Co charakteryzowało lata 50? Moda męska w tych czasach była definiowana przez Jamesa Deana i młodego Elvisa Presleya. Nastąpiły wtedy wielkie zmiany w modzie męskiej, dało się zauważyć rosnącą rozbieżność pomiędzy tradycjonalistami i buntownikami. 

Spis treści:
1. Lata 50. – moda męska i wpływ Dzikiego Zachodu
2. Moda lat 50. w Polsce i na świecie. Jak wyglądały wtedy eleganckie męskie stylizacje?
3. Moda męska i lata 50. – zainspiruj się!
4. Lata 50 – powojenna wolność

Trendy powracają, również te sprzed wielu dekad. Styl lat 50. odcisnął swoje piętno na modzie męskiej, a wiele z jego elementów nosimy również dziś. Zanim jednak przejdziemy do konkretnych stylizacji, cofnijmy się w czasie. Tylko w ten sposób dowiesz się, jak nosić te stroje. Lata 50. były czasami wolności, ale wciąż walczyły ze skutkami wielkiej wojny. A jak wiemy, zakręty historii i nastroje społeczne zawsze mają wpływ na modę. 

Cafardini. Umów się na spotkanie.

Lata 50. – moda męska i wpływ Dzikiego Zachodu

Afrykańska gorączka złota i fascynacja Dzikim Zachodem w latach 50. XX w. wciąż mocno oddziaływały na wyobraźnię. Mężczyźni coraz chętniej nosili jeansy, które właśnie wtedy zaczęły podbijać ulice.

Zobacz również: Sweter w serek pod lupą – pokazujemy, jak go nosić

Młodzi ludzie szukali czegoś nowego, świeżego. Buntowali się przeciwko staremu ładowi i chętnie wyrażali to właśnie nonszalanckim, jak na tamte czasy, strojem. Wystarczy popatrzeć na fotografie Marlona Brando czy Jamesa Deana. Klasyczne jeansy, kowbojki, skórzana kurtka narzucona na zwyczajny biały podkoszulek. Krawaty, laseczki i kapelusze nie były wówczas w pewnych kręgach mile widziane. Jeśli chcesz zainspirować się tym stylem, polecamy odświeżenie kultowego „Buntownika bez powodu”. 

Moda lat 50. w Polsce i na świecie. Jak wyglądały wtedy eleganckie męskie stylizacje?

Jak w przypadku tradycjonalistów wyglądała moda męska? Lata 50. w ich wydaniu to kapelusze noszone na początku dekady na co dzień, a później już coraz rzadziej. Jaki był klasyczny garnitur tej dekady? Moda w latach 50. to przede wszystkim jednorzędowe marynarki. Klasyczne, lekko taliowane, raczej dopasowane do sylwetki niż luźne. Do tego kamizelka i spodnie o nogawkach do kostek, delikatnie zwężające się ku dołowi. 

Przeczytaj także: Męski kardigan — co to jest i jak go nosić? Wyjaśnia stylista

Co jeszcze cechowało styl lat 50? Właśnie wtedy rozpoczęła się era wąskich krawatów. Prezentowały się mniej formalnie niż klasyczne modele i były czymś zupełnie nowym, świeżym. Jakie buty nosili mężczyźni tej dekady? Otóż prym wiodły mokasyny oraz tzw. penny loafers, czyli buty wkładane, bez wiązania. Naturalnie tradycjonaliści cały czas nosili oksfordy. Prawdopodobnie właśnie w tym czasie największą popularność zyskały eleganckie swetry w serek noszone do koszuli z krawatem, kardigany i kamizelki z dzianiny. 

Odrobinę koloru i gwiazdorskiego blasku wniósł niekwestionowany król lat 50. – Elvis Presley. Przeglądając jego fotografie, warto zwrócić uwagę na bardzo wyraźną granicę pomiędzy jego wizerunkiem scenicznym i tym, jak nosił się prywatnie. Był jednym z niesfornych chłopców, chętnie nosił skóry i jeansy, za to jego kostiumy koncertowe to iście królewskie szaty.

Dowiedz się więcej: Rodzaje butów męskich. Poznaj je wszystkie!

Naturalnie nie polecamy nosić kombinezonów zdobionych złotem i kryształami. Dlatego skupimy się na wizerunku króla poza sceną — to właśnie on zapoczątkował modę na noszenie podniesionego kołnierzyka męskiej koszuli. Nosił kolorowe marynarki i wzorzyste koszule. Zdecydowanie miał wpływ na to, co nosi ulica, która dzięki niemu stała się bardziej kolorowa. 

Moda męska i lata 50. – zainspiruj się!

Czy to zdjęcie z lat 50.? Nie, to inspirowana modą buntowników stylizacja z kolekcji domu mody Armani. Krój spodni jest bardzo charakterystyczny, choć materiał absolutnie nowoczesny. Na uwagę zasługuje piękna kurtka — prawdziwe dzieło sztuki.

Klasyczna jednorzędowa marynarka pozostaje jednym z bezpieczniejszych wyborów w świecie mody męskiej niezmiennie od 70 lat. Ten krój świetnie sprawdza się przy różnych typach sylwetki. Jeśli szukasz tak ponadczasowego elementu garderoby, zapraszamy do naszej pracowni. Żadna marynarka nie leży tak dobrze, jak ta, która wyszła spod rąk męskiego krawca.

Lata 50. moda męska.

Na koniec… cienkie krawaty. Historia mody lubi zataczać koło i współczesny garnitur świetnie koresponduje ze stylem omawianej dekady. Tak właśnie wygląda inspirowany tą epoką garnitur. Lata 50. pod względem modowych nowości były mniej liberalne od kolejnych dekad, jednak czuło się już wtedy nadchodzące wielkie zmiany.

Lata 50 – powojenna wolność

Radość z zakończenia wielkiej wojny była ogromna, a odzyskany spokój pozwolił skupić się na rzeczach przyziemnych. Jak więc wyglądała moda lat 50? Męska garderoba nie doznała rewolucji, ale na popularności zyskały skórzane kurtki, jednorzędowe marynarki i swetry w serek, a straciły eleganckie okrycia głowy. Widać dzięki temu zalążek wielkich zmian, jakie nastąpią w męskiej modzie w ciągu następnych dwóch dekad. Nie zmienia to faktu, że elegancja i styl okresu powojennego są doskonałą inspiracją. Jeśli chcesz stworzyć garderobę ponadczasową, która będzie odwzorowywać modę męską z Twojego ulubionego okresu – porozmawiaj z naszym doradcą!