Zaproszenie na uroczystość jest powodem do radości, cieszymy się, gdy ktoś chce dzielić z nami szczęśliwe chwile. Co w sytuacji, gdy nie możemy wziąć udziału w imprezie? Jak odmówić pójścia na wesele w uprzejmy sposób?

Spis treści

1. Kiedy i dlaczego odmawiamy pójścia na wesele?
2. Jak odmówić pójścia na wesele? Sprawdź nasze porady
3. Nie możesz pójść na wesele? Postaraj się być na ślubie
4. Odmowa przybycia na wesele nie musi psuć relacji!

Polska tradycja weselna jest bardzo bogata — jednym z jej elementów jest organizacja hucznej imprezy. Listy gości liczące kilkaset osób to w pewnych regionach standard. Zapraszamy nie tylko rodzinę i przyjaciół, ale także sąsiadów i współpracowników.

O ile zwykle nie mamy wątpliwości co do przyjęcia zaproszenia na wesele bliskich nam osób, o tyle zaproszenie ze strony dalszych znajomych bywa kłopotliwe. Kiedy odmowa przyjścia na wesele będzie nietaktem i jak odmawiać, aby nikogo nie urazić?

Kiedy i dlaczego odmawiamy pójścia na wesele?

Długo planowane wakacje, problemy finansowe lub zdrowotne czy osobiste urazy to tylko kilka powodów, które mogę spowodować, że nie będziemy cieszyć się z zaproszenia na wesele. Udział w uroczystości w charakterze gościa zawsze wiąże się ze sporymi wydatkami — prezent i stroje to tylko początek listy.

jak odmówić pójścia na wesele zaproszenie

Często nie jest nam to na rękę i chętnie odmówilibyśmy przybycia, ale nie wiemy jak. Zignorowanie zaproszenia to najgorsze co możesz zrobić — osoba zapraszająca może poczuć się zlekceważona. Dziś na zaproszeniach znajduje się prośba o potwierdzenie obecności, ale jeśli planujesz nie pojawić się na weselu, to w dobrym tonie jest powiadomić o tym organizatorów. 

Przeczytaj również: Garnitur dla ojca Pana Młodego — ekspert podpowiada jaki krój i kolor wybrać

Jak odmówić pójścia na wesele? Sprawdź nasze porady

Na początek dobra rada na temat tego, kiedy odmówić pójścia na wesele. Organizacja takiej imprezy wiąże się z ogromnymi wydatkami, dlatego telefon w ostatniej chwili to bardzo zły pomysł. Jeśli nie planujesz iść na wesele, w elegancki sposób odmów na tyle wcześnie, aby organizator nie poniósł niepotrzebnych kosztów. Kłamstwo wymyślone na poczekaniu i przekazane na dzień przed weselem to duże faux-pas. 

Jeśli nie chcesz iść na wesele z powodu osobistych animozji z którymś z gości czy gospodarzy, nie możesz powiedzieć prawdy. O kiepskiej sytuacji finansowej również niełatwo jest mówić, co więcej rozmowy o wydatkach w kontekście zaproszenia na uroczystość są nieeleganckie. Wówczas z pomocą przychodzi tzw. szlachetne kłamstwo.

Wciąż pozostaje blagą, ale jest odpowiedzią na pytanie: jak ładnie odmówić przyjścia na wesele. Jak ładnie i przekonująco kłamać? Podkreśl, że bardzo cieszysz się z zaproszenia, ale niestety… No właśnie, co? Długo planowana wizyta u lekarza czy konieczność opieki nad schorowaną babcią to powody, z którymi gospodarz nie będzie dyskutował. 

Szlachetne kłamstwo musi być wiarygodne, ale nie musisz wymyślać do niego całej historii, bo istnieje ryzyko, że w toku rozmowy zapraszający zorientuje się, że zmyślasz. Zamiast brnąć w wyjaśnienia, pogratuluj przyszłym małżonkom i jeszcze raz podziękuj za zaproszenie. 

Zaczerpnij inspiracji: Bikiniarze, czyli kolorowe marynarki, krawaty i buty na słoninie w PRL

Jeśli powód nieobecności jest rzeczywisty i naprawdę nie możesz pojawić się na weselu, po prostu go podaj. Organizatorzy z pewnością zrozumieją i nie będą czuli się urażeni. 

Nie możesz pójść na wesele? Postaraj się być na ślubie

Takie rozwiązanie to dobry kompromis dla osób, które nie chcą uczestniczyć w imprezie z osobami, za którymi nie przepadają. Gospodarze zauważą Twoją obecność, możesz również wręczyć młodej parze upominek i spokojnie udać się do domu. To bardzo ładna forma, która uchroni Cię przed zepsuciem relacji z organizatorami uroczystości. 

Jak ubrać się, gdy idziemy tylko na ślub? Pamiętaj, że to doniosła uroczystość i wszyscy goście będą ubrani elegancko. Nawet jeśli po ślubie nie udajesz się na wesele, załóż na siebie odpowiedni strój. Po pierwsze w jeansach i koszuli w kratę będziesz się wyróżniał z tłumu i już samo to sprawi, że ściągniesz na siebie spojrzenia. Z pomocą przychodzi nam styl smart casual. Jest elegancko, ale nieformalnie — po wyjściu z kościoła możesz pójść tak do sklepu lub na spacer. 

Polecamy także: Czarny garnitur ślubny szyty na miarę – 5 rzeczy, które musisz o nim wiedzieć

Jednak pierwszym wyborem powinien być garnitur, dopasowana do niego koszula i krawat. Najlepiej, jeśli wybierzesz odcienie szarości lub granatu.  

Odmowa przybycia na wesele nie musi psuć relacji! 

Jeśli odmówisz w sposób delikatny i z odpowiednim wyprzedzeniem, to Państwo Młodzi nie będą mieli Ci tego za złe. Zapewnij ich o tym, jak doceniasz fakt, że chcieli dzielić z Tobą tak ważną chwilę. Jeśli jesteś zmuszony odmówić przybycia na wesele bliskich znajomych lub kuzynostwa, w dobrym tonie jest zaprosić ich na spotkanie i wręczyć prezent.

Wcale nie musisz wydawać dużej kwoty, chodzi o miły upominek na pamiątkę, który sprawi, że Twoja odmowa nie będzie dla nich dotkliwa. Pokażesz w ten sposób, że mimo iż nie możesz być na weselu, to zależy Ci na tym, aby uczcić tę radosną okazję w kameralnym gronie. 

Jeśli jednak zdecydujesz się iść na ślub i potrzebujesz odpowiedniego stroju szytego na miarę – zachęcamy do umówienia się na spotkanie z naszym Doradcą. Idealnie dopasowana stylizacja to komfort i swoboda ruchów, a także wydobycie największych zalety Twojej sylwetki.