Miła w dotyku, naturalna i niezwykle przewiewna – taka jest wiskoza. Chociaż ten materiał ma naprawdę dużo zalet, jest często niedoceniany. Warto więc przyjrzeć się mu trochę bliżej i poznać zastosowania i właściwości wiskozy. Opisujemy je poniżej!


Spis treści:

1. Wiskoza – co to za materiał?
2. Czy wiskoza to dobry materiał? Wyjaśniamy
3. Wiskoza – zastosowania w modzie i nie tylko
4. Podszewka z wiskozy – praktyczne wskazówki stylizacyjne
5. Czy wiskoza jest dla Ciebie?

Wiskoza – materiał

Wiskozę zalicza się do materiałów sztucznych. Jest ona jednak wykonywana z naturalnych komponentów. Powstaje w wyniki obróbki chemicznej celulozy, czyli masy drzewnej. Łączy się ją z ługiem sodowym i dwusiarczanem węgla. Całość trzeba jeszcze zamoczyć w roztworze zasady sodowej. Po zakończeniu tego procesu można nadać wiskozie różne właściwości, aby jak najlepiej spełniała oczekiwania Klientów. Można dodać jej błysku, upodobnić ją do jedwabiu czy sprawić, by wydawała się podobna do wełny.

Cafardini. Umów się na spotkanie.

Dlaczego jednak wiskozy nie zalicza się do naturalnych tkanin? Wynika to z konieczności wykonania skomplikowanej obróbki składników naturalnych. Dopiero po takim procesie nadają się one do szycia. 

Wiskoza a poliester

Warto zwrócić również uwagę na to, że materiał sztuczny i syntetyczny to nie to samo. Doskonały przykładem będzie porównanie wiskozy i poliestru. Ta pierwsza to materiał, do którego produkcji niezbędne jest przetworzenie naturalnych surowców. Z kolei poliester wytwarza się z polimerów pochodzących z laboratorium.

Czy wiskoza to dobry materiał? Wyjaśniamy

Wokół wiskozy narosło wiele mitów. Niepewni zakupu Klienci często mają wątpliwości, czy wiskoza to dobry materiał. Pojawiają się pytania, o to, czy wiskoza się gniecie, czy zapewni komfort w cieplejsze dni. Warto zastanowić się jakie wady i zalety ma ta tkanina, aby świadomie podjąć decyzję.

Materiał przyjazny dla wegan

Wiskoza jest bardzo chętnie wybierana przez wegan i osoby, którym zależy na życiu w ekologiczny sposób. Produkcja ubrań z tego materiału jest lepsza dla środowiska niż z syntetycznych tkanin lub produktów odzwierzęcych. Celuloza, z której została wyprodukowana wiskoza, może również pochodzić ze źródeł, w których stosowane są zasady zrównoważonego rozwoju. Dzięki temu jest ona jeszcze mniej szkodliwa dla planety. 

Nie musisz się także obawiać o trwałość ubrań, w których dominuje wiskoza. Co to oznacza dla środowiska? Jeśli unikasz zbyt częstej wymiany odzieży na nową, redukujesz wytwarzaną przez siebie ilość odpadów. Aby mieć pewność, że ubranie przetrwa próbę czasu, zdecyduj się na szycie na miarę z materiałów najwyższej jakości. Starannie skrojone, idealnie dopasowane do Ciebie marynarki i płaszcze z podszewką z wiskozy długo Ci posłużą i będą zachowywać  piękny wygląd. 

Praktyczna i wygodna tkanina

Ubrania uszyte z wiskozy są świetnym wyborem na ciepłe dni. Jest ona bardzo przewiewna, dlatego nie będzie prowadziła do nadmiernego pocenia się i pozwoli uniknąć dyskomfortu. Podczas upałów docenisz również jej higroskopijność – ubrania z wiskozy doskonale chłoną wilgoć. To z tego powodu podszewka z wiskozy jest tak często wykorzystywana przez projektantów. Kolejną zaletą, która poprawia komfort noszenia ubrań, jest przyjemna faktura wiskozy. Miły w dotyku, delikatny materiał jest naprawdę wygodny.

Ubrania z wiskozy prezentują się wyjątkowo atrakcyjnie. Tkanina ta wykorzystana do uszycia szali i apaszek może nawet łudząco przypominać jedwab. Co więcej, wykonany z celulozy drzewnej materiał jest hipoalergiczny. Nie będzie więc podrażniał nawet bardzo wrażliwej skóry.
Zainspiruj się: Fular, apaszka, krawat bolo – co mężczyzna może nosić zamiast krawata?

Na co uważać, decydując się na ubrania z wiskozy?

Tak jak każdy inny materiał, wiskoza także ma swoje wady. W porównaniu z innymi materiałami dosyć łatwo się gniecie. Może być to uciążliwe podczas podróży i przewożenia ubrań walizce lub noszenia stroju z wiskozy przez cały dzień. Jej prasowanie jest jednak łatwiejsze niż lnu. Aby ubrania z wiskozy po założeniu dłużej zachowały schludny wygląd, czasami dodaje się do nich niewielką domieszkę poliestru. 

Decydując się na ubrania z wiskozy, zachowaj ostrożność podczas prania i suszenia. Zbyt wysoka temperatura wody w pralce może doprowadzić do skurczenia się ubrań. Z kolei namoczenie tkaniny powoduje, że staje się ona ciężka. Jeśli powiesisz ubranie, aby wyschło, może się ono nieco rozciągnąć. Jeśli chcesz tego uniknąć, susz wiskozowe ubrania na płasko.

Wiskoza – zastosowania w modzie i nie tylko

Gdzie najczęściej wykorzystywana jest wiskoza? Materiał ten w wielu odsłonach można znaleźć w sklepach dla kobiet i mężczyzn. Damskie bluzki, letnie sukienki czy suknie wieczorowe – to w nich najczęściej znajduje się wiskoza. Zastosowanie znajdzie także w męskich garderobach. Z pewnością w Twojej szafie znajduje się marynarka lub płaszcz, których podszewki zostały uszyte właśnie z wiskozy. 

To jednak nie wszystkie obszary, w których spotkasz wiskozę. Przetworzona celuloza jest obecna w artykułach higienicznych, takich jak chusteczki do nosa. Znajduje się także w składzie torebek do herbaty czy w banknotach.

Podszewka z wiskozy – praktyczne wskazówki stylizacyjne

W szafach eleganckich mężczyzn wiskoza najczęściej jest obecna w postaci przewiewnych podszewek marynarek i płaszczy. Niejednokrotnie są one dość oryginalne – występują w ciekawych kolorach lub przyozdabia je nietypowy wzór. Jak dobrze wykorzystać właściwości podszewki z wiskozy w praktyce i stworzyć modne stylizacje? Sprawdź nasze inspiracje!

Płaszcz z podszewką z wiskozy

Zimą i jesienią warto sięgnąć po okrycia wierzchnie, które dobrze odprowadzą wilgoć. Zapewni Ci to stylowy płaszcz z podszewką z wiskozy. Beżowy model do połowy uda będzie świetnie prezentować się w codziennych stylizacjach. Jeżeli pozostawisz go odpiętym, kontrastująca bordowa podszewka będzie atrakcyjnie wyeksponowana przy każdym Twoim kroku.

Do takiego płaszcza możesz bez obaw wybrać klasyczny biurowy strój. Biała koszula, czarne spodnie i lakierowane oksfordy sprawdzą się na ważnych spotkaniach czy rodzinnych uroczystościach. Jeśli chcesz nadać całości charakteru, zdecyduj się na szal w intensywnym kolorze, na przykład w czerwonym.
Zobacz więcej: Idealny męski płaszcz jesienny – czyli jaki?

Elegancki garnitur z wiskozą

Stylowa podszewka może przyozdobić każdy garnitur. Dzięki niej masz szansę wyróżnić się na przykład podczas wesela. W czasie formalnej części uroczystości pozostanie niezauważona. Gdy jednak zaczniesz się bawić, nieszablonowy motyw podszewki z pewnością przyciągnie uwagę innych gości. Odważną kwiecistą podszewkę możesz skomponować z trzyczęściowym zestawem z kamizelką w innym kolorze. Jeśli chcesz samodzielnie wybrać wzór, który zagości na Twojej marynarce, zdecyduj się na szycie garnituru na miarę.




    Zapoznałem/am się z zasadami przetwarzania danych osobowych zawartymi w Polityce Prywatności

    Marynarka na co dzień z podszewką

    W codziennych stylizacjach także możesz pokazać swój indywidualny styl przy pomocy podszewki z wiskozy. Dzięki niej będziesz dobrze się prezentować oraz unikniesz nadmiernego pocenia się w czasie pracy. Do firmy, w której nie obowiązuje jasno określony dress code, możesz wybrać szarą marynarkę z granatową podszewką w kwieciste wzory. Pod nią załóż błękitną koszulę. W zależności od upodobań dopełnij stylizację jeansami lub nieco elegantszymi spodniami chino. Możesz postawić również na zestaw koordynowany.
    Dowiedz się więcej: Chinosy i marynarka – kiedy to dobry pomysł? Jak je stylizować? 

    Czy wiskoza jest dla Ciebie?

    Jeżeli cenisz sobie wygodę, atrakcyjny wygląd i komfort termiczny z pewnością masz już w swojej szafie ubrania, w których została wykorzystana wiskoza. Tkanina ta może być również stosowana w przypadku szycia na miarę. Jeżeli zależy Ci na tym, by w Twojej garderobie znalazły się płaszcze i marynarki z podszewką, która spełni Twoje wymagania, zapoznaj się ze szczegółami naszej oferty. Zapraszamy do kontaktu z doradcą Cafardini, który pomoże Ci stworzyć niepowtarzalne ubrania skrojone idealnie dla Twoich potrzeb.