Wyjątkowa faktura i nietypowy splot wyróżniają krawat z grenadyny spośród innych, klasycznych dodatków. Sprawdzi się on idealnie jako dopełnienie stroju podczas mniej oficjalnych okazji. Poznaj jeszcze lepiej tę tkaninę i zainspiruj się stylizacjami, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Spis treści:

1. Grenadyna – co to za materiał?
2. Krawat z grenadyny – dlaczego jest wyjątkowy?
3. Jak i kiedy nosić krawat z grenadyny?
4. Jaki krawat z grenadyny wybrać?
5. Wyjątkowy jak grenadyna?

Choć elegancka klasyka nie jest w żadnym razie nudna, to lubimy, gdy na rynku pojawia się coś nowego. Idealnym przykładem jest krawat z grenadyny, który został bardzo dobrze przyjęty przez świat mody męskiej. Jego wyjątkowy charakter i piękna struktura sprawiły, że eleganccy mężczyźni coraz chętniej sięgają po ten dodatek. Sprawdzimy, co to jest grenadyna, jaką ma historię i właściwości oraz podpowiemy, do jakich stylizacji nosić krawaty z tej tkaniny. 

Cafardini. Umów się na spotkanie.

Grenadyna – co to za materiał?

Tkanina z grenadyny jest produkowana ze splotu przypominającego gazę, często określanego jako splot Leno lub Cross. Obejmuje dwie przędze osnowowe skręcone wokół wątku przędzy, aby zapewnić mocną, ale przezroczystą tkaninę. Jej struktura jest podobna do angielskiego tiulu klockowego z gazy. Tiul klockowy był pierwszą gazą wykonaną maszynowo, kiedy John Heathcoat wynalazł maszynę klockową (zwaną także Old Loughborough) w 1808 roku. Grenadyna jest niezwykle ważnym elementem tradycji krawieckiej. Do jej obecnej produkcji wciąż wykorzystywane są maszyny, które powstały w Anglii podczas rewolucji przemysłowej.

Oryginalna grenadyna jest produkowana wyłącznie w Como. To małe miasteczko w północnych Włoszech z malowniczym widokiem na piękne jezioro. Drewniane krosna używane w Como do produkcji splotów grenadyny są zwykle określane jako krosna żakardowe. W rzeczywistości są potomkami angielskiej maszyny do produkcji gazy wynalezionej przez Johna Heathcoata – nieco ulepszonej w celu uzyskania bardziej wyszukanego splotu. 

O powiązaniu dwóch maszyn świadczy fakt, że włoskie słowo oznaczające grenadynę jest hołdem dla angielskiej gazy: „Garza a giro inglese” oznacza „angielski splot gazy”, a dwie odmiany grenadyny są odpowiednio określane jako Garza fine (lub Garza piccola) i Garza grossa.

Tradycja wyrobu jedwabiu w Como sięga jednak XVI wieku. Książę Mediolanu, pod którego jurysdykcją Como wówczas podlegało, podjął decyzję o promowaniu hodowli jedwabników. Początkowo Como ugruntowało swoją pozycję jako kluczowa część początkowego procesu wytwarzania jedwabiu poprzez hodowlę jedwabników i przędzenie w stoczni. Proces tkania był natomiast wykonywany prawie wyłącznie w innych miastach europejskich (przede wszystkim w Lyonie).

Sprawdź także: Tkaniny pod lupą: jedwab. Co to jedwab i czy jedwabny garnitur ma sens?

W Międzynarodowym Słowniku Tekstyliów, który opracował Ettore Bianchi znalazła się definicja, wyjaśniająca co to jest grenadyna: „Tkanina dość powszechna w przeszłości, dziś zapomniana, której używano do produkcji koszul i mundurów kolonialnych w obszarach tropikalnych ze względu na niesamowitą oddychalność. Użyta tkanina to jedwab, a splot to angielska gaza, w której dwie przędze osnowowe są skręcone wokół splotu i wokół wątku. Gramatura waha się od 150 do 250 gr/m², ale otwarty splot gazy sprawia, że ​​jest to dość lekka i oddychająca tkanina, która doskonale sprawdza się w trudnych klimatach, takich jak tropik. Tkaninę tę wykorzystywano również do produkcji zasłon”.

Krawat z grenadyny – dlaczego jest wyjątkowy?

Do produkcji tkaniny wykorzystuje się jedwab, dlatego krawat z grenadyny to luksusowy dodatek. Nie chodzi tu bynajmniej o jego cenę, która również do najniższych nie należy, a raczej piękną strukturę i jedyny w swoim rodzaju subtelny połysk. 

Krawaty z grenadyny występują najczęściej w dwóch odmianach – zwanych po włosku garza fina (cienka gaza) i garza grossa (gruba gaza). Trzecim, rzadziej spotykanym rodzajem splotu jest prometeo, który ma przepiękny splot o strukturze plastra miodu. Istnieje również garza piccola (mała gaza), która jest jeszcze delikatniejsza niż garza fina. 

Wybór pomiędzy rodzajami grenadyny polega w dużej mierze na tym, jak bardzo wyraźna będzie struktura materiału. Drobniejsze grenadyny (piccola, fina) wydają się bardziej przypominać gładkie tkaniny, podczas gdy ich grubsze odpowiedniki (prometeo, grossa) mają bardziej widoczną strukturę. 

Jak i kiedy nosić krawat z grenadyny?

Grenadyna to jedwabna tkanina i choć jej struktura jest wyjątkowa, to nie spełnia konserwatywnych norm formalnego dress code’u. Z drugiej strony wiesz już, że estetyka oferowana przez grenadyny jest zróżnicowana. Kiedy tekstura krawata jest mniej zauważalna, wygląda on nieco bardziej formalnie i delikatnie. Grubsza grenadyna o wyraźnym, strukturalnym splocie jest bardziej charakterystyczna i polecana dla mężczyzn, którzy lubią eksperymentować z dodatkami. 

Tajemnica krawatów z grenadyny polega na ich wszechstronności. Są wykonane z rafinowanego jedwabiu, więc można nadać im niemal każdy, możliwy do wyobrażenia kolor. Z pewnością nie będziesz mieć kłopotu ze znalezieniem krawatu pasującego do Twoich koszul i garniturów. 

krawat-z-grenadyny1

Materiał i splot razem nadają grenadynie bardzo subtelny połysk i fakturę bardziej swobodnego, tkanego krawata. Połysk to zazwyczaj cecha, która sprawia, że ​​coś staje się bardziej formalne (dobry przykład to półbuty z lakierowanej skóry lub jedwabne klapy smokingu). Faktura sugeruje natomiast, że w tym przypadku masz do czynienia z materiałem półformalnym. Krawat z grenadyny pasuje zarówno do garniturów biznesowych, jak i do zapinanych na guziki koszul i tweedowych marynarek. 

Tekstura krawata z grenadyny, zwłaszcza garza grossa, doskonale współgra z bardziej swobodnymi, sportowymi marynarkami lub płaszczami w powtarzający się wzór, na przykład pepitkę lub kratę pasterską.

Jaki krawat z grenadyny wybrać?

Zaczynamy od podstaw, czyli gładki czy wzorzysty? Pierwszym wyborem będą zwykle jednolite kolory, ponieważ można je łączyć nie tylko z gładkimi koszulami, ale także z koszulami w paski, a nawet w kratę.

krawat-z-grenadyny2

Warto wiedzieć, krawaty z grenadyny są również dostępne w wersjach we wzory. Jeśli paski są jasne, możesz jeszcze wyraźniej zobaczyć plastry miodu lub przypominające cegły, rzędy splotu grenadyny. To niewątpliwie dodaje mu uroku. Krawat z grenadyny może zdobić również szantung. Ten wzór sprawia, że dodatek prezentuje się niezwykle luksusowo i jest czymś, co docenią prawdziwi koneserzy.

Krawat z grenadyny może być z podszewką lub bez podszewki. Podszewka lub flizelina to kawałek materiału, zwykle wełniany, używany po wewnętrznej stronie krawata, aby nadać mu więcej objętości. Otwarty splot grenadyny jest do pewnego stopnia transparentny. Jeśli ma więc podszewkę, będzie ona zabarwiona na ten sam kolor co jedwabna tkanina. Krawaty z podszewką wydają się bardziej eleganckie, więc są najbardziej odpowiednie do garniturów.

Krawaty bez podszewki, zwłaszcza z nieco prześwitującej grenadyny, mają bardziej „rzemieślniczy”, surowy wygląd, a tym samym są mniej formalne. Nie należy się tego obawiać, ponieważ w żadnym stopniu nie jest to wada produktu.

Przeczytaj także: Jaka powinna być odpowiednia długość krawata? Poznaj najważniejszą zasadę

Wyjątkowy jak grenadyna?

Istnieje powód, dla którego krawat z grenadyny jest uważany za luksusowy element garderoby męskiej. Te solidne materiały są dostępne w pozornie nieskończonej gamie kolorów, nie wspominając o różnych rozmiarach splotów, co czyni je nie tylko wszechstronnymi, ale także kolekcjonerskimi. 

krawat-z-grenadyny3

Krawat z grenadyny to doskonały pomysł na prezent dla eleganckiego mężczyzny. Szukasz luksusowego podarunku? Zachęcamy do kontaktu z Doradcami Cafardini, którzy chętnie Ci doradzą. Zapraszamy także do naszej pracowni – znajdziesz tam setki wyjątkowych akcesoriów. Dzięki nim dopełnisz każdą stylizację, niezależnie od tego, czy będzie to elegancki zestaw, czy nieco mniej formalny.