Odzież wierzchnia wymaga regularnego prania lub czyszczenia chemicznego. Jak prać kurtkę zimową? Które okrycia można prać w pralce, a które należy czyścić wyłącznie na sucho?

Spis treści

1. Pranie kurtki w pralce — o czym powinieneś pamiętać?
2. Pranie kurtki — instrukcja krok po kroku
3. Teraz już wiesz jak prać kurtkę w odpowiedni sposób!

Prawidłowa pielęgnacja ubrań jest ważna — dzięki temu tkanina zachowa fason i dobry wygląd na dłużej. Pranie kurtki zawsze jest odrobinę problematyczne, bo zazwyczaj mamy wątpliwości czy pralka nie zniszczy tkaniny lub wypełnienia. Zanim podejmiesz decyzję o tym, czy prać okrycie w domowej pralce, zerknij na metkę. Tam znajdziesz dokładną informację, jak czyścić i pielęgnować swoją kurtkę.

Pranie kurtki w pralce — o czym powinieneś pamiętać?

Pranie kurtki zimowej robimy zawsze po sezonie, przed nim i w trakcie — gdy tego wymaga ubranie. Jeśli prałeś swoje okrycie zimowe na wiosnę, to jesienią będzie ono wymagać wyłącznie odświeżenia po kilku miesiącach przechowywania w szafie. Dobrym pomysłem jest użycie do tego celu parownicy do ubrań. Osoby palące powinny prać kurtkę częściej — nawet kilka razy w sezonie. Okrycia wierzchnie pochłaniają zapach dymu i jeśli nie są regularnie prane, trudno jest pozbyć się z nich tej nieprzyjemnej woni.

Nie każdy materiał można prać w pralce — są tkaniny, które należy oddać do pralni. Jeśli na metce Twojej kurtki znajduje się informacja „Dry clean only” to oznacza to, że okrycie należy prać na sucho i absolutnie nie wolno wkładać go do pralki. Konsekwencją może być utrata fasonu lub właściwości materiału. Pamiętaj, że nowoczesne tkaniny posiadają specjalne powłoki lub membrany, które wymagają specjalnego traktowania. Nie jest to jednak aż tak skomplikowane i można poradzić sobie z jej wyczyszczeniem w warunkach domowych.

Przeczytaj także: Jak usunąć wosk z ubrania? 3 skuteczne sposoby

Pranie kurtki — instrukcja krok po kroku

Jeśli wiesz już, że Twoja kurtka może być prana w pralce, to możemy przystąpić do pracy. Jeśli nie masz metki, a wiesz, że kurtkę możesz uprać w pralce — zalecana temperatura wody to 30 – 40 stopni Celsjusza. Kurtkę należy wirować na niskich obrotach — maksymalnie 800 ob./s. 

Nowoczesne pralki oferują programy do prania kurtek, najczęściej jest to funkcja oznaczona jako „Outdoor”. Ustawienie jej gwarantuje, że kurtka zostanie uprana w prawidłowej temperaturze i odwirowana na bezpiecznych obrotach. Jeśli Twoja pralka nie posiada takiego trybu pracy, ustaw program zgodnie z zaleceniem na metce lub wskazówkami, które podaliśmy powyżej. 

Jak przygotować kurtkę do prania w pralce?

Dokładnie sprawdź kieszenie, wyciągnij z nich wszystko. Zapnij wszystkie zamki błyskawiczne, rzepy i guziki. Kurtki miewają sporo takich elementów — warto je wszystkie odpowiednio zabezpieczyć przed praniem. Szczególnie rzepy, które mogą zniszczyć powierzchnię tkaniny, do której przyczepią się podczas prania. 

Jakich detergentów używać?

Producenci odzieży funkcyjnej często mają własne płyny do prania — warto nabyć taki produkt podczas kupowania kurtki. Dlaczego? Otóż zwykły proszek do prania może zniszczyć specjalne powłoki lub membrany i w efekcie pozbawi je właściwości. Do prania kurtek nie używaj również płynów do zmiękczania tkanin i wybielaczy. Potrzebujesz wyłącznie delikatnego środka piorącego.

Jeśli na tkaninie są poważniejsze zabrudzenia, przed włożeniem kurtki do pralki, spróbuj usunąć je za pomocą miękkiej gąbki i wody z mydłem. Nawet jeśli nie uda Ci się sprać plamy całkowicie, zabieg ten ułatwi zadanie pralce. 

pranie kurtki w pralce - metka

Zobacz też: Jak usunąć gumę do żucia z ubrania? 5 porad, dzięki którym uratujesz swoją garderobę

Jak prać kurtkę zimową z wypełnieniem, aby go nie zniszczyć? 

Tego boimy się najbardziej — że po wyjęciu kurtki z pralki i wysuszeniu jej okaże się, że wypełnienie kurtki zbiło się i ubranie będzie do wyrzucenia. Niektórzy zalecają pranie tzw. kurtek puchowych z piłeczkami tenisowymi. Jest to metoda, która ma zapobiec zbijaniu się wypełnienia. Nie jesteśmy do niej przekonani — wystarczy pranie kurtki w pralce, zgodnie z zaleceniami producenta.

Po praniu kurtkę należy wysuszyć — jeśli masz suszarkę bębnową, a producent zezwala na jej użycie, to będzie najlepsze rozwiązanie. Jeśli suszysz tradycyjnie, pamiętaj, by powiesić kurtkę na wieszaku. Nie susz jej bezpośrednio na kaloryferze — aby szybko wyschła potrzebujesz przewiewnego i ciepłego miejsca.  

Teraz już wiesz jak prać kurtkę w odpowiedni sposób!

Pranie kurtki zimowej nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy kierować się z tym, co zaleca producent. Jeśli Twoja kurtka wymaga wyłącznie odświeżenia — użyj parownicy do ubrań. A gdy producent zaleca pranie chemiczne — zanieś okrycie do pralni. 

A jeśli chcesz dodać do swojej garderoby idealny płaszcz szyty na miarę, który stanowi elegancką alternatywę dla kurtki, umów się na spotkanie z doradcą Cafardini – z chęcią Ci w tym pomoże. Wspólnie stworzymy strój, w którym będziesz czuć się wyjątkowo dobrze i świetnie się prezentować.