Krawat to najbardziej popularny element garnituru, jednak nie wszyscy mężczyźni przepadają za jego noszeniem. Sprawdź, czy istnieje sposób na zastąpienie go innym elementem, który nada stylizacji równie eleganckiego charakteru.

Spis treści:

1. Ascot i plastron – najważniejsze informacje
2. Plastron, ascot – na jakie okazje można go wykorzystać?
3. Plastron czy krawat? Nasze stylizacje
4. Teraz już wiesz, w jaki sposób możesz zastąpić krawat bądź muchę!

Ascot i plastron – najważniejsze informacje

Współczesny dżentelmen doskonale zna się na modzie, wiązaniu krawata i dobieraniu dodatków do garniturów. Jednak zapytany o ascot i plastron może poczuć się lekko skonfundowany. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ te elementy męskiej garderoby już od dawna zniknęły z szaf eleganckich Panów. Moda jednak zaskakuje, a jej rozwiązania lubią wracać, dlatego można jednoznacznie stwierdzić, że plastron doczekał się swojego renesansu. Dowiedz się, jak go nosić i z czym łączyć!

Cafardini. Umów się na spotkanie.

Plastron, co to jest? Krótka historia

Miłośnicy jeździectwa oraz hippiki z pewnością wiedzą, czym jest plastron, ponieważ do dzisiaj stanowi element konkursowego stroju dżokeja. Chodzi tutaj o chustę wiązaną na szyi, która w Anglii powszechnie znana jest jako ascot. Nazwa wywodzi się od słynnego toru jeździeckiego w Hrabstwie Berkshire. 

Ozdobny fular zyskał ogromną popularność za panowania brytyjskiego Króla Jerzego IV, jednak na dobre rozpowszechnił się pod koniec XIX wieku, kiedy to z dodatku formalnego stał się elementem stroju codziennego. Na początku XX wieku prawie całkowicie zniknął z garderoby dżentelmenów i został wyparty przez krawat. Jednak do dzisiaj zapisał się na stałe w jeździectwie i stał się niezbędnym elementem munduru rekrutów amerykańskich szkół oficerskich i żołnierzy armii holenderskiej.

W jaki sposób nosić plastron?

Współczesna moda lubi czerpać inspiracje z szykownych koncepcji sprzed lat, dlatego plastron znowu powraca do łask i coraz częściej można się z nim spotkać na wybiegach. Początkowo zaczęli interesować się nim mężczyźni szukający oryginalnego sposobu na urozmaicenie swojego ślubnego stroju. Jednak ze względu na elegancki charakter fularu stał się on ciekawą alternatywą dla krawca. 

Plastron można nosić na dwa sposoby określane przez Anglików jako: ascot scarf oraz ascot tie. W pierwszym z nich chusta jest wiązana pod szyją i włożona w koszulę, której górny guzik pozostaje rozpięty. Całość przypomina wtedy apaszkę. 

Drugi sposób zarezerwowany jest dla strojów formalnych. W tym przypadku ascot jest zawiązany i przypięty ozdobną szpilką, noszony jest wtedy na koszuli w połączeniu z kamizelką. W takiej formie może być częścią stroju ślubnego. Ogromną zaletą fularu jest to, że pasuje nie tylko do klasycznej marynarki, ale również stanowi dodatek modnych garniturów.

Zobacz także: Co to jest surdut i kiedy się go nosi? Wyjaśniamy!

Ascot – jak go wiązać, by całość dobrze się prezentowała?

Dawniej wiązało się go na kilka różnych sposobów, jednak obecnie używa się wyłącznie konkretnego węzła, który jest uproszczoną wersją klasycznego, pojedynczego, czyli four-in-hand. Różnica między nimi polega na tym, że pomijamy przetknięcie przez pętlę pod koniec, zamiast tego kładziemy oba końce jeden na drugim i rozsuwamy na boki, a całość chowamy pod koszulę. Niektórzy jednak nie lubią, gdy węzeł przeszkadza, dlatego w takiej sytuacji można związać go w nieco inny sposób.

W pierwszej kolejności trzeba owinąć fular wokół szyi, zaczynając od przyłożenia go do gardła, dobrze jest zadbać o to, aby jeden z końców był z większym zapasem materiału. Następnie oba końce splata się tak, jak wiązadła buta, czy muchy. W teorii spokojnie można na tym etapie całą czynność zakończyć. Jednak, jeśli chcesz mieć pewność, że węzeł się nie poluzuje, można dodatkowo przełożyć dłuższy koniec pomiędzy szyję i pierwszą z pętli, a następnie ułożyć go w pożądany sposób.




    Zapoznałem/am się z zasadami przetwarzania danych osobowych zawartymi w Polityce Prywatności

    Plastron, ascot – na jakie okazje można go wykorzystać?

    Plastron doskonale sprawdzi się dla mężczyzn, którzy nie przepadają za krawatami lub muchami. Fular to element ozdobny garnituru, marynarki, czy fraku, który należy do męskich wiązadeł, ponieważ nosi się go na szyi. Jest to element zaliczany do mniej formalnych okoliczności, dlatego sprawdzi się jako dodatek codziennego stroju. Idealnie pasuje na spotkanie ze znajomymi lub domowe, rodzinne uroczystości. 

    Fular zakłada się pod szyję, przy rozpiętej koszuli. Jest on bardzo uroczy i urzekający. Przeznaczony jest dla eleganckich i bardzo gustownych mężczyzn, którzy są odważni i nie boją się eksperymentować z wyglądem. Niektóre osoby postrzegają mężczyzn noszących fular, jako awangardowych w porównaniu do osób, stawiających na tradycyjne krawaty lub muchy. 

    Ascot – co to jest i kiedy warto się na niego zdecydować?

    Ascot, plastron, czy fular – warto wiedzieć, że to jeden element garderoby określany na trzy sposoby. Elegancka chusta wiązana pod szyją jest polecana Panom, którzy nie przepadają za noszeniem krawatu, a jednocześnie nie chcą ujmować swojej stylizacji formalności. Ascoty zapisały się w pamięci większej grupy osób jako eleganckie szale noszone przez dojrzałych mężczyzn. Oczywiście nie oznacza to jednak, że fular nie może być noszony przez młodszych dżentelmenów. Wszystko uzależnione jest od indywidualnego stylu i upodobań. 

    Warto wiedzieć, że można go nosić na dwa sposoby: w wersji casualowej jako ozdobną chustkę, a także podczas bardziej formalnych sytuacji, zastępując krawat bądź muchę. Różnica polega jednak na sposobie, w jaki jest wiązany. 

    Sprawdź również: Kołnierzyk łamany. Kiedy koszula z łamanym kołnierzykiem to dobry wybór

    Czy plastron można ubrać na ślub?

    Plastron można wykorzystać również na ślub tylko i wyłącznie do marynarki, pod warunkiem, gdy jest odpowiednio przewiązany. Niemniej jednak ascot jest bardzo wymagający i często zabija efekt białego dekoltu. Mimo że z formalnego punktu widzenia jest uważany za klasykę, to w tym przypadku przegrywa z krawatem. 

    Plastron czy krawat? Nasze stylizacje

    Bez wątpienia krawat jest najbardziej uniwersalnym dodatkiem, który sprawdzi się niemal w każdej sytuacji. Można nosić go zarówno w casualowych stylizacjach, jak i tych bardziej formalnych i wieczorowych. 

    Dla mężczyzn, którzy pragną stworzyć niepowtarzalne stylizacje, proponujemy inny, równie elegancki dodatek, jakim jest plastron. Dzięki niemu Twoja stylizacja nabierze indywidualnego charakteru. Fular to rodzaj chusty wiązanej pod szyją, którą można nosić na uroczyste okazje do garnituru. Jest on dłuższy i ścięty prosto.

    Decydując się na ten dodatek, trzeba koniecznie pamiętać o kamizelce. Bez względu na to, co zakładasz zamiast krawata, Twoja stylizacja nie może być przypadkowa. Ważne, aby była dobrze przemyślana i co ważniejsze, dostosowana do okazji i sytuacji. 

    Plastron do pracy lub na spotkanie

    Przedstawiamy stylizację, która sprawdzi się do pracy, a także na spotkanie formalne lub towarzyskie. Naszą propozycją jest klasyczny, czarny garnitur z białą koszulą i ozdobnym plastronem pod szyją, który dodaje charakteru. Uzupełnieniem całej stylizacji będzie pasek oraz sztyblety w tym samym kolorze, dzięki czemu całość zachowa spójność. 

    Elegancja i klasa w jednym

    Granatowy garnitur i biała koszula to must have w szafie każdego biznesmena. W zależności od okazji można zdecydować się na stylizację bez krawata, która jest luźniejsza i mniej formalna, albo dobrać elegancki ascot i poszetkę. Te elementy dodadzą klasy, podkreślą gust oraz pewność siebie. 

    Z czego jest zrobiony ascot?

    Plastrony obowiązkowo powinny być wykonane z przyjemnego w dotyku materiału, jakim jest jedwab. Ważne, aby jedwab był drukowany, a nie żakardowy. Można się jednak spotkać z tkaniną żakardową, która wyróżnia się wzorem tkanym z nitek w różnych kolorach, jednak dla większego komfortu lepiej go unikać. Jedwab żakardowy jest grubszy i sztywniejszy, dlatego powoduje pewien dyskomfort, w momencie, gdy styka się on ze skórą. W innym przypadku zarost na szyi powoduje zaciąganie delikatnych nitek i po kilku założeniach ascot robi się mało estetyczny. 

    Obecnie można spotkać dwa rodzaje: podwójne i pojedyncze. Te pierwsze mają dwie szerokie końcówki z obydwu stron, natomiast pojedyncze wyróżniają się plisowaną częścią okalającą szyję. Ponadto mają jedną szeroką końcówkę i pętlę na końcu wąskiej części. Dlatego sposoby ich wiązania różnią się od siebie.

    Teraz już wiesz, w jaki sposób możesz zastąpić krawat bądź muchę!

    Dodatki są niezbędnym uzupełnieniem każdego stroju. To dzięki nim całość prezentuje się elegancko, gustownie, a cała stylizacja utrzymuje styl odpowiedni do okoliczności. Mężczyźni od lat dekorowali szyję na różne sposoby. Obecnie najbardziej powszechny jest krawat, jednak już teraz wiesz, że plastron jest równie godnym zastępcą, co muszka. 

    W Cafardini nie tylko uszyjesz garnitury na miarę, koszule, spodnie i marynarki, ale również dobierzesz idealny dodatek pod szyję do całej stylizacji. Zachęcamy do przetestowania i sprawdzenia naszej oferty. Jeśli znasz triki, którymi pragniesz się podzielić, zapraszamy do dołączenia do dyskusji na naszym forum.