Pierwsze wrażenie jest niezwykle ważne, bo to właśnie ono decyduje o dalszym przebiegu relacji. Jak zaprezentować się, aby wzbudzać zaufanie i wywoływać w ludziach pozytywne reakcje?

Spis treści

1. Jak Cię widzą, tak Cię piszą — czy to nadal prawda?
2. Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie? Sprawdź nasze porady
3. Swoim strojem też możesz zrobić dobre pierwsze wrażenie
4. Zapamiętaj — pierwsze wrażenie możesz zrobić tylko raz!

Badania wykazują, że pierwsze 11 sekund spotkania wystarczy, aby Twój rozmówca podświadomie wyrobił sobie zdanie na Twój temat. Ludzki mózg rejestruje obraz i na jego podstawie błyskawicznie ocenia poziom zaufania i sympatii, jakimi możemy obdarzyć nowo poznaną osobę. 

Oceniamy siebie nawzajem po wyglądzie i mowie ciała — jest to potwierdzony badaniami naukowymi fakt. Z danymi trudno polemizować, nawet jeśli logika i przyzwoitość nakazuje inaczej. Ten mechanizm pozostał w nas z czasów pierwotnych, gdy służył do błyskawicznego rozpoznawania potencjalnego zagrożenia. 

Jak Cię widzą, tak Cię piszą — czy to nadal prawda?

Tak, przeprowadzono na ten temat szereg badań psychologicznych. Mężczyzna ubrany w dobrze skrojony garnitur wzbudza większa zaufanie niż człowiek w spranym T-shircie. Choć życiowe doświadczenie podpowiada, że pierwsze wrażenie często jest mylące, to w sytuacjach zawodowych warto dbać o nienaganną prezentację. 

Nie bez powodu w biznesie i kręgach dyplomatycznych obowiązują ścisłe zasady doboru stroju na różne okazje. Specjaliści od wizerunku doskonale zdają sobie sprawę, jak prezencja wpływa na postrzeganie osoby, z którą przeprowadzamy rozmowę. 

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie? Sprawdź nasze porady

Po pierwsze uśmiechaj się — od razu sprawisz wrażenie osoby, która jest otwarta i sympatyczna. Nawet jeśli spotkanie będzie dotyczyło trudnych spraw — powitanie kontrahenta uśmiechem rozluźni atmosferę.

Wyprostuj się — prawidłowa postawa sprawia, że emanujesz pewnością siebie. Pokaż to również za pomocą gestów — podaj rękę swemu rozmówcy na powitanie. Z drugiej strony zadbaj o to, aby nie przekraczać jego strefy komfortu — większość ludzi tego nie lubi. 

Bierz aktywny udział w rozmowie — patrz w oczy rozmówcy, nie uciekaj wzrokiem na boki, gdy do niego mówisz. Teorie z zakresu programowania neurolingwistycznego są zgodne co do tego, że osoba, która podczas rozmowy błądzi wzrokiem, prawdopodobnie nie jest szczera w słowach i intencjach. 

Swoim strojem też możesz zrobić dobre pierwsze wrażenie

Znasz już podstawy zachowań, które pomogą Ci zrobić dobre pierwsze wrażenie. Pora porozmawiać o prezencji. Czy wiesz, czym jest efekt halo? To mechanizm psychologiczny, który sprawia, że chętniej przypisujemy pozytywne cechy osobom atrakcyjnym. Chcesz to sprawdzić? Popatrz na mężczyznę na zdjęciu i odpowiedz sobie, jak go oceniasz.

Zatem zadbaj o siebie — staranny manicure i zadbane włosy to absolutne minimum. Panowie noszący brodę powinni zadbać o jej dobry wygląd. Przejdźmy do stroju — powinien być schludny i dobrze dobrany do Twojego typu urody. Niedopasowane, podniszczone ubrania możesz zakładać podczas naprawiania motocykla w garażu. Gdy wychodzisz z domu, zadbaj o to, aby Twoje ubrania dodawały Ci atrakcyjności. 

W sytuacjach zawodowych dobrze skrojony garnitur to podstawa. Pamiętaj, że dobrze wyglądasz w nim tylko wtedy, gdy jest we właściwym rozmiarze. Przykrótkie lub za długie spodnie sprawiają, że sylwetka wygląda karykaturalnie. Za mała marynarka czy koszula ograniczają swobodę ruchów — tu płynnie powróciliśmy do mowy ciała. 

Ubranie, w którym czujesz się komfortowo i atrakcyjnie całkowicie odmienia sposób, w jaki się poruszasz. Twoja postawa jest otwarta i wyprostowana, a ruchy swobodne — jesteś pewny siebie. Osoby, które Cię obserwują, odczuwają to i podświadomie określają Cię jako profesjonalistę godnego zaufania.  

pierwsze wrażenie

Zapamiętaj — pierwsze wrażenie możesz zrobić tylko raz!

W tym właśnie tkwi całe sedno — masz tylko jedną szansę, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ w codziennym życiu może Ci to przynieść ciekawe znajomości, a w pracy pomoże zbudować mocniejszą pozycję. Atrakcyjność fizyczna to rzecz dyskusyjna, jednak nienaganna prezencja to coś, co możesz wypracować sam. 

Chętnie pomożemy Ci w pracy nad pozytywnym wizerunkiem. Zapraszamy na konsultacje do naszej pracowni — od naszych specjalistów otrzymasz cenne rady dotyczące doboru stroju, natomiast nasi krawcy stworzą dla Ciebie stylizacje, w których poczujesz się bardziej pewny siebie.