Odpowiednio dobrane obuwie do męskiej stylizacji to podstawa eleganckiego wyglądu. Przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje butów męskich, podpowiadamy, kiedy je zakładać i podajemy gotowe stylizacje. Sprawdź!

Spis treści

1. Rodzaje butów męskich, które każdy mężczyzna powinien znać!
2. Buty męskie. Rodzaje już znasz, ale z czym je łączyć
3. Które rodzaje eleganckich butów męskich to Twoje ulubione?

Klasyczne rodzaje butów męskich to najlepszy wybór do strojów formalnych i półformalnych. Znając wszystkie popularne fasony, będziesz mógł z powodzeniem dobrać typ obuwia do danej stylizacji, co pozwoli na niebanalne dopasowanie. Podstawowe typy butów męskich do dzisiaj inspirują i stanowią bazę dla pozostałych fasonów obuwia. 

Warto wspomnieć, że poszczególne rodzaje obuwia męskiego to sztuka rzemieślnicza, dlatego można długo zachwycać się ich wykonaniem. Wiele z nich ma swoje początki jeszcze w XIX wieku, gdzie przywiązywano dużą wagę do zdobień i dbałości o każdy detal. W tym artykule przedstawimy najbardziej klasyczne buty męskie. Rodzaje i barwy wskażą nam również inspirujące stylizacje, dzięki którym będziesz prezentować się nadzwyczaj elegancko. Sprawdź sam!

Zobacz też: Trampki do garnituru – czy to wciąż modowe faux-pas?

Rodzaje butów męskich, które każdy mężczyzna powinien znać!

Wysokiej jakości klasyczne obuwie jest wizytówką każdego mężczyzny. Niekiedy jednak nazwy butów męskich mogą być trudne do zapamiętania i odróżnienia wszystkich fasonów. Poniżej przestawiamy najważniejsze modele obuwia męskiego i podpowiadamy, kiedy najlepiej się sprawdzą. 

rodzaje butów męskich

Eksarpiny

To najmniej popularne rodzaje eleganckich butów męskich, dlatego spotykane są bardzo rzadko. Są mocno lakierowane, najczęściej czarne, a na przyszwie posiadają rypsową kokardą. Sprawdzą się wyłącznie na bardzo formalne okazje, do fraków i smokingów. Nie należy do nich zakładać bardziej codziennych stylizacji.

Derby

To trzecie pod względem formalności obuwie zaliczane do rodzajów butów męskich eleganckich. Od oksfordów różnią się tym, że posiadają otwartą przyszwę, która automatycznie obniża ich formalność. Doskonale sprawdzą się na uroczyste okazje, wyłączając wieczorowe przyjęcia i śluby. 

Oksfordy

To jedne z najpopularniejszych rodzajów butów męskich. Kojarzone często z formalnymi stylizacjami, jednak sprawdzą się również podczas okazyjnych codziennych wyjść. Ich cechą charakterystyczną jest zamknięta przyszwa. Najczęściej wybiera się je jako dopełnienie wieczorowych stylizacji. Świetnie sprawdzą się w zestawieniu z ciemnych garniturem lub białą koszulą. 

Lotniki

Na skali formalności ten rodzaj męskich butów zestawia się na równi z oksfordami. Są wykonane z jednego kawałka skóry zszytego jednym szwem na zapiętku, dlatego sprawdzą się dla miłośników prostoty. Zakładaj je do ciemnego, klasycznego garnituru. 

Przeczytaj także: Jak podwinąć spodnie? Moda na podwinięte nogawki wciąż trwa!

Monki

To mniej formalne rodzaje męskich butów. Posiadają charakterystyczne ozdobne klamry, które zastępują sznurowadło. Dzięki temu znacznie obniżają formalność obuwia. Doskonale sprawdzą się do stylizacji na co dzień, do zestawów koordynowanych lub półformalnych. 

Buty męskie. Rodzaje już znasz, ale z czym je łączyć?

Do formalnych stylizacji ze smokingiem lub eleganckim garniturem, doskonale sprawdzą się eskarpiny lub czarne oksfordy. Świetnie skrojony garnitur, biała koszula i czarne, lakierowane obuwie to strzał w dziesiątkę na wielkie wyjścia.

Panowie, którzy cenią sobie większy luz w stylizacji i nie wybierają się na bardzo formalne wydarzenie, z pewnością docenią klasyczne derby. Biała koszula, czarne lub brązowe proste spodnie, a przy tym derby dobrane w subtelnym kolorze, pozwolą na stworzenie uniwersalnej, ale jednocześnie wysoce eleganckiej stylizacji na każdą okazję.

Które rodzaje eleganckich butów męskich to Twoje ulubione?

Znasz już najpopularniejsze rodzaje butów męskich oraz stylizacje, do których można je założyć. Wiesz też, czym różnią się poszczególne modele eleganckiego obuwia dla panów. Podziel się w komentarzu swoimi doświadczeniami związanymi z wyborem butów męskich. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak profesjonalnie dobierać obuwie i stworzyć idealne stylizacje na każdą okazję, umów się na spotkanie z Doradcą Cafardini. Warto!

Uszyj garnitur na miarę z Cafardini! – Umów się na spotkanie!