Sean Connery wcielił się w rolę Jamesa Bonda 7 razy. Śmiało można powiedzieć, że to on stworzył tę postać. Wyznaczył standard dla swoich następców. Również, jeśli chodzi o późniejsze stylizacje Jamesa Bonda.

Spis treści:
1. Sean Connery – pierwszy James Bond
2. Stylizacje Jamesa Bonda – charakterystyczne cechy
3. Pierwszy James Bond i jego styl – Sean Connery
4. Chcesz nosić się jak Sean Connery? Styl agenta 007 da się odtworzyć
5. James Bond – stylizacje ikoniczne

Sean Connery – pierwszy James Bond

Niezapomniany James Bond, którego wykreował Sean Connery, to mężczyzna świadomy swojej atrakcyjności. Był wierny klasycznym zasadom dress code, ponieważ je znał i potrafił wykorzystać. Ian Fleming, człowiek, który wymyślił tę postać, nie mógł wyobrazić sobie lepszego odtwórcy roli Bonda niż Sean Connery. Aktor nadał charakterowi tej postaci. Dlatego to właśnie on otwiera naszą serię artykułów, w których pokażemy najlepsze stylizacje Jamesa Bonda.

Cafardini. Umów się na spotkanie.

Kultowa seria o przygodach Agenta 007 miała swój początek w 1962 roku premierą filmu „Doktor No”. Wówczas Sean Connery po raz pierwszy wcielił się w postać Jamesa Bonda. Tak pozostało przez najbliższe 10 lat i przez 6 ekranizacji kolejnych powieści z serii.

Bohater książkowy nie był tak wyrafinowany, jak postać, którą wykreował Sean Connery. Wpływ, jaki wywarł na tego ikonicznego bohatera, nie był tylko zasługą gry aktorskiej. Znaczenie miało, to jak prywatnym życiu nosi się Sean Connery. Styl aktora był niezmiennie elegancki i bardzo klasyczny. Przez całe życie miał wyrafinowany gust, co przełożyło się również na postrzeganie postaci, którą grał.

Miłośnicy serii niemal jednogłośnie uznają, że Sean Connery to najlepszy James Bond. Daniel Craig, który grał w pięciu ostatnich ekranizacjach, zyskał ogromną sympatię fanów, ale przyznał otwarcie, że wzorował się właśnie na Connerym.

Dowiedz się więcej: Wiązanie krawata – dlaczego szerokość i węzeł krawata ma znaczenie?

Stylizacje Jamesa Bonda – charakterystyczne cechy

James Bond to niewątpliwie postać elegancka, nieco snobistyczna i bardzo dynamiczna. Nie ma zwyczajnej pracy. Jest Agentem Jej Królewskiej Mości z licencją na zabijanie. Akcja każdego z filmów z serii jest niezwykle wartka i pełna zwrotów.

Bohaterowie, popijają koktajle w eleganckim barze, by zaraz rzucić się w pościg za złoczyńcą. Garnitur lub smoking nie jest przeszkodą, by gnać na „pożyczonym” motocyklu po dachach kamienic lub walczyć wręcz z dwumetrowym osiłkiem. To najlepsza odpowiedź na pytanie, jak nosi się James Bond, którego kreuje Sean Connery. Garnitur szyty na miarę to podstawa jego garderoby. Tylko taki strój pozwala na pełną swobodę ruchów i tak doskonale się prezentuje.

Mamy zatem doskonale dopasowane garnitury i smokingi. Najczęściej są to absolutne klasyki – zresztą przekonasz się o tym za chwilę. Śnieżnobiałe koszule i wyraźna powściągliwość, jeśli chodzi o dodatki. Stylizacje Jamesa Bonda to najlepszy przykład na to, że klasyka zawsze jest trafionym wyborem. Oczywiście nie brakuje również doskonałych stylizacji casualowych, choć więcej ich zobaczymy w częściach z Danielem Craigiem. Sean Connery jako James Bond najczęściej występował w garniturze, którego krój zawsze reprezentował aktualne trendy. Dlatego, jeśli chciałbyś przy okazji zobaczyć, jak zmieniała się moda męska w latach 60. XX wieku, wystarczy obejrzeć po kolei wszystkie części filmów o Jamesie Bondzie.

Przeczytaj też: Jak nosić smoking, czyli szelki, buty i koszula do smokingu pod lupą

Pierwszy James Bond i jego styl – Sean Connery

Siedem odcinków przygód Jamesa Bonda, w którym główną rolę grał Sean Connery to prawdziwa kopalnia pomysłów na klasyczne stylizacje. Można by na ten temat napisać całą książkę. Dlatego wybraliśmy cztery ikoniczne stylizacje Jamesa Bonda.

„Doktor No”

Już od pierwszego filmu możemy zwrócić uwagę na to, że jak przystało na agenta Jej Królewskiej Mości, James Bond wierny jest również rodzimemu krawiectwu. Jednak jego styl nie przypomina sztywnych i nieco przyciężkich modeli rodem z Savile Row. Jest zdecydowanie lżejszy i w bardziej nowoczesnej formie – tak nosi się Sean Connery. Garnitur, który w ten sposób zyskał popularność, został zaprojektowany w stylu Conduit Cut, którego autorem był londyński krawiec Anthony Sinclair.

Naszą uwagę zwrócił jasnoszary garnitur, który nieco różnił się od pozostałych. Był znacznie lżejszy od pozostałych, co nie jest zaskoczeniem, ponieważ James Bond w tej serii udaje się na Jamajkę. Agent 007 wybiera wełnę z moherem. Większości taka mieszanka kojarzy się z ciepłym okryciem na zimę. Nic bardziej mylnego – idealnie nadaje się na lekkie, letnie stylizacje. Jej niewątpliwą zaletą jest dyskretny połysk, który ujawnia się dopiero w sztucznym świetle. James Bond pracuje cały czas, dlatego wybiera stylizacje, w których wygląda doskonale za dnia i wieczorem.

Zainspiruj się: Lata 60 i moda męska. Sprawdzamy, jakie były jej główne trendy

„Goldfinger” i „Diamenty są wieczne”

W tej części przygód Agent 007 występuje w niezapomnianym smokingu tropikalnym w kolorze kości słoniowej. Nawet jeśli ktoś nie widział „Goldfingera”, to z pewnością choć raz widział fotos z Seanem Connerym w tej doskonałej stylizacji. Model, który wybrał James Bond, ma charakterystyczne ostre klapy. Całość uzupełnia koszula z plisą, niewielka czarna muszka i efektowny kwiat wpięty do butonierki.

Taki klasyk mimo upływu prawie 60 lat będzie wyglądał doskonale również dziś. Kolejnym ponadczasowym przykładem jest niemal identyczny smoking, który w roku 1971 ma na sobie James Bond – tym razem w części pt. „Diamenty są wieczne”.

Wróćmy jeszcze do „Goldfingera”, bo wśród kostiumów z tej części Bonda znalazł się kolejny absolutnie ponadczasowy outfit. Zestaw składający się z brązowej tweedowej marynarki oraz twillowych spodni w nieco innym odcieniu brązu. Całość prezentuje się bardzo ciekawie i z powodzeniem można ten zestaw założyć również dziś.

„Pozdrowienia z Rosji”

W tej części również nie zaskoczy nas to, jak nosi się Sean Connery. Styl agenta 007 nie zmienia się, co nie oznacza, że nie zaskakuje. Ma się wrażenie, że kostiumy wybierał sam Sean Connery – garnitur z szarego jedwabiu jest wprost idealny dla niego. Tkanina niemal całkowicie pozbawiona jest połysku, który ujawnia się tylko we właściwych momentach. Materiał tego typu jest wprost stworzony do noszenia w wysokich temperaturach. James Bond tym razem jest w Stambule i tam wypełnia misję ratowania świata. Niewątpliwie potrzebuje stroju odpowiedniego do panującego tam klimatu.

Chcesz nosić się jak Sean Connery? Styl agenta 007 da się odtworzyć

Niezapomniane stylizacje Jamesa Bonda odtworzone w wersji 1:1 mogą prezentować się nieco archaicznie. Jednak możesz śmiało czerpać inspiracje z wybieranej przez niego kolorystyki i wierności klasycznym zasadom elegancji, bo już wiesz, jak się nosił Sean Connery. Garnitur szyty na miarę to najlepszy sposób, by odtworzyć ten styl.

W naszej pracowni mogą powstać współczesne wersje garniturów, które Sean Connery uczynił nieśmiertelnymi. Uszyjemy dla Ciebie smoking na specjalne okazje. Starannie dobierzemy dodatki, aby całość stylizacji była równie spójna, jak te które nosił Sean Connery, wcielając się w Jamesa Bonda. Jesteśmy specjalistami, jeśli chodzi o klasykę, ale zawsze dopasowujemy ją do obowiązujących trendów.

Zapraszamy Cię do naszej pracowni na indywidualne konsultacje. Pamiętaj tylko tym, że jeśli chcesz mieć garnitur szyty na miarę na specjalną okazję – odwiedź nas minimum dwa miesiące przed planowanym wydarzeniem, kilka tygodni przed planowanym wydarzeniem.
    Zapoznałem/am się z zasadami przetwarzania danych osobowych zawartymi w Polityce Prywatności

    James Bond – stylizacje ikoniczne

    Agent 007 to nie tylko Sean Connery – styl tej postaci kształtowali na swój sposób kolejni odtwórcy roli Jamesa Bonda. Pierwszy i najbardziej wyrazisty był rzecz jasna sir Sean Connery, ale kolejne kreacje również są bardzo ciekawe – szczególnie pod względem stylu. Wspólnie sprawdzimy, jak ewoluował styl Jamesa Bonda. Już niebawem kolejny artykuł z tego cyklu – dlatego zachęcamy do śledzenia naszego bloga.