Mężczyzna z klasą zawsze wie, jak się zachować podczas powitania. Kobiety zwracają uwagę na takie szczegóły, dlatego warto poznać zasady witania się z kobietą. 

Spis treści

1. Zasady witania się z kobietą — kiedy podać dłoń, a kiedy pozdrowić?
2. Jak przywitać się z dziewczyną? Zapamiętaj te 3 rady
3. Teraz już wiesz, jak witać się z dziewczyną

Savoir-vivre to zbiór reguł dotyczących zachowania w towarzystwie. Dlaczego powinieneś je znać? Ponieważ ułatwiają życie i eliminują ryzyko kłopotliwej sytuacji. Dzięki nim możesz czuć się swobodnie, bo zawsze wiesz, jak powinieneś się zachować.

Powitanie to ten moment, kiedy możesz zrobić dobre wrażenie i zostanie Ci to zapamiętane. Podawanie ręki kobiecie jest dość kłopotliwe, bo często nie wiemy jak się zachować. Kto powinien wyciągnąć dłoń pierwszy? Jak bez tego gestu przywitać się elegancko? 

Zasady witania się z kobietą — kiedy podać dłoń, a kiedy pozdrowić?

Zacznijmy od podstaw, czyli od tego, że to z kobietami witasz się najpierw. Pamiętaj, że to one decydują o formie powitania, dlatego trzeba pozostawić im czas i przestrzeń na decyzję. Zawsze zaczynasz od najstarszej wiekiem kobiety w pomieszczeniu lub jeśli to sytuacja zawodowa — tej, która ma najwyższą rangę w hierarchii.

zasady witania się z kobietą - powitanie

Na spotkaniach biznesowych zwykle obowiązuje gest podania dłoni. Jednak poza biurem bywa inaczej. Kobieta może przywitać się z Tobą skinieniem głowy lub uśmiechem i to również jest jak najbardziej akceptowalne. 

Przeczytaj również: Kto pierwszy podaje rękę? Zbiór najważniejszych zasad

Jak przywitać się z dziewczyną? Zapamiętaj te 3 rady

Wiesz już, że sposób witania wybiera kobieta i podczas powitania w grupie podchodzimy najpierw do płci pięknej. Tyle, jeśli chodzi o podstawy, bo zasady sprzed 100 lat już się nieco zdewaluowały. Kiedyś panowie całowali kobiety w rękę lub pozdrawiali z odległości. Uścisk dłoni przeznaczony był tylko dla mężczyzn. Dziś to wygląda trochę inaczej.

Kogo mogę pocałować w rękę?

W dłoń możesz pocałować wyłącznie kobietę, z którą jesteś w bliskiej relacji. Ten gest w sytuacjach nieformalnych zastąpiło delikatne przytulenie i muśnięcie ustami policzka. Naturalnie zawsze to kobieta inicjuje takie powitanie. Taka forma powitania jest bardziej rozpowszechniona w krajach zachodnich i południowych. W Polsce witamy się tak wyłącznie z dobrymi znajomymi. 

Jak witać się z dziewczyną widzianą na ulicy? 

To zależy od sytuacji — bezpiecznym sposobem jest pozdrowienie — uśmiech, skinienie głowy, gdy znajdujecie się od siebie w odległości ok. trzech kroków. Jeśli kobieta zwolni lub się zatrzyma, oznacza to, że ma czas i ochotę na to, by zamienić z Tobą kilka słów. Jeśli widzisz, że rozmawia ona przez telefon lub spaceruje z inną osobą, ogranicz się do pozdrowienia na odległość. 

zasady witania się z kobietą

Powitanie w grupie — jak się witać z dziewczyną?

Co w sytuacji, gdy nie wiesz jak przywitać się z dziewczyną, która znajduje się w grupie? W sytuacji, gdy grupa osób jest wyraźnie zajęta, nie witamy się z każdą osobą z osobna, by nie przerywać toku pracy czy dyskusji. Wówczas wystarczy tylko pozdrowienie. Jeśli jest przestrzeń ku temu, witamy się najpierw z osobą znajomą — w tym przypadku kobietą. Następnie ze wszystkimi osobami indywidualnie, stosując zasady hierarchii. 

Teraz już wiesz, jak witać się z dziewczyną

Tradycjonaliści porównują uścisk dłoni z kobietą do ściskania dłoni dziecku. To fakt, damskie dłonie są znacznie mniejsze i delikatniejsze od mężczyzn. Jednak jeśli ona wyciąga dłoń do powitania — powinieneś odwzajemnić gest.

Zobacz także: Wyjaśniamy, kto proponuje przejście na “ty” i kiedy można to zrobić

Pamiętaj, że jeśli kobieta wyciąga rękę lub nadstawia policzek do powitania, to brak reakcji z Twojej strony jest ogromnym nietaktem. Zasady witania się kobietą nie są skomplikowane — Ty obserwujesz jej zachowanie i odwzajemniasz gest uczyniony w Twoim kierunku. 

Nigdy nie pomijaj kobiet podczas powitania — największym błędem, jaki popełniają panowie, jest podawanie ręki wyłącznie mężczyznom. W ten sposób bardzo łatwo jest urazić kobietę, a jak wiemy, może to mieć przykre konsekwencje, szczególnie gdy popełnisz taką gafę w sytuacjach zawodowych.

Powitanie to kluczowe kilkanaście sekund, na podstawie którego osoba, którą witasz, wyrobi sobie opinię na Twój temat. Jeśli zachowasz się poprawnie, a do tego będziesz ubrany odpowiednio do okazji, to z pewnością zrobisz dobre wrażenie. Zasady witania się z kobietą już nasz — po idealnie dopasowany garnitur zapraszamy do naszej pracowni.