Żółte plamy pod pachami powstają, gdy ubranie jest przepocone. Najczęściej, kiedy je zauważamy, ubrania lądują w śmietniku. To błąd – takie plamy można usunąć domowymi sposobami i uratować ubranie.

Spis treści:
1. Plamy z potu na ubraniach – dlaczego powstają?
2. Jak usunąć żółte plamy pod pachami z białej koszuli?
3. Jak pozbyć się żółtych plam pod pachami z kolorowych ubrań?
4. Chemia na plamy z potu – gdy nie masz już nic do stracenia
5. Jak uniknąć powstawania plam z potu?
6. Już wiesz, jak uratować poplamione ubrania

Dbanie o ubrania jest uzasadnione ekonomicznie. Troska o środowisko naturalne również nie jest bez znaczenia. Dziś staramy się jak najdłużej nosić nasze rzeczy. Stawiamy na wysoką jakość i dbamy, aby zachowały atrakcyjny wygląd. Dlatego, gdy pojawiają się plamy, nie poddajemy się. Zamiast wyrzucać ubranie, próbujemy uratować je różnymi sposobami. W naszym tekście udowadniamy, że nawet stare plamy z potu pod pachami da się usunąć. I to niewielkim kosztem. 

Cafardini. Umów się na spotkanie.

Plamy z potu na ubraniach – dlaczego powstają?

Ludzki pot to sól oraz wiele innych substancji, które poprzez skórę usuwane są z organizmu. Są to na przykład zbędne produkty przemiany materii i toksyny. Dlatego, choć pot wydaje się bezbarwny, to na ubraniach pozostawia nieestetyczne żółte plamy. Są one widoczne po wyschnięciu i często są przyczyną wyrzucania ubrania. Plamy to problem, ale oprócz nich jest jeszcze nieprzyjemny zapach. Z przepoconej koszulki nie usuwa go zwykłe pranie. Chodzenie w takim ubraniu nie jest przyjemne dla Ciebie i dla osób z Twojego otoczenia. 

plamy z potu

Jak usunąć żółte plamy pod pachami z białej koszuli?

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość – Twoje koszule i T-shirty da się uratować. Pamiętaj, że im szybciej zadziałasz, tym większa skuteczność środka. Dlatego przepocone ubranie najpierw warto poddać praniu wstępnemu. Jeśli koszula pozostanie w koszu na bieliznę przez kilka dni, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostaniesz na niej żółte plamy, a nieprzyjemny zapach zdążył już wniknąć we włókna. Pot na ubraniu do doskonała pożywka dla bakterii, a usunięcie ich z tkaniny wymaga zastosowania wysokiej temperatury lub specjalnych środków. Istnieje kilka skutecznych sposobów, by usunąć plamy z potu. Przedstawiamy te najlepsze.


Dowiedz się więcej: Jak usunąć klej z ubrania? 6 najlepszych sposobów w zależności od kleju 

Soda oczyszczona na plamy od potu

Przygotuj roztwór z 4 łyżek sody oczyszczonej na szklankę wody. Namocz nim plamy na koszuli, możesz wetrzeć substancję, aby skuteczniej zadziałała. Soda oczyszczona działa dezynfekująco, więc pozbędziesz się bakterii z ubrania. Namoczoną w roztworze sody koszulę pozostaw na ok. 2 godziny, po tym czasie upierz zgodnie z zaleceniami producenta. 

Ocet usunie żółte plamy pod pachami

Do usuwania plam używamy wyłącznie białego octu spirytusowego. Ten niedrogi środek odplamiający usunie plamy z potu i zapobiegnie powstawaniu nowych. Metoda jest bardzo prosta – wystarczy polać octem plamy i pozostawić na kwadrans, aby substancja miała czas zadziałać. Ocet ma bardzo charakterystyczny, kwaśny zapach, więc aby się go pozbyć z tkaniny, upierz ją w detergencie o przyjemnym zapachu.

Woda utleniona a plamy z potu

Ten preparat znajdziesz w domowej apteczce – używamy go do oczyszczania ran. Mogłeś używać wody utlenionej do usuwania plam z krwi. Dobra wiadomość jest taka, że na żółte plamy pod pachami jest równie skuteczna. Wystarczy polać nią poplamione miejsca i pozostawić na pół godziny. Jeśli chcesz usunąć stare plamy z potu pod pachami, wykonaj papkę z sody oczyszczonej i wody utlenionej. Taki środek łączy w sobie działanie obu substancji i przez to jest skuteczniejszy. Najlepsze efekty uzyskasz, stosując wodę utlenioną na ubraniach uszytych z naturalnych włókien. Po zabiegu wystarczy wyprać ubranie w pralce. 

Jak usunąć plamy z potu? Wypróbuj pastę do zębów

Oczywiście mamy na myśli pastę wybielającą bez dodatku barwników. Nałóż ją na szczoteczkę lub wilgotną szmatkę i wetrzyj delikatnie w plamy z potu. Pozostaw ubranie na kwadrans, aby substancje wybielające zawarte w paście do zębów miały szansę zadziałać. Następnie wrzuć do pralki bez spłukiwania pasty z tkaniny. Plamy pod pachami na ubraniach usuniesz również za pomocą tabletki do czyszczenia protez zębowych. 


Zobacz więcej: Jak usunąć plamy z kawy? Zobacz nasze porady! 

Sok z cytryny na plamy od potu

Sok z cytryny to naturalny wybielacz o kwaśnym pH. Za jego pomocą usuniesz plamy z potu z jasnych ubrań. Przygotuj roztwór soku z cytryny i wody w proporcji 1:1. Namocz w nim żółte plamy pod pachami i pozostaw na kilkanaście minut. Sok z cytryny zadziała wybielająco i stworzy niekorzystne środowisko dla bakterii bytujących na włóknach. Po wstępnym namaczaniu możesz uprać ubranie w pralce zgodnie z zaleceniami na metce. Jeśli chcesz mieć pewność, że plamy znikną wsyp do bębna pralki 3 łyżki stołowe sody oczyszczonej. Zwiększy skuteczność soku z cytryny i zapobiegnie szarzeniu się białych ubrań. 

Jak pozbyć się żółtych plam pod pachami z kolorowych ubrań?

Soda oczyszczona, sok z cytryny czy pasta do zębów to domowe wybielacze. Nie sprawdzą się na kolorowych ubraniach, ponieważ mogą również usunąć barwnik z włókien. Jak usunąć plamę z potu z kolorowego ubrania? Wykorzystaj ocet spirytusowy. Przygotuj roztwór wody z octem w proporcji 1:1 i natrzyj nim plamę. Pozostaw na kwadrans, aby domowy odplamiacz miał szansę zadziałać. Potem wypierz w detergencie do kolorów i gotowe. 

Jeśli na kolorowym ubraniu jest plama, ale nie utrzymuje się nieprzyjemny zapach, możesz zadziałać w inny sposób. W drogeriach dostępne są obecnie bardzo wygodne preparaty do farbowania ubrań. Nie są to pigmenty, jakie możesz znać z dzieciństwa. Używa się ich bez konieczności gotowania ubrań. Środek umieszcza się w pralce i w ten sposób farbuje ubrania lub odświeża ich pierwotny kolor. Prawidłowo użyty barwnik do tkanin nie wybrudzi pralki, a kolor na ubraniach jest trwały, intensywny i równomierny.

Chemia na plamy z potu – gdy nie masz już nic do stracenia

Chemiczne odplamiacze są skuteczne, ale często osłabiają włókna tkaniny. Stosowanie chlorowych środków sprawdza się wyłącznie na białych ubraniach. Kolorowe możesz w ten sposób tylko zniszczyć. Do kolorowych tkanin używa się tlenowych odplamiaczy, ale trzeba liczyć się z ich niższą skutecznością. Jeśli domowe sposoby nie poskutkowały, możesz próbować usuwać plamy z potu chemią. Pamiętaj, jednak aby zawsze wykonać test na niewidocznym fragmencie materiału i stosować się ściśle do tego, co producent napisał w instrukcji.

Polecamy również:
Czyszczenie garnituru szytego na miarę. Wyjaśniamy, kiedy można to zrobić samemu

Jak uniknąć powstawania plam z potu?

Zawsze używaj antyperspirantów, a jeśli obficie się pocisz, zastosuj bloker potu z apteki. Jednak podczas używania antyperspirantów również możesz poplamić ubranie. Po nałożeniu kosmetyku pozwól, aby kosmetyk wysechł na skórze. Jeśli założysz ubranie natychmiast po nałożeniu dezodorantu, to wetrzesz go w tkaninę (na kolorowej zostaną białe plamy). W ten sposób nie zadziała na skórze i możesz być pewien, że na ubraniu pojawią się plamy z potu.

Gdy wybierasz się na imprezę taką jak wesele czy całonocne przyjęcie – zabierz ze sobą zapasową koszulę. Zwykłe właśnie po całonocnych szaleństwach na ubraniach pojawiają się nieestetyczne żółte plamy pod pachami. Dobrym rozwiązaniem jest nieco odświeżyć się w trakcie i założyć drugą, czystą koszulę. Będziesz czuł się lepiej i do rana Twoja prezencja pozostanie nieskazitelna.

Już wiesz, jak uratować poplamione ubrania

Dzięki naszym poradom wiesz już jak pozbyć się żółtych plam pod pachami. Jeśli zadziałasz szybko i metodycznie, to uratujesz koszulę przed wyrzuceniem na śmietnik. Pamiętaj również o prewencji. Staranna pielęgnacja ubrań jest szczególnie ważna wtedy, części Twojej garderoby są wykonana z jakościowych materiałów.

Plamy z potu, szczególnie takie, które tworzyły się miesiącami, są bardzo trudne do usunięcia. Jeśli obawiasz się o to, jak domowe środki i drogeryjne odplamiacze zadziałają na tkaninę, oddaj poplamione ubranie w ręce profesjonalistów. W pralniach chemicznych możesz zamówić usługę odplamiania i profesjonalnego czyszczenia.

Jeśli odpowiednio zadbasz o swoje ubrania, będziesz mógł cieszyć się nimi dłużej. Jednak  gdy Twoje ubrania uległy zniszczeniu lub zabrudzeniu i chcesz sprawić sobie nowy element garderoby, postaw na szycie na miarę. Nasi Doradcy nie tylko wybiorą dla Ciebie idealny fason i stworzą wymarzony garnitur bądź koszulę, ale dodatkowo udzielą Ci niezbędnych wskazówek dotyczących tego, jak dbać o tkaninę.
    Zapoznałem/am się z zasadami przetwarzania danych osobowych zawartymi w Polityce Prywatności