Jednym z ponadczasowych deseni jest pepitka. Łatwość w stylizacji i jej uniwersalność sprawiają, że cieszy się popularnością wśród mężczyzn. Wzór pepitka pojawia się na ubraniach i akcesoriach od dawna. Warto więc wiedzieć, jak go stylizować. Niezbędne wskazówki znajdziesz w naszym poradniku.

Spis treści:

1. Jak wygląda pepitka?
2. Wzór pepitka – historia klasycznego deseniu
3. Jak nosić pepitkę?
4. Wzór pepitka w praktyce – stylizacje
5. Podoba Ci się pepitka? Wybierz szycie na miarę

Wzór pepitka uznawany był za symbol statusu i bogactwa. Uwielbiany przez klasę wyższą i  proponowany im przez czołowych projektantów. Tak jest do dziś – wzór pepitka niewątpliwie dodaje elegancji. Jest chętnie wybieranym wzorem, z którego można uszyć większość części garderoby. Dlatego przybliżamy nieco jego historię i nieograniczone możliwości zastosowania w męskim krawiectwie.

Cafardini. Umów się na spotkanie.

Jak wygląda pepitka?

Houndstooth, znany również jako pepitka, to klasyczny wzór, który zawdzięcza swoją nazwę podobieństwu do kształtu psiego zęba. Składa się z nieregularnych, spiczastych kwadratów powszechnie spotykanych w czarno-białej bichromii. Jest również doskonałym przykładem teselacji, czyli takiego zagęszczenia elementów wzoru, by stworzyć efekt trójwymiarowości. 

pepitka1

Pierwotnie było to sukno wełniane zawierające białą, owczą wełnę dla jaśniejszych kratek i ciemniejszą wełnę dla kontrastowych czarnych. Najczęściej materiał powstawał z naturalnie barwionej wełny lub po prostu z czarnej owcy. Wzór pepitka wykonany jest z naprzemiennych pasm czterech ciemnych i czterech jasnych nitek. Taki układ występuje zarówno w wątku, jak i osnowie – dwa nad i dwa pod osnową tworzą coś w rodzaju „połamanej kratki” lub postrzępionego kształtu, od którego pochodzi nazwa tkaniny.

pepitka2

Podstawowy wzór pepitka składa się z czarnych i białych elementów. Nie jest to jedyna opcja – projektuje się również tkaniny w innych zestawieniach kolorystycznych. Zawsze jednak jest to zestawienie kontrastowe ciemnego i jasnego odcienia. 

Jeśli chodzi o wielkość elementów wzoru, to panuje pełna dowolność. Od ledwo widocznych mikrowzorów np. na kracie księcia Walii, po naprawdę niesamowite interpretacje pepitki w skali makro.

pepitka3

Wzór pepitka – historia klasycznego deseniu

Wzór pepitka wywodzi się ze Szkocji. Zwykle szkockie tkaniny kojarzone są z arystokracją – Mackenzie, Macintoshowie, Andrews i inne klany miały swoje własne, ekskluzywne wzory. Nie wykazano jednak nigdy, że houndstooth należy do konkretnej rodziny. Uważa się więc, że został stworzony przez osoby nienależące do żadnego z arystokratycznych klanów.

pepitka4

Pepitka wywodzi się prawdopodobnie ze szkockich nizin w pobliżu granicy z Anglosasami, dlatego nazywa się ją również Border Tartan. Uważa się, że pepitka, jako jeden z najstarszych typów kraty, została pierwotnie wykonana na wełnianej tkaninie. Początkowo pepitka była noszona przez pasterzy jako okrycie wierzchnie. 

Według „The Costume of Scotland” Johna Telfera Dunbara wzór pepitka był noszony przez pasterzy szkockich dla ochrony. Z daleka kolory wzoru mieszają się ze sobą, przez co postać nie jest aż tak łatwo zauważalna. Kojarząca się dziś z luksusem pepitka, została więc stworzona jako sprytny kamuflaż. To ciekawe, bo obecnie pomaga wyróżnić się z tłumu. 

Przeczytaj także: Tweedowa marynarka – jak ją nosić? Zobacz 3 stylizacje warte uwagi!

W latach 30. XX w. wzór w pepitkę zaadaptowały wyższe sfery. Była jak powiew świeżego powietrza znad szkockich pastwisk. W 1950 roku wzór pepitka staje się ulubionym deseniem Christiana Diora. Tak bardzo kochał symbolikę wzorów, że jego pierwszy zapach został zapakowany właśnie w ten dwukolorowy wzór, aby podkreślić dualizm Miss Dior. Jak widać, pepitka do dziś zajmuje szczególne miejsce w kolekcjach domu mody Dior. 

Surowa sztuka optyczna pojawiła się na scenie w latach 60. XX w. Iluzje optyczne, które tworzą elementy pepitki, pasują idealnie do modnej wówczas sztuki psychodelicznej. W tym samym czasie pepitka zaczyna pojawiać się na wybiegach. Niezapomniane momenty na wybiegu to pokaz Oscara de la Renty z 1992 roku, a następnie pokaz Alexandra McQueena 2009 r. W projektach domu mody tego ostatniego projektanta zamiłowanie do pepitki pozostało.

Na tych pokazach pepitka zagrała główną rolę – szczególnie u McQueena, który zaproponował wykonane z niej total looki. Od tamtego czasu mogliśmy obserwować wiele ciekawych stylizacji gwiazd noszących pepitkę. Niekiedy były wyjątkowo odważne – my skupimy się jednak na tym, jak nosić pepitkę w klasyczny, wyrafinowany sposób. 

Jak nosić pepitkę?

Ze względu na swoją historię i pochodzenie pepitka jest idealnym wyborem na jesień i zimę. Panowie chętnie sięgają po ubrania z tweedów w pepitkę, gdy planują grę w golfa w niskich temperaturach, łowienie pstrągów lub polowanie. Nie jest to wzór formalny, jego pierwotne zastosowanie w pewien sposób to wyklucza. Dla tradycjonalistów te wzory są trochę zbyt rustykalne i przez to postrzegane jako nieformalne.

Wzór pepitka pojawia się na wielu elementach męskiej garderoby – od garniturów po poszetki. Jak stylizować ten deseń? Płaszcze w pepitkę są niezwykle uniwersalne, dlatego pojawiają się w eleganckich i bardziej sportowych stylizacjach. Tak, jak w przypadku innych wzorów warto łączyć je z gładkimi elementami, aby nie doprowadzić do przerysowania stylu. 

Zatem tweedowa marynarka w pepitkę będzie doskonale prezentować się na gładkiej koszuli lub kaszmirowym swetrze. Natomiast dodatki, takie jak krawaty, muszki czy poszetki w ten wzór to sposób by nieco ożywić stylizację.

Sprawdź również: Jak dobrać poszetkę? 4 sprawdzone sposoby, które musisz poznać 

Wzór pepitka z powodzeniem może pojawić się również na kamizelce. To doskonały pomysł na łagodne przejście pomiędzy jasną koszulą i ciemną marynarką. Pełny garnitur w pepitkę to rzadko spotykany model. Nie bez powodu – czarno-biała pepitka, szczególna ta większa, w męskich stylizacjach po prostu się nie sprawdza. Jeśli już to jako detal w kracie księcia Walii – w wersji mikro jest jak najbardziej do przyjęcia. 

Wzór pepitka w praktyce – stylizacje 

Znasz już teorię, pora na praktykę – wybraliśmy kilka ciekawych stylizacji, które pokazują, jak można umiejętnie stylizować ten wzór. Pepitka doczekała się wielu wariantów. Znajdziesz ją również wśród 5000 tkanin, z których szyjemy w Cafardini. Jeśli któraś z inspiracji szczególnie przypadnie Ci do gustu, zapraszamy do naszej pracowni. Uszyjemy dla Ciebie idealnie dopasowane ubrania w pepitkę. 




    Zapoznałem/am się z zasadami przetwarzania danych osobowych zawartymi w Polityce Prywatności

    Marynarka w pepitkę

    W męskim wydaniu pepitka pojawia się głównie na tweedach. Garnitury męskie zwykle szyje się z minimalistycznej wersji tego wzoru i bardzo rzadko w klasycznym zestawieniu kolorystycznym.

    Nasza inspiracja to zestaw w pepitkę w brązach. Doskonały na nieformalne spotkania, wyjazdy za miasto i uroczystości w rodzinnym gronie. Wzór jest subtelny, dlatego zarówno marynarka, jak i spodnie są nim pokryte. W tym zestawie marynarka w pepitkę uzupełniona jest gładką poszetką, mimo że całość stylizacji jest raczej casualowa. To dobry przykład na wykorzystanie eleganckich dodatków w różnych, nie tylko formalnych sytuacjach. 

    Spodnie w pepitkę

    Jak już wspomnieliśmy, wzór pepitka pojawia się praktycznie w każdej kolekcji Diora. Męskie spodnie w pepitkę z kolekcji tego domu mody to połączenie klasycznego biało-czarnego wzoru z jego biało-czerwonym wariantem. Luźny krój sugeruje, że jest to casualowy wybór.

    Koszula w pepitkę

    Tkaniny, które zdobi pepitka, mają również zastosowanie w koszulach męskich. Doskonale prezentuje się w zestawieniu błękitu z bielą. Koszula w pepitkę to propozycja, która sprawdzi się w stylizacjach smart casual. Jest nieco swobodniejsza niż jej gładka, błękitna wersja, ale wciąż elegancka. Możesz je wybierać równie śmiało, co białe koszule w niebieskie paski. 

    Płaszcz w pepitkę

    Męskie płaszcze w pepitkę są bardzo popularne. Prawdopodobnie dlatego, że cechuje je niezwykła uniwersalność. W kolekcji domu modu Alexander McQueen znalazł się asymetryczny płaszcz w biało-czarną pepitkę. Do tego spodnie o prostym kroju, które wspaniale przełamują przekonanie, że total look w pepitkę nie jest dobrym wyborem. 

    Podoba Ci się pepitka? Wybierz szycie na miarę

    Rozwiązaniem, które pozwala idealnie dobrać rozmiar i kolory pepitki jest szycie na miarę. W naszej pracowni masz do wyboru ponad 5000 różnych tkanin – z pewnością znajdziemy taki, w którym będziesz prezentował się najlepiej. Zapraszamy na konsultacje z Doradcami Cafardini.