ciągu ostatniej dekady na rynku zegarków męskich nastąpiła rewolucja. Coraz chętniej wybieramy smartwatche, czyli interaktywne zegarki, które nie tylko pokazują godzinę – liczą kroki, kalorie, mierzą wszystkie parametry pracy organizmu. Możemy przez nie rozmawiać i odczytywać wiadomości, bo współpracują z naszymi smartfonami.

Jak przystało na nowoczesne gadżety, mają one specyficzny design. Zwykle jest to minimalizm, ale w wersji nowo technologicznej. I w tym miejscu pojawia się nowy dylemat – jaki zegarek do garnituru, gdy jesteśmy przywiązani do funkcjonalności smartwatcha?

W takiej sytuacji trzeba poszukać modelu, który będzie odpowiadał kryteriom klasycznej elegancji. Wielu producentów ma w swojej ofercie eleganckie wersje tych gadżetów. Jednak czy nie warto na wyjątkowe okazje pozostawić elektronikę w domu i założyć na nadgarstek małe dzieło sztuki zegarmistrzowskiej? Oczywiście do stylizacji smart casual możesz założyć swój ulubiony gadżet. Zatem odpowiedź brzmi: tak, smartwatch można nosić do garnituru, ale tylko do stylizacji nieformalnych.

Przeczytaj też: Jak usunąć plamy z potu? 6 sprawdzonych porad

Wiesz już jak dobrać zegarek do ubioru

Kiedy rozważamy kwestie męskiej elegancji, zawsze na pierwszym miejscu plasuje się dopasowanie stroju i dodatków do okazji. To klucz do budowania wizerunku współczesnego mężczyzny z klasą. Elegancki zegarek męski do garnituru to tylko jeden z elementów formalnego stroju. Aby zbudować całość stylizacji, potrzebujesz doskonale skrojonego garnituru i koszuli oraz pozostałych dodatków. Szycie na miarę to usługa, która kojarzy się wyłącznie z projektowaniem i wykonywaniem ubrań personalizowanych pod kątem rozmiaru i potrzeb. To nie wszystko – spotkanie z naszym doradcą zaowocuje wyborem wszystkich elementów stylizacji. Cafardini to nie tylko garnitur szyty na miarę – to kompleksowe doradztwo w kwestii stylu i klasy.
    Zapoznałem/am się z zasadami przetwarzania danych osobowych zawartymi w Polityce Prywatności