Prawidłowo złożona marynarka nie pogniecie się w walizce. Dzięki temu Twój garnitur będzie wyglądać nieskazitelnie nawet po długiej podróży. Przeczytaj i zastosuj w praktyce nasze porady, żeby dowiedzieć się jak złożyć marynarkę i dobrze wyglądać na planowanym spotkaniu.

Spis treści

1. Jak złożyć marynarkę, żeby się nie pogniotła. Najważniejsze informacje
2. Składanie marynarki. Poradnik krok po kroku
3. A po przyjeździe na miejsce powieś marynarkę na wieszaku

Wysiadasz z pociągu lub samolotu, a do spotkania zostało niewiele czasu. Masz zaledwie chwilę, aby odświeżyć się po podróży i przebrać w garnitur. Wyjmujesz go z walizki i cóż, okazuje się, że jest on cały pognieciony. Osoby, które często podróżują służbowo, doskonale znają te problemy. Można ich uniknąć — poniżej dowiesz się jak złożyć garnitur do walizki, aby po rozpakowaniu dobrze wyglądał. 

Jak złożyć marynarkę, żeby się nie pogniotła. Najważniejsze informacje

Optymalnym rozwiązaniem jest przewożenie garnituru w specjalnej torbie — pokrowcu. O ile podczas podróży samochodem, a nawet pociągiem nie będzie z tym kłopotu, to do samolotu możemy zabrać wyłącznie walizkę. 

jak złożyć marynarkę - po rozłożeniu powieś ją na wieszaku

Zagniecenia na ubraniach powstają, gdy walizka spakowana jest ciasno. Zatem pierwszym krokiem do sukcesu jest zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca na Twoją garderobę biznesową. Jeśli możesz, spakuj się w większą walizkę — wówczas możesz luźno ułożyć w niej ubrania. 

Przeczytaj także: Jak prać koszule szyte na miarę? Poradnik krok po kroku

Garnitur, który będziesz chciał założyć bezpośrednio po podróży umieść na wierzchu, tak aby to właśnie on miał jak najwięcej miejsca i nie był przygnieciony innymi rzeczami. Złożenie spodni i koszuli nie sprawia tak dużego problemu, jak złożenie marynarki. Możesz to zrobić na kilka sposobów — poniżej podajemy trzy z nich.

Składanie marynarki. Poradnik krok po kroku

Jak złożyć marynarkę do walizki? Rozepnij wszystkie guziki i wywiń ramię marynarki na lewą stronę. Nie wywijaj całego rękawa. Powstanie ustęp, w którym idealnie zmieści się drugie ramię. Wyrównaj marynarkę i złóż ją tak, aby rękawy i przód klap znalazły się jednej linii. Poszewka znajduje się na zewnątrz, dzięki temu chronisz marynarkę przed zabrudzeniem i „kłaczkami” z innych ubrań. 

Marynarkę możesz włożyć do walizki złożoną lub ją zrolować. Ten drugi sposób, o ile zrobisz to starannie, skutecznie ochroni materiał przed zagnieceniami. Przygotuj dwa T-shirty i marynarkę złożoną zgodnie z instrukcją przedstawioną powyżej. Umieść koszulki w górnej części marynarki i zroluj wszystko. Zwróć uwagę, aby podczas rolowania nie tworzyć zagnieceń — materiał powinien układać się równo. 

Drugi sposób na złożenie marynarki zaczynamy od położenia jej płasko, przodem do podłoża. Rękawy włóż do środka i całość złóż na pół — w podobny sposób składa się koszule. Tak złożoną marynarkę umieść na wierzchu w walizce. 

Jak spakować garnitur do walizki? Jakie modele najlepiej się do tego nadają?

Są takie tkaniny, które bez względu na sposób pakowania będą wymagały prasowania przed założeniem. Najlepszym przykładem jest len, który ma dużą skłonność do zagnieceń. Podróż w walizce najlepiej zniesie garnitur z wysokiej jakości mieszanki włókien naturalnych i syntetycznych. Już minimalna domieszka elastanu do naturalnej wełny sprawi, że garnitur nie będzie pomięty podróży w walizce. Warto to wiedzieć, aby unikną przykrych niespodzianek po rozpakowaniu. 

Jak spakować garnitur do walizki, aby ich uniknąć? Ubrania, których będziesz potrzebował w pierwszej kolejności, ułóż na wierzchu. Najpierw spodnie i koszulę, następnie marynarkę. Buty zabezpieczone prawidłami umieść na spodzie walizki lub w specjalnej przegródce. 

Kosmetyki przewoź zawsze osobno i bardzo dokładnie zabezpiecz je przed podróżą. Przetestuj sprytne rozwiązania np. zwijane worki próżniowe. Wypróbuj różne metody pakowania — rolowanie ubrań jest jednym ze sposobów na lepsze zagospodarowanie wnętrza walizki i uniknięcie prasowania ubrań po rozpakowaniu.   

Polecamy również: Czyszczenie garnituru szytego na miarę. Wyjaśniamy, kiedy można to zrobić samemu

A po przyjeździe na miejsce powieś marynarkę na wieszaku

Rozpakowywanie ubrań po przylocie jest równie ważne, jak ich pakowanie. Natychmiast po przyjściu do hotelu wyciągnij z walizki koszulę i marynarkę, po czym zawieś je na wieszaku. Spodnie rozłóż płasko na łóżku – one zwykle gniotą się najmniej. Jeśli okaże się, że ubranie wymaga prasowania, zamów usługę w hotelu. Jeśli jedziesz do miejsca, gdzie nie będzie ona dostępna, zabierz ze sobą żelazko turystyczne lub małą parownicę ręczną. 

Jak już wspomnieliśmy, materiał, z którego uszyto Twój garnitur, ma tutaj duże znaczenie. Dlatego przed wyborem garderoby na podróże biznesowe zasięgnij porady eksperta. Zapraszamy do naszej pracowni — uszyjemy dla Ciebie garnitur z materiałów, które mają niską skłonność do zagnieceń. Będziesz się prezentować w nim nieskazitelnie zarówno po podróży, jak i po ciężkim dniu wypełnionym pracą i spotkaniami.