Noszenie spinki do krawata u jednych wzbudza zachwyt, u innych uśmiech politowania. W latach 90. były bardzo popularne, potem zniknęły. Co takiego wydarzyło się, że spinki do krawata zyskały złą sławę? Czy można je zakładać także dziś? Sprawdź nasz artykuł!

Spis treści

1. Spinki do krawata — czym są i jaką pełnią funkcję?
2. Spinka do krawata to gadżet czy niezbędny dodatek?
3. Przykładowe stylizacje, wykorzystujące spinki do krawatów
4. Spinka & krawat, czyli nierozłączny duet

Amerykanie nie potrafią nosić krawata bez spinki, natomiast w Europie zdania są podzielone. Na rodzimym podwórku spinki do krawatów kojarzą się kiczowatą epoką lat 90. XX w., być może dlatego nie chcemy ich nosić. A szkoda, bo to praktyczny dodatek, który wcale nie ujmuje stylu klasycznym stylizacjom.

Spinki do krawata — czym są i jaką pełnią funkcję?

Ile razy Twój krawat wylądował w kawie lub w talerzu? Spinki do krawata stworzono właśnie po to, by takie sytuacje się nie zdarzały. Ich przeciwnicy utrzymują, że to dodatek przeznaczony tylko dla kelnerów. Nie jest to prawda — spinki do krawatów były elementem umundurowania amerykańskich żołnierzy, ich zalety szybko docenili również agenci ochrony. Cel był jasny — krawat miał utrzymywać się zawsze na miejscu i w stałej pozycji. Spinka misję wykonuje do dziś i jest bardzo popularnym dodatkiem do męskiej garderoby w USA.

Przeczytaj także: Koszula w spodniach czy na wierzchu? Stylista wyjaśnia jak nosić ją poprawnie

Spinka do krawata to gadżet czy niezbędny dodatek?

Odpowiedź jest bardziej skomplikowana — to biżuteryjny gadżet, który dobrze spełnia swoje zadanie. Jeśli zależy Ci na schludnym wyglądzie, nie lubisz, gdy krawat „żyje własnym życiem” to spinka z pewnością będzie Twoim ulubionym dodatkiem.

Co więcej, może stanowić bardzo ciekawy element stylizacji, w końcu jest formą ozdoby. Wśród spinek do krawatów znajdziesz modele bardzo minimalistyczne, klasyczne lub ozdobione zabawnym napisem.

Spinki nie przydadzą się do garnituru z kamizelką. Wówczas to ten dodatkowy element garderoby utrzymuje krawat na miejscu, więc zakładanie spinki nie jest uzasadnione. Spinka do krawata zyskała u nas złą sławę, ponieważ błędnie była uważana za elegancki dodatek. Otóż zasady są bardzo jasne — do formalnego stroju absolutnie nie wolno nam ozdabiać krawata spinką.

spinki do krawata

Jak nosić spinkę do krawata? Od strony technicznej wygląda to następująco — spinkę umieszczamy na krawacie na wysokości pomiędzy 3. a 4. guzikiem koszuli. Aby spełniła swoje zadanie, ma spinać krawat z koszulą. Krawat pod spinką ma być idealnie gładki, a sama spinka powinna być zawsze ułożona prostopadle do jego krawędzi.

Jaki rozmiar spinki do krawata wybrać? Dopasowujemy go do rodzaju krawata. Spinka nie może być krótsza niż połowa i nie dłuższa niż ¾ szerokości krawata, który spina.

Zatem spinki do krawata są praktycznym dodatkiem do casualowych stylizacji, a to oznacza, że wybierając je, możemy popuścić nieco wodze fantazji. Sprawdź nasze inspiracje.

Zobacz również: Fular i apaszka – wyjaśniamy, co mężczyzna może nosić zamiast krawata

Przykładowe stylizacje, wykorzystujące spinki do krawatów

Wiesz już, że spinki do krawata są bardzo praktyczne — pokażemy na to na przykładzie. Naszym mistrzom krawiectwa towarzyszą w codziennej pracy. Dzięki spince bardzo precyzyjne czynności można wykonywać nawet w eleganckim stroju.

Dowodem na to, że spinka do krawata a oceanem jest traktowana bardzo poważnie, dowodzi, że James Bond również nie może się bez niej obejść. Jeśli podobają Ci się stylizacje Daniela Craiga w roli agenta Jej Królewskiej Mości, to pora zacząć nosić spinki do krawata. Zauważ, że w jego wypadku spinka jest ledwo dostrzegalna, ale mamy wrażenie, że bez niej ta stylizacja straciłaby swój charakter.

Dla miłośników odważnych dodatków do garnituru mamy dobre wieści — spinki mogą mieć różne formy, czasem bardzo nieoczywiste. Interesująco prezentują się spinki do krawata nawiązujące do hobby czy wykonywanej przez Ciebie profesji.

Spinka & krawat, czyli nierozłączny duet 

Z zachwytu nad oryginalnymi spinkami odrobinę się zagalopowaliśmy. Oczywiście jest to nierozłączny element stylizacji smart casual i codziennych biznesowych. Dlaczego polecamy noszenie spinki? Bo wiemy, jak komfort wpływa na Twoje samopoczucie i pewność siebie. Dobrze dopasowane, wygodne ubranie to często połowa sukcesu. Poza tym krawat zamoczony w kawie nie jest tym, czego chcemy doświadczać o poranku.

A jeśli szukasz stroju idealnie dopasowanego do Twojej sylwetki – zapraszamy do Cafardini. Umów się na spotkanie z naszym Doradcą, który pomoże stworzyć dla Ciebie idealne stylizacje.