Koszula z muszką to idealne zestawienie zarówno na eleganckie, jak i casualowe okazje. Aby używać ich właściwie w stylizacjach, powinieneś poznać wszystkie rodzaje much. Jakie masz opcje i jak dobierać muszki do sytuacji? Podpowiadamy!
Spis treści:
1. Muszka męska okiem specjalisty
2. Rodzaje muszek męskich
3. Rodzaje muszek w różnych kształtach
4. Kiedy i jak nosić różne rodzaje much?
5. O czym pamiętać przy zakupie muszki?
6. Teraz już wiesz, jakie są rodzaje much i jak je dobierać
Być może myślisz, że niewiele trzeba wiedzieć o muszce. Jednak kiedy zagłębisz się w świat tego kultowego dodatku modowego, odkryjesz nie tylko długą historię, ale także mnogość kształtów, stylów i wzorów. Uważa się, że muszka po raz pierwszy była noszona przez chorwackich najemników podczas wojny trzydziestoletniej w latach 1618 – 1648. Zgodnie z przekazem historycznym żołnierze używali szalika na szyi, aby spiąć koszule. Pomysł dotarł do Europy Zachodniej przez Francję i Anglię.
Przeczytaj także: Brustasza, butonierka i poszetka – 3 rzeczy, które musisz o nich wiedzieć
Ewolucja muszek i fularów trwała przez cały XIX wiek, aby w końcu stać się podstawą męskiej garderoby. Dziś muszka jest niezwykle uniwersalnym dodatkiem modowym, noszonym zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Poniżej znajdziesz przewodnik opisujący różne rodzaje muszek oraz porady i inspiracje dotyczące ich noszenia.
Muszka męska okiem specjalisty
Krawat lub muszka męska to nieodzowny dodatek każdego biznesowego czy wieczorowego ubioru, a także ciekawej stylizacji casualowej. Zazwyczaj mężczyźni skłaniają się ku klasycznym wariantom. Masz jednak szerokie pole manewru i czasami warto postawić na wyjątkowy model, a nie typowy, zaokrąglony motyl. Wybór będzie zależał także od stylu garnituru. Przy tym mniej klasycznym możesz postawić na nieformalne wzory na muszce.
Istnieje kilka rodzajów much, które doskonale prezentują się z konkretnymi rodzajami koszul. Nie każdy mężczyzna jednak wie, jak dobrać muszkę do ubioru. Warto połączyć ją np. z pasującą do zestawu poszetką. Dzięki temu będziesz prezentował się zawsze stosowanie do sytuacji.
Opisując rodzaje muszek, nie można pominąć kwestii tak zwanych muszek gotowych. Należy pamiętać, że różnice w formalności dotyczą jedynie muszek wiązanych. Muszki gotowe, tak samo, jak krawaty na gumce – nie przystoją elegancko ubranemu mężczyźnie. Warto podkreślić, że można bez problemu kupić muszki wiązane już gotowe do ubrania i dysponujące dzielonym paskiem, dzięki temu unikniesz konieczności wiązania muszki za każdym razem od nowa.
Rodzaje muszek męskich
Warto przeanalizować różnorodne rodzaje much męskich, aby móc odpowiednio dopasować konkretny model do wybranej stylizacji. Dzięki mnogości much w różnej kolorystyce są one doskonałymi dodatkami do wielu stylizacji. Dodają elegancji lub klasycznej nonszalancji każdemu mężczyźnie.
Zanim przejdziemy do kształtów, poznaj czysto techniczny podział dotyczący budowy muszki. Istnieją dwa podstawowe rodzaje much: pre-tied bow tie, czyli muszka wstępnie zawiązana i self-tie bow tie, czyli muszka do samodzielnego wiązania.
Muszka wstępnie zawiązana – pre-tied bow tie
Wstępnie zawiązana muszka jest uformowana w zgrabną i symetryczną kokardkę, przymocowaną do paska, który można zapiąć wokół kołnierza za pomocą haczyka z oczkiem. Węzeł jest wszyty na stałe, a pasek na szyję można regulować za pomocą przesuwanej klamry. Dzięki temu szybko i łatwo zmienisz rozmiar. Ten model jest idealny, jeśli nie masz pewności, jak zawiązać własną muszkę lub jeśli się spieszysz i musisz skorzystać z łatwiejszej opcji.
Wstępnie zawiązane muszki nadają się szczególnie dobrze do grubszych materiałów, takich jak aksamit i tweed, chociaż każdy materiał bawełniany lub jedwabny będzie doskonałym rozwiązaniem.
Muszka do samodzielnego wiązania – self-tie bow tie
Muszki do wiązania to bardziej tradycyjne modele i są dostępne w dwóch rodzajach. Pierwszy typ składa się z dwóch części, które są mocowane z tyłu szyi za pomocą haczyka z oczkiem. Podobnie jak w przypadku wersji wiązanej, długość można regulować za pomocą suwaka.
Zainspiruj się: Mucha czy krawat? Podpowiadamy, które z nich wybrać na wesele
Drugi typ to jednoczęściowa muszka, dopasowana dokładnie do rozmiaru Twojego kołnierzyka, co oznacza, że nie ma tutaj możliwości regulacji. Duża różnica polega na tym, że zawiązujesz ją na własnej kokardce.
Muszka do samodzielnego wiązania jest bardziej uniwersalna niż wstępnie zawiązana. Możesz odzwierciedlić nią własny styl i osobowość, tworząc niepowtarzalne wykończenie. Zawiąż muszkę w wybrany przez Ciebie sposób np. w duży łuk, mały łuk, szeroki, wąski – lista jest długa. Jeśli dodatkowo zdecydujesz się na wybór materiału, z którego ma być uszyta, finalnie jeszcze lepiej będziesz mógł dobrać ją do swoich stylizacji.
Kolejną bardzo dobrą cechą muszki do samodzielnego wiązania jest to, że można ją formować w wielu różnych kształtach. Łatwiej również dopasować szerokość muszki do kształtu twarzy. Taki zabieg pomoże uzyskać lepszą proporcję całości stylizacji.
Rodzaje muszek w różnych kształtach
Można wydzielić trzy główne rodzaje much: motyl, diament i nietoperz. Wszystkie z nich są tak samo klasyczne, co oznacza, że nie można podzielić je na bardziej lub mniej formalne.
Mucha motyl
Muszka w kształcie motyla, która posiada półokrągłe zakończenia po obu stronach oraz wysokie skrzydełka, wspaniale sprawdza się w wieczorowych oraz biznesowych stylizacjach. Rodzaje much męskich stylizowane na tzw. motyla to idealne rozwiązanie do smokingu i garnituru. Klasyczna, czarna muszka motyl będzie wspaniale wyglądać w połączeniu z marynarką w kolorze granatowym.
Mucha diament
Męska muszka w stylu diament doskonale sprawdza się w ekstrawaganckich stylizacjach dzięki trójkątnym zakończeniom po obu stronach. Świetnie wygląda w połączeniu z nietypowymi marynarkami oraz koszulami. Wspaniale prezentuje się w zarówno w ciemnych, jak i jasnych odcieniach połączonych z delikatnymi kolorami garnituru takimi jak biel, szarość, czy beż. Całość idealnie dopełni koszula w kolorze białym lub kremowym.
Mucha nietoperz
Dla mężczyzn ceniących sobie klasyczny, elegancki look, najlepsza będzie muszka nietoperz. Zarówno w wersji kolorowej, jak i klasycznej czarnej, granatowej czy bordowej. Wygląda doskonale ze smokingiem. Posiada proste zakończenia po obu stronach i niskie skrzydełka, co dodaje elegancji nawet bardziej casualowym stylizacjom. Świetnie prezentuje się w połączeniu z wieczorową marynarką, koszulą i eleganckimi spodniami. Możesz dopasować ją do koloru paska, dzięki czemu doskonale dopełni stylizację.
Kiedy i jak nosić różne rodzaje much?
Od wesel, przez oficjalne spotkania, po przyjęcia obiadowe z przyjaciółmi – muszka doda blasku Twojej stylizacji na każdą okazję. Możesz również dobrać muszkę do jednego ze swoich strojów do pracy. Jeśli lubisz eksperymentować z nowymi stylami, postaw na nadruki, takie jak kwiaty, kropki lub inne wzory w odważnych kolorach.
Dla tych, którzy wolą bezpieczniejsze opcje, polecamy subtelne kolory i klasyczne wzory. Wybierz średniej wielkości muszkę, której możesz używać nawet wiele lat po jej zakupie. Inwestowanie w klasykę sprawi również, że Twój dodatek nigdy nie wyjdzie z mody.
Jednym z najlepszych sposobów na sparowanie muszki jest stylizacja z marynarką. Jeśli przygotowujesz się na wieczorowe wyjście, do smokingu załóż aksamitną muszkę. Jeśli mocno wierzysz w moc klasyki, wybierz czarną muszkę jako uzupełnienie wyjątkowej stylizacji. Jest to najbardziej odpowiednie zestawienie na wesela i inne oficjalne okazje.
Połączenie morskiej zieleni i ciemnoniebieskiego koloru również dobrze się sprawdza. Zdecyduj się na dobrze skrojony ciemnoniebieski garnitur z białą koszulą i muszkę w kolorze morskiej zieleni, aby się wyróżnić. Szary garnitur można również połączyć z klasyczną, czarną muszką.
O czym pamiętać przy zakupie muszki?
Jeśli nie masz muszki i planujesz dodać ją do garderoby, kup prostą, czarną wersję, którą możesz założyć na każdą okazję. Ponadto, jeśli jest to wariant wiązany samodzielnie, przećwicz zakładanie go na kilka dni przed imprezą. Gdy już poczujesz się komfortowo z czarną muszką, poeksperymentuj z większą liczbą odcieni i wzorów.
Powoli i systematycznie poszerzaj swoją kolekcję o odcienie i nadruki, które sprawią, że będziesz miał sporo opcji do wyboru, w zależności od sytuacji. Na przykład lniane i jedwabne muchy w jaskrawych kolorach sprawdzą się na lato, a wełniane odcienie ziemi na jesień i zimę.
Dobrze postawić na zakup dodatku z jedwabiu, ponieważ występuje we wszystkich rozmiarach i kształtach. Istnieje wiele odmian, takich jak błyszczące i mniej błyszczące oraz te z naturalnymi guzkami. Unikaj nylonowych i poliestrowych, ponieważ zwykle wyglądają mniej elegancko i mogą zepsuć Twój wygląd.
Dowiedz się więcej: Tkaniny pod lupą: jedwab. Co to jedwab i czy jedwabny garnitur ma sens?
Teraz już wiesz, jakie są rodzaje much i jak je dobierać
Idealne dopasowanie muszki to niezwykle ważny etap tworzenia stylizacji, zarówno casualowej, wieczorowej, jak i biznesowej. Decydując się na szycie na miarę w Cafardini, zyskasz coś więcej, niż tylko idealnie wykonane pod kątem Twojej sylwetki ubranie. To także możliwość stworzenia od podstaw stylizacji z użyciem jednej (lub kilku) z około 5000 dostępnych u nas tkanin.
To także niezwykłe doświadczenie, podczas którego nasi wykwalifikowani Doradcy podzielą się z Tobą swoją wiedzą na temat mody męskiej i pomogą Ci dobrać wszystkie dodatki tak, abyś wszedł w posiadanie kompletnej i spójnej stylizacji. Nie zwlekaj, wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu 48 godzin!
W naszej ofercie znajdziesz zarówno klasyczne, jak i ekstrawaganckie muszki męskie, które wspaniale dopełnią każdą stylizację, jaką u nas stworzysz. Sprawdź, gdzie nas znajdziesz. Skontaktuj się z nami i zapytaj naszych Doradców o szczegóły!