Męskie dodatki stają się coraz bardziej wyraziste. Obecnie nie tylko krawat i mucha są popularne. Moda zatoczyła koło i obecnie chusta do garnituru czy męska apaszka już nikogo nie dziwią. W naszym artykule prezentujemy modne dodatki, które możesz założyć zamiast krawata na uroczyste imprezy i przyjęcia!

Spis treści:
1. Co można nosić zamiast krawata? Istnieje kilka alternatyw
2. Fular męski, apaszka, krawat bolo – kiedy będą dobrym wyborem?
3. Co zamiast krawata – stylizacje od Cafardini
4. Jeśli okazja temu sprzyja, postaw na ciekawe dodatki!

Co można nosić zamiast krawata? Istnieje kilka alternatyw

Wielu mężczyzn nie przepada za noszeniem krawata. Ci, którzy noszą go na co dzień, jako element stroju do pracy, od święta chcą założyć coś innego. Mucha nie pasuje do każdego kształtu twarzy. Są mężczyźni, którzy uważają, że w stylizacje z muchą są zbyt przerysowane. W takim razie co ubrać zamiast krawata?

Cafardini. Umów się na spotkanie.

Florenckie targi mody męskie Pitti Uomo znalazły rozwiązanie – męskie apaszki lub ascoty. Jak widać, nie tylko Ty szukasz alternatyw dla krawata. Światowe marki również widzą potrzebę wzbogacenia męskich stylizacji o zapomniane nieco dodatki takie jak fular, apaszka męska czy krawat bolo. Są one świetnym detalem, umożliwiającym przełamanie formalnego stylu. Fular to delikatna, męska chusta najczęściej wykonana z jedwabiu. Można go zakładać zamiast krawata nawet na najbardziej uroczyste kolacje.

Kolejną alternatywą zamiast krawata jest apaszka męska, często mylona z fularem. Różnią się one kilkoma detalami – przede wszystkim chusta ma kształt kwadratu i bardziej nieformalny charakter.

Sprawdź również: Krawat knit – wyjaśniamy, jak i kiedy można go nosić

Fular męski, apaszka, krawat bolo – kiedy będą dobrym wyborem?

Męska moda w XXI wieku wymyka się kanonom. Nie obowiązują już sztywne zasady, co daje nam możliwość eksperymentowania ze strojem. Korzystanie z różnych rodzajów dodatków sprawia, że codzienne i wizytowe stylizacje nie są nudne. Wybór nieco nietypowego dodatku, takiego jak krawat ascot pozwala wyróżnić się z tłumu. Sprawdźmy zatem, jakie możliwości stoją przed panami.

Jak nosić fular męski?

Nazwa fular pochodzi od francuskiego słowa foulard, które oznacza po prostu jedwab. W XIX wieku cienkie jedwabne tkaniny nosili tylko ludzie wysoko usytuowani. Suknia czy szal z fularu były oznaką prestiżu. Mężczyźni chętnie wybierali te miękkie i bardzo efektowne szale i koniec końców słowo fular zaczęto odnosić wyłącznie do męskiej ozdoby pod szyję. W Wielkiej Brytanii na miękki szal jedwabny ubierany do rozpiętego kołnierzyka mówi się ascot, natomiast w USA ten dodatek funkcjonuje jako cravat. 

Fular to nic innego jak długi pas miękkiej tkaniny jedwabnej, którą zdobi drobny wzór. W przeciwieństwie do krawata, oba końce fularu są szerokie. Wbrew pozorom jego wiązanie i układanie jest banalnie proste, ze względu na to, że jedwab pięknie układa się sam. 

Na jakie okazje nosi się fular? Otóż jest to dodatek z gatunku nieformalnych. Nie możesz nim zastąpić krawata podczas ślubu lub oficjalnego spotkania biznesowego choćby dlatego, że fular wymaga rozpięcia górnego guzika w kołnierzyku koszuli. Z pewnością znasz sceny z hollywoodzkich filmów z połowy XX wieku. Mężczyźni w fularach przedstawiani byli raczej w sytuacjach domowych. Biała koszula i fular, na to bonżurka, a na gołych stopach loafersy. W ręku takiego eleganta znajdowało się cygaro i poranna gazeta. Poza domem mężczyźni nosili fular podczas nieformalnych spotkań i tak powinno pozostać do dziś. 

Stylizacje smart casualowe nabiorą zupełnie nowego charakteru, gdy zamiast krawatu założysz fular. To bardzo dobry wybór na randkę, spotkanie z przyjaciółmi czy przyjęcie w ogrodzie. Będziesz prezentował się nieco nonszalancko i bardzo interesująco. Krawat ascot zakrywa sporą część szyi, więc jeśli chcesz zamaskować jej niedoskonałości, to założenie fularu będzie strzałem w dziesiątkę. Kiedy nie ma miejsca na szal ascot? Krawat i muszka nie mogą zostać zastąpione niczym innym podczas spotkań formalnych i uroczystości, na których obowiązuje strój wieczorowy. 

Warto przeczytać: Casual dress code – do jakich okazji pasuje? Odpowiada stylista

Apaszka męska – kiedy zastosować ten dodatek?

Wraz z powrotem dodatków w stylu retro powróciła też męska apaszka. Co ciekawe, fular był jej protoplastą, a raczej czymś w rodzaju bogatego krewnego. Apaszki nosili mężczyźni mniej zamożni i był to element w pewnych kręgach uznawany za plebejski. 

Dziś apaszki kojarzą się nam raczej z damskim dodatkiem. Jednak powinny się pojawić również w męskiej szafie. Apaszkę, tak jak fular nosi się pod koszulą, ale jej kołnierzyk nie zawsze musi być rozpięty. Bardzo dobrze prezentują się apaszki w drobne groszki lub geometryczne wzory. 

Apaszka męska pod szyję świetnie sprawdzi się na przyjęcie koktajlowe w ogrodzie czy imprezę integracyjną bez ścisłego dress code’u. Unikaj jej jednak w stylizacjach weselnych czy na eleganckich imprezach. Na takie okazje nadal zaleca się zakładać krawat albo tradycyjną muchę.

Krawat typu bolo 

Bolo to krawat kowbojski, choć tradycjonaliści wolą nie kojarzyć tej ozdoby z dodatkami ze szlachetnego jedwabiu. Jednak istnieniu krawata bolo nie da się zaprzeczyć, bo ma długą historię i tradycję. Jak zapewne się domyślasz, wywodzi się z Dzikiego Zachodu i z całą pewnością nie raz widywałeś go na westernach. 

Na sznurku z plecionej skóry umieszczone są ozdobne końcówka i suwak. Wykonuje się je z różnego rodzaju metali, w tym także szlachetnych. Suwak, czy inaczej mówiąc zapięcie to element dekoracyjny krawata bolo. Najczęściej nawiązuje do amerykańskich tradycji. 

W Europie jest to swego rodzaju egzotyka, natomiast w USA jest on powszechnie noszonym męskim akcesorium. Jak już wspomnieliśmy, to, co jeszcze kilka dekad temu wydawało się nieco dziwaczne, dziś jest dopuszczalne i krawat bolo zaczyna się pojawiać w różnych stylizacjach. 

Oczywiście lepiej jest nosić go do strojów casualowych, ale zdarzają się też tacy, którzy z radością zakładają krawat kowbojski na ślub. Na krawat typu kowbojskiego może zdecydować się np. zadeklarowany jeździec, którego wesele zaaranżowane jest w westernowym stylu. Wówczas nawet podczas takiej uroczystości krawat bolo będzie jak najbardziej na miejscu. 

Polecamy też: Jak wybrać garnitur ślubny?

Co zamiast krawata? Stylizacje od Cafardini

Jeśli szukasz wyróżniających się elementów do Twojej stylizacji, wybierz szycie na miarę. Jest to usługa, która obejmuje nie tylko szycie garniturów na miarę, ale i skomponowanie całej stylizacji, wraz ze wszystkimi dodatkami. Przedstawiliśmy Ci powyżej kilka alternatyw – wiesz już, co możesz nosić zamiast krawata i w jakich sytuacjach. Teraz pora na kilka przykładowych stylizacji z tymi dodatkami. Dzięki nim dostrzeżesz ogrom możliwości, jakie oferuje ta kategoria męskich akcesoriów. 

Styl retro – fular pasuje tu jak ulał

Spodnie z wysokim stanem, szelki i kapelusz, a do tego rozpięta koszula i fular zamiast krawata. To jedna z propozycji pokazujących, jak można urozmaicić stylizację smart casual. Taka nonszalancja jest typowa dla Włochów, ale dlaczego nie mielibyśmy próbować tego również w Europie Środkowej? Zdjęcie pochodzi z florenckich targów Pitti Uomo, czyli najważniejszego wydarzenia roku w modzie męskiej. Jak widzisz, nie tylko młodzi mężczyźni mogą wyglądać dobrze w swobodnych stylizacjach. 

Elegancki drwal – fular świetnie komponuje się z brodą

Brodacz w fularze zamiast krawata wygląda niezwykle gustownie. Na prezentowanej stylizacji widać, że czarna koszula i stonowana marynarka może nabrać zupełnie nowego charakteru, gdy założysz do nich kontrastujący fular. Piękna, jedwabna chusta pod szyją sprawia, że nieco przyciężki efekt, jaki daje czarna koszula, zostaje złagodzony. 

Męska apaszka – zabierz ją na wakacje

Jak już wspomnieliśmy, apaszki męskie to bardzo nieformalne dodatki. O ile fular u gościa weselnego będzie odpowiedni, to apaszka absolutnie się w takich sytuacjach nie sprawdzi. Połącz ją raczej z białą koszulą i sportową marynarką. Apaszka męska dodaje nieco chłopięcego uroku, a fantazyjnie zawiązana odmładza. Nasza inspiracja dokładnie to pokazuje. Mężczyzna w średnim wieku z apaszką na szyi wygląda bardzo stylowo. 

Krawat bolo na ślub – czy to dobry pomysł?

W Arizonie z całą pewnością tak – tam nikt nie wyobraża sobie Pana Młodego z inną ozdobą pod szyją. Nam wydaje się to nieco nietypowe, ale z drugiej strony do dziś na Podhalu Pan Młody występuje w pełnym stroju regionalnym. Zatem taki niewielki detal, jak krawat bolo, nie powinien nikogo szokować. Co więcej, przypomina on góralskie parzenice. Stylizacja, którą prezentujemy, jest niewątpliwie ślubna, a krawat jest bardziej biżuteryjny niż klasycznie kowbojski. To pokazuje, jak różne mogą być dodatki, a ich dopasowanie do okazji wcale nie musi sprawiać kłopotu. 

Gdy okazja temu sprzyja, postaw na ciekawe dodatki!

Kiedy tylko będziesz mógł sobie pozwolić na modowe eksperymenty, wykorzystaj to. Wiedza na temat tego, z jakich okazji możesz pozwolić sobie na nietypowe dodatki, z pewnością się przyda. Oczywiście nie każdy potrafi dobrze dopasować takie akcesoria. Dlatego, jeśli jesteś na etapie poszukiwania własnego, niebanalnego stylu, zapraszamy do naszej pracowni. W Cafardini nie tylko szyjemy na miarę, ale też pomagamy dobrać wszystkie akcesoria do stworzonej w naszej pracowni stylizacji. Dzięki temu dowiesz się, co pasuje do Twojego typu urody. Odkryjesz również wiele interesujących alternatyw dla klasycznych elementów męskiej garderoby.

Zastanawiasz się, co założyć pod szyję zamiast krawata? Mamy nadzieję, że w niniejszym artykule rozwijaliśmy Twoje wątpliwości. Jeśli szukasz idealnej stylizacji, umów się na spotkanie z naszym Doradcą. Wybierzemy strój oraz dodatki, idealnie dopasowane do Ciebie i Twojej sylwetki.




    Zapoznałem/am się z zasadami przetwarzania danych osobowych zawartymi w Polityce Prywatności