Styliści wyróżniają cztery podstawowe typy sylwetki męskie. Jeśli nauczysz się je rozpoznawać, dobierzesz garderobę dopasowaną do Twoich indywidualnych potrzeb. Po określeniu wszystkich cech Twojej sylwetki, za pomocą odpowiednich ubrań będziesz w stanie podkreślić jej atuty i ukryć niedoskonałości.


Spis treści:
1. Typy sylwetki męskiej – dlaczego musisz je znać?
2. Sylwetka męska typu A – co ją wyróżnia?
3. Sylwetka męska typu O – czym się charakteryzuje?
4. Sylwetka męska typu I – jak ją rozpoznać?
5. Sylwetka męska typu V – główne cechy
6. Już wiesz, jak dobrać ubrania do konkretnej sylwetki!

Typy sylwetki męskiej – dlaczego musisz je znać?

Rodzaje sylwetek męskich są niezwykle istotne przy dobieraniu stroju. Znajomość własnego typu sylwetki jest kluczowa, gdy chcesz dobrze wyglądać i właściwie dobierać elementy stroju. Nie każdy mężczyzna wygląda tak samo, a różnice anatomiczne są absolutnie normalnie. Brak wzorcowej, według przyjętych norm społecznych sylwetki, nie powinien być powodem do kompleksów. Dlatego też warto poznać swój typ i nauczyć się tworzyć stylizacje, które podkreślą jego atuty. Nie jest to wcale tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. 

Cafardini. Umów się na spotkanie.

Wbrew pozorom, mężczyźni bez idealnie wyrzeźbionego brzucha i umięśnionych ramion, też mogą wyglądać dobrze. Warunkiem jest jednak wybór ubrań, które będą dopasowane krojem do ich sylwetek. Co więcej, dzięki odpowiednim stylizacjom możesz optycznie poprawić proporcje ciała. Wysmuklenie sylwetki czy dodanie sobie kilku centymetrów można uzyskać, gdy umiejętnie dobierzesz ubrania. Polecamy również wizytę w salonie Cafardini. Nasi Doradcy Modowi podpowiedzą Ci, jaki jest typ Twojej sylwetki i wybiorą kroje ubrań idealne dla Ciebie. 

Szycie na miarę zapewnia doskonałe dopasowanie ubrań do sylwetki. Wszystkie wyjątkowe cechy Twojej anatomii zostaną wzięte pod uwagę przez krawca, który umiejętnie dobierze fason. Często o centymetr węższa nogawka lub odrobinę szersze wyłogi marynarki potrafią zrobić wielką różnicę. Warto o tym pamiętać i cierpliwie przymierzać ubrania o różnych krojach i wykończeniach. Jeśli zastanawiasz się, jaki masz typ sylwetki i co powinieneś nosić, przeczytaj poniższe opisy.

Sprawdź również: Jak dobrać garnitur dla pana z brzuszkiem? Zobacz 4 porady

Sylwetka męska typu A – co ją wyróżnia?

Jest to jedna z najpopularniejszych męskich sylwetek, często nazywana gruszką. Charakteryzuje się szeroką talią, masywnymi udami i wąskimi ramionami. Największym problemem tego typu sylwetki męskiej jest wrażenie, że ramiona są za wąskie w porównaniu do bioder. W tym przypadku kluczem do sukcesu jest wyrównanie proporcji ciała. Niestety mężczyźni w tym typie sylwetki mają skłonność do nabierania zbędnych kilogramów w okolicy bioder i brzucha. Dlatego tak ważne jest, by wybierać stylizacje, które maskują krągłości i przenoszą akcenty na optycznie poszerzone ramiona. Jak to zrobić?

Sylwetka męska typu A bardzo dobrze wygląda w taliowanych marynarkach o delikatnie poszerzonych ramionach. Stylizacje powinny być w jednolitym kolorze – to dodatkowo wysmukla sylwetkę. Total look w kolorze podkreślającym kolor Twoich oczu będzie strzałem w dziesiątkę. 

Typy sylwetki męskiej. Cafardini

Na mniej formalne przyjęcia zakładaj białą dopasowaną koszulę i rozpinaj jej dwa pierwsze guziki. Na eleganckie uroczystości skorzystaj z muchy oraz unikaj różnic kolorystycznych pomiędzy górą a dołem ubrania. Zrezygnuj też z ubrań opiętych od pasa w dół, ponieważ dodatkowo podkreślisz słabe punkty. Postaw na spodnie o klasycznym, prostym kroju, w których będziesz wyglądał bardzo dobrze. 

Polecamy także: Jak wyglądać na wyższego? 5 porad stylistycznych dla niskich mężczyzn

Sylwetka męska typu O – czym się charakteryzuje?

Męską sylwetkę typu O, nazywaną inaczej jabłkiem, poznasz po ogólnej korpulentności. Tacy mężczyźni mają okrąglejszy brzuch, masywne ręce i szczuplejsze nogi, kontrastujące z resztą tułowia. Reprezentanci tej sylwetki najlepiej wyglądają w luźniejszych ubraniach, które nie są workowate, ale również nie przylegają do ciała. Ta delikatna różnica jest kluczem do sukcesu. 

Mężczyzna o sylwetce typu O powinien nosić marynarki z klapami ostrymi i szerokimi na tyle, by były proporcjonalne do szerokości ramion. Tylko garnitur szyty na miarę zapewni taki poziom dopasowania. Niestety większość gotowych marynarek szyta jest według jednego wzoru i często szerokość wyłogów nie idzie w parze z szerokością ubrania. 

Jeśli chcesz wyszczuplić sylwetkę, wybieraj garnitury dopasowane do Twoich wymiarów o stonowanych, klasycznych kolorach. Dobrze sprawdzi się jednorzędowa taliowana marynarka. Taliowanie jest niezbędne, by optycznie wyszczuplić górną partię Twojego ciała. Gdy między rękawem a bokami marynarki jest prześwit, sylwetka męska wygląda na smuklejszą. Wizytowe spodnie powinny mieć kant, pamiętaj jednak, by nie wybierać bardzo szerokich nogawek – skracają nogi.

W stylizacjach casualowych postaw na spodnie o prostych nogawkach i gładkie góry. Aby zamaskować okrągły brzuszek, załóż czarny T-shirt pod jasną marynarkę lub blezer. Natomiast wzorzyste i zbyt opięte ubrania pozostaw mężczyznom o innym typie sylwetki.

Sylwetka męska typu I – jak ją rozpoznać?

Męska sylwetka zwana ołówkiem jest charakterystyczna dla wysokich i szczupłych mężczyzn o chudych rękach, nogach i brzuchu. Odpowiednia stylizacja polega na optycznym zbudowaniu masy. Bardzo często ten typ sylwetki mają dorastający chłopcy, których ramiona, biodra i nogi pozostają jeszcze w dziecięcych wymiarach, podczas gdy długość ciała dynamicznie się zwiększyła. Ołówek uznawany jest za młodzieńczą sylwetkę i jest dość wymagającą w stylizacji. Trzeba bowiem optycznie ją powiększyć, kładąc nacisk na poszerzenie ramion, mając na uwadze to, by głowa nie wydała się nieproporcjonalnie mała, a szyja chuda. 

Typy sylwetki męskiej. Cafardini1

Polecamy wybierać dwurzędowe marynarki, poszerzające klatkę piersiową. Męska sylwetka typu I świetnie wygląda w kontrastowych ubraniach dzielących figurę na pół. Ołówek powinien wypróbować zestawy koordynowane, czyli różne kolory spodni i marynarek. Świetnie nadają się do tego, by zmienić proporcje wybranej połowy ciała. Wzorzyste stylizacje również są wskazane i dają szerokie możliwości do tworzenia oryginalnych zestawień. 

Polecamy także: Z czego składa się zestaw koordynowany? Odpowiada ekspert Cafardini

Garnitur w kratkę to doskonały wybór dla Ciebie. Pamiętaj tylko by dobrać odpowiedni wzór. Zbyt wyrazista kratka sprawi, że Twoja drobna sylwetka będzie nieco przytłoczona deseniem. Zadbaj też o właściwą szerokość klap marynarki – jeśli będą za szerokie, ramiona będą wydawać się jeszcze węższe, niż są w rzeczywistości. Jeśli chodzi o spodnie, nie noś na szczupłych nogach zbyt obcisłych dołów. Polecamy proste nogawki, lekko zwężane na dole. W casualowych stylizacjach świetnie poradzą sobie chinosy, których krój jest na tyle luźny, by nieco poszerzyć optycznie bardzo szczupłe nogi. W przeciwieństwie do sylwetki męskiej typu O, ołówek powinien nosić wyraziste wzory.

Sylwetka męska typu V – główne cechy

Trójkątna sylwetka mężczyzny jest odpowiednikiem męskiej figury wzorcowej. Panowie o takiej budowie ciała są smukli, wysportowani, mają rozbudowane ramiona, umięśnione ręce i rozbudowaną klatkę piersiową. Taką sylwetkę możesz zawdzięczać naturze lub aktywnemu uprawianiu sportu. Wyraźnie zaznaczone ramiona i szczupłe ręce to charakterystyczne cechy trójkąta. Smukłe nogi i biodra, a także płaski brzuch, to kolejne atuty tego typu męskiej sylwetki. W tym przypadku jest co eksponować i niewiele jest do maskowania. Ta sylwetka męska dobrze wygląda praktycznie we wszystkich fasonach, co zachęca do zabawy modą. 

Z reguły żaden wzór, kolor ani fason nie wyrządzają krzywdy sylwetce typu V. Ważne, by nie przesadzać z eksponowaniem muskulatury. Na ulicach można zobaczyć mężczyzn o dobrej sylwetce, którzy chcą ją dodatkowo podkreślić noszą zdecydowanie zbyt opięte ubrania. W takiej sytuacji nawet sylwetka V nie uchroni Cię przed nieco żenującą prezencją. Jednym z kardynalnych błędów są za małe chinosy lub jeansy. Nagminnie obserwujemy na ulicach mężczyzn, którzy w ten sposób próbują pochwalić się wypracowaną na siłowni sylwetką. Możesz nosić spodnie o kroju slim, ale w swoim rozmiarze. 

Wybierz koszulę i garnitur szyte na miarę, które będą perfekcyjnie dopasowane do Twojej figury, podkreślając przy tym jej wszystkie atuty. Noś drobne wzory na koszulach – nie ma potrzeby eksponować szerokich ramion dużymi i mocno rzucającymi się w oczy deseniami. Unikaj poziomych printów, które w Twoim przypadku mogą zaburzyć dobre proporcje. 

Typy sylwetki męskiej. Cafardini 2

Już wiesz, jak dobrać ubrania do konkretnej sylwetki!

Kluczem do idealnego wyglądu jest poznanie swoich proporcji i określenie typu sylwetki męskiej. Jeśli do tego masz świadomość, jakie kolory do Ciebie pasują, to mamy pełny sukces. Gwarantujemy wówczas, że po odpowiednim dopasowaniu ubrań, zawsze będziesz wyglądał tak samo dobrze.

W stylizacjach wizytowych bardzo ważne jest, by garnitur był w prawidłowym rozmiarze. Za duże lub zbyt małe ubrania są w stanie zepsuć wizerunek każdego mężczyzny, nawet tego o wzorcowych wymiarach. 

Jeśli chcesz stworzyć ubranie doskonale dopasowane do Twojej sylwetki – zapraszamy do pracowni Cafardini. Umów się na spotkanie z naszym Doradcą, który stworzy dla Ciebie idealne stylizacje. Zapewniamy najwyższy stopień dopasowania rozmiaru i kroju. Gwarantujemy, że każdy mężczyzna będzie dobrze prezentował się w stylizacji z naszej pracowni.




    Zapoznałem/am się z zasadami przetwarzania danych osobowych zawartymi w Polityce Prywatności