Chcesz wyglądać stylowo i elegancko na oficjalnym przyjęciu lub w pracy, ale nie wiesz, czy koszulka pod koszulę to dobry pomysł? W tym artykule przyjrzymy się 3 argumentom za oraz 3 przeciwko temu rozwiązaniu!

Spis treści:

1. Podkoszulek pod koszulę – wszystko, co powinieneś wiedzieć o męskiej bieliźnie
2. Podkoszulek pod koszulę. Kiedy można, a kiedy nie?
3. Koszulka pod koszulę – 3 za i 3 przeciw
4. Podkoszulka pod koszulę – zapamiętaj te zasady
5. Czy pod koszulę ubiera się podkoszulek? Przykładowe stylizacje casualowe
6. Koszulka pod koszulę to nie zawsze modowe faux-pas!

Dzisiaj zajmiemy się odwiecznym problemem wielu mężczyzn. Czy pod koszulę ubiera się podkoszulek? Kiedy można, a kiedy lepiej nie zakładać podkoszulka pod koszulę? Warto pamiętać, że współczesna moda wiele wybacza i koszulka pod koszulę to czasem dopuszczalne rozwiązanie. Po lekturze tego tekstu dowiesz się, jak tworzyć stylowe, a jednocześnie eleganckie zestawienia.

Cafardini. Umów się na spotkanie.

Koszula to część ubioru, która w eleganckich stylizacjach jest jednym z najważniejszych elementów. Bez względu na to, czy założysz pod nią dodatkową koszulkę, czy może wystylizujesz ją w zupełnie inny sposób, ważne jest, aby materiał koszuli był najlepszej jakości. To odzież, którą nosisz w całości lub częściowo jak najbliżej ciała więc Twój komfort jest tutaj na pierwszym miejscu.

Przeczytaj więcej: Zobacz realizację Cafardini: koszula w paski. Czym się wyróżnia?

Podkoszulek pod koszulę – wszystko, co powinieneś wiedzieć o męskiej bieliźnie

Zanim odpowiemy na pytanie, czy pod koszulę ubiera się podkoszulek, kilka faktów na temat męskiej bielizny. Najbardziej odpowiedni podkoszulek pod koszulę, to ten na ramiączkach. Był elementem stroju amerykańskich marynarzy, którzy na początku XX wieku wypływali w rejsy w tropiki. Podyktowane to było względami praktycznymi – zakładali cienkie, białe podkoszulki męskie pod koszule, by absorbowały pot. W ten sposób zyskiwali komfort i estetyczny wygląd, a koszule pozostawały suche. 

Przeczytaj także: Jak usunąć plamy z potu? 6 sprawdzonych porad 

Ich pomysł przyjął się bardzo szybko i po kilku dekadach biała koszulka pod koszulę stała się standardem. Uszyta z naturalnej bawełny podkoszulka nie miała rękawów, ale sięgała niemal pod szyję. Taki krój sprawiał, że panowie chodzili wyłącznie w zapiętych do ostatniego guzika koszulach. Jak to zwykle bywa w modzie, komfort wziął górę i podkoszulki męskie pod koszulę zmieniły krój dekoltu na głębszy, półokrągły lub zyskały wycięcie w kształcie litery V. Dzięki temu można było rozpiąć kołnierzyk bez ryzyka, że światło dzienne ujrzy fragment męskiej bielizny.

Dla pokolenia naszych dziadków nie istniał dylemat czy zakładać podkoszulek pod koszulę, czy nie. Było to dla nich oczywiste i wynikało z różnych powodów. Jednym z nich był fakt, że w okresie powojennym koszule z dobrej jakości bawełny nie były łatwo dostępne. Materiału po prostu nie było, za to pojawiły się tanie i łatwe do zdobycia syntetyki. Chyba każdy z nas słyszał o koszuli non-iron? Szyto je z pierwszych tkanin syntetycznych, które były niedrogie, ale nie pozwalały skórze oddychać. Podkoszulek pod koszulę był więc niezbędny, aby noszenie jej było bardziej komfortowe. 

Z drugiej strony, gdy pojawiały się już białe koszule bawełniane, to były one zbyt cienkie. Przez materiał prześwitywała skóra i owłosienie na klatce piersiowej. W takiej sytuacji koszulka pod koszulę była niezbędna, by uzyskać efekt ładnej bieli i ukryć to, czego w stylizacjach eleganckich nie powinno być widoczne. 

koszulka-pod-koszule-1

Podkoszulek pod koszulę. Kiedy można, a kiedy nie?

Panowie często pytają, czy pod białą koszulę ubiera się podkoszulek. Niestety odpowiedź nie jest jednoznaczna. Nawet wśród stylistów podkoszulek pod koszulą to dość kontrowersyjny temat. O ile w przypadku ubioru na co dzień, podkoszulek połączony z koszulą casualową nie budzi zastrzeżeń, tak w przypadku typowo eleganckich koszul może oznaczać modowe faux-pas. 

Zwróć uwagę na materiał koszuli

Co więc robić? Czy zakładać podkoszulek pod koszulę? Otóż najlepiej do każdej stylizacji podejść inaczej. Wiele zależy bowiem od jakości koszuli i rodzaju bawełny, z której została uszyta.

Gładkie koszule wizytowe szyje się z popeliny. Prosty splot pozwala uzyskać materiał bez struktury. Jeśli wybierzemy podstawową wersję tej tkaniny, koszulka pod koszulę będzie niezbędna, ponieważ biała popelina może nieco prześwitywać. Dlatego, jeśli nie chcesz zakładać podkoszulka pod koszulę, postaw na two fold, czyli ekskluzywny wariant popeliny tkany z podwójnej przędzy. 

Eleganckie koszule powstają z tkaniny Royal Oxford. Wykorzystuje się splot dwóch różnych grubości włókien, które tworzą piękną strukturę. Taki materiał ma subtelny połysk i jest bardzo miękki w dotyku. Nie prześwituje, dlatego podkoszulek pod koszulę nie będzie konieczny. 

Twill to kolejny materiał z interesującą strukturą. Tka się go na kilka sposobów, ale najbardziej popularna jest gabardyna i jodełka. Materiał zyskuje delikatny wzór. Jego właściwości, jakimi są oddychalność i chłonność pozwalają zrezygnować z podkoszulka pod koszulę. 

Dowiedz się więcej: Tkaniny pod lupą: bawełna, czyli garnitur bawełniany i nie tylko 

Jakość tkaniny zawsze ma znaczenie – również w sytuacji, gdy zastanawiasz się, czy zakładać podkoszulek pod koszulę. Ta część ubioru szyta na miarę to sposób na to, by samodzielnie zdecydować o tym, jakie tkaniny chcesz nosić. 




    Zapoznałem/am się z zasadami przetwarzania danych osobowych zawartymi w Polityce Prywatności

    Noszenie podkoszulka zależy od indywidualnych preferencji, typu sylwetka, wiek, środowisko pracy oraz okoliczności. W niektórych przypadkach jednak nie ma potrzeby, aby zastanawiać się, czy należy włożyć podkoszulek pod koszulę, czy nie. 

    koszulka-pod-koszule-2

    Koszulka pod koszulę – 3 za i 3 przeciw

    Podkoszulki męskie pod koszulę mają swoje zalety i wady. Kiedy takie zestawienie jest dobrym rozwiązaniem? Oto 3 problemy, które maskuje koszulka pod koszulą:

    • nadmierne owłosienie – szczególnie w przypadku oficjalnych spotkań, pod koszulą nie powinno być widoczne owłosienia na klatce piersiowej. Wówczas założenie podkoszulki jest wskazane, ponieważ doskonale je maskuje;

    • nadmierna potliwość – mężczyźni, którzy mają problem z obfitym poceniem się, również powinni wybierać podkoszulkę;

    • niedoskonała sylwetka – odpowiednio dobrana koszulka, która przylega do ciała, powoduje, że sylwetka wygląda na smuklejszą, a koszula lepiej się układa.

    Mimo tego, że podkoszulek radzi sobie z ukryciem pewnych mankamentów, ma on swoje wady, które nie przemawiają na korzyść noszenia podkoszulka pod koszulę. Oto 3 powody:

    • podkoszulek może być widoczny – wystające białe ramiączka czy prześwitujący okrągły dekolt spod jasnej koszuli to zdecydowanie nie jest pożądany efekt;

    • podkoszulek blokuje cyrkulację powietrza – jeżeli wybierzesz odpowiedni materiał, to podkoszulek może dodatkowo wzmocnić potliwość ciała;

    • trudność w znalezieniu odpowiedniego podkoszulka – niełatwo znaleźć model, w którym szwy lub struktura materiału nie będą widoczne spod koszuli. Należy zwrócić uwagę również na odpowiedni kształt dekoltu oraz długość.

    Podkoszulka pod koszulę – zapamiętaj te zasady

    Jeżeli musisz założyć podkoszulek pod elegancką koszulę, zadbaj o to, aby był on całkowicie niewidoczny. Najlepszym wyborem będzie model bawełniany z dodatkiem lycry, który zapewnia odpowiednie dopasowanie do ciała. 

    Wybierając podkoszulek pod koszulę, zwróć uwagę także na jego kolor oraz kształt dekoltu. Najmniej widoczne są podkoszulki w białym lub cielistym kolorze oraz z dekoltem typu V. Nie zapomnij, że podstawą eleganckiej stylizacji jest koszula dobrej jakości. To właśnie od niej w dużej mierze zależy to, czy podkoszulek będzie prześwitywał.

    Jaki podkoszulek pod koszulę wizytową?

    Klasyczna koszulka pod koszulę wykonana jest z naturalnej bawełny. To materiał, który zapewni Ci komfort bez względu na warunki. Naturalna bawełna pozwala skórze oddychać i nie powoduje podrażnień. Mogą ją nosić wszyscy – nawet alergicy. W przypadku bielizny naturalne materiały sprawdzają się najlepiej. Niewielki dodatek włókien elastycznych jest mile widziany, bo taka koszulka będzie lepiej układać się na ciele.

    Sprawdź także: Biała koszula – symbol męskiej elegancji. Co warto o niej wiedzieć? 

    Podkoszulka pod koszulę powinna być niewidoczna. Wybieraj więc gładkie modele o płaskich szwach. Zwróć uwagę na wykończenie dekoltu i ramiączek, jeśli zakładasz podkoszulek pod koszulę białą lub wizytową. Pamiętaj, że jeśli decydujesz się na koszulę w ciemnym kolorze, podkoszulek pod nią nie może być biały. Jeśli wiesz już, czy pod białą koszulę ubiera się podkoszulek, pora przejść do stylizacji casualowych. 

    Czy pod koszulę ubiera się podkoszulek? Przykładowe stylizacje casualowe

    W sytuacjach nieformalnych T-shirt i koszula to jedne z opcji stylizacji. O ile w przypadku stroju formalnego podkoszulek pod koszulę to praktyczny element bielizny, to w casualowych zestawach gra on jedną z głównych ról. 

    Zabawa warstwami pozwala tworzyć ciekawe, wielowymiarowe stylizacje. W przypadku tych casualowych możesz eksperymentować tak, jak masz na to ochotę. Doskonałym przykładem jest stylizacja Davida Laurena na garden party w Hamptons. Połączył jeans, klasyczną jodełkę i paski – z pozoru jest to stylowy misz-masz. Trzeba jednak przyznać, że tutaj całość wygląda naprawdę interesująco. 

    W odważnych stylizacjach prezentowanych co sezon przez Toma Forda również znajdujemy zawsze motyw bieliźnianego podkoszulka. W tym wypadku jest to niemal przezroczysty model, który nie został głęboko ukryty – koszula jest rozpięta właśnie po to, by był widoczny. Całość jest bardzo ciekawa – od kroju po desenie, wszystko przyciąga wzrok. 

    Natomiast dom mody Gucci idzie o krok dalej. Nie pyta, czy pod koszulę zakłada się koszulkę. Proponuje, by założyć ją zamiast koszuli, bezpośrednio pod marynarkę. W tym przypadku mamy do czynienia z klasyczną podkoszulką bieliźnianą. Model z głęboko wyciętym dekoltem, z prążkowanej bawełny bezpośrednio znajduje się pod dwurzędową marynarką. Całość uzupełnia męska apaszka. Stylizacja jest awangardowa, ale są okazje, kiedy można ubrać się i w taki sposób. 

    Koszulka pod koszulę to nie zawsze modowe faux-pas!

    Jak widzisz, odpowiednio dopasowana koszulka pod koszulę świetnie maskuje niektóre niedoskonałości męskiego ciała. Natomiast w casualowych stylizacjach stanowi ciekawy i ważny element. Pamiętaj jednak, że aby dobrze wyglądać w takim zestawieniu, konieczna jest także koszula wysokiej jakości. Bez względu na to, czy będziesz komponował strój formalny, czy casualowy. Jeżeli szukasz odpowiedniej stylizacji na oficjalne uroczystości, to umów się na spotkanie z naszym Doradcą. Pomoże Ci on dobrać idealny zestaw, dopasowany do Twojej sylwetki oraz indywidualnych preferencji. Zaufaj prawdziwym specjalistom i skomponuj koszulę z eleganckim garniturem.